8 مورد که کمک می کند ماشین ظرفشویی عملکرد بهتری داشته باشد

امروزه ماشین های ظرفشویی در اکثر آشپزخانه ها وجود دارند و می توان گفت که به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار می گیرند.  با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، ماشین های فوق العاده کارا وارد بازار شده اند که نحوه نگهداری و استفاده از این وسایل کاربردی از اهمیت زیادی برخوردار است. قطعا کاربران نمی خواهند هر 3 سال یک بار یک ماشین ظرفشویی را خریداری کنند.  با آگاهی از نحوه عملکرد دستگاه و نگهداری از آن، می توان مصرف انرژی و آب را به حداقل رسانده و طول عمر ماشین ظرفشویی را افزایش داد. در این نوشته 8 نکته در مورد نحوه استفاده و نگهداری از ماشین ظرفشویی که موجب عملکرد بهتر، افزایش طول عمر وکارایی آن می شود را مورد بررسی قرار می دهیم.

ماشین ظرفشویی به چه صورت کار می کند؟

ماشین ظرفشویی یک وسیله الکتریکی  و با انرژی برق کار می کند. در داخل آن یک موتور وجود دارد که روی موتور پره هایی قرار دارد. بر روی این پره ها منافذی وجود دارد که آب ورودی به ماشین ظرفشویی از آن با فشار خارج می شود. با چرخش موتور پره ها می چرخند و پمپ آب هم آب را با فشار زیاد بر روی ظرف ها به جریان می اندازد. ماشین ظرفشویی یک پنل کنترل دارد که از آنجا می توان برنامه ها را تنظیم کرده تا شستشوی اتوماتیک ظرف ها انجام شود. بنابراین ماشین ظرفشویی دارای موتور برای چرخش روتور، پمپ آب و پنل کنترل است که اجزای اصلی تشکیل دهنده ماشین ظرفشویی هستند و اختلال در عملکرد یکی از آنها عملا ماشین ظرفشویی را بلا استفاده می سازد.

قبل از گذاشتن ظرف ها در ماشین ظرفشویی، مانده غذا را از روی آنها پاک کنید.

شما اگر ظرف ها را با غذای مانده داخل ماشین ظرفشویی بیندازید، ماشین ظرفسشویی را از کار خواهید انداخت. شاید شما فکر کنید که چه کسی همچین کاری را انجام می دهد، یا فکر کنید خوب اگر قرار باشد خودم ظرف ها را تمیز کنم دیگر چه نیازی به ماشین ظرفشویی است. اصلا اینطور نیست منظور از تمیز کردن ظرف ها قبل از گذاشتن آن داخل ماشین ظرفشویی، کنار گذاشتن ذرات جامد غذا است. حتی کوچکترین ذرات مانده غذا روی ظرف ها عملکرد آبکشی و زهکشی داخل ماشین ظرفشویی را مختل کرده و به پمپ آب فشار زیادی وارد می شود و از طرفی ظرف ها به خوبی تمیز نمی شوند و بعد از مدتی بوی ناخوشایند ماشین ظرفشویی را فرا خواهد گرفت.

چیدن منظم ظرف ها مطابق طراحی ماشین ظرفشویی

چیدن ظرف ها خیلی مهم است، طراحی داخلی مطابق استاندارد هایی ویژه برای ماشین ظرفشویی انجام شده است. ماشین های ظرفشویی 2 طبقه یا 3 طبقه هستند که در پایینترین طبقه ظروف بزرگ و در طبقه بالاتر ظروف کوچکتر و یا ظروف شکستنی و در طبقه بالاتر از آن که اگر 3 طبقه باشد کارد و چنگال و قاشق و… قرار می گیرد. چیدن ظرف ها باید به گونه ای باشد که مانع حرکت پره های روی روتور موتور نباشد چون در این صورت هم ظرف ها شکسته می شوند و ماشین ظرفشویی دچار مشکل می شود.

تمیز کردن فیلتر و رها کردن مجاری خروجی آب

بسته به استفاده از ماشین ظرفشویی باید هر از چند گاهی فیلتر ماشین ظرفشویی تمیز شود چراکه در صورت تداوم استفاده از ماشین ظرفشویی قسمت های ماشین ظرفشویی جرم به خود می گیرد و باید به صورت مکرر تمیز شود. 

انتخاب برنامه مناسب برای شستشو

در ماشین ظرفشویی درست مانند ماشین لباسشویی برنامه های مختلفی برای شستن ظرف ها در نظر گرفته شده است که باید متناسب با نوع ظرف ها و میزان کثیفی آنها برنامه مناسب را انتخاب کرد. ماشین های ظرفشویی برای ظروف شیشه ای برنامه جدا را دارند و برای مثال در این برنامه حداکثر دما 40 درجه است. که اگر اکثر ظروف موجود در ماشین ظرفشویی شیشه ای باشند و برنامه Intensive را انتخاب کنید چون در این برنامه دما 70 درجه است ممکن است ظرف ها شکسته شوند و یا ظروف پلاستیکی نازک تغییر فرم دهند بنابراین توصیه می شود دستورعمل ماشین ظرفشویی از سوی کاربر به خوبی مطالعه شود.

خوشبو کردن ماشین ظرفشویی با قرص های خوشبو کننده

ماشین های ظرفشویی مانند یخچال و ماشین لباسشویی در اثر استفاده بوی نامطبوع و ناخوشایندی را پیدا می کنند. برای جلوگیری از بوی بد ماشین ظرفشویی وخوشبو کردن آن از قرص های خوشبو کننده که در قسمت بالایی ماشین ظرفشویی  و در داخل قرار می گیرد می توان استفاده کرد که هم ماشین ظرفشویی و هم ظرف ها از بوی خوشایندی برخوردار خواهند بود.

فشار و دمای زیاد آب در ماشین ظرفشویی

یکی از تفاوت های شستشن ظرف ها در ماشین ظرفشویی با شستن به صورت دستی این است که در ماشین ظرفشویی دما و فشار بالای آب حاکم بر فرایند شستشو است که باکتری زدایی به صورت 99.99 درصدی روی ظرف ها انجام می شود. توصیه می شود همیشه منافذ جریان آب مخصوصا منافذ ریز روی پره های شستشو را در نظر داشته باشید و در صورت کثیفی آنها را تمیز کنید چون در صورت گرفته شدن این منافذ فشار جریان آب کم شده و کارایی شستشو کاهش می یابد.

خنثی سازی سختی آب با استفاده از نمک ماشین ظرفشویی و یا استفاده از آب تصفیه شده

یکی از مشکلاتی که در یک ماشین ظرفشویی به وجود می آید سختی آب است که در بعضی از جاها متاسفانه آب از سختی زیادی برخوردار است و موجب گرفتگی در ماشین ظرفشویی و ایجاد لکه های سفید رنگ بر روی ظروف می شود.  برای جلوگیری از این مشکل می توان از نمک استفاده کرد که نمک موجب خنثی شدن املاح معدنی مانند کلسیم و منزیم می شود. از طرفی می توان از آب تصفیه شده که املاح آن گرفته شده است استفاده کرد. بعضی ازماشین های ظرفشویی مانند ماشین های ظرفشویی بوش ویژگی تصفیه آب Water Softener  را دارند.

عدم استفاده زیاد از پودر شستشو

اگر در ماشین ظرفشویی از قرص ها یا تبلت های شستشو استفاده نمی کنید بهتر است طبق دستور عمل ماشین ظرفشویی از پودر شستشو استفاده کرد. برای هر برنامه از میزان مشخصی از پودر شستشو استفاده می شود که استفاده کم موجب تمیز نشدن ظرف ها و استفاده زیاد موجب خوب آبکش نشدن ظرف ها می شود.

نوشته های مرتبط:

معرفی امکانات موجود در ماشین های ظرفشویی سامسونگ تا سال۲۰۱۹

امکانات موجود در ماشین های ظرفشویی ال جی تا سال ۲۰۱۹

جمع بندی

در این نوشته ما راه های جلوگیری از خراب شدن ماشین ظرفشویی و افزایش کارایی و کاهش مصرف انرژی آن را ارائه دادیم . با رعایت موارد بالا می توان برای سال های سال از ماشین ظرفشویی استفاده کرد. متاسفانه پیش آمده که در صورت استفاده نادرست، کاربران چینش ظرف ها را درست انجام نداده اند و متحمل خسارات زیادی شده اند. توصیه می شود همیشه دستورعمل های مربوط به ماشین ظرفشویی را به دقت مطالعه کرده تا دچار مشکل نشوید.

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.