ورودی و کابل اپتیکال در تلویزیون (Optical Audio)

HOME

درگاه صوتی نوری روش بسیار معقولی برای فرستادن صدا و صوت با کیفیت بسیار بالا بین دستگاههای صوتی و تصویری است. گاهی روش های دیگر برای این کار وجود دارد ولی استفاده از درگاه صوتی نوری راه حل بسیار خوبی خواهد بود. کابل اپتیکال یا کابل نوری یکی از کابل هایی است که جدیدا خیلی پرمصرف شده است. چون اکثر دستگاه های جدید پورت اپتیکال دارند. نام دیگر کابل اپتیکال TOSLINK می باشد شاید این نام برای بسیاری از شما آشنا باشد، اما برای مروری دوباره در ابتدا به تعریف آن می‌پردازیم. در اصل TOSLINK ساختار استاندارد شده فیبر نوری است که توسط شرکت توشیبا توسعه یافته است.

optical 3

اپتیکال به انگلیسی Optical یعنی نوری یا چیزی که مربوط به نور باشد. پس کابل اپتیکال یعنی کابل نوری. کابل Optical برای انتقال صدای دیجیتال طراحی شده است. در حال حاضر ۳ راه برای انتقال صدای دیجیتال وجود دارد. یکی کابل HDMI هست، یکی کابل کواکسیال و یکی هم کابل اپتیکال. می دانید که کابل HDMI می تواند صدا و تصویر رو همزمان انتقال بدهد. کابل کواکسیال و کابل اپتیکال هم صدای دیجیتال رو منتقل می کنند. با این تفاوت که کابل کواکسیال از جنس مس هست یعنی یه کابل معمولی است اما کابل اپتیکال همانطور که از اسمش مشخص است، یه کابل نوری است. کابل اپتیکال از کواکسیال بهتر می باشد چون نویز و اختلالات الکترونیکی روی نور تاثیر منفی نمی گذارد. ضمن اینکه انعطاف پذیری بیشتری دارد و باریک تر است. در مورد انتخاب بین کواکسیال و اپتیکال، باید ببینید که دستگاه گیرنده چه پورتی رو پشتیبانی می کند. اساس کار کابل اپتیکال اینطور است که دیتا ( اینجا سیگنال صوتی ) به صورت صفر و توسط یه منبع نوری داخل کابل حرکت می کند. یعنی شما اگر داخل کابل رو نگاه کنید می بینید که یک نور قرمز وجود دارد. البته موقع رد شدن سیگنال وگرنه در مواقع دیگر هیچ نوری ندارد. همونطور که گفته بودیم کابل اپتیکال برای انتقال از یک دستگاه مثل تلویزیون به یه دستگاه دیگر مثل آمپلی فایر طراحی شده است. سیگنال صدا در حالت عادی یک جریان الکتریکی است. پس اول باید صدا به نور تبدیل شود تا بتواند از کابل عبور کند چرا که کابل Optical با نور کار می کند. سیگنال صوتی در دستگاه فرستنده به نور تبدیل شده و توسط کابل اپتیکال به گیرنده ارسال می‌شود و در دستگاه گیرنده مجددا نور به صدا تبدیل می شود. کابل اپتیکال از یه هسته شیشه ای تشکیل شده که نور را عبور می دهد.

optical 1

اگر پورت نوری قبلا استفاده نشده، باید ابتدا درپوش محافظ را از روی ورودی بردارید تا شما بتوانید کابل رو وصل کنید. زمانی که شما درپوش را بر می دارید می توانید یک نور قرمز روشن رو داخل دستگاه مشاهده کنید. درپوش پلاستیکی سر کابل را بردارید و در جهت درست کانکتور سر کابل را وارد ورودی و خروجی دستگاه‌ها کنید. در این هنگام یک صدا را خواهید شنید که نشان‌دهنده‌ی جا افتادن درست کابل است.

optical 2

پورت optical صدای شفاف تری را برای تان فراهم می کند. زیرا تقریباً هیچ نویز و نوسان بیرونی همانند کابل معمولی، روی آن تاثیری نمی گذارد و صدای اضافی تولید نمی شود. اگر تنها به دنبال پخش صدا از طریق سیستم سینمای خانگی هستید و دستگاه های تان از optical audio پشتیبانی می کنند، در استفاده از آن شک نکنید. در برخی لپ تاپ ها هم می توانید با استفاده از کابل mini-TOSLINK به جای کابل صدای معمولی، انتقال صدا به سینمای خانگی یا تلویزیون را به صورت دیجیتال انجام دهید.

امروزه اکثر تلویزیونهای ال جی ، سامسونگ و سونی از این ویژگی پشتیبانی می کنند و شما میتوانید به آسانی و فقط با تهیه یک کابل اپتیکال از انتقال صدا با کیفیت دالبی بهره ببرید.

دیگران خوانده اند:


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی فروشگاه بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی در فروشگاه بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در فروشگاه بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در فروشگاه بانه 90 اینجا کلیک کنید
11 پاسخ
  • Sasan.a
   Sasan.a گفته:

   سلام
   1-اگر تلویزیون شما پورت hdmi داشته باشد و روی آن arc یا earc نوشته شده باشد می توان از آن به عنوان انتقال دهنده بسیار با کیفیت صدا استفاده کرد
   2- با استفاده از پورت Coaxial Digital
   3- با استفاده از پورت RCA Stereo
   در صورت تمایل وارد لینک زیر بشوید و مطلب آنرا مطالعه کنید.
   https://baneh90.com/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D9%85%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D9%88%D9%86-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF-hdmi/

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.