حل مشکل باد گرم در کولر گازی

سیستم تهویه مطبوع شما تقریباً ۱۲٪ از کل هزینه ی انرژی سالانه خانه شما و ۷۰٪ در طول ماه های گرم تابستان را تشکیل می دهد. سیتم تهویه مطبوع بزرگترین مصرف کننده انرژی در کل خانه شما است. اگر شما هم مانند اکثر صاحبان خانه هستید، احتمالاً به دنبال راهی برای بهبود کارایی کولر گازی و کاهش هزینه های خود هستید. متأسفانه، گفتن این کار آسان تر از انجام آن است.

ناامید نشوید نکاتی برای افزایش کارایی کولر گازی وجود دارد که به طور بالقوه می تواند نیاز به تعمیر کولر را کاهش دهد همچنین راندمان آن را بالا ببرد پس با دقت تا انتهای مطلب همراه ما شوید. قبل از پرداختن به جزئیات نحوه عمل کولرگازی را توضیح می دهیم در ادامه برخی ازمشکلات رایج کولرگازی را شرح خواهیم داد.

اگر دنبال خرید کولرگازی اصلی و با کیفیت میباشد که دارای امکانات روز باشد مجموعه مدلهایی فروشگاه بانه۹۰ را با توجه به ظرفیت میتوانند در لیست خرید شما باشد و با خرید هر کدام قطعا از انتخاب خود پشیمان نخواهید شد. برای مشاوره بیشتر و اطلاع از قیمت دقیق میتوانید در واتس اپ یا از طریق تماس از راهنمایی همکاران ما بهره مند شوید. در ضمن برای دیدن قیمت یخچال، قیمت لباسشویی، قیمت مایکروویو، قیمت ظرفشویی و سایر لوازم خانگی اصلی از برندهای معتبر خارجی از وب سایت ما دیدن فرمایید.

نحوه عملکرد کولرگازی

یک سیستم تهویه مطبوع معمولی که اغلب به عنوان “تهویه مطبوع مرکزی” یا “تهویه مطبوع اسپلیت” شناخته می شود، معمولاً شامل موارد زیر است:

ترموستاتی که عملکرد سیستم را کنترل می کند
یک واحد بیرونی که دارای فن، کویل کندانسور و کمپرسور است
یک واحد داخلی که کویل اواپراتور و فن را برای گردش هوای خنک قرار می دهد.
لوله مسی که اجازه می دهد مبرد بین واحدهای داخلی و خارجی جریان یابد
یک شیر انبساط مقدار مبرد وارد شده به کویل اواپراتور را تنظیم می کند
کانالی که اجازه می دهد هوا از یونیت داخلی به فضاهای مختلف رفت و آمد کند.

علایم مشکل فنی در کارکرد کولرگازی

افزایش مصرف انرژی

یکی از بارزترین نشانه های ناکارآمدی کولرگازی این است که هزینه های برق شما در حال افزایش است. هنگامی که یک AC به طور موثر کار نمی کند، به انرژی بیشتری نیاز دارد. اگر متوجه جهش قابل توجهی  هزینه برق خود شدید، بهتر است سیستم را بررسی و تمیز کنید. نصاب کولرگازی می تواند علت اصلی افزایش هزینه ها را تعیین کند.

عیب یابی ترموستات کولرگازی

ترموستات شما “مغز” پشت کولرگازی شما است. اگر متوجه شدید شروع به خاموش و روشن شدن زیاد از حد می کند، ممکن است نشانه ای باشد که ترموستات باید تعویض شود. استفاده زیاد روزمره و گرد و غبار می تواند در دراز مدت بر مکانیسم داخلی ترموستات آسیب برساند.

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است سیستم شما مرتباً در حال چرخش باشد، کمپرسور است. بهترین کار این است که یک متخصص این موضوع را دقیق تشخیص دهد.

یخ روی کمپرسور

اگر یخ روی واحد کولرگازی شما مشاهد شد، این نشانه قطعی است که کولرگازی شما نیاز به تعمیرات حرفه ای دارد. یخ می تواند به دلیل نشتی در لوله خنک کننده شروع به تشکیل شدن کند.

یکی دیگر از دلایل این مشکل این است که به کویل های شما آسیب وارد شده باشد. فیلتر کثیف نیز ممکن است باعث این مشکل شود. اگر یخ وجود دارد، می توانید مطمئن باشید که دستگاه شما آنطور که باید کارآمد عمل نمی کند.

صداهای غیر معمول

هر وسیله ای در خانه شما مجموعه ای از صداهای منحصر به فرد خود را دارد. این احتمال وجود دارد که شما به برخی از صداهایی که به دلیل عملکرد منظم دستگاه شما ایجاد می شود، عادت کرده اید. اگر متوجه چیز غیرعادی شدید، بهتر است کولرگازی را خاموش کنید تا از بدتر شدن مشکل جلوگیری کنید و با یک متخصص مشورت کنید.

چرا کولرگازی باد گرم میدهد؟

یکی از مشکلات اصلی در رابطه با کولرگازی یا اسپلیت خنک نکردن کولرگازی است. به هر حال ما از این وسیله بیشتر در حالت سرمایشی استفاده می‌کنیم و سرمایش در اسپلیت اهمیت زیادی دارد. بنابراین اگر به هر دلیلی کولرگازی باد گرم بیرون بدهد و از خنکی کافی برخوردار نباشد، سبب ایجاد مشکل می‌شود. از این رو لازم است حتما با علت سرد نبودن باد کولرگازی آشنا شده و این مشکل را رفع کنیم.

شکستن لوله‌های کولرگازی

کولرگازی دارای یک پنل خارجی و یک پنل داخلی است. این پنل‌ها توسط لوله‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند. ممکن است لوله‌ها توسط سقوط اجسام سنگین بشکند. در اینصورت لوله‌ها آسیب دیده و گرد و غبار ناشی از هوا لوله‌ها را مسدود می‌کند. بنابراین مسدود شدن این بخش‌ها از تبادل گرما جلوگیری می‌کند. در اینصورت خروج و ورود هوا به درستی انجام نگرفته و سبب خنک نبودن باد در کولرگازی می‌شود.

مناسب نبودن ظرفیت کولرگازی

از اصلی ترین علت هایی که سبب می‌شود کولرگازی شما باد گرم تولید کند، نامناسب بودن ظرفیت کولرگازی است. یکی از اشتباهات رایجی که بیشتر افراد حین خریدن کولرگازی با آن مواجه می‌شوند، انتخاب کولرگازی بدون در نظر گرفتن محیط و مساحت و همچنین صرفا توجه به بودجه است. اما باید بدانید مهم ترین مسئله در زمینه خرید کولرگازی پس از مورد کیفیت، توجه به ظرفیت است.

اگر محیطی که قصد نصب کولرگازی در آن را دارید بزرگ است از یک کولرگازی پر قدرت و بزرگ و بر عکس اگر محیط کوچک است نیازی نیست کولرگازی شما خیلی بزرگ و پر قدرت باشد، یک کولرگازی کوچک نیز پاسخگو است. در اینصورت در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می‌شود.

در صورتی که از یک کولرگازی کوچک برای محیط بزرگ استفاده کنید، به کولر شما فشار زیادی وارد شده و در نتیجه به مرور خراب می‌شود. از این رو در صورتی که می‌خواهید با مشکل خنک نکردن کولرگازی مواجه نشوید حتما در هنگام خرید به مواردی از جمله ظرفیت کولرگازی، میزان گرمای محیط، متراژ منزل یا محیط کار و … دقت کنید.

سوختن فن و یا موتور آن

علت خنک نبودن باد کولرگازی در بسیاری از مواقع به خراب بودن  فن و یا موتور آن مربوط می‌شود. وظیفه فن در کولرگازی این است که از طریق چرخش پره‌ها سرمای لازم را ایجاد کند.

در واقع سرما را در سراسر محیط به طور یکنواخت پخش کند. اینکار توسط موتور فن انجام می‌شود. در صورتی که این قطعه خراب شود و یا موتور فن کار خود را به درستی انجام ندهد بنابراین کولرگازی دچار مشکل می‌شود.

در اینصورت هیچ باد خنکی توسط این وسیله تولید نمی‌شود. بنابراین سبب می‌شود که شما با مشکل سرد نبودن باد در کولرگازی مواجه شوید. این مشکل یک امر تخصصی است و برای عیب یابی لازم است از یک تعمیرکار کمک بخواهید تا مسئله را عیب یابی نماید.

کثیف شدن و گرفتگی فیلتر هوا در کولرگازی

فیلترهای کولر گازی نقش مهمی در تمیز نگه داشتن جریان هوا و عاری از گرد و غبار و آلاینده ها دارند. با این حال، گرفتگی فیلترهای هوا جریان هوا را محدود می کند و کارایی سیستم تهویه مطبوع شما را کاهش می دهد. فیلترهای کولرگازی ممکن است مسدود شوند زیرا ذرات آلودگی در فیلتر به دام افتاده و برای مدت طولانی تمیز نمی شوند.

فیلتر کثیف کولرگازی:

اکثر سیستم های تهویه مطبوع دارای فیلترهای قابل تعویض هستند که به راحتی قابل جداسازی و تعویض هستند. علاوه بر این، اگر فیلتر قابل استفاده مجدد باشد، می توان آن را با شستن آن با آب تمیز کرد و قبل از نصب مجدد اجازه داد تا کاملاً خشک شود.

صاحبان حیوانات خانگی باید مراقب فیلترهای هوا باشند زیرا مو و کرک حیوانات خانگی می تواند مشکل را تشدید کند. با این حال، فیلترهای هوای باکیفیت می توانند به جلوگیری از گرفتگی و بهبود کیفیت هوای داخل خانه کمک کنند. اگر گرفتگی فیلترها مشکلی تکرار شونده است، توصیه می شود با یک متخصص تماس بگیرید.

کاهش گاز در کولرگازی

گاز نقش اصلی را در خنک کردن کولرگازی دارد. در واقع این گاز است که طبق انجام مراحلی در این وسیله منجر به خنک کردن محیط می‌شود . در صورتی که گاز کولرگازی کاهش پیدا کند، کولرگازی باد گرم می‌زند. بنابراین یکی از پاسخ‌ها برای این سوال که چرا کولرگازی باد گرم می‌زند می‌تواند همین موضوع باشد. این مشکل معمولا زمانی ایجاد می‌شود که کولرگازی شما نشتی داشته باشد.

در نتیجه سرمای مطلوب را ایجاد نخواهد کرد. از دیگر علت‌ها مربوط به نشتی در شیر‌ها و لوله هاست. شما می‌توانید توسط انجام یک آزمایش ساده این مشکل را رفع کنید. برای اینکار از کف استفاده کنید. مقداری کف روی قسمت اتصالات، لوله‌ها و شیر‌ها بزنید. در صورت مشاهده حباب، می‌توان دریافت گاز نشتی دارد.

به طور خلاصه

مشکل می تواند به یکی از دو روش ظاهر شود. ممکن است تهویه هوای شما اصلاً هیچ نوع هوایی از خروجی آن خارج نشود یا هوای خارج شده خنک نباشد. دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است این اتفاق بیفتد:

قطع کننده مدار قطع شده – فیلتر یا تخلیه مسدود شده است – تنظیمات اشتباه ترموستات – سطح مبرد کم یا نشتی – تجمع یخ

چگونه کولر گازی را که هوای خنک نمی‌دمد تعمیر کنم؟

در اکثر مواقع، این مشکل به راحتی قابل رفع است. ابتدا تابلوی برق یا جعبه فیوز خود را از نظر وجود فیوزهای خاموش که ظرفیت مدار شما را کاهش می دهد بررسی کنید. سپس بررسی کنید که ترموستات کولرگازی شما روی «خنک» و با دمای مناسب تنظیم شده باشد. اگر هیچ چیز اشتباه به نظر نمی رسد، مراحل بعدی شامل بررسی فیلتر و کندانسور دستگاه از نظر گرد و غبار و سایر عوامل مزاحم و سیم پیچ ها برای تجمع یخ حتما بررسی شود.

سطوح مبرد را نیز بررسی کنید. توصیه می شود حداقل سالی یک بار سیستم تهویه مطبوع خود را سرویس کنید.

برای دریافت مشاوره، لیست قیمت کولرگازی های موجود و یا خرید کولرگازی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

اگر دنبال خرید لوازم خانگی اصلی و با کیفیت میباشد که دارای امکانات روز باشد مجموعه مدلهایی که در بالا نام برده شد با توجه به ظرفیت میتوانند در لیست خرید شما باشد و با خرید هر کدام قطعا از انتخاب خود پشیمان نخواهید شد. برای مشاوره بیشتر و اطلاع از قیمت دقیق میتوانید در واتس اپ یا از طریق تماس از راهنمایی همکاران ما بهره مند شوید.

شماره تماس:
۰۸۷۳۴۲۴۳۸۱۳ – ۰۹۱۸۵۲۱۳۹۰۷ – ۰۹۱۸۵۲۱۳۹۰۸
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *