حل مشکل صدای فن کویل کولرگازی

در حال حاضر داشتن کولرگازی برای ما به یک نیاز مبرم تبدیل شده است. هر وقت یک صدایی غیرمنتظره از آن می شنوید، قطعا نگران می شوید. گاهی اوقات صدای تهویه مطبوع بلند است و گاهی اوقات صداها، هشدار مشکلات بزرگتری هستند که باید آنها را جدی گرفت و برای رفع فوری آن اقدام شود. نگران نباشید! ما راه حل هایی برای کم کردن نویز کولرگازی داریم. اگر این پیشنهادات جواب نداد، وقت آن است که با یک تعمیرکار مجرب مشورت کنید.

اگر دنبال خرید کولرگازی اصلی و با کیفیت میباشد که دارای امکانات روز باشد مجموعه مدلهایی فروشگاه بانه۹۰ را با توجه به ظرفیت میتوانند در لیست خرید شما باشد و با خرید هر کدام قطعا از انتخاب خود پشیمان نخواهید شد. برای مشاوره بیشتر و اطلاع از قیمت دقیق میتوانید در واتس اپ یا از طریق تماس از راهنمایی همکاران ما بهره مند شوید. در ضمن برای دیدن قیمت یخچال، قیمت لباسشویی، قیمت مایکروویو، قیمت ظرفشویی و سایر لوازم خانگی اصلی از برندهای معتبر خارجی از وب سایت ما دیدن فرمایید.

کولرگازی چگونه کار می کند؟

کویل اواپراتور و کندانسور بخش های مختلف چرخه خنک کننده در کولرگازی را اداره می کنند. اپراتور کویل در داخل یا نزدیک هواگیر که در آن فن دمنده قرار دارد جاگذاری می شود. کویل های اواپراتور از مس، فولاد یا آلومینیوم ساخته می شوند زیرا این فلزات به راحتی گرما را هدایت می کنند. اکثر اواپراتورهای کولرگازی مسکونی از لوله هایی تشکیل شده اند.

که به شکل U خم شده و در داخل پنل ها قرار می گیرند. پنل معمولاً به شکل “A” قرار می گیرند. این پنل ها با قطعات فلزی نازکی به نام باله ها پوشانده شده اند که هوای عبوری را برای خنک شدن به سیم پیچ ها نزدیک می کند تا اثر مبرد را به حداکثر برساند.

شیر انبساط در کولرگازی

شیر انبساط همچنین میزان جریان مبرد به اواپراتور را کنترل می کند. دریچه‌های انبساط پیشرفته‌تر، مانند شیرهای انبساط ترموستاتیک (TXV)، می‌توانند دقیقاً جریان را کنترل کنند تا بازده انرژی کلی سیستم را بهبود بخشند. همانطور که مبرد جریان می یابد، فن دمنده هوای گرم اتاق را روی کویل اواپراتور می کشد.

مبرد گرمای هوای عبوری را جذب می کند و با این کار گرم شده و تبخیر می شود. هنگامی که بخار آب موجود در هوای گرم خانه شما به کویل‌های تبخیرکننده سرد برخورد می‌کند، بخار آب به صورت مایع متراکم می‌شود و به داخل ظرف میعانات می‌ریزد که آب را در فضای باز تخلیه می‌کند. به این ترتیب کویل اواپراتور شما دماو رطوبت خانه شما را تنظیم می کند.

حتی یک لایه نازک گرد و غبار روی کویل اواپراتور کارایی آن را کاهش می دهد. گرد و غبار به عنوان یک عایق حرارت عمل می کند. این بدان معناست که سیم پیچ در هنگام فعالیت نمی تواند به اندازه ای که می تواند گرما را جذب کند. پس از آن سیستم شما باید مدت بیشتری کار روشن بماند تا دمای داخلی مورد نظر شما را فراهم کند. درنتیجه استهلاک و مصرف انرژی دستگاه بالا می رود.

راهنمای حل صداهای غیر عادی کولرگازی

ممکن است مطمئن نباشید که آیا صدای عجیبی که از کولر گازی می آید جای نگرانی دارد یا خیر. صداهای مختلف نشان‌ دهنده مشکلات متفاوتی است و این مشکلات می‌تواند از تجمع گرد و غبار و زباله‌هایی که می‌توانید خود با ابزار ساده آنرا حذف کنید تا مشکلات پیچیده تر مکانیکی که نیاز به کمک یک تکنسین ماهر دارد، متغیر باشد. در این مقاله نحوه رفع نویزهای کولرگازی بحث شده است.

حل مشکلات نویز کولرگازی

پیدا کردن منبع صدای کولر گازی اولین قدم برای تشخیص بخش آسیب دیده و در ادامه تعمیر آن است. پیدا کردن صدایی که کولر گازی تولید می کند به شما کمک می کند تا بفهمید مشکل احتمالی جی و در کدام قسمت است.

صدای شبیه به کوبیدن جسمی

مواجهه با صدای کوبیدن کولر گازی شما می تواند بسیار آزار دهنده باشد. صداهای کولرگازی می تواند به دلیل فرسودگی و پارگی قطعات داخلی باشد. اگر آنها با کمپرسور برخورد کنند، پوشش بیرونی ممکن است آسیب ببیند و مبرد جریان پیدا نکند. این بدان معناست که کولرگازی شما اتاق شما را به درستی خنک  نکند.

صدای بلند معمولاً نشانگر شکستگی یا شل شدن قطعه است. این می تواند به دلیل شلی پره های فن، قطعات شکسته یا حتی قطعات بزرگ زباله باشد که در داخل کولر گازی گیر کرده اند. اگر آلودگی فقط شامل فیلتر هوا باشد، می توان آن را به راحتی با استفاده از جاروبرقی و یا اسپری مخصوص پاک کرد. با این حال، اگر صدای AC پس از تمیز کردن فیلتر همچنان باقی بماند، مهم است که قطعات داخلی را بررسی کنید.

صدای بلند شبیه به جیغ

یکی از دلایل احتمالی می تواند نشت مبرد باشد که یک مشکل مهم و جدی است. در چنین شرایطی توصیه می شود فورا کولر گازی خود را خاموش کرده و آن را از برق جدا کنید تا دچار حادثه نشوید. سعی نکنید خودتان کولر گازی را از نظر نشت گاز بررسی کنید، زیرا می تواند بسیار خطرناک باشد. بلبرینگ موتور فن، فرسوده شده یا معیوب شده اند که کولر گازی شما شروع به ایجاد صدایی شبیه خراش روی فلز می کند.

صداهای جیغ می‌تواند توسط تسمه فن مستهلک یا شکسته ایجاد شود. اکثر تهویه مطبوع کانالی/مرکزی این نوع صدا را تولید می کنند. تسمه‌ای که موتور و فن را به هم وصل می‌کند در مدل‌های قدیمی‌تر به مرور زمان مستعد خراب شدن است.

صدای ضربان دار در کولرگازی

اگر کولر گازی شما صداهای ضربانی آهسته تولید می کند، ممکن است هیچ دلیلی برای نگرانی وجود نداشته باشد. با این حال، نویز اگر بلند و ریتمیک باشد نشان دهنده مشکل است. تیغه فن یا کویل ممکن است به مرور زمان شل شده باشد که ممکن است صدای کولرگازی (AC) را ایجاد کند. یک صدای ارتعاشی ممکن است با تماس یک خط مبرد با دیوار در نتیجه اصطکاک و ارتعاش خطوط تولید شود.

اگر پایه کولر گازی شما پلاستیکی باشد، حرکت کمپرسور ممکن است باعث شود که هم پایه و هم کل دستگاه پالس داشته باشد.

صدای خش خش در کولرگازی

نشت مبرد ممکن است یکی از دلایل صدای خش خش باشد. خطوط مبرد ممکن است با استفاده مکرر و به مرور زمان از بین بروند که می تواند منجر به نشتی شود. صدای خش خش نیز می تواند ناشی از نشت از دریچه کمپرسور باشد. اگر بعد از مدتی صدای خش خش را بشنوید که به صدای جیغ تبدیل می شود، مشکل کمپرسور است. سیستم تهویه هوای بیرونی شما ممکن است فشار بالایی ایجاد کرده باشد.

صدایی شبیه زمزمه کردن در کولرگازی

برای یک موتور AC غیر معمول نیست که صدای زمزمه ملایمی منتشر کند، اما وقتی بلند می شود، باعث نگرانی می شود. اگر: موتوری که نیاز به روغن کاری دارد در ابتدا صدای زمزمه تولید می کند، ممکن است کولر گازی شما این نوع صدا را تولید کند. اما اگر بدون رفع مشکل به استفاده از آن ادامه دهید، صدای ساییدن بلندی را خواهید شنید.

یا خود کویل ها اگر خم شوند می توانند صداهای کمی ایجاد کنند. همچنین یک کویل اواپراتور پوشیده از گرد و غبار می تواند صدایی شبیه زمزمه کم ایجاد کند. کولر گازی شما با دریافت برق صداهای وزور تولید می کند اما به دلیل خرابی کنتاکتور قادر به روشن شدن نیست. اگر همچنان مشکل را نادیده بگیرید، ممکن است به زودی شروع به وزوز غیر قابل تحمل کند.

صدای وزوز در کولرگازی

اگر صداهای وزوز از کولر گازی داخلی شنیده می شود، احتمالاً مشکل از کویل های اواپراتور یخ زده است. هنگامی که یخ روی سیم پیچ های داخل سیستم هوای مرکزی تشکیل شده است، اغلب صداهای وزوز شنیده می شود. نشت مبرد به دلیل آسیب دیدگی لوله مبرد یا شیر انبساط معیوب یا گردش ضعیف هوا در سرتاسر دستگاه ناشی از کثیف بودن فیلتر هوا، مسائلی هستند که معمولاً باعث یخ زدن کویل های اواپراتور می شوند. هنگامی که صداهای وزوز ناشی از مشکلات موجود در تجهیزات بیرون است،  احتمالا مشکل از کمپرسور باشد که باید تعویض کمپرسور یا تعمیر قطعات آسیب دیده مدنظر قرار گیرد.

هنگامی که وزوز از سیم پیچ های یخ زده در واحد داخلی ناشی می شود، سیستم باید ذوب شود: ترموستات را از حالت COOL به OFF تغییر دهید. اجازه دهید کولر گازی استراحت کند و آن را خاموش نگه دارید تا تمام یخ ها آب شوند. تنظیم فن را به جای AUTO روی ON قرار دهید، که به فن دمنده اجازه می دهد تا در تمام ساعات شبانه روز کار کند تا هوای گرم را روی کویل های یخ زده ببرد و به ذوب شدن سریعتر یخ کمک کند.

صدای شبیه حرکت داخل کولرگازی

صدای چرخیدن، برخلاف صدای تق تق، نشان می دهد که ذراتی داخل کولر گازی گیر کرده است. این اغلب شامل ورود زباله نرم، مانند یک تکه کاغذ، در واحد داخلی است، زیرا ورقه نازک هنگامی که هوا در اطراف آن حرکت می کند، صدای چرخشی ایجاد می کند. با این حال، صدای بلندی که بیشتر شبیه تیغه هلیکوپتر به نظر می رسد، نشانه شکسته شدن موتور فن یا پره ها است. این اجزای تهویه مطبوع شما شروع به خراب شدن می کنند و صدای بلندی را به صدا در می آورند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *