حل مشکل کم شدن قدرت پرتاب باد در کولرگازی

اخبار تلویزیون را روشن کنید و احتمالاً خبرهایی در مورد آب و هوای عجیب و غریب خواهید دید. طوفان‌ها، طوفان‌های استوایی و امواج گرما به یک امر عادی تبدیل شده‌اند، نه استثنا.

این یکی از دلایلی است که خرید تهویه مطبوع به موضوع مهمی تبدیل شده است. با افزایش دما در بسیاری از مناطق جهان، افراد بیشتری به دنبال خنک کردن خانه های خود خواهند بود. آنها سه گزینه دارند: پنجره، پنکه و تهویه مطبوع.

البته تهویه طبیعی پایدارترین است و در مناطق سدسیر به خوبی عمل می کند. فن ها در رتبه بعدی هستند زیرا از برق نسبتا کمی استفاده می کنند.

اما سیستم های تهویه مطبوع محبوب ترین هستند و مطمئناً همین طور باقی می مانند. طبق آمار Statista، در سال ۲۰۱۷، ۶۰ درصد از خانوارهای کانادایی دارای تهویه مطبوع مستقل و یا مرکزی هستند که نسبت به سال ۲۰۱۳، ۵ درصد افزایش داشته است.

اما دستگاه های تهویه مطبوع انرژی زیادی مصرف می کنند و می توانند هزینه ای غیرقابل پیش بینی داشته باشند. آنها همچنین هوای گرم داخل خانه را تخلیه می کنند که می تواند دمای بیرون را افزایش دهد، اثری که به ویژه در مناطق شهری رایج است. علاوه بر این، سیستم‌های AC می‌توانند بیش از ۴۰ درصد از کل برق مصرفی را در طول گرمای شدید مصرف کنند و به شبکه سراسری برق فشار وارد کنند، چیزی که اگر کشورها برنامه مشخصی نداشته باشند احتمالاً در آینده مشکل‌سازتر خواهد شد. آنها همچنین تغییرات آب و هوایی را از طریق نشت مستقیم هیدروفلوئوروکربن ها تشدید می کنند.

نه تنها خانه‌های بیشتری در سال‌های آینده به خرید کولرگازی احساس نیاز می کنند، بلکه مردم به دنبال به حداکثر رساندن سرمایه‌گذاری خود و یافتن پایدارترین (و مقرون به صرفه‌ترین) سیستم موجود خواهند بود.

راههای پایین آوردن مصرف برق در کولرگازی

برای استفاده پایدار از تهویه مطبوع، کارشناسان توصیه می کنند که آنها را در دمای نسبتاً بالا تنظیم کنید (برخی می گویند تا ۷۸ درجه فارنهایت یا حدود ۲۵ درجه سانتیگراد؛ برخی دیگر پیشنهاد می کنند که حتی یک درجه بالاتر نیز کمک کننده خواهد بود). این به کولرگازی (ac) کمک می‌کند که کمتر برای رسانده به دمای مورد نظر تلاش کند و در نتیجه برق کمتری مصرف کند. بنابراین حتی تغییرات کوچک نیز می تواند کمک کننده باشد.

از ترموستات هوشمند استفاده کنید

برخی از ترموستات‌ها می‌توانند خودشان عادات کاربر را یاد بگیرند و به صورت بهینه دمای روزانه اتاق یا سالن را تنظیم کنند.

عایق کردن

اگر خانه به خوبی عایق بندی شده باشد، AC نیازی به فعالیت مداوم نخواهد داشت. لوله ها، کانال ها و خروجی ها می توانند برخی از محتمل ترین اهدافی باشند که به عایق اضافی نیاز دارند. کانال ها و دریچه ها باید به طور منظم تمیز شوند (و مطمئن شوید که مبلمان آنها را مسدود نمی کند).

نگهداری کولرگازی

تعمیر و نگهداری منظم کولرگازی ضروری است تا اطمینان حاصل شود که کارایی و راندمان آنها بالا می باشد بنابراین برق بیش از حد مصرف نمی کنند و می تواند منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی شود. فیلتر کولرگازی مسدود شده می تواند باعث افزایش مصرف برق شود. تمیز کردن منظم هزینه ها را کاهش می دهد (یک فیلتر هوا اجازه می دهد تا هوا به راحتی جریان یابد اما باید هر ماه تمیز یا تعویض شود). شستن کویل های کندانسور در فضای باز (حداقل قبل از بهار) با شلنگ باغبانی نیز توصیه می شود.

مقاوم سازی یا ارتقاء

برخی از قطعات در واحدهای AC قدیمی، از جمله دریچه‌ها، فن‌های کندانسور و کمپرسورها، قابل ارتقا هستند. اگر کولرگازی قدیمی باشد اما هنوز در وضعیت خوبی قرار دارد، این شرط خوبی است. در غیر این صورت، یک کولر گازی جدید و کم مصرف ممکن است راه حلی مناسبی باشد.

دلایل کم شدن قدرت پرتاب باد در کولرگازی
 • گرفتگی فیلترهای هوا

اگر مدت زیادی است که تعمیر و سرویس کولرگازی خود را پشت گوش انداخته اید، باید گفت که گرفتگی فیلترهای هوا می تواند مقصر اصلی مشکل جریان هوای تهویه مطبوع شما باشد.

فیلترهای هوا وظیفه تمیز نگه داشتن هوای خانه شما را بر عهده دارند. آنها کپک، گرده، گرد و غبار، کرک و پر حیوانات خانگی و آلاینده های فضای باز را فیلتر می کنند. برای عملکرد بهینه، بسته به استفاده شما، باید هر ماه تمیز شوند. اگر آنها با زباله احاطه شوند، می توانند جریان هوا را مسدود کنند و در نتیجه جریان هوا ضعیف یا نقاط گرم و سرد در خانه شما ایجاد شود. مسدود شدن فیلترها حتی می‌تواند مانع از کارکرد درست کولرگازی شما شود خصوصا اگر برای مدت طولانی بدون تعمیر و نگهداری رها شوند.

برای حل این مشکل جریان هوای HVAC، باید فیلترهای هوا را تمییز و در صورت نیاز عوض کنید. در حالت ایده آل، اگر در آب و هوای مرطوب یا مناطق بسیار آلوده زندگی می کنید، باید فیلترهای خود را بعد از حدود ۲۵۰ ساعت استفاده تمیز کنید و حداقل هر ۳ تا ۴ ماه یک بار از آن را تعویض کنید.

بررسی فیلترهای هوا می تواند دردسرساز باشد، و اینجاست که دستگاه های هوشمند کنترل آب و هوا وارد عمل می شوند. اگر مینی اسپلیت، پنجره یا واحدهای AC قابل حمل دارید، می‌توانید از ترموستات هوشمند یا کنترل‌کننده کولرگازی هوشمند برای نظارت بر سطح تمیزی فیلتر هوای خود کمک بگیرید.

 • واحد تهویه مطبوع بزرگتر یا کوچکتر از نیاز

اگر یک دستگاه تهویه مطبوع بزرگ خریداری کرده اید و فکر می کنید که یک واحد بزرگتر خنک کننده کارآمدتری را به شما ارائه می دهد، خوب سخت در اشتباه هستید.

واحدی که بزرگتر از حد مورد نیاز است، به این معنی که به طور مکرر روشن و خاموش می شود. که باعث فرسودگی و استهلاک سریعتر می شود و کولرگازی شما نمی تواند جریان هوای کافی را فراهم کند. علاوه بر این، هرگز آنقدر روشن نمی ماند تا رطوبت اضافی را از خانه شما پاک کند.

برعکس این قضیه هم صادق است که ، یک واحد تهویه مطبوع کم ظرفیت باید بیشتر کار کند تا خانه شما را خنک کند، که می تواند باعث گرم شدن بیش از حد اجزای آن، به ویژه خازن شود. اگر متوجه این علائم شدید، برای تعیین صحیح اندازه مناسب کولر گازی برای منزل خود، با ما تماس بگیرید.

 • اشکال در بلوور فن 

خرابی فن دمنده، از دیگر علل کم شدن باد کولر گازی محسوب می شود. به گردش درآوردن هوای خنک و انتقال آن به محیط داخلی، از وظایف اصلی بلوور فن اسپلیت دیواری به حساب می آید. معیوب شدن این قطعه، کاهش چشمگیر میزان پرتاب باد سیستم را به دنبال دارد. همچنین، تجمع گردوغبار بر روی تیغه های فن دمنده، می تواند کارکرد مطلوب این قطعه را با اختلال مواجه سازد.

 • تجمع زباله در واحد بیرونی

برگ ها، زباله هایی هستند که می توانند به راحتی در یونیت بیرونی کولر گازی شما گیر کنند، به خصوص اگر از درختچه ها یا گیاهان دیگر برای پنهان کردن یا پوشاندن واحد بیرونی استفاده کنید. برای زدودن گرما  از محیط کولر گازی شما باید سخت‌تر کار کند. سیستم شما همچنین ممکن است به دلیل جریان ضعیف هوا بیش از حد گرم شود. بهتر است برای جلوگیری از این مشکل در آینده، حتما به صورت دوره ای اطراف کولرگازی را تمییر کنید.

 • سطوح پایین مبرد در کولرگازی

مبرد در تهویه مطبوع شما وظیفه انتقال هوای گرما را بر عهده دارد و اگر سطح آن پایین باشد، وظیفه خود را به خوبی انجام نخواهد داد. در صورت کمبود مبرد متوجه وزش هوای کم یا بدون وزش هوا از دریچه های کولر و کاهش سرمایش دستگاه خواهید شد.

نشتی بیشتر مسئول سطوح پایین مبرد در کولر گازی شما است. ترک ها و سوراخ های موجود در کویل AC شما می تواند باعث نشتی شود. ایجاد خوردگی به دلیل عدم نگهداری صحیح نیز می تواند باعث این مشکل شود. برای پر کردن مبرد با یک نصاب مجرب تماس بگیرید. سطوح باید دقیقاً با سطوح مشخص شده توسط سازنده AC شما مطابقت داشته باشد.

 • کانال های
  مسدود شده یا نشتی

کانال کولر شما مسئول رساندن هوای سرد به بقیه خانه شما است. با گذشت زمان، به دلیل عدم نگهداری، گرد و غبار و زباله ها می توانند کانال شما را مسدود کنند. همچنین می تواند سوراخ ها و ترک هایی ایجاد کند که منجر به کاهش جریان هوای HVAC می شود. اگر در یک ساختمان قدیمی زندگی می‌کنید، پرندگان و جوندگان می‌توانند به مرور زمان لانه‌های خود را بسازند و به مسدود شدن مجاری کمک کنند.

مجرای نشتی نه تنها جریان هوا را کاهش می دهد، بلکه می تواند با مکیدن خاک و سایر آلاینده ها بر کیفیت هوای خانه شما نیز تأثیر بگذارد. علاوه بر این، می تواند منجر به هدر رفتن انرژی شود و باعث افزایش قبوض برق شما شود.

می توانید با یک متخصص تماس بگیرید یا خودتان کانال کشی را بررسی کنید. به دنبال شکاف ها و سوراخ ها باشید. بیشتر نشت ها در جایی است که دو مجرا به هم متصل می شوند. می توانید دست خود را نزدیک آن مفاصل قرار دهید تا هوا را احساس کنید.

پس از یافتن نشتی ها، از نوار فویل یا درزگیر مجرای هوای ماستیک استفاده کنید. داکت سیلانت گزینه بهتری نسبت به نوار چسب است. این ماده چسبناکی است که روی سوراخ ها و شکاف ها می زنید و بعد از خشک شدن سفت می شود.

برای انسداد کانال، دریچه‌های هر اتاق را از نظر جریان هوا بررسی کنید، به میزان جریان هوا توجه کنید و بررسی کنید که کدام یک اصلاً هوا را نمی‌دمند. از بین بردن زباله ها به تنهایی می تواند مشکل باشد.

 •  انسداد دریچه ها

اگر احساس می‌کنید هوا از دریچه‌های کولر خانه‌تان نمی‌وزد، احتمالاً مشکل انسداد دریچه است. ممکن است ناآگاهانه دریچه های هوا را مسدود کنید. ممکن است یک تکه از مبلمان در جلو آن باشد و جریان هوا را مسدود کند، یا ممکن است برخی از دریچه‌ها را در یک روز سرد بسته باشید و فراموش کرده باشید که دوباره آنها را باز کنید.

خوشبختانه، رفع این مشکل آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که تمام دریچه های خانه خود را بررسی کنید و دریچه های بسته را باز کنید یا موانعی را که سر راه وجود دارد بردارید.

 •  ترموستات معیوب

آیا همه چیز را بررسی کرده اید و هنوز نمی توانید مشکل جریان هوای کم را بفهمید؟ ترموستات شما می تواند مقصر باشد! ممکن است به نظر برسد که هیچ ربطی به موضوع ندارد، اما اگر ترموستات شما به درستی کالیبره نشده باشد یا عملکرد نادرست داشته باشد، می تواند بر جریان هوای HVAC شما تأثیر بگذارد.

برای حل این مشکل، اگر ترموستات با باتری کار می کند، باتری ها را بررسی کنید. اگر باتری ها خوب کار می کنند، درپوش را باز کنید و گرد و غبار و زباله را از روی آن پاک کنید. یک برس نرم بردارید تا تمام آلودگی های موجود در داخل ترموستات خود را پاک کنید. گ

برای اینکه متوجه شوید آیا ترموستات شما به درستی کالیبره نشده است، یک دماسنج شیشه ای بردارید و آن را در کنار ترموستات خود قرار دهید. بعد از ۱۵ دقیقه، خوانش دماسنج و ترموستات را بررسی کنید. اگر بیش از یک درجه اختلاف وجود دارد، باید ترموستات خود را دوباره کالیبره کنید.

 • کویل های کثیف

تهویه مطبوع شما با عبور هوا از روی کویل های اواپراتور سرد کار می کند تا خانه شما خنک شود. با این حال، اگر آنها کثیف شده باشند، می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. وقتی کویل ها با خاک پوشیده می شوند، نمی توانند گرما را به راحتی منتقل کنند و در جریان هوای کولر گازی اختلال ایجاد می شود. سپس دستگاه باید سخت کار کند تا محیط مورد نظر شما را خنک کند و می تواند باعث خرابی کمپرسور شود.

 

 • کولرگازی قدیمی

اگر متوجه کاهش قابل توجهی در جریان هوای کولر گازی خود شدید، ممکن است دستگاه شما به پایان عمر خود نزدیک شود. دستگاه در طولانی مدت، به طور موثر کار نمی کند و نمی تواند جریان هوای مطلوب را حفظ کند. واحدهای تهویه مطبوع معمولاً ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می کنند و اگر سیستم شما بیش از یک دهه از عمر آن می گذرد، مطمئناً باید آن را تعویض کنید. اگر دنبال لیست قیمت کولرگازی و یا خرید کولرگازی اصلی هستید می توانید برای مشاوره و راهنمایی بیشتر با کارشناسان فروشگاه بانه ۹۰ در تماس باشید.

سخن آخر

از آنجایی که کولرگازی دارای قطعات ثابت و متحرک، بزرگ و کوچکی می باشد و جزو واحدهای پیچیده بحساب می آید پس باید به طور مرتب واحد داخلی آنرا سرویس و از واحد بیرونی نیز مرتبا بازدید شود. برای سرویسهای ابتدایی مانند تمییز کردن فیلتر میتوان خودتان دست بکار شد، ولی سرویس حرفه ای نیاز به سرویسکار حرفه دارد، بنابراین شما به صورت سرخود برای سرویس آن اقدام نکنید چون احتمالا به خود یا دستگاه آسیب وارد خواهید کرد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *