پردازنده تصویر در تلویزیون های سونی (X-Reality­TM  PRO)

احتمالا در مورد X-Reality Pro Engine سونی و آخرین ورژن تلویزیون های ۴K آن شنیده اید. اما واقعا چه کاری انجام می دهد و چگونه کار می کند؟

 پردازشگر/ بهبود دهنده هوشمند بهترین توصیف برای این موتور تصویر است. در زمان نمایش ویدئو از جمله نمایش های تلویزیونی، اخبار، ورزش، دی وی دی یا دیسک های Blu-ray، این پردازشگر، تصویر را ارتقاء می دهد و تصویر با کیفیتی ارائه می دهد. به زبان ساده تر موتور این کار را با تجزیه و تحلیل هر پیکسل از عکس انجام می دهد، نتایج تجزیه و تحلیل را با اطلاعات موجود در پایگاه داده داخلی تلویزیون مقایسه می کند سپس آن را بازسازی می کند. در فرآیند ارتقاء رزولوشن، جزئیات عکس و پیکسل هایی که در حین ارتقاء تصویر به رزولوشن بالا حذف شده اند، بازسازی می شوند. کل فرآیند شبیه به یک هنرمند حرفه ای یا جادوگری است که برای برگرداندن یک عکس یا نقاشی به حالت اصلی آن از جادوی خود استفاده می کند، که با اضافه کردن المان های از بین رفته و روتوش قسمت هایی که جلوه خود را از دست داده اند و یا به اندازه کافی روشن و واضح نیستند که بتوان از آن ها استفاده کرد تصویر را هر چه بیشتر به تصویر واقعی نزدیک می کنند.

پیشنهاد ویژه :  کاربرد عینک سه بعدی در تلویزیون های جدید

موتور پردازشگر تصویر مانند یک هنرمند ماهر عمل می کند و پس از مطالعه و تجزیه و تحلیل تصویر، رنگ و بافت و تن های مناسب را برای ارائه زیباترین و طبیعی ترین تصویر ممکن انتخاب می کند. این تکنولوژی زمانی مفید خواهد بود که بخواهید ویدئویی که توسط یک گوشی هوشمند ضبط شده است، برای مثال فیلم های خانگی که دارای کیفیت HD هستند و یا ویدئوهای با رزولوشن پائین را بر روی یک صفحه بزرگ تلویزیون ۴K مشاهده کنید. بدون فرآیند ارتقاء تصویر، امکان دارد محتوای تصویر بر روی یک صفحه نمایش کوچک یا حتی یک لپ تاپ یا یک تلویزیون HD خوب به نظر برسد اما پیکسل های اضافی در تلویزیون ۴K باعث شوند بعضی جزئیات تصویر از دست بروند و تصویر غیر قابل مشاهده باشد. برای مثال در یک صحنه از فضای باز که عکس رزولوشن پائینی دارد، درخت ها در پس زمینه مانند یک نقطه بزرگ سبز رنگ به نظر می رسند. به وسیله فرآیند ارتقاء، عکس به طور کامل آنالیز می شود و جزئیات گمشده در مورد شاخ وبرگ بازسازی می شود. جزئیات مربوط به برگ ها را هم می توانید به صورت واضح بر روی گوشی یا به وسیله ی یوتیوب بر صفحه کامپیوتر خود ببینید.

پیشنهاد ویژه :  ظرفشویی بوش بخریم یا ال جی ؟

چگونه کار می کند؟

کل فرآیند در سه مرحله انجام می شود: آنالیز تصویر، کاهش نویز و ایجاد تصویری واقعی. این فرآیند، پیکسل ها را آنالیز می کند سپس آن ها را با هم مقایسه می کند در مرحله بعد الگوی پیکسل ها با داده های داخلی تلویزیون مقایسه می شود و جزئیاتی که در حین تبدیل به رزولوشن بالاتر حذف شده اند، بازسازی می شوند. پردازشگر برای بهبود تصویر از تراشه استفاده می کند، با استفاده از تجزیه و تحلیل الگو و واقعی سازی آن، تمام جزئیات پیچیده هر پیکسل در مقایسه با پیرامون آن از لحاظ ارتفاع، عرض حرکت مورب و زمان به صورت فریم به فریم برای ایجاد تغییر چک می شود. سپس با استفاده از یک پایگاه داده هوشمند و الگوریتم ها، رنگ، اشباع، روشنایی، کنتراست، وضوح و کاهش نویز تنظیم می شود و در نهایت تصویری بهبود یافته ارائه خواهد شد. در آخرین ورژن موتور تلویزیون ۴K، فناوری های دیگری در پس زمینه وجود دارد، شامل بررسی آماری که به طور پیوسته تصاویر ۲K را نسبت به ۴K مقایسه می کند تا ارتباط بین تصاویر را تعیین کند و تنظیمات هوشمندانه را اعمال کند.

پیشنهاد ویژه :  فناوری TRILUMINOS در تلویزیونهای سونی چگونه عمل می کند؟

به نظرم موتور X Reality Pro سونی یک تکنیک مربوط به پشت صحنه است که برای بازیابی تصاویر برای نمایش با رزولوشن بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این تکنولوژی تضمین می دهد که جزئیات تا حد ممکن ثبت و ضبط شوند و تصویری ارائه دهند که بسیار به تصویر واقعی نزدیک باشد

مطالب جذاب دیگر

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *