مقایسه تلویزیون QNED ال جی با Neo QLED سامسونگ

ال جی و سامسونگ هر دو امسال یک خط جدید از تولید تلویزیون‌ها را دارند. این سری جدید در تلویزیون‌های ال جی با نام QNED و در تلویزیون‌های سامسونگ با نام Neo QLED شناخته می‌شود. این دو سری از تلویزیون‌های جدید از فناوری Mini-LED استفاده می‌کنند. آیا این تلویزیون‌ها شبیه هم هستند؟ ویژگی اصلی این تلویزیون‌ها چیست؟ چه تفاوتی میانی تلویزیون‌های سری جدید با سایر مدل‌ها وجود دارد؟ برای پاسخ به سؤالات خود با ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید.

اگر بخواهیم تلویزیون‌ها را از لحاظ نوع نمایشگر تقسیم بندی کنیم کلاً یک دسته بندی ۲ قسمته خواهیم داشت که در آن تلویزیون‌های LCD و OLED قرار می‌گیرند. اگر در جریان باشید تمام تلویزیون‌هایی که با LED شناخته می‌شوند در واقع همان تلویزیون‌های LCD هستند که در آنها از دیودهای ساطع کننده نور LED استفاده شده است و به طور عامیانه این مدل‌ها را LED می‌نامیم. دیودهای ساطع کننده نور LED‌ وظیفه‌ی روشن کردن پیکسل‌های موجود در صفحه نمایش را دارند.

اما در بخش دیگر تلویزیون‌های OLED قرار می‌گیرند. این تلویزیون‌ها جدیدترین فناوری را برای پیکسل‌ها به کار برده تا نیازی به نور پس زمینه نداشته باشند و بتوانند به طور خودکفا و مستقل روشن و خاموش شوند. همین مسئله ساخت تلویزیون‌های اولد را بسیار سخت کرده و باعث شده قیمت تلویزیون‌های OLED بسیار بالاتر از LED‌های معمولی باشد. به همین خاطر است روشنایی این تلویزیون‌ها اصلاً با LED‌های معمولی قابل مقایسه نیست و سطح کنتراست آنها بسیار بیشتر می‌باشد.

حال می خواهیم بدانیم چه کاری می‌توان انجام داد تا تلویزیون‌های LED به کیفیتی نزدیک به OLEDها دست یابند؟ درست است که هیچ وقت تلویزیون‌های LED قادر به ایجاد کیفیتی همچون OLEDها نخواهند بود اما با یک سری ترفند می‌توان کیفیت این تلویزیون‌ها را بیشتر ارتقاء بخشید. یکی از این ترفندها که برندهایی همچون ال جی و سامسونگ در تلویزیون‌های ۲۰۲۱‌ خود از آن استفاده کرده اند Mini-LED است. همانطور که گفتیم تلویزیون‌های LCD از دیودهای ساطع کننده نور LED برای روشنایی صفحه نمایش استفاده می‌کنند.

Mini-LED دقیقاً همان LED است اما در سایز بسیار کوچکتر که اندازه‌ی آن کمتر از ۰٫۲ میلی متر خواهد بود. نکته‌ این است که هرچه اندازه‌ی دیودهای ساطع کننده نور کوچکتر باشد تعداد بسیار بیشتری از آن می‌توانند در پنل تلویزیون قرار گیرند و این همان نقطه قوت Mini-LED است که به آن برتری بخشیده است زیرا باعث افزایش تراکم دیودهای ساطع کننده نور در پنل می‌شود.

گفته می‌شود تلویزیون‌های QNED ال جی دارای ۳۰٫۰۰۰ از Mini-LEDهای جدید است که این تعداد بسیار بیشتر از تعداد دیودهای ساطع کننده نور LED در تلویزیون‌های معمولی می‌باشد. همچنین در تلویزیون‌های سری Neo QLED سامسونگ نیز از Mini-LED‌ها استفاده شده است.

تلویزیون کیوند (QNED) ال جی چیست؟

تلویزیون‌های سال ۲۰۲۱ ال جی با تغییرات بسیار گسترده‌ای همراه بودند. یکی از مهم‌ترین تغییرات در این مدل‌ها سیستم عامل و پردازنده جدید ال جی است که جایگزین فوق العاده‌ای برای نسخه‌های قبل از خود هستند. علاوه بر این ال جی قبل‌تر خبر استفاده از یک تکنولوژی جدید را در تلویزیون‌های ۲۰۲۱‌ خود داده بود. در واقع این تکنولوژی منجر به تولید تلویزیون‌هایی جدید با نام QNED شده است.

حالا QNED چیست و به چه معناست؟ QNED مخفف عبارت Quantum NanoCell Emitting Diodes است که به طور عامیانه اگر بخواهیم معنی کنیم به آن دیود نورده نانوسل کوانتومی گفته می‌شود. در واقع این تکنولوژی ترکیبی از فناوری نانوسل ال جی و نقاط کوانتومی سامسونگ است. علاوه بر این نکته‌ای که این تلویزیون‌ها را نسبت به سایر تلویزیون‌های معمولی خاص‌تر ساخته استفاده از Mini-LED به جای LED در صفحه نمایش است.

همچنین QNEDهای ال جی از تعداد زیادی تنظیم کننده روشنایی و کنترل کنتراست در میان این Mini-LEDها استفاده کرده است تا روشنایی و کنتراست عالی را ایجاد کند. ال جی برای این تلویزیون‌ها در بخش تنظیم نور پس زمینه از ۲۵۰۰ نقطه‌ی نوردهی استفاده کرده تا روشنایی را به قسمت‌های مختلف پنل هدایت کنند. همچنین تلویزیون‌های QNED ال جی شامل مدل‌های ۴K و ۸K‌ هستند.

علاوه بر این پردازنده جدید ال جی با نام a9 Gen 4 AI در برخی از این مدل‌ها وجود دارد. برخی از مدل‌های پایینتر a7 Gen 4 AI را دارند و نرخ رفرش در مدل‌های این سری باهم متفاوت هستند و برخی دارای سرعت رفرش ۱۲۰‌ هرتز و برخی دیگر ۶۰ هرتز هستند. اما در تمام مدل‌ها از فناوری نور پس زمینه Mini LED استفاده شده است.

درست است که QNEDها قادر به ایجاد روشنایی و کنتراستی به خوبی OLEDها نیستند اما این تکنولوژی جدید باعث می‌شود تا تلویزیون‌های QNED ال جی یک پله بالاتر از مدل‌های نانوسل و کیولد قرار گیرند. پس می‌توان گفت QNEDها در رده‌ی پایینتر از OLED و بالاتر از نانوسل و کیولد قرار می‌گیرند.

تلویزیون NEO QLED سامسونگ چیست؟

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد برند سامسونگ نیز خطی جدید به تولیدات تلویزیون خود اضافه کرده که آن ‌را با Neo QLED نامگذاری کرده است. حرف Q در این مدل‌ها به معنای استفاده از فناوری کوانتوم (Quantum) می‌باشد. اما بخش Neo مربوط به فناوری Quantum Matrix و پردازنده Neo Quantum در این تلویزیون‌ها است. همانطور که مشخص است استفاده از این فناوری و پردازنده با فناوری‌های ال جی مغایرت دارد به همین دلیل سری تلویزیون‌های QNED و Neo QLED دارای تفاوت‌هایی خواهند بود.

فناوری Quantum Matrix در تلویزیون‌های سری Neo QLED از یک تکنیک نوردهی جدید استفاده می‌کند که در آن نور پس زمینه به بهترین شکل تنظیم می‌شود. این فناوری بسیار قوی بوده و گفته می‌شود از قابلیت جدید Black Detail Boost برای نمایش جزئیات کامل از تصاویر تاریک استفاده کرده است. به همین دلیل نمایش جزئیات دقیق و روشنایی عالی در این تلویزیون‌ها تضمین می‌شود.

پردازنده Neo Quantum در پنل این سری از تلویزیون‌ها ۱۶‌ نقطه‌ی عصبی را به کار گرفته تا کیفیت محتوای صفحه نمایش را ارتقاء‌ ببخشند. این ویژگی کمک می‌کند تا بتوانید از کیفیت تصویر ۴K و حتی ۸K‌ در محتواهای فیلم قدیمی استفاده کنید؛ چراکه کیفیت تصاویر به لطف پردازنده Neo Quantum به بالاترین حد ممکن خواهد رسید.

تلویزیون‌های سری Neo QLED همچنین از مراحل ۱۲ بیتی برای کنترل روشنایی نور پس زمینه استفاده کرده‌اند. هرچند که این به معنی پشتیبانی از HDR 12 بیتی نخواهد بود اما منجر به ایجاد روشنایی عالی در صفحه نمایش می‌شود. ویژگی برجسته‌ی سری Neo QLED دقیقاً همانند ال جی استفاده از Mini-LED به جای LED‌های معمولی بوده و این ویژگی یکی از شباهت‌های میان این دو سری از تلویزیون‌ها است. البته سامسونگ هنوز اطلاعاتی از تعداد نقاط نوردهی در صفحه نمایش تلویزیون‌های جدید خود منتشر نکرده است. مدل‌های Neo QLED سامسونگ از نرخ رفرش ۱۲۰‌ هرتز پشتیبانی می کنند.

اگر دقت کرده باشید QLED‌های سامسونگ از نوع LED هستند و فناوری کوانتوم برای افزایش سطح کیفیت تصویر در آنها مورد استفاده قرار گرفته است. این درحالی است که تلویزیون‌های سری Neo QLED از Mini-LED‌ها به همراه جدیدترین نوع پردازنده و فناوری تنظیم نور پس زمینه بهره گرفته‌اند.

تفاوتها و شباهتهای تلویزیون QNED ال جی و Neo QLED سامسونگ

ال جی و سامسونگ هردو در لاین جدید تلویزیون‌های خود از فناوری Mini-LED به جای LED‌ استفاده کرده‌اند و این به خودی خود باعث پیشرفت چشمگیر کیفیت تصویر در این تلویزیون‌ها می‌شود. سایز Mini-LED‌ها بسیار کوچکتر از LED‌های معمولی است به همین دلیل تعدادی بیشتر از آنها قابلیت قرارگیری در پنل تلویزیون را دارند. همین مسئله باعث شده تا روشنایی بالاتر و نسبت کنتراست فوق العاده‌ای در سری تلویزیون‌های QNED و Neo QLED ایجاد شود.

برای اینکه بتوانیم به طور قطعی به تفاوت‌های میان تلویزیون‌های QNED با Neo QLED بپردازیم باید بگوییم تفاوت در کیفیت تصویر و عملکرد این تلویزیون‌ها تنها از طریق اطلاعاتی که دریافت می‌کنیم مشخص نیست. به همین دلیل برای بررسی تفاوت‌ها نیاز داریم دو مدل هم رده از این تلویزیون‌ها را در کنار یکدیگر تست کنیم تا به تفاوت میان آنها پی ببریم.

نکته‌ی قابل توجه در تلویزیون‎‌های سری Neo QLED سامسونگ استفاده از لایه‌ی فیلتر رنگ LCD‌ است که به عنوان پنل جدید شناخته می‌شود. اگرچه ال جی هنوز نوع پنل مورد استفاده در تلویزیون‌های QNED را مشخص نکرده است اما می‌توان حدس زد از پنل مشابه تلویزیون‌های نانوسل یعنی IPS استفاده کند. پنل‌های دیگر سامسونگ که با نام VA شناخته می‌شوند کنتراست بسیار بالاتری نسبت به پنل‌های IPS‌ داشتند. در عوض زاویه دید آنها بسیار ضعیف بود و پنل‌های IPS زاویه دید گسترده‌تری ارائه می‌دهند. حالا رقابتی که بین این دو سری از تلویزیون‌ها ممکن است به وجود آید رقابت در بین نسبت کنتراست و زاویه دید خواهد بود.

در حالی که تفاوت‌های زیادی در بین QNED و Neo QLED از جمله نوع پنل و پردازنده وجود دارد اما هر دو سری از روش مشابه برای بالا بردن سطح کنتراست و روشنایی تصویر به منظور کاهش تفاوت در بین تلویزیون‌های LCD و OLED استفاده کرده‌اند. به همین دلیل اگر خواهان یک تلویزیون با قیمت پایین‌تر از اولد و کیفیتی بالاتر از سایر LEDها هستید منتظر ورود سری تلویزیون‌های QNED ال جی و Neo QLED سامسونگ باشید. چراکه این تلویزیون‌ها کیفیتی بسیار نزدیک به مدل‌های اولد خواهند داشت.

مطالب جذاب دیگر:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *