مقایسه کولرگازی با داکت اسپیلت از نظر مصرف برق

تقاضا برای کولرگازی با راندمان و قدرت بالا به دلیل گرمای غیر قابل تحمل ناشی از تغییرات آب و هوا، به ویژه در فصل گرم خشک تابستان، به طور تصاعدی در سراسر دنیا افزایش یافته است. بر اساس نیاز خریدار، انواع مختلفی از تهویه مطبوع را تولید شده است؛ از جمله کولرگازی:

انواع کولرگازی:

کولر گازی های دیواری split ( اسپلیت ) –  کولرگازی داکت اسپیلت – کولر گازی های پرتابل – کولر گازی های ایستاده – کولر گازی های یونیت (یا پنجره ای) – کولرگازی سقفی

اگر قصد دارید کل خانه یا محل کار را سریع خنک کنید، انتخاب اصلی این است که آیا از کولر گازی اسپلیت کانالی یا کولرگازی دیواری را استفاده کنید. هر دوی آنها برای خنک نگه داشتن فضای شما گزینه بسیار خوبی خواهند بود، هر چند تفاوت های زیادی بین این دو وجود دارد.

کولر گازی کانالی چیست؟

استفاده از کولرهای گازی کانالی (داکت) در محل کار، مراکز خرید و سایر مناطق سرپوشیده با متراژ بالا رایج هستند، اما برای خانه نیز جدیدا به طور فزاینده ای رایج شده اند. این مدل شامل یک بخش مرکزی می باشد که در آن هوا تصفیه و تبادلات حرارت صورت می گیرد، سپس توسط فن ها از طریق سیستم کانال به هر اتاق ارسال می شود. سیستم های تهویه مطبوع کانالی برای نگه داشتن محیط های وسیع در دمای یکنواخت عالی هستند.

کولر گازی اسپلیت دیواری چیست؟

یک سیستم اسپلیت دیواری با تهویه مطبوع کانالی با داشتن یک کمپرسور و یونیت داخلی مجزا برای هر بخشی که در حال خنک شدن است، عملکرد کلی یکسان می باشد. هرچند در کولرگازی دیواری یونیت های داخلی و خارجی به جای کانال با لوله ، اکثرا مسی به هم متصل می شوند.

نصب کدوم راحت تر است؟

در حالی که هر دوی این سیستم ها اساساً تحت اصول یکسانی کار می کنند، نصب بسیار متفاوتی دارند. تهویه مطبوع کانالی به کانال کشی در کل ساختمان، دریچه های نصب شده در هر اتاق و همچنین واحد مرکزی نصب شده در بیرون نیاز دارد.

نصب سیستم های اسپلیت آسان تر است زیرا واحدهای داخلی به جای کانال کشی با لوله کشی به هم متصل می شوند. هنگامی که تجهیزات و هزینه‌های نصب را در نظر می‌گیرید، سیستم‌های کانالی معمولاً گران‌تر هستند، به‌ویژه برای استفاده در محیط کوچک‌تر. با بزرگ‌تر شدن ساختمان، این هزینه‌ها معکوس می‌شوند و یک سیستم کانالی ارزان‌تر از نصب یک سیستم اسپلیت در هر بخش خواهد شد.

مقایسه کولرگازی اسپیلت و داکت در هزینه های جاری و کارایی

اگرچه خرید و نصب سیستم های کانالی معمولاً هزینه بیشتری دارند خصوصا اگر محل مورد نظر سقف کاذب نداشته باشد، اما معمولاً در خنک کردن مناطق وسیع نسبت به سیستم های اسپلیت کارآمدتر هستند. در بیان این مطلب، کارایی واحدهای مرکزی از مقیاس آنها ناشی می شود. اگر خانه شما در اکثر مواقع فقط به یک بخش کوچک خنک کننده (مانند اتاق خواب) نیاز دارد، و کل خانه به ندرت  نیاز به خنک کردن باشد قطعا خرید کولرگازی اسپیلت دیواری گزینه مناسبتر می باشد.

مقایسه کولرگازی اسپیلت و داکت در مصرف برق

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد اسپیلت دیواری و کولرگازی داکت تقریباً مشابه هستند و تنها نوع نصب و راه اندازی آن‌ها خیلی متفاوت است. همچنین می‌توان گفت که میزان برق مصرفی این دو دستگاه نیز در ظرفیت و زمان کارکرد تاحدودی یکسان و تفاوت چندانی با هم ندارد، اما البته داکت اسپلیت در ظرفیت‌های بالاتر می‌تواند فضای بیشتری را نسبت به کولرهای گازی تحت پوشش قرار دهد و استفاده و نصب آن معمولاً در دراز مدت مقرون‌به‌صرفه‌تر از نصب چند دستگاه کولر گازی است.

برای مثال اگر که بخواهیم یک واحد ۱۰۰ متری را در شرایط آب و هوایی معتدل با استفاده از کولر گازی خنک کنیم باید در حالت ایده‌آل از ۲ اسپیلت دیواری ۹۰۰۰ برای دو اتاق خواب و یک دستگاه ۲۴۰۰۰ برای اتاق پذیرایی استفاده کرد.

حال اگر به جای این کار از یک سیستم داکت اسپلیت ۳۶۰۰۰ استفاده کنیم به دلیل عدم استفاده از همه فضاها به صورت هم‌زمان می‌توانیم از ظرفیت کم‌تر دستگاه و از دور کند آن استفاده کنیم. در نتیجه می‌توان گفت که مصرف برق در حالت دوم و استفاده از داکت اسپلیت بسیار کمتر از حالت اول خواهد شد. اما کولرگازی دیواری اسپیلت میتواند اگر از پذیرایی استفاده نشده یا اتاقها، میتوان مجزا کولرگازی آن منطقه را خوموش کرد. که این امکان در کولرگازی داکت موجود نیست.

مقایسه کولرگازی اسپیلت و داکت در نگهداری و نظافت

برای اینکه سیستم تهویه مطبوع شما به طور موثر کار کند و عمر آن طولانی شود، باید مرتب تمیز و سرویس شود. مراقبت نکردن از آن منجر به افزایش هزینه قبض برق می شود و حتی می تواند خطراتی برای سلامتی خانواده شما ایجاد کند. بسیاری از مردم متوجه نمی شوند که تهویه مطبوع اگر به درستی نگهداری نشود، می تواند باکتری ها و بیماری ها را محیط گسترش دهد.

یک کولر گازی کانالی باید هر ساله توسط یک متخصص بازرسی شود. آنها می توانند سیستم را بررسی کنند تا ببینند که آیا به طور موثر کار می کند و آیا نیاز به تعمیر دارد یا خیر. فیلترها باید حداقل دو تا سه بار در سال تعویض شوند تا مطمئن شوید که گرد و خاک به کارکردن مناسب سیستم آسیب وارد نکند. همچنین باید به طور منظم خود مراقب باشید تا مطمئن شوید که کولرگازی به خوبی کار کند. اگر متوجه صدای عجیب و غریب شدید یا احساس کردید که به درستی کار نمی کند، توصیه می کنیم با یک سریعا با سرویسکار تماس بگیرید تا سیستم را بررسی کند.

در حالی که بسیاری از افراد خود سیستم‌های اسپلیت خود را سرویس می‌کنند، بهترین کار این است که مرتباً یک متخصص را برای بازرسی آنها تماس بگیرید. آنها قادر خواهند بود ایرادات احتمالی کولر را قبل از تبدیل شدن به یک خرابی کامل حل کنند و همچنین مطمئن شوید که واحد شما در اوج عملکرد و راندمان باشد. به طور کلی هزینه تعمیر نگهداری کوالرگازی داکت بیشتر از اسپیلت دیواری می باشد.

مقایسه کولرگازی اسپیلت و داکت در زیبایی شناسی

از نظر زیبایی شناختی، این سیستم ها کاملاً متفاوت هستند. هر دوی آنها دارای واحدهایی در خارج از خانه هستند که اکثر صاحبان خانه تمایل دارند آنها را خارج از دید و اغلب پشت نرده ها نصب کنند. در داخل، کولر داکت  دارای یک خروجی هوا تقریباً نامرئی است  که میتواند به طراحی داخلی ساختمان به راحتی ترکیب شود. از سوی دیگر، سیستم‌های اسپلیت بیشتر به چشم می‌آیند زیرا واحدهای داخلی آن‌ها جعبه‌های مستطیلی هستند که روی دیوارها آویزان می‌شوند.

برخی از افراد می توانند به راحتی آنها را نادیده بگیرند، در حالی که برخی دیگر می توانند آنها را منحرف کننده بدانند و در مواقعی می توانند چالش هایی را در تزئین خانه شما ایجاد کنند. اینکه آیا این یک مسئله است یا نه واقعاً به ترجیحات زیبایی شناختی شخصی شما بستگی دارد.

مناسب بودن:

برخی از خانه ها فضای سقفی برای نصب تهویه مطبوع کانالی ندارند که نصب آن را غیرممکن می کند. خانه‌های ۲ طبقه موجود نیز ممکن است با مشکلاتی در راه‌اندازی کانال‌هایی برای طبقه پایین مواجه شوند که گرم کردن یا خنک‌کردن بخش پایین را با این سیستم دشوار می‌کند. در چنین شرایطی، می توانید یک کولر گازی کوچکتر برای طبقه بالا نصب کنید و سیستم های اسپلیت را در طبقه پایین قرار دهید.

مقایسه سیستم های داکت و اسپلیت از لحاظ سر و صدا:

با پیشرفت تکنولوژی، مشکلات نویز وصدا کاهش یافته است. امروزه سیستم های اسپلیت می توانند به طور قابل توجهی بی صدا باشند، با این حال واحدهای تهویه مطبوع کانالی (داکت) بی صداتر هستند. سیستم اسپلیت پر سر و صدا معمولاً نشانه ای از وجود مشکلی است که نیاز به تعمیر و نگهداری دارد.

در حالی که هر یک از این سیستم ها اساساً کار یکسانی را انجام می دهند، تفاوت های ظریف زیادی در نحوه ظاهری، میزان مصرف انرژی و قطعات دارند. هر کدام را که انتخاب کنید در نهایت به موقعیت و ترجیحات شما بستگی دارد. سنجیدن هر جنبه مهم است و باید هزینه های کوتاه مدت و بلند مدت را در نظر بگیرید. هر دو می توانند گزینه های عالی باشند، اما ممکن است متوجه شوید که یکی از گزینه ها برای خانه شما بسیار مناسب تر از دیگری است.

اگر دنبال خرید کولرگازی اصلی و با کیفیت میباشد که دارای امکانات روز باشد مجموعه مدلهایی فروشگاه بانه۹۰ را با توجه به ظرفیت میتوانند در لیست خرید شما باشد و با خرید هر کدام قطعا از انتخاب خود پشیمان نخواهید شد. برای مشاوره بیشتر و اطلاع از قیمت دقیق میتوانید در واتس اپ یا از طریق تماس از راهنمایی همکاران ما بهره مند شوید. در ضمن برای دیدن قیمت یخچال، قیمت لباسشویی، قیمت مایکروویو، قیمت ظرفشویی و سایر لوازم خانگی اصلی از برندهای معتبر خارجی از وب سایت ما دیدن فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *