نحوه سیم کشی کولر گازی

با توجه به نیازی که به سیستم های سرمایشی در فصل تابستان احساس می شود، انواع مختلفی از این سیستم ها با ویژگی های مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند. لذت استراحت کردن پس از پشت سر گذاشتن یک روز کاری در تابستان به قدری زیاد است که بسیاری از افراد حاضرند هزینه زیادی را برای نصب سیستم های سرمایشی مختلف صرف نمایند. کولر گازی یکی از انواع سیستم های سرمایشی پر طرفدار بوده که امروزه انواع مختلفی از آن در ساختمان های مختلف یافت می شود. نصب کولر گازی دارای مراحل مختلفی می باشد که انجام آن حتما باید توسط نصاب متخصص در این کار صورت گیرد چرا که کوچکترین بی توجهی در عملیات نصب می تواند خطرات و خسارات جبران ناپذیری را به بار آورد.

چگونگی نصب کولر گازی

همانطور که گفته شد برای نصب کولر گازی نیاز است تا مهارت های مربوط به آن به طور کامل یاد گرفته شود و این کار حتما توسط نصاب کولر گازی انجام گیرد. نصب کردن کولر گازی نیاز به طی کردن مراحل مختلفی به صورت گام به گام دارد که در ادامه به این مراحل اشاره شده است. سیم کشی کولر گازی یکی از مراحل مهم بوده که برای توضیح آن نیاز است تا در ابتدا به مراحل قبل از آن اشاره شود. کولرهای گازی  دارای دو یونیت داخلی و خارجی می باشند که هر یک از این قسمت ها از قطعات و اجزای مختلفی تشکیل شده و نیازمند نصب جداگانه می باشند.

نصب یونیت داخلی کولر گازی

برای نصب پنل داخلی کولر گازی در ابتدا باید مکانی مناسب که بدون هیچ گونه مانعی می باشد بر روی دیوار انتخاب شده و صفحه نصب را بر طبق اندازه های استاندارد بر روی این دیوار نصب نمایید. برای نصب این پایه بر روی دیوار باید از مته و و پیچ استفاده نموده و در داخل سوراخ های ایجاد شده رول پلاک قرار دهید. در ادامه متناسب با لوله کولر گازی یک سوراخ باید بر روی دیوار ایجاد گردد که اندازه این سوراخ باید 7.5 سانتی متر بوده و یک فلنج انعطاف پذیر در داخل سوراخ ایجاد شده قرار داده شود. پس از آن باید از اتصال کابل های برق به پایانه های پیچ اطمینان حاصل نمود و لوله کشی را از پنل داخلی به سمت سوراخ ایجاد شده انجام داد. برای انجام لوله کشی باید توجه زیادی نمود تا لوله ها در جای درست خود قرار گرفته و مشکلی را ایجاد نکنند. در پایان نیز پنل داخلی را با ایجاد فشار بر روی صفحه باید محکم نمود و از ایمنی آن اطمینان حاصل کرد.

نصب پنل بیرونی کولر گازی

در این مرحله نیز در ابتدا باید مکان مناسبی را که در معرض نور مستقیم خورشید و گرد و غبار نباشد انتخاب نموده و با استفاده از بتن یک سطح صاف برای نصب کندانسور یا پنل خارجی ایجاد نمایید. وجود آنتن رادیویی و تلویزیونی در اطراف پنل خارجی می تواند در عملکرد کولر گازی اختلال ایجاد نماید پس لازم است تا فاصله مناسب را نسبت به این آنتن ها حفظ نمایید. در ادامه باید سیم های برق را وصل نموده و کابل ها را با استفاده از یک گیره کابل ببندید. در پایان هم مهره لوله ها را به لوله های متناظری که در پنل خارجی وجود دارند متصل نمایید. پس از انجام این مراحل باید به سراغ سیم کشی و لوله کشی کولر گازی رفته تا بتوان آن را راه اندازی کرد. اگر بخواهیم به صورت کلی مراحل مختلف نصب کولر گازی را مطرح کنیم باید موارد زیر را مد نظر داشته باشیم:

  • لوله کشی دستگاه جهت متصل کردن کندانسور و پنل داخلی
  • پرچ کردن لوله های کولر گازی
  • سیم کشی کولر گازی
  • هواگیری کولر گازی
  • اطمینان از شارژ بودن دستگاه
  • بررسی فشار و نشتی لوله و شیر گاز
  • وصل کردن پمپ وکیوم دستگاه

نحوه سیم کشی کولر گازی

انجام نادرست سیم کشی کولر گازی می تواند منجر به بروز خسارات مختلفی مانند آتش سوزی یا ایجاد شوک الکتریکی گردد؛ لذا انجام این کار حتما باید توسط فردی که در این حرفه دارای مهارت کافی می باشد انجام گرفته و به دست افراد آماتور و بی تجربه سپرده نشود. برای انجام سیم کشی کولر گازی در ابتدا باید مسیریابی سیم ها و کابل ها به دقت صورت گیرد چرا که نادرست بودن این مسیریابی می تواند سبب مختل شدن عملکرد پنل داخلی و خارجی دستگاه گردد. اولین کاری که برای سیم کشی کولر گازی انجام می گیرد جدا نمودن عایق های اولیه کابل ها و سیم ها می باشد که این عمل باید با استفاده از سیم لخت کن صورت گیرد. سیم های داخل کابل باید به دقت بررسی شده و طول آنها تنظیم گردد. عایق های هر یک از سیم ها باید به اندازه 20 میلی متر جدا شده و در ادامه وایرشو به داخل سیم ها وارد گردد. پس از آن سیم های لخت شده هر یک از کابل ها باید پیچیده شده و بر روی سیم های پیچیده شده، وایرشو کشیده شود به گونه ای روی سیم های لخت به صورت کامل پوشانده شود. بعد از آن با استفاده از وارنیش بر روی وایرشوها، آنها را باید با حرارت سفت نموده و دور سیم ها با استفاده از نوار چسب پوشانده شود.

ابزاری که برای انجام سیم کشی کولر گازی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از وایرشو، وارنیش، سیم لخت کن، سر سیم زن و نوار چسب. نکته ای که در هنگام سیم کشی کولر گازی باید در نظر گرفته شود این است که در کابل اصلی، سیم اول را به طول 100 میلی متر باید به عنوان بلندترین سیم در نظر گرفت و سیم هایی که بعد از آن استفاده می شوند هر یک 20 میلی متر کوتاه تر از سیم بالایی می باشند. در کابل دوم نیز سیم اول را که طول 40 میلی متر دارد به عنوان کوتاه ترین سیم در نظر می گیرند و سیم های بعدی را 20 میلی متر بلندتر از سیم بالایی استفاده می کنند.

سیم کشی برق کولر گازی

برای سیم کشی برق کولر گازی نیاز است تا در ابتدا درب تابلو را باز نموده و درپوش سیم کشی را باز نمایید. درون تابلو یک سیم آبی را مشاهده می کنید که این سیم در واقع اتصال قدرت بوده و آن را باید به ترمینال 1 یا N متصل نمایید. در ادامه سیم قرمز نیز باید به ترمینال 3 و سیم زرد موجود در تابلو به منبع تغذیه متصل گردد. در انتها باید درپوش سیم کشی را در سر جای خود قرار داده و سیم ها را بر طبق نقشه برقی که در اختیار دارید همچنیین صفحه ترمینال یونیت داخلی متصل نمایید.

چگونگی راه اندازی کولر گازی

پس از این که مراحل مختلف نصب کولر گازی از قبیل نصب یونیت داخلی و خارجی و همچنین سیم کشی کولر گازی به اتمام رسید نوبت به راه اندازی دستگاه می باشد. برای راه اندازی کولر گازی نیاز است تا در صورتی که کولر گازی برای اولین بار نصب می گردد هوای داخل پنل داخلی و لوله های آن تخلیه شود. می توان با استفاده از پمپ وکیوم اقدام به تخلیه دستگاه نمود؛ علاوه بر آن با استفاده از وصل کردن کپسول مبرد به یک شیر سرویس و باز نمودن آن و فشار دادن سوزنی شیر دیگر می توان هوا را از داخل لوله ها و یونیت داخلی خارج نمود. این شیر سوزنی باید تا زمانی که گاز مبرد از آن خارج می گردد فشار داده شود. اما این روش روشی منسوخ بوده و امروزه از پمپ وکیوم جهت تخلیه هوای کولر گازی برای راه اندازی آن استفاده می نمایند.

نکات مهم در سیم کشی کولر گازی

در هنگام سیم کشی کولر گازی باید این نکته را در نظر داشت که برای متصل کردن کابل های کولر گازی هرگز از سیم هایی که تکه تکه شده اند و یا بر روی آنها چسب قرار داده شده است استفاده ننمایید. استفاده از این نوع سیم ها می تواند با گرمای زیاد آنها را ذوب نموده و موجب آتش سوزی گردد. ایمن ترین و مطمئن ترین روش این است که سیم ها را از جعبه فیوز کشیده و تا مسیر کولر گازی امتداد داده و آنها را متصل نمایید. در پایان ذکر این نکته ضروری است که کولر گازی خود را به صورت سالیانه توسط تعمیرکار ماهر کولر گازی سرویس نموده و در این سرویس سیم ها و کابل های آن را به دقت مورد بررسی قرار دهید تا در صورت وجود هر گونه پوسیدگی یا اتصالی در سیم ها، تعمیرکار آنها را تعویض نموده و از بروز خسارات و خطرات جبران ناپذیر با هزینه اندک جلوگیری نماید.

مطالب جذاب دیگر:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.