دقت رنگ در تلویزیون ها (Color Accuracy)

دقت رنگ یک تلویزیون به توانایی آن در نمایش دقیق رنگ و سایه های خاکستری مد نظر منبع فرستنده تصویر مربوط می شود. به عنوان مثال آیا تصویری که بر صفحه تلویزیون نمایش داده می شود واقعا قرمز رنگ است یا شاید به رنگ نارنجی-قرمز باشد ؟ دقت رنگ یک تلویزیون بر تمام ویدئوهایی که توسط آن پخش می شود تأثیر می گذارد. در این مقاله به دقت رنگ تلویزیون براساس قبل و بعد از کالیبره کردن تصویر دو نوع امتیاز داده شده است اما چون بیشتر مردم رنگ تلویزیون خود را کالیبره نمی کنند، در این جا نیز دقت رنگ را قبل از کالیبره کردن تصویر در نظر می گیریم و براساس آن دقت رنگ تلویزیون ها را مقایسه می کنیم.

قبل از کالیبره کردن

نمره ی هر تلویزیون براساس تراز سفیدی (white balance dE)، رنگ (color dE) و گاما ( نمایش دقیق سطح رنگها ) قبل از کالیبره کردن تصویر بیان می شود. قبل از کالیبره کردن تصویر لازم است بعضی از تنظیمات تلویزیون تغییر کند تا تصویر با کیفیتی ارائه دهد.

حالت تصویر را تغییر دهید. دقت رنگ حالت های مختلف یک تصویر با همدیگر متفاوت است بنابراین برای نمایش تصویر بهتر است از حالت “فیلم” یا  “سفارشی” استفاده کنید و اگر از این حالت ها استفاده نمی کنید دمای تصویر را به گرم تغییر دهید. نور پس زمینه را تغییر دهید. بهتر است از شدت نور ۲۱۰۰cd/m استفاده کنید که برای همه شرایط حتی محیط های تاریک نیز مناسب است. کنتراست را به حداکثر مقدار پیشنهاد شده تغییر دهید. البته بیشتر کمپانی های سازنده تلویزیون، کنتراست را بر روی مقدار مناسبی تنظیم کرده اند و نیازی به تغییر نیست. تنظیمات گاما را تغییر دهید.

بعد از کالیبره کردن

نمره تلویزیون براساس کیفیت تصویر تلویزیون بعد از کالیبره کامل رنگ تلویزیون تعیین می شود. این نمره بیان می کند که شما می توانید چه انتظاری از تلویزیون خود داشته باشید، هرچند که بعد از کالیبره کردن، رنگ تصویر از دقت بالایی برخوردار خواهد بود و نیازی به این نمرات نخواهید داشت.

روند مختصر کالیبراسیون به شکل زیر است:

  1. پس از تجزیه و تحلیلی که قبل از کالیبره کردن انجام می شود، برای بهبود دقت رنگ باید تراز سفیدی تلویزیون را تنظیم کنید. گاما نیز همزمان با تنظیم تراز سفیدی تلویزیون، تغییر می کند.
  2. پس از تنظیم کردن تراز سفیدی و در پی آن، گاما، رنگ (color dE) تلویزیون را با تغییر رنگ های قرمز، سبز، آبی ، زرد، ارغوانی و فیروزه ای تنظیم کنید.
  3. پس از تنظیم رنگ سفید و سایر رنگها، برای اطمینان از اینکه هیچ رنگ آمیزی غیره منتظره و یا هیچ تغییرات غیرقابل پیش بینی نخواهیم داشت، نمودار گاما را که بایستی (تقریبا) یک خط صاف و هموار باشد رسم خواهیم کرد.
پیشنهاد ویژه :  بهترین تلویزیون 49 اینچ ال جی 2017 ، مقایسه با بهترین 49 اینچ 2016

تشریح مراحل فوق:

مرحله اول: تنظیم تراز سفیدی (white Balance)

تراز سفیدی (white Balance dE) نشان دهنده ی توانایی تلویزیون در نمایش سایه های خاکستری است که شامل همه رنگ ها از سفید تا سیاه می شود. تراز سفیدی بر دمای کلی تصویر هم تأثیر می گذارد.

در نمودار تصویری فوق، شما می توانید یک نمونه نسبتا چشمگیر را ببینید که چگونه عدم تعادل در ترکیب رنگ، بر یک سایه خاص خاکستری تاثیر می گذارد. ۷۰٪ و ۸۰٪ سایه ها در هر دو نسبتا خوب تشکیل شده اند، و این نه تنها چگونگی نمایش تراز سفیدی را به رخ کشیده است، بلکه همچنین نحوه ارتباط آنها با سایه های نزدیک را هم به نمایش گذاشته است.

برای مقایسه تفاوت بین بالا بودن (بد) و کم بودن (خوب) تعادل رنگ سفید در تصاویر همسان، نگاهی به تصاویر زیر می اندازیم. شما می توانید ببینید که حتی یک تعادل رنگ سفید بد، تاثیر زیادی بر نمایش تصویر ندارد، بنابراین تراز سفیدی نمی تواند مشکل بزرگی برای تلویزیون به حساب آید.

مرحله دوم: تنظیم رنگها (COLOR DE)

رنگ (Color dE) نشان می دهد که تلویزیون با چه دقتی رنگ های قرمز، سبز، آبی و زرد را نمایش می دهد. اگر تلویزیون بتواند این رنگ ها را با دقت نشان دهد، نمایش دیگر رنگ ها آسان خواهد بود. توجه داشته باشید که در هر تلویزیون مقدار میانگین Color dE ارائه خواهد شد و به این معنی است که امکان دارد بعضی از رنگ ها بیشتر یا کمتر از یک مقدار معین باشند.

با این حال، از آنجایی که اکثر مردم متوجه انحرافات شدید رنگها از میزان دقیق آنها نمیشوند، این نتایج نمی توانند باعث نگرانی شوند. در دو تصویر زیر مقایسه سطح رنگها با اندازه های بالا (بد) و کم (خوب) مشاهده می شود.

برای ارزیابی رنگ DE، ما از اسپکتروفتومتر برای تجزیه و تحلیل دقت شش رنگ تولید شده توسط نرم افزار کالیبراسیون استفاده می کنیم و بر روی تلویزیون نمایش داده می شود: قرمز، سبز، آبی، زرد، ارغوانی و فیروزه ای. در این سنجش پایین ترین میانگین از همه رنگها بهتر است. پس تا به اینجا، ما تنظیمات رنگها (COLOR DE) را هم قبل از کالیبراسیون و هم بعد از آن مورد بررسی قرار دادیم.

پیشنهاد ویژه :  نگاهی به اقدامات امنیتی سامسونگ برای تلویزیون‌ های هوشمند

توجه داشته باشید که DE ما برای هر تلویزیون نشان دهنده میانگین DE برای تمام رنگ ها است، به این معنی که برخی رنگ ها ممکن است دقیق تر ازبقیه رنگها باشند.

مرحله سوم: تنظیمات گاما

گاما (Gamma)، روشنایی یک سایه مشخص را بیان می کند. زمانی که تراز سفیدی تلویزیون کالیبره می شود، نمودار گاما به شکلی هموار و صاف حاصل می شود و مقدار عددی خط گاما در بازه ۲٫۱ تا ۲٫۳ است که نشان می دهد روشنایی سایه مدنظر برای مشاهده تصویر مناسب است. اگر خط گاما بالاتر از این مقدار باشد سایه تصویر تیره تر است و جزئیات را از دست خواهید داد و مقدار کمتر خط گاما، تصویر را خیلی روشن می کند. تنظیم مقدار گاما مهم است چون اختلاف آن با مقدار مناسب گاما باعث ایجاد تفاوت می شود. در زیر دو تصویر تلویزیون با گامای زیاد و گامای مناسب نشان داده شده است.

گاما در همان زمان که تراز رنگ سفید تنظیم می شود، تغییر می کند، به عبارتی دیگر یک بار قبل و یک بار بعد از کالیبراسیون. اسپکتوفوتومتر ما سطح گاما را که متشکل از مجموعه ای از سایه های خاکستری تولید شده روی صفحه می باشد، تحلیل می کند و گامای متوسط نزدیکتر به هدف، یعنی ۲٫۲ بهترین نتایج را ارائه کرده است.

اطلاعات اضافی

DE  به معنی اختلاف رنگ (Color Difference) است. هر دو مؤلفه تراز سفیدی و ایجاد رنگ که تفاوت یک رنگ از دیگری را تعیین می کنند، بسیار مهم هستند. اگر تلویزیون تصویری با رنگ یا سایه ایی خاکستری را به طور کامل نشان دهد مقدار dE برابر صفر خواهد بود. اگر مقدار dE خیلی بزرگ باشد، تصویر حاصل با تصویر درست خیلی فاصله خواهد داشت و از کیفیت آن کاسته می شود. مقدار مطلوب برای dE  کمتر از ۰٫۵ در نظر گرفته شده است. یکی از معایب dE این است که فقط دقت تصویر تولید شده با مقدار پیش فرض هر تلویزیون را بررسی می کند. برای مثال امکان دارد تلویزیونی یک تصویر را کمی صورتی نشان دهد ولی تلویزیون دیگری همان تصویر را تا حدی نارنجی نشان دهد، اما دو تلویزیون مقدار dE  یکسانی داشته باشند چون dE تصویر هر تلویزیون نسبت به مقدار پیش فرض آن که از قبل تعریف شده است اندازه گیری شده است.

پیشنهاد ویژه :  تلویزیون 4k بخریم یا نخریم ؟ تست تلویزیون فورکا - 4k

کالیبراسیون کامل تلویزیون تنها راه تضمین کیفیت رنگ تلویزیون شماست. فقط تغییر حالت نمایش تصویر به “فیلم” یا “سفارشی” و تنظیم نور زمینه، تصویر تلویزیون شما را تا حد زیادی بهبود می دهد.  توجه داشته باشید که مقدار ۲٫۲ برای گاما تنها مقدار صحیح نیست و غیر از گاما ۲٫۲، مقدار ۲٫۴ در اتاق های تاریک و ۲٫۰ برای محیط های روشن، مقادیر مناسبی برای گاما هستند.

مقادیری که در این مقاله ارائه شده اند برای همه سیستم ها جواب گو نیستند و امکان دارد در صورت کپی آنها، تنظیم رنگ سیستم شما بدتر شود که در صورت ایجاد چنین مشکلی بهتر است تنظیمات تلویزیون خود را به حالت کارخانه برگردانید.

در این مقاله دقت رنگ تصاویر مورد بررسی قرار گرفت و عوامل مؤثر نیز به اختصار توضیح داده شدند. دقت رنگ در مورد رنگ ها، سایه های خاکستری و سایه های تصویر است که در مورد تمام ویدئوهایی که با تلویزیون خود می بینید  نقش مهمی ایفا می کند. خوشبختانه اکثر تلویزیون ها دقت رنگ بالایی دارند و تا زمانی که تلویزیون شما قبل از کالیبراسیون، دقت رنگ بالایی دارد می توانید از تماشای آن لذت ببرید.

مطالب جذاب دیگر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *