مقایسه تلویزیون OLED با تلویزیون NEO QLED

اگرچه سیستم تلویزیون اولد با تلویزیون نئوکیولد متفاوت است اما می توان آنها را از جهاتی با هم مقایسه کرد و میان این دو، یکی را برای خرید انتخاب کرد. اما قبل از هر چیز ذکر این نکته ضروری است و آن این که این مقایسه نسبی بوده و برتری یکی بر دیگری را نمی توان دلیلی برای بی کیفیت بودن دیگری تلقی کرد. همان گونه که طی چند سال اخیر تلویزیونهای اولد جزو بهترین تلویزیونها برای مصارف خانگی بوده اند، امروزه تلویزیونهایی به بازار آمده اند که رقابت سختی با اولدها دارند. یکی از این تلویزیونها، تلویزیون نئوکیولد سامسونگ است که اخیرا به بازار عرضه شده است. برای مقایسه تلویزیون اولد با تلویزیون نئوکیولد با ما همراه باشید.

تلویزیون NEO QLED سامسونگ چیست؟

نئو کیولد Neo QLED در واقع همان تلویزیون کیولد می باشد با تفاوت نوردهی. در تلویزیون کیولد نور از طریق LED پس زمینه به سطح کار تابانده می شود اما در تلویزیون NEO QLED نور از طریق هزاران Mini LED که وجود دارند به سطح کار تابانده می شود و تصویری که به وجود می آورد دارای کنتراستی به مراتب بالاتر و دقت رنگ خارق العاده می باشد.

در تلویزیون نئو کیولد سامسونگ Quantum Matrix Technology به معنی کنتراست دقیق یا در واقع فوق دقیق که کوچکترین جزئیات را در تصویر به نمایش می گذارد استفاده شده است و با نوردهی دقیقی که ایجاد می کند باعث شده نمایش رنگ مشکی به صورت عمیق به کمک Mini LED امکان‌پذیر شود و همچنین تصاویر روشن درخشان تر ظهور کنند.

تلویزیون نئو کیولد همان کیولد می باشد با یک درجه پیشرفت نزدیک به اولد. می توان گفت پلی است میان اولد و کیولد که سامسونگ این پل را از طریق تکنولوژی نئو کیولد به این صنعت اضافه کرده است. وجود کنتراست عمیق رنگ مشکی در نئو کیولد تصویر سیاه را به اعماق غارها می برد و درخشانی نور در ته این غار شما را به وجد خواهد آورد.

در تصویری که در تلویزیون نئو کیولد سامسونگ مشاهده می کنید کنتراست دقیق از رنگ ها را با دامنه HDR در کنار ذرات کوانتوم با هزاران Mini LED و تصویری که خلق می کند، تصویری نزدیک به واقعیت می باشد به نحوی که وقتی به یک تصویر در اعماق دریا خیره می شوید حس می کنید در یک آکواریم حبس شده اید و این یعنی اوج لذت از دیدن یک صحنه واقعی.

تلویزیون OLED

اگرچه فناوری OLED در دهه ۸۰ ایجاد شد، اما نمایشگرهای تلویزیون OLED تنها پس از انتشار صفحه نمایش ۵۵ اینچی EM9700 ال‌جی در سال ۲۰۱۳ محبوب شدند. OLED مخفف Organic Light Emitting Diode است که در آن هر پیکسل نور خود را به طور جداگانه ساطع می کند. این امر نیاز به نور پس‌زمینه را از بین می‌برد و به نمایشگرهای OLED این امکان را می‌دهد تا عمیق‌ترین رنگ‌های سیاه و از نظر فنی نسبت کنتراست بی‌نهایت را داشته باشند و به آنها کمک می‌کند محدوده دینامیکی بی‌نظیر (HDR) را ارائه دهند.

یک صفحه نمایش LED معمولی دارای سه لایه اصلی است: یک نور پس زمینه، یک پنل کریستال مایع و یک فیلتر رنگ. صفحه نمایش از نور پس زمینه به عنوان منبع نور استفاده می کند. سپس نور به‌طور متغیری کاهش می‌یابد و توسط پنل کریستال مایع دستکاری می‌شود تا تصویری در مقیاس خاکستری ایجاد شود. این تصویر در مقیاس خاکستری سپس از لایه فیلتر رنگ عبور می کند و در نتیجه تصویر رنگی نهایی که روی صفحه نمایش خود می بینید به دست می آید.

از سوی دیگر، نمایشگرهای OLED تنها از یک پنل تک لایه استفاده می کنند. اگرچه این پنل از لایه‌های فرعی شامل زیرلایه، یک آند، یک لایه ارگانیک، یک کاتد و یک لایه کپسوله تشکیل شده، اما به صورت یک واحد تولید می‌شود و به نمایشگرهای OLED اجازه می‌دهد تا به شکل فاکتورهای بسیار نازکی ارائه شوند.

علاوه بر این، از آنجایی که صفحه‌های OLED در هر پیکسل کنترل می‌شوند (از روشنایی تا رنگشان)، برای شکل دادن به تصاویری که روی صفحه می‌بینید نیازی به لایه دیگری ندارند. با این ویژگی‌ها، نمایشگرهای OLED دارای کوچک‌ترین زیرپیکسل‌ها و بالاترین محدوده دینامیکی هستند. آنها همچنین معمولاً دقیق ترین پانل های رنگ در بازار هستند.

مقایسه تلویزیون اولد و نئوکیولد سامسونگ

تلویزیون نئوکیولد سامسونگ بعد از تلویزیون اولد عرضه بازار شد و جزو یکی از بهترین تلویزیونهای سامسونگ به شمار می آید. این تلویزیون از فناوری MINI LED و کوانتوم دات برای ارائه تصاویر خارق العاده استفاده می کند و حقا که به این مهم دست یافته است. اما تلویزیون اولد به دلیل عدم استفاده از نور پس زمینه و استفاده از پیکسلهای نورده، توانسته رنگ سیاه مطلق را در کنار کنتراست بی نهایت عرضه کند. رنگها در تلویزیون اولد از خلوص بی نظیری برخوردارند و این خلوص را در هیچ تلویزیونی به ثبت نرسانده اند. اگرچه تلویزیون اولد به عنوان بهترین تلویزیون برای مصارف خانگی معرفی شده است، اما معایبی هم دارد. یکی از این معایب احتمال پیکسل سوختگی این تلویزیون است. از دیگر معایب تلویزیون اولد روشنایی کمتر آنها نسبت به سایر تلویزیونهاست. به عبارتی تلویزیون اولد در محیطهای بسیار روشن نمی تواند مثل تلویزیون نئوکیولد عمل کند.

با وجود چند مشکل (هر چند کوچک) در تلویزیونهای اولد، هنوز هم بهترین تلویزیون از نظر کیفیت تصویر و درگاههای ارتباطی متنوع و به روز است. البته تلویزیون نئوکیولد سامسونگ هم جزو تلویزیونهای بالارده و گران قیمت سامسونگ است و از کیفیت خارق العاده ای برخوردار است. در هر حال هر دو نوع تلویزیون بی نظیر هستند و خرید هر کدام از این تلویزیونها می تواند خیال شما را از هر نظر آسوده کند.

مطالب جذاب دیگر:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *