آیا کولرگازی هوا را تصفیه می کند

در طول گرمای تابستان، می دانید که می توانید برای خنک نگه داشتن خانه خود به کولر گازی خود اعتماد کنید. اما در سالهای اخیر با اوج گیری بیماریهای واگیردار، شما چیزی بیش از یک خانه خنک لازم دارید.  آیا کولر گازی شما به تمیز کردن هوا کمک می کند؟ بله اما چطور؟ از نظر فنی، تهویه مطبوع شما فقط برای خنک نگه داشتن خانه شما طراحی شده است و این کار را از طریق یک فرآیند چرخه ای که بین واحدهای داخلی و خارجی شما اتفاق می افتد انجام می دهد:

مایع خنک کننده ای که باعث می شود هوای خانه شما سرد شود، از کندانسور واقع در واحد بیرونی به سمت اواپراتور واقع در واحد داخلی حرکت می کند.
پراکندگی هوا: اواپراتور سپس آن سیال خنک کننده را تبخیر می کند و به گاز تبدیل می کند. در همان زمان هوای خنک به خانه شما رانده می شود، هوای گرم از طریق واحد داخلی شما مکیده می شود.
حرکت به بیرون: هوای گرم به واحد بیرونی بازگردانده می‌شود، جایی که خنک می‌شود و فرآیند دوباره شروع می‌شود. کولر گازی شما به سختی کار می کند تا گرما را به سرما تبدیل کند، اما  در حالت عادی آلاینده ، قارچ و ویروسها  را از هوا دور نمی کند.

چگونه کولرگازی هوای داخل خانه را تصفیه می کند؟

قبل از اینکه هوا به داخل خانه شما پراکنده شود، از یک فیلتر هوا عبور می کند که ذراتی مانند خاک، گرد و غبار، باکتری ها، موهای حیوانات خانگی و موهای انسان را جدا میکند. فیلتر هوا از ورود دوباره این زباله ها به خانه و تنفس شما و خانواده جلوگیری می کند. برخی از فیلترهای کولرگازی حتی مواد زائد بیشتری را نسبت به بقیه ،از هوا خارج می کنند. این ذرات در فیلتر محبوس می شوند تا از چرخش مجدد آنها در سراسر خانه جلوگیری شود. علاوه بر این فیلترها همچنین نقش مهمی در حفظ سیستم شما از ذرات بزرگتری دارند که می توانند به آن آسیب برسانند.

می توانید کارایی فیلتر را با مقدار گزارش کارایی آن یا مقیاس MERV تعیین کنید. مقیاس MERV از ۱ تا ۲۰ متغیر است که اعداد بالاتر نشان دهنده فیلتر کارآمدتر است. برای خانه یا محل کار خود، توصیه می‌شود از فیلترهایی استفاده کنید که رتبه‌بندی‌های بین ۸ تا ۱۳ را دارند. در رتبه ۸، فیلتر شما گرده، کپک، گرد و غبار، کثیفی و مو را از بین می‌برد. در ۱۳، تمام آن و همچنین باکتری ها و ذرات ویروس را حذف می کند. کارآمدترین فیلتر فیلتر HEPA است که ۹۹٫۷ درصد ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند.

بنابراین با خرید کولرگازی اصلی و مدرن میتوانید به راحتی از هوایی پاک و بدون آلرژن نهایت استفاده را ببرید.

مراقبت از فیلترهای کولر گازی

فیلترهای هوای شما به مرور زمان کثیف می شوند، بنابراین باید هر دو ماه یکبار آن ها را تمیز یا تعویض کنید تا سیستم تهویه مطبوع خود کارآمد باشد. اگر فیلتر غیر قابل جابجایی دارید، باید در حالی که کولر گازی خاموش است، آن را به آرامی با دستمال مرطوب بشویید. قبل از روشن کردن مجدد کولر گازی، اجازه دهید فیلتر کاملا خشک شود.

کولرگازی و بیماری تنفسی

پنجره ها را باز کنید: اجازه دهید کمی هوای تازه وارد شود تا مقداری از هوای بازیافتی خارج شود.
جاروبرقی: حداقل هفته ای یک بار جاروبرقی را روشن کنید تا زباله هایی که ممکن است در زمین هستند را جمع آوری کند.
از یک تصفیه کننده هوای حرفه ای استفاده کنید: اگر آلرژی شدیدی دارید، یک تصفیه کننده هوا با فیلتر هپا نیز می تواند به بهبود کیفیت هوای خانه شما کمک کند، به خصوص اگر بخشی از خانه شما دارای تهویه ضعیف باشد. همانطور که می بینید، خود کولر هوا را تمیز نمی کند، اما فیلتر آن، مطمئناً می تواند.

انواع فیلترهوای کولرگازی

فیلتر هوای فایبرگلاس

فیلترهای هوای فایبرگلاس یکبار مصرف و کم هزینه ترین نوع فیلتر هستند. آنها فشار کمتری به سیستم های HVAC در هنگام کشیدن هوا وارد می کنند و ذرات بزرگ را از سیستم شما دور نگه می دارند. با این حال، آنها کار بزرگی برای جلوگیری از گرد و غبار و سایر ذرات و آلاینده کوچکتر انجام نمی دهند. اگر شما یا اعضای خانواده تان از آلرژی یا مشکلات تنفسی رنج می برید، این نوع فیلتر ممکن است به اندازه کافی برای کمک به تسکین یا جلوگیری از مشکلات تنفسی موثر نباشد. معمولاً دارای رتبه MERV 4 است.

فیلترهای هوای پلیسه دار (Pleated Air Filters)

فیلترهای هوای پلیسه دار از تاشوهای پنبه ای یا پلی استر ساخته می شوند. آنها کمی گرانتر از فیلترهای فایبرگلاس هستند، اما با فیلتر کردن گرد و غبار و سایر ذرات کوچک مانند گرده، هاگ های کپک و شوره حیوانات خانگی موثرتر هستند. آنهایی که چین‌های بیشتری دارند، فیلتر بهتری دارند و از چرخش مجدد گرد و غبار و سایر ذرات در هوا جلوگیری می‌کنند. رتبه بندی MERV برای این فیلترها معمولاً بین ۵ تا ۸ است.

فیلترهای HEPA

اگر شما یا خانواده تان آلرژی یا سایر مشکلات تنفسی دارید، فیلترهای هوای ذرات با راندمان بالا (HEPA) توصیه می شود. در حالی که آنها گرانتر از فیلترهای هوای فایبرگلاس یا پلیسه هستند، اما در غربالگری ۹۹٫۹۷ درصد از گرد و غبار، گرده، کپک، شوره حیوانات خانگی، ویروس ها، باکتری ها و سایر مواد محرک از هوا موثر هستند. به دنبال فیلترهایی باشید که دارای رتبه MERV 11 یا بالاتر هستند. با این حال، لطفاً توجه داشته باشید که هرچه MERV بالاتر باشد، مکش هوا برای سیستم HVAC شما دشوارتر است.

فیلترهای UV

فیلترهای UV در پاک کننده هوا استفاده می شود که ممکن است در سیستم HVAC شما تعبیه شود. این فیلترها با استفاده از نور ماوراء بنفش، ویروس ها، باکتری ها و سایر میکروارگانیسم های موجود در هوای عبوری از آنها را از بین می برند. با این حال، آنها در از بین بردن گرد و غبار و سایر آلاینده ها چندان کارآمد نیستند.

سخن آخر

هدف از خرید کولرگازی مدیریت هرچه بهتر هوایی داخل خانه یا محیط کار شما است. این وسایل به خنک نگه داشتن خانه در تابستان و گرم نگه داشتن خانه در ماه های سرد کمک می کنند. با تکنولوژی مدرن، سیستم های تهویه مطبوع به گونه ای طراحی شده اند که هنگام زندگی یا کار در یک محیط داخلی، بهترین کیفیت هوا را استشمام خواهید کرد. از آنجایی با ارتقا سریع تکنولوژی با یک وسیله ای شبیه تلفن همراه هوشمند میتوانید تماس بگیرید، عکس و فیلم با کیفیت ضبظ کنید، کار یک کنسول بازی را انجام میدهد و در آخر میتوانید جای کامپیوتر هم از آن استفاده کنید.

برای کولرگازیهای مدرن نیز همچین اتفاقی افتاده است، این دستگاهها دیگر فقط وسیله خنک کردن هوا نیستند. بلکه در فصل سرد میتوان مثل بخاری هوا را گرم کنند و کارایی مهم دیگر آن نیز تصفیه هوا می باشد که شما را از خرید دستگاههای متفرقه تصفیه هوا بی نیاز خواهد کرد.

هر شرکت و برندی در حال اضافه کردن امکانات جدید به مدلهای تولیدی خود می باشند که کیفیت زندگی شهری راحتی بعد از کار سنگین و کسل کننده را ارتقا بدهند. به عنوان مثال سری آرت کول الجی را در اینجا بررسی خواهیم کرد:

یونیزه‌ کننده (کولرگازی سری آرت کول ال جی)

استریل بیش از ۳ میلیون یون نه‌ تنها هوای در حال عبور از دستگاه تهویه هوا، بلکه مواد مضر و بوهای اطراف دستگاه را استریل می‌کند. ثابت شده که یونیزه‌ کننده بیش از %۹۹از باکتری‌های اطراف را ظرف ۶۰ دقیقه استریل می‌کند. (استریل بیش از %۹۹٫۹ باکتری Escherichia coli ظرف ۳۰ دقیقه و بیش از %۹۹٫۶ باکتری Staphylococcus aureus ظرف ۶۰ دقیقه).

لیست قیمت و خرید لوازم خانگی

اگر دنبال خرید کولرگازی اصلی و با کیفیت میباشد که دارای امکانات روز باشد مجموعه مدلهایی فروشگاه بانه۹۰ را با توجه به ظرفیت میتوانند در لیست خرید شما باشد و با خرید هر کدام قطعا از انتخاب خود پشیمان نخواهید شد. برای مشاوره بیشتر و اطلاع از قیمت دقیق میتوانید در واتس اپ یا از طریق تماس از راهنمایی همکاران ما بهره مند شوید. در ضمن برای دیدن قیمت یخچال، قیمت لباسشویی، قیمت مایکروویو، قیمت ظرفشویی و سایر لوازم خانگی اصلی از برندهای معتبر خارجی از وب سایت ما دیدن فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *