مقایسه تلویزیون QLED با تلویزیون QNED

تولیدکنندگان نمایشگر مانند سامسونگ و ال‌جی سال‌هاست که با هم رقابت می‌کنند. این شرکت ها بهترین نمایشگرها را از نظر دقت رنگ، محدوده دینامیکی، عمق رنگ و موارد دیگر تولید می کنند. تحقیق و توسعه آنها منجر به بسیاری از فناوری های پیشرفته مانند OLED، QLED و QNED شد. بنابراین، برای به دست آوردن تجربه تماشای تلویزیون نهایی، به تلویزیونی نیاز دارید که هر یک از این فناوری ها را تکان دهد. صحبت در باره فناوریهای فوق بسیار زیاد است و خارج از حوصله این نوشته است. اما در این چکیده مروری کوتاه بر فناوریهای QLED و QNED و تفاوتها و شباهتهای آنها خواهیم داشت.

تلویزیون QLED چیست؟

QLED مخفف کوانتوم دات ال ای دی است. این نوع نمایشگر از فناوری کوانتوم دات برای جایگزینی فیلتر رنگی معمولی در LCD های سنتی استفاده می کند. این فیلتر جدید از نقاط کوانتومی برای جذب نور آبی استفاده می کند و می‌تواند قرمزتر، سبزهای سبزتر و آبی‌های آبی‌تر را ساطع کند که مزایای متعددی نسبت به LCD‌های سنتی دارد، مانند وسعت رنگ گسترده‌تر، سطح روشنایی بالاتر و دقت رنگ بهتر.

علاوه بر این، بسیاری از نمایشگرهای جدیدتر QLED مجهز به فناوری نور پس‌زمینه mini LED هستند که به دلیل قابلیت‌های تیره‌کردن محلی بهتر، شکوفایی صفحه را به حداقل می‌رساند و در عین حال محدوده دینامیکی بالاتری را ارائه می‌دهد.

تلویزیون QNED چیست؟

در پاسخ به تلویزیون QLED و دیگر نمایشگرهای سطح بالا، ال‌جی فناوری صفحه نمایش خود، QNED را عرضه کرد. ال جی در تلویزیون QNED که به نام Quantum Nano-Emitting Diode نیز شناخته می‌شود، کوانتوم دات، نور پس‌زمینه مینی LED و فناوری نانوسل ال‌جی را ترکیب می‌کند تا رنگ‌های خالص‌تر و طیف رنگی وسیع‌تری را با شکوفایی کمی حتی در سطوح روشنایی بالا ارائه دهد.

QNED درست مانند QLED کار می کند که از فناوری mini LED استفاده می کند. با این حال، QNED یک لایه دیگر در مقابل فیلتر نقاط کوانتومی به نام NanoCell اضافه می کند. این لایه از نانوذرات برای جذب نور ناخواسته ساطع شده از لایه کوانتوم دات استفاده می کند و آشفتگی رنگ را کاهش می دهد. نمایشگرهای QNED نیز اغلب از AI ThinQ برای بهینه سازی تنظیمات و کیفیت صدای خود بر اساس محتوای مشاهده شده استفاده می کنند.

تفاوت تلویزیون QNED با تلویزیون QLED

در پاراگرافهای بالا، ضمن تشریح دو نوع از بهترین تلویزیونهای بازار، به تفاوتهای این دو نیز اشاره شده است. یکی از عمده تفاوتهای تلویزیون کیوند با تلویزیون کیولد این است که در تلویزیون کیوند از فناوری نانوسل استفاده شده اما در تلویزیون کیولد خیر. نانوسل یکی از فناوریهای چند سال اخیر شرکت ال جی است که به تلویزیونهای LED و Mini LED خود اضافه کرده تا دقت رنگ بیشتر و در نتیجه کیفیت تصویر بهتری را به ارمغان آورد.

از دیگر تفاوتهای تلویزیون QNED با تلویزیون QLED می توان به نوع نور پس زمینه آنها اشاره کرد. در اکثر تلویزیونهای QNED از نور پس زمینه Mini LED استفاده شده اما در اکثر تلویزیونهای QLED از نور پس زمینه LED استفاده شده است. تفاوت این دو نوعنور پس زمینه واضح است؛ نور پس زمینه Mini LED از لامپهای LED کوچکتر برای نور رسانی استفاده می کند که سبب می شود صفحه نمایش تلویزیون به قسمتهای بیشتری تقسیم شود و از این رو کنتراست و دقت تصویر ایجاد شده بالاتر است.

تفاوت دیگری که می توان به آن اشاره کرد این است که اکثر تلویزیونهای سامسونگ از پنل VA استفاده می کنند اما تلویزیونهای ال جی دارای پنل IPS هستند. اگرچه هر کدام از این پنلها کارایی خود در محیطی خاص نمایش می دهند، اما در هر حال تفاوتی است در بین تلویزیونهای QNED و QLED به چشم می خورد.

اگرچه سطح روشنایی هر دو نوع تلویزیون QNED و QLED تا ۴۰۰۰ نیت قید شده است اما تلویزیون QNED به دلیل استفاده از Mini LEDها عکس العمل بهتری را در اتاقهای روشن از خود نشان داده است کیفیت تصویر این تلویزیون در اتاقهای روشن و بسیار روشنتر، بهتر از تلویزیون QLED است. تفاوت این دو نوع تلویزیون با یکدیگر منجر به برتری QNED بر QLED شد اما این نتیجه گیری دلیلی برای کنار گذاشتن تلویزیون کیولد نیست. این مقایسه همانند مقایسه دو اتومبیل پورشه و لامبورگینی است که برتری یکی بر دیگری، نشان دهنده ضعف دیگری نیست و هر دو اتومبیل در سطحی بسیار بالا با یکدیگر مقایسه می شوند. در تلویزیونهای کیوند و کیولد نیز اوضاع به همین قرار است؛ هر دو تلویزیون در سطحی بالا هستند. هر دو نوع تلویزیون کیفیت تصویر خارق العاده ای را به نمایش می گذارند.

شباهت تلویزیون تلویزیون QLED به تلویزیون QNED

عمده شباهتی که تلویزیونهای کیوند با تلویزیونهای کیولد دارند این است که هر دو نوع تلویزیون از فناوری کوانتوم دات برای تجزیه نور سفید به نورهای رنگی بیشتر استفاده می کنند. تجزیه نور سفید به نورهای رنگی بیشتر، باعث افزایش محدوده نمایش رنگ شده و در نتیجه تصاویری با تنوع رنگی بیشتر بر روی صفحه نمایش تلویزیون تشکیل می شود.

مطالب جذاب دیگر:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *