تفاوت OLED با OLED Evo

اگر اخیرا به فکر خرید یک تلویزیون OLED افتاده اید، بهتر است بجای خرید محصولات قدیمی به دنبال تکنولوژی جدیدی که در صفحه نمایش‌ها استفاده میشود باشید که با عنوان OLED evo شناخته میشود. این پنل تضمین روشنایی بیشتر در مقایسه با پنل‌های OLED معمولی را می کند. ال‌جی دائماً خط تولید تلویزیون‌های OLED خود را به روزرسانی می‌کند و هر سال با یک محصول جدید باعث رضایت بیشتر کاربران خود می‌شود. یکی از جدیدترین مدل‌های تلویزیون OLED این مجموعه، LG OLED evo است که از نسل آینده‌ی فناوری‌های OLED در آن استفاده شده است. اما تفاوت بین LG OLED evo با بقیه‌ی اعضای خانواده OLED چیست؟ بهتر است ابتدا تعریفی از OLED evo که می تواند وجه تمایز آنها با OLED نیز باشد، داشته باشیم.

OLED evo چیست؟

OLED evo کلمه فانتزی ال‌جی برای نسل جدید پنل‌های OLED است که بر روشنایی تمرکز دارد. به گفته ال‌جی، ترکیب یک پنل جدید و پردازش بهینه‌شده به آن کمک می‌کند تا درخشندگی بهتری برای روشنایی بالاتر و تصاویر واضح تر ارائه دهد. ال‌جی از یک پنل OLED متشکل از یک لایه ساطع کننده نور سبز اضافی برای رسیدن به این سطوح بالاتر روشنایی استفاده می‌کند. علاوه بر این، پنل OLED evo کارایی مواد OLED آبی را بهبود می بخشد که به افزایش محدوده رنگ کمک می کند. این پنل جدید همچنین دوام بیشتری خواهد داشت زیرا از دوتریوم استفاده می کند که نسبت به هیدروژن معمولی در برابر حرارت مقاوم تر است.

OLED evo، به پنل های نسل دوم  و جدید  LG گفته می شود که در سال 2021 ارائه شد و دارای همان وضوح کنتراست بالای صفحه های OLED فعلی می باشند، اما ال جی این فناوری را با یک عنصر نورانی جدید به روز کرده است که باعث افزایش روشنایی کلی و دامنه رنگ می شود. همانطور که می دانید حداکثر میزان خروجی نور در درخشان ترین LCD ها بیش از دو برابر OLED های موجود در سال 2020 بود که روشنایی یکی از اجزای مهم کیفیت تصویر به ویژه در HDR است. تلویزیون های Evo جدید ال جی برای سال 2021، درخشان تر و به عنوان اولین تحول بزرگ در OLEDها از زمان ظهور HDR در سال 2015 است.

مقایسه OLED و OLED Evo

در واقع باید بگوییم که LG OLED evo نسل جدید و تکامل­ یافته تلویزیون­های OLED است که بر روشنایی و درخشندگی تصویر تمرکز دارد. یعنی در واقع evo ترکیبی از پنل‌های جدید و سیستم پردازش به‌ روز شده‌ای است که می‌توانند بالاترین میزان روشنایی را در یک صفحه‌ی تلویزیون به نمایش بگذارند. هر پیکسل تلویزیونی متشکل از رنگ‌های قرمز، آبی و سبز است که با هم ترکیب می‌شوند و میلیون‌ها رنگ مورد نیاز برای یک تصویر را ایجاد می‌کنند. در تلویزیون OLED، این پیکسل ها نور تصویر را نیز تامین می کنند. به گفته ال جی، هر یک از پیکسل های خود نورده در OLED evo نور بیشتری نسبت به قبل تولید می کنند. ال‌جی در پنل OLED evo از یک لایه ساطع کننده نور سبز اضافی برای رسیدن به سطوح بالاتر روشنایی استفاده می‌کند. علاوه بر این، پنل OLED evo نور آبی را بهبود می بخشد که این امر نیز منجر به تقویت خلوص رنگ‌ها و طبیعی‌تر دیده شدن آن‌ها می‌شود.

اما تفاوت‌های این عضو جدید به همین جا ختم نمی‌شود. چون LG OLED evo طوری طراحی شده که دوام بسیار بیشتری خواهد داشت و دلیلش هم استفاده از Deuterium در ساخت این پنل است که نسبت به هیدروژن معمولی در برابر حرارت و گرما مقاوم تر است. با این تفاسیر حتماً متوجه شده‌اید که پنل‌های LG OLED evo در مقایسه با نسل‌های پیش از خود از فناوری‌ها و قابلیت‌های بیشتری برخوردار است. به طوری که به گفته‌ی ال‌جی، این پنل‌ها در مقایسه با پنل‌های قبلی از ۲۰ درصد سطح روشنایی بیشتر برخوردار هستند. این میزان روشنایی برای گیمرها بسیار جذابیت دارد مخصوصاً که پنل‌های evo به قابلیت دیگری به نام Game Optimizer هم مجهز هستند که برای شناسایی و طبقه‌بندی خودکار بازی‌ها بر اساس سبک بازی، مثلاً تیراندازی یا بازی­های استراتژیک یا دیگر سبک‌ها کاربرد دارد. پنل‌های evo باعث تقویت و تنظیم کنتراست و وضوح تصویر و جزئیات سایه در صحنه می‌شود. یعنی گیمرها می‌توانند بازی را با روشنایی بیشتری ببینند و دشمنانی که در سایه و نقاط تیره‌ی تصویر پنهان شده‌اند را راحت‌تر تشخیص دهند و پیروزی‌های بیشتری برای خود رقم بزنند.

مقایسه روشنایی OLED Evo و QLED

اگرچه پنل‌های OLED بهترین کیفیت تصویر را در هر تلویزیونی ارائه می‌دهند، اما همیشه در بخش روشنایی ضعیف هستند و در مقایسه با نمایشگرهای QLED سامسونگ که بسیار بسیار روشن‌تر هستند، کم رنگ‌تر هستند. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که چگونه پنل‌های OLED روشن‌تر evo در مقابل تلویزیون‌های QLED قرار می‌گیرند، LG G1 را در مقابل QN90A سامسونگ قرار دهیم.

طبق آزمایشات به عمل آمده QN90A کاملاً LG G1 را در تمام تست‌های روشنایی شکست داد. برای مثال، ال‌جی G1 تنها می‌توانست 294 نیت را در حداکثر روشنایی SDR مدیریت کند، در حالی که QN90A توانست 1428 نیت را ارائه دهد. با رفتن به سطوح اوج روشنایی بالاتر، ال‌جی G1 با 728 نیت، شانسی در برابر روشنایی 1800 نیت QN90A ندارد. همانطور که می بینید، OLED evo ممکن است نسبت به OLED های نسل فعلی در بخش روشنایی بهبود یافته باشد، اما هنوز تا نزدیک شدن به نمایشگرهای QLED و Neo QLED راه زیادی در پیش دارد.

مطالب جذاب دیگر:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.