معرفی تلویزیون QNED ال جی | تلویزیون کیوند چیست؟

ال جی برای اولین بار در سال ۲۰۲۱ میلادی مدل های جدیدی از تلویزیون تحت عنوان QNED به بازار عرضه کرد و مانور تبلیغاتی گسترده ای را نیز حول ان انجام داد. واژه ی QNED مخفف عبارت Quantum NanoEmitting Diode به معنای دیود های ساطع کننده نانو کوانتوم است. در واقع در این مدل ها از صفحه نمایش جدیدی استفاده شده است که شرکت ال جی اسم QNED را بر روی ان گذاشته است. حال ببینیم که صفحه نمایش QNED چیست و از چه تکنولوژی هایی در ان استفاده شده است. این صفحه نمایش همان صفحه نمایش LED است که به وسیله ی سه فناوری نانوسل، کوانتوم دات و مینی ال ای دی تقویت شده است. همین فناوری ها سبب شده است که از لحاظ رنگ و تصویر، بسیار بهتر عمل کند و باعث بهبود عملکرد تلویزیون شود. روشنایی بیشتر، کنتراست بالاتر، ایجاد رنگ سیاه بهتر و همچنین رنگ هایی زنده و بسیار طبیعی سبب شده است که تلویزیون های QNED ال جی یکی از بهترین گزینه ها برای خرید باشند. در نهایت اگر تصمیم به خرید تلویزیون ال جی گرفته اید و به کیفیت نمایشگر توجه زیادی دارید و یا اینکه جزو کاربران حرفه ای در استفاده از نمایشگر هستید، تلویزیون های سری کیوند می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.

تکنولوژی Mini LED در تلویزیون های QNED

همانگونه که اشاره کردیم یکی از مواردی که در تلویزیون های ال جی QNED وجود دارد فناوری مینی ال ای دی است. این قابلیت به نور پس زمینه یا همان بک لایت مربوط است. در مدل های معمولی از یک یا چند منبع نور برای تولید نور پس زمینه استفاده می شد. نسل اول نور پس زمینه با اسم Edge LED شناخته میشود. در این نوع چندین منبع نور در قسمت پایین نمایشگر قرار میگرفتند و نور را به کل صفحه می تاباندند. سری بعدی تلویزیون ها با نور پس زمینه ی Full array به بازار عرضه شدند. در این مدل ها تعداد لامپ های LED افزایش یافت و در کل صفحه از انها استفاده شد و نتیجه فوق العاده بود. به همین دلیل ال جی تصمیم گرفت که تعداد این لامپ های LED را افزایش دهد و با کوچکتر کردن انها باعث شد هم میزان روشنایی افزایش یابد و هم رنگ سیاه با شدت و خلوص بیشتری ایجاد شود. این کوچکتر شدن و افزایش چندین برابری تعداد لامپ ها را Mini LED نامگذاری کرده اند. در این مدل تلویزیون ها در حدود ۳۰۰۰۰ مینی ال ای دی به کار میرود که سبب میشود نتیجه بسیار شگفت انگیزی رقم بخورد.

تصویر زیر اگرچه واقعی نیست، اما اگر تفاوت نور رسانی را در سه نوع نور پس زمینه EDGE و Full Array و Mini LED در آزمایشگاهها نشان دهیم، باید از تصویری همانند تصویر زیر استفاده کنیم. منظور از واقعی نبودن تصویر زیر این است در نور رسانی پس زمینه از نوع EDGE و Full Array، آنگونه که در تصویر زیر نمایش داده شده است شکوفایی نور به وجود نمی آید و این تصویر تنها با هدف آشکار کردن میزان تفاوت این دو نوع از نور پس زمینه با Mini LED به نمایش گذاشته شده است.

نانوسل در تلویزیون کیوند ال جی

نانوسل یکی از فناوری هایی است که توسط ال جی مورد استفاده قرار گرفت. تلویزیون های سری QNED ال جی نیز از قابلیت nanocell برخوردار هستند. در این تلویزیون ها از یک لایه نانو ذرات که دارای اندازه ی ۱ نانومتر هستند استفاده شده است. کار اصلی این ذرات افزایش خلوص رنگ است. با عبور رنگ ها از این لایه، رنگ های کدر فیلتر میشوند و رنگ هایی بسیار خالص تر ایجاد میشود. همه چیز مربوط به رنگ است. برای مثال اگر رنگ های دیگری همراه رنگ قرمز وجود داشته باشند بر روی این رنگ تاثیر گذاشته و رنگ خالصی نخواهیم داشت. این لایه با فیلتر طول موج های دیگر سبب میشود رنگ قرمز به تنهایی عبور کند و درنتیجه تصاویر بسیار خوش رنگ تر از قبل باشند. در تلویزیون های ال جی با ترکیب سه رنگ آبی، قرمز و سبز، میلیون ها و حتی میلیاردها رنگ دیگر ایجاد میشود. پیکسل هایی که در نزدیکی یکدیگر قرار دارند میتوانند بر روی رنگ یکدیگر اثر گذار باشند و دقت رنگ را پایین بیاورند. ولی فناوری نانوسل نور هایی را که باعث ایجاد رنگ اشتباه میشوند فیلتر میکند. در نتیجه عمق، وضوح و دقت رنگ اصلی افزایش خواهد یافت.

استفاده از فناوری کوانتوم دات در تلویزیون QNED ال جی

سامسونگ فناوری Quantum Dot را در تلویزیون های سری QLED خود استفاده میکند و ال جی این فناوری را به همراه دو قابلیت دیگر که در بالا به آنها اشاره شد به تلویزیون های QNED خود اضافه کرد. در واقع کوانتوم دات نیز برای باز تولید و افزایش کیفیت رنگ است. ذرات Quantum Dot دارای اندازه ای بین ۲ تا ۱۰ نانومتر هستند. این ذرات نیمه هادی هستند. ذرات نانو میتوانند طول موج خاصی از نور را عبور دهند و در نتیجه رنگ نهایی را تعین میکنند. هنگامی که نور به این ذرات برخورد میکند هر کدام از آنها با توجه به اندازه ای که دارند رنگ خاصی را ایجاد میکنند. چون میتوان اندازه ی این ذرات را به دقت تعین کرد در نتیجه رنگ هایی که از این ذرات نیز ایجاد میشوند بسیار خالص خواهند بود. این ذرات کریستالی هستند و با دقت بالا میتوان آنها را در هر ساختاری کنار هم چید. استفاده از این ذرات کوانتومی سبب ایجاد دقیق ترین رنگ ها خواهد شد و درنتیجه کیفیت رنگی تلویزیون افزایش چشم گیری خواهد داشت.

تلویزیون های QNED از جدیدترین تکنولوژی ها بهره میبرند تا بتوانند تصاویری بی نظیر را خلق کنند. فناوری Mini LEDs با افزایش روشنایی و کنتراست باعث بیشتر شدن وضوح تصویر میشود. بهره بردن از Nanocell کیفیت رنگ خروجی و همچنین میزان زاویه ی دید را بهبود میبخشد. Quantum Dot نیز باعث میشود دقیق ترین رنگ ها ایجاد شود. نتیجه ی نهایی این سه قابلیت ایجاد تصاویری با کیفیت فوق العاده و وضوح بالا است. رنگ ها نیز بسیار طبیعی و زنده خواهند بود. سری QNED ال جی بسیار شبیه سری QLED سامسونگ است، چون هر دو از نقاط کوانتومی بهره میبرند. یکی از دلایلی که ال جی به جای QLED ار QNED استفاده میکند میتواند این باشد که مدل های خود را از سامسونگ متمایز کند، یا دلیل دیگر این است که در این مدل ها فناوری نانوسل وجود دارد که در QLED استفاده نشده است.

مطالب جذاب دیگر:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *