مقایسه تلویزیون سامسونگ QN90B با تلویزیون QN90A

اگر تلویزیون های موجود در بازار را مشاهده کنید می بینید که میان هر کدام از مدل های بالارده یا میان رده چندان تفاوت های زیادی به چشم نمی خورد ممکن است بیشتر تفاوت آنها در طراحی یا مثلا پردازنده باشد و همین می تواند سبب سردرگمی خریداران باشد. اینبار قصد مقایسه دو تا از تلویزیون های نئوکیولد سامسونگ مدل  QN90B و QN90A را داریم که جز زیباترین و بهترین تلویزیون های سامسونگ در سال ۲۰۲۲ محسوب می شوند‌. این تلویزیون ها همچنین جزو تلویزیون های پرچمدار سامسونگ در سال ۲۰۲۲ محسوب می شوند.

دیزاین تلویزیون های سامسونگ QN90B و QN90A

قطعا طراحی و شکل ظاهری تلویزیون ها برای هر کس حائز اهنیت می باشد‌ این تلویزیون ها از هر جهت بدون نقص عرضه شده اند. تلویزیون QN90A سامسونگ یک تلویزیون با حاشیه های بسیار باریک می باشد و در واقع می توان آن را جز تلویزیون های بدون حاشیه و فریم در نظر گرفت. در واقع فریم این تلویزیون برابر با ۰٫۹ سانتی متر می باشد. تلویزیون QN90B هم نیز به همین شیوه دارای فریم بسیار باریک برابر با ۰٫۹ سانتی متر می باشد. این فریم باریک به تلویزیون ها جلوه ای بسیار شیک و مدرن داده است. در رابطه با پایه ها باید گفت که پایه هر دو تلویزیون به صورت مشابه دیزاین شده است. پایه این دو تلویزیون QN90B و QN90A به صورت مرکزی می باشد و در وسط تلویزیون قرار گرفته است. این پایه به صورت خمیده به تلویزیون متصل شده است و به صورت تخت روی میز قرار خواهد گرفت‌. این پایه مرکزی از جنس فلز می باشد که وزن زیادی دارد اما جمع و جور و کوچک می باشد و فضای زیادی را نخواهد گرفت. ضعفی که این پایه در هر دو تلویزیون دارد کمی لق بودن آن می باشد اما چنان به چشم نمی آید. این پایه زیبای تلویزیون قابل جداسازی می باشد و به وسیله براکت های مناسب می توانید این تلویزیون را بر روی دیوار نصب کنید که جلوه ای مدرن و مرتب تر را به خانه می بخشد. از دیگر ویژگی های ظاهری این تلویزیون ها می توانیم به ضخامت بدنه آنها اشاره کنیم. تلویزیون QN90B داری بدنه بسیار ظریف به اندازه ۲٫۷ سانتی متر می باشد و تلویزیون QN90A نیز به همین شیوه دارای ضخامت ۲٫۷ سانتی متر می باشد. این اندازه ۲٫۷ سانتی متر برای تلویزیون یک اندازه بسیار کمی می باشد که سبب ظریف بودن تلویزیون ها خواهد شد. قسمت پشتی این تلویزیون ها نیز کاملا شبیه به هم طراحی شده اند و هیچ گونه تفاوتی با هم ندارند. بدنه هر دو تلویزیون مشکی رنگ می باشد و درگاه های ارتباطی در قسمت چپ قرار گرفته اند. تلویزیون QN90B و QN90A از کیفیت ساخت بسیار خوبی برخوردار می باشند. بدنه این تلویزیون ها از جنس پلاستیک فشرده می باشد که از استحکام بالایی برخوردار می باشد.

کیفیت تصاویر در تلویزیون های سامسونگ QN90B و QN90A

این دو تلویزیون سامسونگ جز بهترین و با کیفیت ترین تلویزیون های سامسونگ در سال ۲۰۲۲ می باشند. تلویزیون QN90B یک تلویزیون با کیفیت ۴k می باشد که تصاویر را چهار برابر با کیفیت تر از فول اچ دی به نمایش می گذارد. تلویزیون QN90B با برخورداری از کنتراست عالی می تواند رنگ مشکی را با عمق بالا به نمایش بگذارد و رنگ ها را غنی تر جلوه دهد. در مقابل تلویزیون QN90A نیز به همین شکل از کیفیت ۴k و کنتراست بسیار عالی برخوردار می باشد که قادرند تا رنگ مشکی را با نهایت تیرگی به نمایش بگذارند. میزان روشنایی صفحه نمایش این تلویزیون ها بسیار بالا می باشد. نوع صفحه نمایش هر دو تلویزیون سامسونگ Neo QLED می باشد. این صفحه نمایش جدید ترین فناوری این تلویزیون می باشد که برپایه ی فناوری نقاط کوانتومی می باشد و کنتراست و نور تلویزیون را تنظیم شده و به صورت بی نقص جلوه می دهد. حداکثر روشنایی تلویزیون QN90A برابر با ۱۸۶۲ نیت می باشد در مقابل تلویزیون QN90B برابر با ۱۷۱۵ می باشد که در نور بسیار زیادی را از خود ساطع می کنند. قابلیت Local Dimming در این تلویزیون های سامسونگ سبب ایجاد کنتراست بهتر خواهد شد. نور پس زمینه تلویزیون QN90A برابر با Direct Full Array Mini LED می باشد و تلویزیون QN90B نیز به همین شیوه Direct Full Array Mini LED می باشد. این نور پس زمینه عملکردی بسیار حرفه ای و عالی دارد و به خوب نور پس زمینه را کنترل خواهد کرد پس همواره نور تلویزیون به صورت تنظیم شده خواهد بود. عمق رنگ این تلویزیون ها ۱۰ بیت می باشد و همچنین به کمک تکنولوژی هایی همچون Billion Rich Colors می تواند حدود ۱ میلیارد رنگ مختلف رو به نمایش بگذارند.
این تلویزیون ها از تکنولوژی HDR که شامل HLG، +HDR10 می باشد، پشتیبانی می کنند که در واقع به نحوی کنتراست تصاویر را بالا خواهد برد و رنگ‌ها با عمق بیشتری بیشتری به نمایش گذاشته شوند. سامسونگ از پنل VA در این دو تلویزیون QN90B و QN90A بهره برده است. در واقع پنل VA بیشتر بروی کنتراست و نمایش رنگ ها تاثیر گذار می باشد  بهترین پنل می باشد که قادر به نمایش رنگ مشکی با نهایت تیرگی می باشد. از دیگر ویژگی های مثبت این تلویزیون ها می توان به رفلکشن و انعکاس نور بسیار پایین آنها اشاره کرد. زمانی که به تماشای تلویزیون می پردازید خیلی به ندرت نور لوستر، لامپ یا خورشید درون آنها دیده می شود و وسایل و محیط خانه درون تلویزیون جلوه نخواهد کرد که این یک ویژگی اصلی برای هر دو تلویزیون می باشد. در رابطه با زاویه دید می توان گفت که تلویزیون QN90B توانسته امتیاز بیشتری را کسب کند زیرا این تلویزیون QN90Bدارای زاویه دید ۹۰ درجه و تلویزیون QN90A برابر با ۸۸ می باشد. شاخص کیفیت تصویر یا PQI که امتیازی است سامسونگ پس از امتحان تلویزیون هاش به آن ها می دهد که تلویزیون QN90B برابر با ۴۶۰۰ می باشد و تلویزیونQN90A برابر با ۴۵۰۰ می باشد که نشان از کیفیت عالی و بی نظیر هر دو تلویزیون در نمایش تصاویر می باشد. البته تلویزیون QN90B می تواند اندکی بهتر عمل کند.

پردازش و عملکرد تلویزیون های سامسونگ QN90B و QN90A

سامسونگ هر دو تلویزیون را به یک پردازنده مجهز کرده است. تلویزیون  QN90B سامسونگ از پردازنده Neo Quantum Processor 4K برخوردار می باشد در مقابل تلویزیون QN90A نیز به همین شیوه دارای پردازنده Neo Quantum Processor 4K می باشد. این پردازنده از قدرتمندترین پردازنده ها می باشد که سبب ارتقای کیفیت تصاویر از HD و FULL HD به ۴K خواهد شد. از ویژکی های مثبت دیگر این پردازنده می توان به حذف نویز تصاویر اشاره کرد و تصاویر را بسیار شفاف و واضع اشتراک گذاری خواهد کرد. این پردازنده همچنین می تواند سبب افزایش کیفیت و بهبود صدا نیز شود. این تلویزیون های سامسونگ دارای رفرش ریت ۱۲۰ هرتز می باشند. این رفرش ریت ۱۲۰ هرتز سبب می شود تا تلویزیون ها در هنگام اجرای صحنه های سریع و فیلم و بازی های اکشن  بسیار عالی عمل کند و صحنه ها را بدون هیچ تاری و کندی به اجرا بگذارد که در این دو مدل تلویزیون رفرش ریت ها برابر با ۱۲۰ هرتز می باشد و عملکردی یکسان خواهند داشت به طور کلی این تلویزون ها عملکردی عالی و کاملا یکسان دارند.

مقایسه توانایی صوتی تلویزیون های سامسونگ QN90B و QN90A

این دو تلویزیون سامسونگ QN90B و QN90A از سیستم صوتی ۴٫۲٫۲ کاناله با مجموع ۸ بلندگو می باشند. این بلندگو ها در مجموع به طور کلی صدای ۶۰ وات را به گوش شما خواهد رساند. این سیستم صوتی متشکل از ۴ بلندگوی ۵ واتی و ۲ بلندگوی آپ فایرینگ (Up-Firing) 10 واتی و ۲ بلندگوی ووفر ۱۰ واتی می باشد. در واقع این میزان صدا برای این تلویزیون ها بدون نقص عمل خواهند کرد. ویژگی های صدایی همچون دالبی دیجیتال می تواند صدایی بسیار با کیفیت را به اجرا بگذارد. به طور کلی این تلویزیون ها از لحاظ صدایی به هم شبیه می باشند و تفاوتی با هم دیگر ندارند.

مقایسه درگاه های ارتباطی تلویزیون های سامسونگ QN90B و QN90A

این دو مدل تلویزیون سامسونگ از لحاظ درگاه های ارتباطی با هم تفاوتی ندارند. تلویزیون سامسونگ QN90B دارای ۴ پورت HDMI و ۲ پورت USB می باشد. و در مقابل تلویزیون سامسونگ QN90A نیز به همین شیوه دارای ۴ پورت HDMI و ۲ پورت USB می باشد. این درگاه های ارتباطی کمک می کند که قادر به اتصال وسایل دیجیتالی به آسانی به تلویزیون باشید. علاوه بر این پورت ها این تلویزیون های  سامسونگ QN90B و QN90A دارای خروجی صوتی دیجیتال، آنتن و lan می باشند. این تلویزیون از بلوتوث و وای فای نیز پشتیبانی می کند که در واقع نسخه ۵ می باشد که جدیدترین ورژن تلویزیون محسوب می شود و از گیرنده های داخلی و خارجی نیز برخوردار می باشد.

مقایسه هوش مصنوعی در تلویزیون های نئوکیولد سامسونگ QN90B و QN90A

این تلویزیون سامسونگ دارای سیستم عامل Tizen می باشند. تلویزیون QN90A دارای نسخه ۶ می باشد‌ و تلویزیون QN90B از نسخه ۶٫۵ برخوردار می باشد که دارای آپدیت و قابلیت های پیشرفته تری می باشد. این سیستم عامل بر پایه لینوکس می باشد که می تواند تمامی برنامه‌های اندرویدی و سایر اپلیکیشن‌ها را اجرا کند. این سیستم عامل در واقع در هر دو تلویزیون عملکردی یکسان دارند. هنگام ورود به این سیستم عامل می توانید با دنیای از سرگرمی ها و سریال ها روبه رو شوید. یکی از تفاوت های اصلی این تلویزیون ها در ریموت کنترل آنها می باشد. تلویزیون QN90B دارای ریموت کنترل جدید ۲۰۲۲ می باشد که با استفاده از نور خورشید و همچنین امواج وای فای شارژ می شود پس در واقع نیاز به استفاده از باتری نمی باشد و بدنه اش جوری طراحی شده که برای محیط زیست بی خطر است. ریموت کنترل تلویزیون QN90A نیز هوشمند می باشد اما برای شارژ نیاز به باتری خواهد داشت و از این لحاظ معمولی می باشد. از طریق این ریموت کنترل های هوشمند می توانید به جستجوی صوتی و اعمال دستورات صوتی بپردازید و دیگر نیازی به تایپ کردن نیست. این سیستم عامل به شما امکان نصب برنامه و وب گردی را خواهد داد و می توانید و از قابلیت اتصال به شبکه های جهانی یوتیوب و نتفلیکس نیز برخوردار می باشند.

قابلیت های گیمینگ تلویزیون های سامسونگ QN90B و QN90A

تلویزیون های QN90B و QN90A سامسونگ جز تلویزیون های حرفه ای و قدرتمندی برای بازی محسوب می شوند. تلویزیون QN90B یک تلویزیون حرفه ای برای گیمینگ محسوب می شود که زمان پاسخگویی آن ۷٫۹ میلی ثانیه می باشد در مقابل تلویزیون QN90A دارای زمان پاسخگویی ۸٫۹ میلی ثاینه می باشد. میان آنها اندکی تفاوت وجود دارد و ممکن است تلویزیون QN90B سریع تر بازی های را اجرا کند اما این تفاوت چنان زیاد نیست که به چشم بخورد. قابلیت هایی همچون HGIG و ALLM در هر دو تلویزیون به چشم خورد که سبب می شود شما صحنه ها را بسیار واقعی تر مشاهده کنید همچنین سرعت اجرای بازی ها دو چندان بالا برود. این تلویزیون های سامسونگ QN90B و QN90A از قابلیت های پیشرفته تری همچون پورت HDMI 2.1، VRR ، Amd Freesynsc و Motion Xcelerator Turbo پشتیبانی می کنند. که هر کدام به نحوی سبب ارتقای قابلیت گیمینگ خواهند شد و سبب می شود تلویزیون ها عملکردی بی نظیر حین اجرای بازی ها داشته باشند.

سخن پایانی

در این نوشته تفاوتها و شباهتهای دو تلویزیون سامسونگ ۲۰۲۲ QN90B و ۲۰۲۱ QN90A مورد بررسی قرار گرفت. با خرید تلویزیون ۴K از بانه می توانید از قیمتهای باور نکردنی بهرمند شوید. قیمت تلویزیون در بانه به دلیل نبود واسطه مالی، نسبت به سایر نقاط کشور در سطح پایین تری قرار دارد و به همین دلیل خرید تلویزیون از بانه بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. به خصوص خرید تلویزیون شیائومی و یا خرید تلویزیون سامسونگ، با وجود کیفیت و امکانات بسیار خوبی که دارند، در این شرایط اقتصادی پیشنهاد خوبی برای شما خواهد بود. اگر قصد خرید تلویزیون از بانه دارید با مشاوران ما در ارتباط باشید تا شما را از قیمتهای روز بازار مطلع ساخته و با مشاوره های رایگان، شما را در خریدی مطمئن راهنمایی کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *