هر آنچه باید درباره سیستم صوتی DTS Virtual : X Surround Sound بدانید

DTS Virtual : X اسم پیچیده ایی است و به زبان ساده یعنی این که فقط با تعداد محدودی بلندگو صدایی تولید شود که معادل با صوت ایجاد شده توسط تعداد زیادی بلندگو باشد. به عبارت دیگر DTS Virtual : X نوعی فرمت صدا است که به منظور ایجاد صدایی فراگیر مورد استفاده قرار می گیرد و تعداد بلندگوهای مورد نیاز را کاهش می دهد.

چرا به فرمت صوتی DTS Virtual : X نیاز داریم؟

زمانی که از سینمای خانگی خود استفاده می کنید، مشاهده تعداد زیادی اسپیکر برای تولید صدایی فراگیر در محیط اطراف منظره ی ناخوشایندی ایجاد می کند. با توجه به نوع و مدل سینماهای خانگی، پردازشگرAV و سیستم سینمای خانگی، فرمت صدای فراگیر مدنظر خود را از بین فرمت هایی که به آن دسترسی دارید انتخاب کنید. بیشتر فرمت های صدا به تعداد زیادی بلندگو نیاز دارند. با این حال با افزایش نوارهای صوتی و گوش دادن به وسیله هدفون، این سوال پیش می آید که چگونه می توان بدون استفاده از تعداد زیادی اسپیکر صدای فراگیر را تجربه کرد؟

DTS با پیاده سازی و توسعه فرمت Virtual : X خود این کار را انجام داده است، که براساس DTS:X های قبلی و فرمت های صدای فراگیر، DTS Neural:X ساخته شده است و باعث می شود شما تجربه گوش دادن به صدایی همه جانبه بدون نیاز به تعداد زیادی اسپیکر را داشته باشید. DTS Virtual : X ابتدا برای سینماهای خانگی و نوارهای صوتی طراحی شده بود اما برای افزایش صدای تلویزیون نیز استفاده می شود.

پیشنهاد ویژه :  توضیح حروف مدل ماشینهای لباسشویی ال جی

DTS Virtual : X چگونه کار میکند؟

تکنولوژی استفاده شده در DTS Virtual : X بسیار پیچیده است اما به زبان ساده به این صورت است که بعد از فعالسازی آن، همزمان سیگنال صوتی دریافت شده تجزیه و تحلیل می شود و با استفاده از الگوریتم های پیشرفته ی به کار برده شده در  DTS Virtual : X، حدس می زند که هر بخش خاص از صدا در کدام قسمت از فضای سه بعدی که اسپیکرها حضور ندارند پخش شوند. فضای صدا امکان دارد شامل جلو یا پشت سر شنونده نیز شود. این فرآیند باعث می شود شنونده احساس کند که اسپیکرهایی “فانتوم” یا “مجازی” علاوه بر دو اسپیکر فیزیکی قابل مشاهده وجود دارد. به این معنی که DTS Virtual : X می تواند با هر نوع سیگنال صوتی چند کاناله ، اعم از استریو دو کاناله ،; کانال صدای فراگیر ۵٫۱/۷٫۱ تا صوت های کانال ۷٫۱٫۴ همه جانبه، از ترکیب کردن (برای استریو) و افزودن فرآیندهایی برای دیگر فرمت های صدا بهره ببرد و فضایی برای صدا ایجاد کند که همانند یک فضای سه بعدی عمل کند  بدون اینکه از اسپیکرهای اضافه استفاده کند.

کاربردهای DTS Virtual : X

DTS Virtual : X انتخابی عالی برای نوارهای صوتی است که می تواند یک صدای فراگیر قابل قبول ارائه دهد. هم چنین می تواند در سینماهای خانگی جایگزینی برای اسپیکرهای بالایی تلویزیون باشد و تجربه ی لذت بخشی برای شما ایجاد کند. با ذکر چند مثال بیشتر با کاربردهای DTS Virtual : X آشنا خواهید شد. مورد اول درباره نوارهای صوتی  با ساب ووفر است که این فرمت صوتی می تواند ۲ صدای افقی فانتوم و تا چهار کانال بالایی ایجاد کند. مثال دوم در مورد نوارهای صوتی با اسپیکرهای فیزیکی و ساب ووفر هستند که DTS Virtual : X می تواند تا چهار کانال بالایی فانتوم برای تکمیل سیستم صوتی اسپیکرهای موجود ایجاد کند. مثال سوم سینماهای خانگی با اسپیکرهای سنتی کانال ۵٫۱  یا ۷٫۱ هستند که DTS Virtual : X می تواند تا چهار کانال فانتوم بالایی علاوه بر اسپیکرهای سیستم ایجاد کند.

پیشنهاد ویژه :  تلویزیون منحنی OLED در رقابت با QLED برنده شد

از آنجا که امروزه تلویزیون ها بسیار نازک هستند فضای کافی برای ترکیب و افزودن سیستم های اسپیکر برای ایجاد یک صدای فراگیر قابل قبولی وجود ندارد. شما می توانید برای حل این مشکل از DTS Virtual:X  استفاده کنید و از یک صدای فراگیر بهره مند شوید.

DTS Virtual : X  و گیرنده های استریو دو کاناله

ترکیب دیگری که پیشنهاد می شود ترکیب DTS Virtual : X و یک گیرنده استریو دو کاناله است. در این ترکیب DTS Virtual : X می تواند منابع صوتی آنالوگ استریو دو کاناله را به وسیله دو کانال فراگیر تا ۴ کانال بالایی فانتوم افزایش دهد. با اعمال تغییرات گفته شده، گیرنده های استریو دو کاناله تغییر می کنند و انعطاف پذیری سیستم در هر دو حالت صوتی و صوتی/تصویری برای تولید صدا افزایش می یابد.

چگونه DTS Virtual : X را تنظیم و از آن استفاده کنید:

DTS Virtual : X نیازی به تنظیمات پیشرفته ندارد. در نوارهای صوتی فقط با انتخاب روشن/خاموش فعال می شود. در سینماهای خانگی، اگر قصد استفاده از اسپیکرهای بالایی و پشتی سیستم خود را ندارید،DTS Virtual : X  به صورت اتومات انتخاب خواهد شد.

پیشنهاد ویژه :  نمایشگرهای چند رسانه ای سامسونگ (Samsung Multilink Screen)

DTS Virtual : X هم اکنون در تلویزیون های Yamaha YAS-107 و YAS-207 Soundbars (از طریق به روز رسانی نرم افزار)، Yamaha BAR 400 و گیرنده های سینمای خانگی Marantz  مورد استفاده قرار گرفته اند. همچنین  شرکت LG قصد دارد تلویزیون هایی با پردازشگر صدا DTS Virtual: X  معرفی کند.

به طور خلاصه، تعداد فرمت های صوتی فراگیر سینمای خانگی امکان دارد شما را سردرگم کند که کدام یک برای گوش دادن مناسب تر است. DTS Virtual : X  بدون نیاز به اسپیکرهای اضافی، به سادگی صدایی فراگیر  ایجاد می کند.

مطالب جذاب دیگر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *