خط تولید تلویزیون سونی در سال 2022 | تلویزیونهای 2022 سونی (بخش دوم)

سال 2022 سال تولید اولین‌ها برای مجموعه تلویزیون‌های سونی است: این شرکت نه تنها اولین تلویزیون QD-OLED خود (و در جهان) را راه‌اندازی می‌کند، بلکه اولین مدل‌های MiniLED و اولین تلویزیون OLED 42 اینچی خود را نیز عرضه می‌کند. در رأس این موارد، تعدادی مدل استاندارد OLED و LED، به‌علاوه بهبودهایی در پردازنده XR، ویژگی‌های بازی ارتقا یافته (VRR در زمان عرضه!) و یک دوربین هوشمند به سبک Xbox Kinect است.

اولین تلویزیون QD-OLED جهان

به نظر می رسد باید برای اولین بار در حال حاضر منتظر اولین تلویزیون های QD-OLED باشیم، اما اولین آن اکنون به طور رسمی معرفی شده است و ظرف چند ماه آینده وارد بازار خواهد شد. با توجه به اینکه سامسونگ سازنده پنل‌های QD-OLED جدید است، اما این سونی است که اعلام کرده است و انتظار می‌رود تلویزیون QD-OLED خود را ابتدا عرضه کند. A95K یکی از این نوع تلویزیونهاست که توسط سونی معرفی شده است. A95K می‌تواند کمی ارزان‌تر از آنچه انتظار می‌رفت قیمت داشته باشد، با یک افشای احتمالی که نشان می‌دهد مدل 55 اینچی با قیمت 3000 دلار و مدل 65 اینچی با قیمت 4000 دلار عرضه شود. این امر هر مدل را فقط 200 دلار گرانتر از قیمت راه اندازی تلویزیون A90J OLED در سال 2021 می کند. این نشان می دهد قیمت های بریتانیا به ترتیب حدود 2900 پوند (حدود 5500 دلار استرالیا) و 3700 پوند (حدود 7000 دلار استرالیا) است. اگرچه ارزان نیست، اما A95K را کمی دست یافتنی تر از ماهیت پیشرفته این فناوری می کند.

اما QD-OLED چیست؟ به طور خلاصه، این نوع جدیدی از پنل است که فناوری کوانتوم دات و OLED را برای ایجاد بهترین عملکرد تصویری بالقوه ترکیب می‌کند: رنگ مشکی عالی و کنترل کنتراست بی عیب OLED با جنب و جوش رنگ کوانتوم دات. تلویزیون‌های QD-OLED نیز باید روشن‌تر از تلویزیون‌های OLED استاندارد باشند، البته نه به روشنایی تلویزیون‌های با نور پس‌زمینه ممتاز مانند مدل‌های QLED سامسونگ. A95K سونی همچنین ظاهراً از یک صفحه انتشار گرما بهره می برد که گرما را به طور مؤثرتری توزیع می کند که ظاهراً به جلوگیری از ماندگاری سایه تصاویر ثابت کمک می کند. سونی می‌گوید که این ویژگی‌ها، به‌علاوه ویژگی XR Triluminous Max پردازنده شناختی XR، به حداکثر رساندن پتانسیل پنل QD-OLED کمک می‌کند.

تلویزیونهای MiniLED با کیفیت 4K و 8K

در حالی که برخی از تولیدکنندگان (به ویژه سامسونگ) تلویزیون های MiniLED را در سال 2021 عرضه کردند، سونی تا سال 2022 منتظر ماند تا با مدل های Z9K (8K) و X95K (4K) خود وارد عمل شود. همانطور که سایر سازندگان قبلاً گفته اند، سونی از کنتراست بهتر و حداکثر روشنایی MiniLED نسبت به نور پس زمینه LED استاندارد Full Array صحبت می کند. نور، بیش از پیش به مکانی که از آن به تلویزیون نگاه می شود متمرکز می شود، به ویژه هنگام تماشای تلویزیون از گوشه و کنار. XR Backlight Master Drive، که در اصل یک الگوریتم با پردازنده XR است، ظاهرا نور پس زمینه را بسیار هوشمندانه کنترل می کند و روشنایی LED ها را در صورت نیاز تنظیم و تراز می کند. ایده این است که روشنایی را در جایی که باید به حداکثر برساند، نباید مرز بین نواحی شفاف و دیده شوند. سونی می‌گوید که بسیاری از رقبا به‌منظور کاهش آشکار شدن شکل ناحیه‌ها یا ایجاد افکت هاله، به سادگی روشنایی این نقاط برجسته را کاهش می‌دهند و همانطور که در نئو QLED‌های 2021 سامسونگ زمانی که اشیاء و تصاویر بسیار روشن را روی آن‌ها نمایش دهند، بهتر عمل کردند. شاید پس زمینه های بسیار تاریک سونی بر این مشکل غلبه کند.

تلویزیونهای OLED شامل یک مدل 42 اینچی

در حالی که QD-OLED بیشتر سرفصل ها را به خود اختصاص داده است، سونی هنوز فناوری OLED را رها نکرده است. برای سال 2022، A80K که جایگزین A80J عالی است و A90K که اساساً بین A95K و A80K قرار می گیرد اما فقط در اندازه های کوچکتر موجود است، عرضه می کند. در واقع، A90K اولین تلویزیون اولد 42 اینچی سونی خواهد بود که به نبرد با تلویزیون 42 اینچی C2 ال‌جی می رود. تلویزیون‌های OLED سونی از XR OLED Contrast Pro استفاده می‌کنند که ظاهراً تعدادی از عوامل (پنل با درخشندگی بالا، صفحه توزیع دما، انتشار نور WRGB همزمان و کنترل هوشمند از پردازنده XR) را برای تولید حداکثر روشنایی کلی بیشتر از رقیب در دسترس دارد. تلویزیون های OLED. هنگامی که از سونی پرسیده شد، سونی در مورد اینکه آیا A90K و A80K از پنل OLED EX جدید ال‌جی استفاده می‌کنند یا خیر، توجهی نکرد، اما اعلام کرد که از «آخرین پنل‌های موجود» استفاده می‌کنند، که نشان می‌دهد اینطور است.

بهبود پردازنده Cognitive Processor XR

در قلب تلویزیون‌های XR 2022 سونی، پردازنده شناختی XR قرار دارد که سال گذشته معرفی شد. قابل توجه ترین ویژگی اضافه شده برای سال 2022، ویژگی جدید “Depth Map” است که اشیاء نزدیک را شناسایی و بهبود می بخشد در حالی که پس زمینه را کمی تار می کند تا درک عمق را افزایش دهد. همچنین ظاهراً سونی ویژگی کنترل کنتراست رنگ منعطف خود را بهبود بخشیده است، که برای بهبود هوشمندانه شادابی رنگ‌ها روی صفحه‌نمایش بدون افزودن مصنوعات طراحی شده است. برای سال 2022، گفته می شود که این ویژگی کنترل بیشتری بر روی اشباع و همچنین روشنایی دارد و بهبود بیشتر را ممکن می کند. در نهایت، یک حالت جدید کالیبره تطبیقی Netflix وجود دارد که تنظیم خودکار روشنایی مبتنی بر نور محیط را به ویژگی Netflix Calibrated اضافه می‌کند.

اصلاح Acoustic Surface Audio و Acoustic Multi-Audio

سونی همچنان به استفاده از صدای سطحی آکوستیک برای OLED های خود (این کار از محرک هایی استفاده می کند که کل صفحه را به منظور ایجاد صدا می لرزاند) و صدای چندگانه آکوستیک برای مجموعه های LED ممتاز خود استفاده می کند. هر دو فناوری برای سال 2022 اصلاح شده اند، هم از نظر طراحی درایور و هم از نظر طرح. مدل‌های بیشتری اکنون از ویژگی Acoustic Center Sync سونی نیز پشتیبانی می‌کنند، که به تلویزیون اجازه می‌دهد تا با سیستم بلندگوی HT-A9 یا ساندبار HT-A7000، با استفاده از بلندگوهای هر دو، کار کند.

معرفی (دوربین) Bravia CAM

تلویزیون های Z9K و A95K هر دو همراه با یک دوربین فیلمبرداری عرضه می شوند که به صورت مغناطیسی به لبه بالایی متصل می شود. این «براویا CAM» همچنین به عنوان یک لوازم جانبی اختیاری برای A90K، A80K، X95K، X90K، X85K و X80K در دسترس است. سونی قول داده است که Bravia CAM در نهایت رخ تعدادی ویژگی مانند Ambient Optimization Pro (که تصویر و صدا را بر اساس جایی که در اتاق هستید تنظیم می کند)، کنترل حرکتی تلویزیون، هشدار نزدیکی (که برای جلوگیری از نزدیک بودن بیش از حد بچه ها به تلویزیون طراحی شده است) و حالت ذخیره انرژی خودکار (که تشخیص می دهد چه زمانی از اتاق خارج شده اید و صفحه نمایش را کم نور می کند) به خاک می کشد. با این حال، در زمان راه‌اندازی، فقط قابلیت چت ویدیویی را در ابتدا از طریق Google Duo ارائه می‌کند و احتمالاً خدمات بیشتری در آینده اضافه می‌شود.

ویژگی های بازی تا حدودی ارتقا یافته است

در زمینه بازی، خبر خوب این است که اکثر مدل‌های جدید دارای پورت‌های 48 گیگابیت بر ثانیه HDMI 2.1 هستند که از بازی‌های 4K 120 هرتز از PS5، Xbox Series X و جدیدترین کارت‌های گرافیک رایانه شخصی پشتیبانی می‌کنند. ALLM (حالت تأخیر کم خودکار) نیز پشتیبانی می‌شود، و سونی قول داده است که این مدل‌های جدید در زمان عرضه دارای VRR (نرخ تازه‌سازی متغیر) نیز خواهند بود. همگامی بین تلویزیون‌های سونی و PS5 نیز همچنان ادامه خواهد داشت، با مدل‌های جدید XR که همگی دارای نگاشت خودکار HDR Tone Mapping هستند (که به PS5 اجازه می‌دهد مدل خاصی از تلویزیون را که به آن متصل است شناسایی کند و به طور خودکار HDR مناسب را انتخاب کند) و حالت تصویر ژانر خودکار (که به سادگی نسخه ALLM مخصوص PS5 است).

خبر بد این است که مدل‌های 4K در محدوده 2022 سونی هنوز تنها دو سوکت HDMI 2.1 دارند (تلویزیون Z9K 8K دارای یک HDMI اضافی 40 گیگابیت در ثانیه است) و یکی از آن‌ها نیز eARC را کنترل می‌کند. به عبارت دیگر، اگر برای انتقال صدا از تلویزیون به ساندبار یا گیرنده AV، نیاز به استفاده از eARC دارید، تنها یک ورودی HDMI 2.1 برای شما باقی می‌ماند. اکثر تلویزیون های OLED ال جی دارای چهار سوکت HDMI 2.1 هستند و سال هاست که این کار را انجام می دهند. ناامیدی جزئی دیگر در بخش بازی، عدم وجود پیش‌تنظیم بازی Dolby Vision است، که به این معنی است که بازی Dolby Vision (ارائه شده توسط Xbox Series X) احتمالاً نسبتاً تأخیر خواهد داشت و عدم وجود حالت HGiG برای نگاشت دقیق‌تر HDR نیز یکی دیگر از نقاط ضعف به شمار خواهد آمد.

سخن پایانی

تلویزیونها یکی از بهترین وسایل برای اوقات فراغت به شمار می روند از این رو شرکتهای تولید کننده با کار گذاشتن انواع مختلف فناوریها در این محصولات، زمینه کاربرد آنها را در عرصه تبلیغات و سرگرمی فراهم می کنند. اگر به دنبال خرید تلویزیون از بانه هستید پیشنهاد می کنیم به فروشگاه اینترنتی ما سر بزنید و از محصولات ما دیدن فرمایید. قیمت تلویزیون ال جی و سامسونگ و سونی در فروشگاه ما بر اساس معیارهای استاندارد مشخص شده بنابراین از منصفانه ترین قیمتها برخوردار هستند.

مطالب جذاب دیگر:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *