فناوری TRILUMINOS در تلویزیونهای سونی چگونه عمل می کند؟

بهبود کیفیت محتوا

تریلومینوس در واقع اصطلاحی است که توسط کمپانی سونی برای یک تکنولوژی اساسی که عمل اشباع رنگ در نمایشگر تلویزیون ها و اسمارت فون های این کمپانی را تقویت می نماید، انتخاب گردیده است. این تکنولوژی همچنین کمک می نماید تا تصاویر شفاف تر و با کیفیت رنگ بیشتری دیده شوند و محوی رنگ تصویر را ، زمانی که از یک گوشه یا زیر نور مستقیم آفتاب تماشا می شود، کاهش دهد. تکنولوژی تریلومینوس که در آن حتی قابلیت بهبود نمایش انواع رنگ های قرمز، سبز و آبی و در نهایت بهبود کلی تصاویر خروجی نیز وجود دارد، در واقع تکنولوژی است که با آن می توان امکان نمایش خیلی عظیم تری از رنگ ها را در پنل های LCD و TFT فعال کرد. این تکنولوژی قابلیت اضافه شدن به پنل های موبایل و تلویزیون را داراست. با کمک تریلومینوس امکان نمایش تصاویر با رنگ و لعاب واقعی، در همان حالت که چشم های ما باید ببینند، فراهم می شود.

افزایش محدوده نمایش رنگها

این تکنولوژی باعث زیاد شدن محدوده انتخاب رنگها در تلویزیون می شود. بدین معنا که در نمایشگرهای قبل رنگهای با وضوح بالا پشتیبانی نمیشد ولی با وجود این فناوری تمامی رنگها در محدوده بیشتری به نمایش گذاشته می شوند. برای درک بهتر این موضوع به تصویر زیر توجه کنید در این تصویر محدوده نمایش رنگها در تلویزیونهای قبل چیزی در حدود مثلثی بود که با خط آبی مشخص شده است، اما حضور Triluminos  موجب شده تا این مثلث ارتقا پیدا کند و به مثلث با خطوط قرمز تبدیل شود.

محدوده استفاده از تکنولوژی TRILUMINOS

نمایشگرهای تریلومینوس به عنوان اولیی محصولاتی که از پیکسل های کوانتومی و کریستال های نانو بهره می برند ، شناخته شده اند که نور توسط آن ها در بخش هایی به اندازه ۲ تا ۱۰ نانومتر منتشر می گردد. این عمل سبب می شود که کیفیت نمایش رنگ ها در نمایشگرهای مجهز به این تکنولوژی، تا ۵۰ درصد افزایش یافته و کیفیت تصویر خروجی بسیار بیشتر از کیفیت پیش فرض نمایشگرهای LCD معمولی باشد. در پیکسل های کوانتومی از تکنولوژی نیمه هادی ها استفاده شده است که به شکل گیری ذرات نانو کمک کرده و کریستال های نانو را برای نمایش بهتر رنگ ها مهیا می سازد. نمایشگرهای تریلومینوس از نور LED آبی در پس زمینه بهره می برند که موجب شفافیت بیشتر رنگ های قرمز و سبز نیز می شود. Triluminos تکنولوژی منحصر به فرد سونی می باشد که رنگ های به مراتب بیشتری تولید و در نتیجه بافت ها و اجزای تشکیل دهنده تصویر را به بهترین نحو ممکن بازسازی می نماید. سونی در تمامی مدل‌های 4K خود و همچنین مدل‌های سری W9 HD از این تکنولوژی استفاده می کند. 

سونی از تکنولوژی تریلومینوس در سری Xperia نیز استفاده کرده است. برای نمونه همانطور که اشاره شد در Xperia Z Ultra از این تکنولوژی استفاده شده تا بتواند با تلفن های هوشمندی که از AMOLED استفاده می کنند رقابت کند. اگر بخواهیم کیفیت TFT یا AMOLED را با Triluminos مقایسه کنیم در واقع به مقایسه خوب و بهترین پرداخته ایم.

مطالب جذاب دیگر

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *