تلویزیون های نانوسل NanoCell ال جی یا کیولد QLED سامسونگ، کدام یک کارایی بهتری دارند؟

شرکت ال جی و شرکت سامسونگ در سال 2019 مدل های جدیدی از تلویزیون های خود را روانه بازار کردند. این تلویزیون ها دارای ویژگی هایی بودند که هر کدام به نوبه ی خود مخاطبان زیادی را جذب کردند. کیفیت و کارایی تلویزیون توسط شرکت سازنده پیاده می شود و کاربران باید بسته به نیاز خود ویژگی هایی را که در تلویزیون نقش آفرینی می کنند را انتخاب کنند. در این نوشته به مقایسه تلویزیون های ال جی nanoCell و Qled سامسونگ می پردازیم و اینکه شیوه نمایش و پردازش تصویر به چه صورت است.

صفحه نمایش در تلویزیون های نانوسل NanoCell

 در تلویزیون های ال جی از صفحه نمایش نانوسل استفاده شده است ، در واقع در صفحه نمایش تلویزیون های LED ال جی تغییراتی صورت گرفته و تحت عنوان نانوسل وارد بازار شده اند. تلویزیون های 2019 ال جی و بیشتر تلویزیون های 2018 هم دارای صفحه نمایش های نانوسل بودند. اما نانوسل چیست؟ در واقع نانوسل یک صفحه نازک در بین صفحه نمایش و برد LED است که دارای ذرات ریزی است و نور تابشی از لامپ های LED را اشباع کرده و روشنایی پیکسل ها و صفحه نمایش را افزایش می دهد. کیفیت تصویر و کنتراست و نمایش رنگ ها متاثر از این عملکرد فوق العاده صفحه نازک با ذرات نانو  شده است.

صفحه نمایش کیولدQLED در تلویزیون های سامسونگ

در تلویزیون های کیولد QLED سامسونگ ویژگی صفحه نمایش متفاوت از صفحه نمایش های LED است. در واقع در صفحه نمایش های LED تغییراتی صورت گرفته و تحت عنوان کیولد QLED وارد بازار شده اند. در بین صفحه نمایش و برد LED یک صفحه نازک و دارای ذرات کریستالی قرار گرفته است که این ذرات ریز و غیر هم اندازه هستند و هر کدام از آنها بر حسب اندازه ای که دارند رنگ های خاصی را اشباع می کنند و از طرفی هم جریان نور را دقیقتر کرده و شدت آن را افزایش می دهند. همین صفحه نازک کیولد موجب تنوع رنگ بیشتر، نمایش 100 درصد رنگ ها و کنتراست بالای تصویر شده است.

پردازنده در تلویزیون های نانوسل NanoCell و کیولدQled

 شرکت  های سازنده تلویزیون علاوه بر ارتقای صفحه نمایش که از گزینه های اصلی مورد تغییر در تلویزیون است، ویژگی ها و زیر ساخت های دیگری را نیز تغییر داده و ارتقا می دهند. پردازنده یکی از عناصر درگیر در کیفیت تصویر است، امروزه با پیشرفت فناوری همگام با صفحه نمایش ها، پردازنده ها نیز دستخوش تغییر شده اند. شرکت ال جی در تلویزیون های نانوسلNanoCell پردازنده های a7 و a9 هوشمند را قرار داده و در همین رابطه شرکت سامسونگ در تلویزیون های کیولد Qled خود پردازنده کوانتومی 4K را قرار داده است. این دو نوع از پردازنده در تلویزیون های سامسونگ و ال جی کارایی بالایی را از خود نشان می دهند و تصویر را در چهار مرحله پردازش کرده و نویز، بلور، تاری تصویر را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند. نمی توان گفت که این پردازنده ها برتری بر دیگری دارند چرا که عملکرد و کارایی شبیه به هم و فوق العاده ای دارند.

پردازنده های کارآمد، سریع، هوشمند و پیشرفته a7 در تلویزیون های نانوسل ال جی و کوانتومی در تلویزیون های کیولد سامسونگ

نوشته های مرتبط:

تلویزیون های اولد OLED ال جی با ویژگی Crystal Sound در سال ۲۰۲۰

مقایسه و بررسی تلویزیون های سامسونگ RU8000 و Q60R

تلویزیون های اولد ال جی ۲۰۲۰، باز هم برتری بر سایر رقبا

جمع بندی

تلویزیون های LED ال جی و سامسونگ در سال های اخیر متحمل تغییراتی شدند و تحت عنوان های NanoCell وQLED  وارد بازار شده و هرکدام مخاطبان خاص خود را جذب کردند. تلویزیون های NanoCell ارتقا شده تلویزیون های LED ال جی و تلویزیون های QLED ارتقا شده تلویزیون های LED سامسونگ هستند. با ویژگی های نانوسل و کیولد، تلویزیون ها تا حد زیادی ارتقا یافته اند و تفاوت و تمایز تصویر را با تلویزیون های LED چند برابر کرده اند. حالا NanoCell بهتر است یا QLED? این سوالی است که کاربران باید به آن جواب بدهند. کاربران بسته به نیاز خود باید در بین این دو فناوری پیشرفته یکی را انتخاب کنند. تلویزیون نانوسلNanoCell ال جی  دارای زاویه دید بالا کنتراست بالا و نمایش رنگ های متنوع است که با فناوری Full Array Local Dimming  در رده بسیار بالایی قرار گرفته است. تلویزیون کیولد سامسونگ هم دارای کنتراست بالا، نمایش رنگ های متنوع و کیفیت تصویر فوق العاده  است ولی  زاویه دید مناسب ندارد یعنی از کناره ها کیفیت تصویر کاهش می یابد . کاربر اگر بیشتر از روبه روی به تلویزیونی تماشا می کند تلویزیون کیولد سامسونگ و اگر زاویه دید برای کاربر مهم است تلویزیون ال جی گزینه مناسبی خواهد بود.

 

5 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *