حداقل و حداکثر فاصله استاندارد از تلویزیون Full HD و 4K

اگر درگیر خرید اسباب و لوازم خانه به خصوص تلویزیون شده باشید می‌دانید که ارزیابی اینکه چه ابعادی از صفحه نمایش تلویزیون می‌تواند برای اتاق یا سالن مناسب باشد چقدر سخت است. اندازه تلوزیون‌ باید با ابعاد اتاق و فاصله محل نشستن برای تماشا تعادل داشته باشد، زیرا هرچه از تلویزیون فاصله داشته باشید صفحه نمایش آن کوچتر است و از بروز آسیب های چشمی و شنوایی جلوگیری می شود و حتی در هنگام خرید نیز باید به اندازه، فاصله دید، کیفیت و وضوح تلویزیون توجه کرد. ارتباط مستقیمی بین ابعاد پیشنهاد شده‌ی صفحه و فاصله از محل تماشا (نشستن فرد) وجود دارد. پس هر چه فاصله شما از صفحه نمایش تلویزیون بیشتر باشد، پرواضح است که نیاز به تلویزیون بزرگ‌تری دارید. میزان ایده‌آل مربوط به این موضوع داشتن صفحه‌ای است که مقدار مشخصی از زاویه‌ی دیدی پیش رو را پر کند. هر چند که این میزان «ایده‌آل» جای بحث و گفتگوی بسیار دارد. نمودار زیر میزان فاصله فرد (بر حسب متر) از تلویزیونهای با ابعاد مختلف (بر حسب اینچ) را نشان میدهد.

حداقل فاصله از تلویزیون 4k

حداقل فاصله توصیه شده برای مشاهده تلویزیون 4K می تواند به 1.4 برابر اندازه صفحه عمودی تلویزیون برسد. با مشاهده این فاصله، پیکسل های جداگانه را نمی توان با چشم تشخیص داد. کاربر با قرار گرفتن در این فاصله می تواند از بهترین کیفیت تلویزیون لذت ببرد بدون اینکه بتواند پیکسلهای تلویزیون را مشاهده کند. برای مثال فاصله عمودی صفحه نمایش یک تلویزیون 65 اینچی برابر با “32 می باشد که این عدد را در 1.5 ضرب میکنیم به عدد 49 اینچ میرسیم که اگر آنرا به متر تبدیل کنیم عدد 1.2 متر میشود که نمایانگر حداقل فاصله از یک تلویزیون 65 اینچی با رزولوشن 4k می باشد، که طبق نمودار زیر میتوانیم حداکثر فاصله از تلویزیون را نیز بدانیم (برای یک تلویزیون 65 اینچ 4k بین بازه 1.2 – 2.5 متر ) یک بازه مناسب برای تماشای تلویزیون می باشد.

اندازه تلویزیون

فاصله از تلویزیون

بصورت تقریبی

43 اینچ

90 سانتی متر

49 اینچ

1 متر

55 اینچ

1 متر

65 اینچ

1.2 متر

75 اینچ

1.4 متر

85 اینچ

1.6 متر

photo_2019-06-07_21-19-34

حداقل فاصله از تلویزیون FULL HD

برای مثال طبق آمار این نمودار، حداقل و حداکثر فاصله شخص از تلویزیون Full HD با سایز 60 اینچ به ترتیب 2.3 و 3.6 متر می باشد. البته این ارقام بدین معنی نیست که اگر در فاصله 2 متری این تلویزیون قرار بگیرید، قادر به دیدن پیکسلهای آن خواهید بود. توجیه این ارقام به این صورت است که اگر شما در فاصله 2 متری این تلویزیون قرار بگیرید، ذهن شما قادر به تمرکز کامل بر روی ابعاد تلویزیون نخواهد داشت و در نتیجه تصویر در نظرتان واقعی جلوه نمی کند. ناگفته نماند بهترین فاصله ممکن با فرض اینکه به صورت مستقیم (بدون زاویه) به تلویزیون نگاه کنیم، همان حداقل فاصله نسبت ابعاد تلویزیون می باشد. پر واضح است اگر از زوایای مختلف به تلویزیون نگاه کنید، این فاصله باید کمتر شود. بدین معنی که اگر با زاویه 45 درجه نسبت به حالت مستقیم به تلویزیون Full HD با سایز 60 اینچ نگاه کنیم، بهترین فاصله ممکن از 2.3 متر کمتر خواهد بود (مثلا 2 متر). در زیر جدولی از میزان فاصله شخص تا تلویزیونهای HD  و Full HD ارائه شده است. گفتنی است این جدول برای تلویزیونهای UHD یا 4K نیز با توجه به نمودار بالا قابل اقتباس خواهد بود.

photo_2019-06-09_08-59-06

در پایان ذکر این مطلب خالی از تجربه نخواهد بود که سایز تلویزیون باید مناسب محیطی که در آن قرار داده می شود باشد. بدین معنا که نسبت به ابعاد محیط، باید تلویزیون متناسبی انتخاب نمایید. در این خصوص در در نوشته های بعد صحبت خواهیم کرد.

دیگران خوانده اند:

18 پاسخ
 1. کوروش
  کوروش گفته:

  سلام وقت
  من هفته گذشته تلویزیون ایولی ۴کی ایولی خریدم
  باید چقدر فاصله رو رعایت کنیم که به چشم بچه‌ها آسیب نرسونه
  ممنون میشم اگه راهنمایی م کنید
  چون هرکی یه چیزی میگه
  سپاسگزارم

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام
   فاصله ی مناسب از تلویزیون بستگی به سایز تلویزیون دارد.مثلا 43 اینچ حداقل 1.5 متر فاصله رعایت شود.

   پاسخ
 2. علی رضا
  علی رضا گفته:

  فاصله‌مبل‌تامیز‌تلوزیون ۲۲۰‌هست‌باتوجه‌با‌این‌فاصله‌شما‌تلوزیون چند‌اینچ‌رو‌پیشنهاد‌میکنید‌ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • Sasan.a
   Sasan.a گفته:

   سلام البته بسته به رزولوشن تلویزیون می تواند اندازه آن متفاوت باشد به علت اینکه در یک اندازه مشخص، پیکسلها در رزولوشن 4k کوچکتر از full hd می باشند از این لحاظ میتوان در فاصله نزدیکتری به تلویزیون 4k نشست بدون اینکه بتوان پیکسل های تلویزیون را مشاهده کرد. برای بدست آوردن حداقل فاصله از تلویزیون های 4k میتوانید اندازه عمودی صفحه نمایش ضربدر عدد 1.5 کرد که میتوان تلویزیونی با اندازه 60 اینچ به بالا در این مکان که شما فرمودید را قرار دهید و برای تلویزیون full hd نیز عدد در 3 ضرب می شود.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.