مقایسه اتو معمولی با اتو مخزن دار

در بازار لوازم خانگی شاهد حضور برندهای اتو در انواع و مدل های مختلف هستیم و خریداران معمولا با توجه به نیاز و توجه به قیمت اتو و  نسبت به کارایی آن خرید می کنند. انواع اتو به صورت اتو بخار , اتو پرس, اتو مخزن دار و … در وزن ها و ویژگی های متفاوت تهیه میشود.  برای پارچه های سبک و لطیف  از اتو سبک وزن و برای پارچه های ضخیم از اتو سنگین وزن استفاده میشود.

اتو بخار معمولی

اتوبخار معمولی بیشترین استفاده را در مصارف خانگی دارند. استفاده آسان و سریع، مهم‌ترین عامل پرطرفدارشدن این مدل‌ها می‌باشد. اتوهای بخار قابلیت تنظیم در دماهای مختلف برای انواع پارچه را دارند که مانع از سوختن لباس‌ها می‌شود. به علاوه بخار آبی که روی لباس اسپری می‌شود، باعث بهینه‌شدن فرایند و کاهش زمان اتوکشی شده و در نتیجه مصرف برق کاهش می یابد. از مزایای اتو های بخار، می توان به گرم شدن سریع و قیمت مناسب اشاره کرد، یکی از رایج ترین انواع اتو بخار ، اتوی معمولی یا دستی است و استفاده از آن در منازل ، کاربرد فراوان دارد. کارکرد این محصول با نیروی بخار بوده و بسیار سبک هستند. کفه ی اتو بخارهای معمولی از جنس سرامیک یا تفلون بوده و در مدل های ارزانتر ، از استیل نیز جهت پوشش این قسمت استفاده می کنند. در این قسمت ، سوراخ هایی جهت خروج بخار تعبیه شده است.

اتو مخزن دار

اتو مخزن دار در گذشته در خیاطی ها و تولیدی های لباس استفاده میشد . با گذشت زمان و پیشرفت فنی این دستگاه ها نوع خانگی آنها نیز به بازار آمد .اتوهای مخزن دار دارای مخزن آب مجزا هستند که امکان تولید بخار بسیار زیاد را فراهم می کند، این محصول ، از جمله محصولاتی است که به تازگی وارد بازار شده اند؛ مخزن این دستگاه توسط یک رشته سیم و یک شلنگ به دسته ی اتو وصل شده و بخار تولید شده ، توسط روزنه هایی موجود در کف اتو ، به سطح موردنظر منتقل می شود. از مزایای این اتو ، قابلیت تولید بخار با حجم فراوان است. از مزایایی که برای دستگاه‌های اتو با مخزن بخار مجزا می‌توان نام برد شامل امکان اتوکشی با حجم زیاد بخار، امکان اتوکشی با صفحه سرد اتو و فقط توسط بخار (در بعضی از مدل‌ها) که این ویژگی خصوصا برای کت و شلوار مناسب است و از برق افتادن پارچه جلوگیری می‌کند.

تفاوت های بارز اتو بخار معمولی و اتو مخزن دار

1–در اتو مخزن دار صاف کردن لباس بیشتر بر قدرت بخار متکی است ولی در اتوهای معمولی نقش اصلی را وزن اتو ، فشار و لغزیدن کفه ی اتو بر روی پارچه ایفا می کند .

2-اتو مخزن دار در مقایسه با اتو های بخار، حجم مخزن بالاتری داشته و نیاز نیست در مدت های کوتاه مخزن را پر کرد بنابراین آب درون آن به سرعت تمام نمی شود.حجم مخزن اتو بخار معمولی حداکثر400 میلی لیتر گنجایش دارد ولی اتو مخزندار قادر به ذخیره 1.8 تا2.2 لیتر آب است.

3- اتو مخزن دار برای لباس هایی که به زمان زیادی برای اتو کردن نیاز دارند و بافت ضخیمی دارند مناسب تر از اتو معمولی است.

4- اتو مخزن دار نسبت به اتو بخار سبک تر است چرا که آب داخل مخزنی که جدا از اتو زیر ان قرار گرفته ریخته میشود.

5- اتو معمولی برای اتو کردن جا کمتری اشغال میکند ولی اتو مخزن دار چون مخزن جداگانه دارد فضای بیشتری برای گذاشتن آن نیاز است

6- قیمت اتومخزن دار نسبت به اتو معمولی به دلیل امکانات و ویژگی های برتر بالاتر است.

7- برای اتو کردن پرده و انواع پارچه هایی که بصورت عمودی قرار داشته و آویزان شده اند ، اتو مخزن دار مناسب تر است زیرا وزن کمترو قدرت بخاربهتری دارد.

8- توان اتوبخار معمولی از 1800 تا3200 وات می باشد که اتو مخزن دار نسبت به آن توان بالاتری دارد

9-  یکی دیگر از این تمایزها در این دو اتو حجم خروجی بخار می باشد. هرچه خروجی بخار اب بیشتر باشد ، چروک های لباس راحت تر باز می شوند. حجم خروجی بخار آب بر حسب گرم بر دقیقه محاسبه می گردد؛ این مقدار می توان نشاندهنده ی قدرت دستگاه در خارج کردن بخار آب باشد. در برخی از سیستم ها ، سیستمی بعنوان تقویت کننده وجود دارد که قابل تنظیم بوده و بوسیله آن می توان حجم بخار خروجی را به راحتی افزایش داد. در حالت کلی حجم بخار خروجی در اتو مخزندار بیشتر از اتو بخار معمولی است.

10- معمولا اتو مخزن دار دچار جرم گرفتگی یا رسوب میشود که برای تمیز کردنش بهتره از محلول آب مقطر و سرکه داخل مخزن اتو بریزین و بعد مدتی هم خالیش کنید. و سپس بار دیگر فقط آب مقطربریزین تا کاملا تمیز بشود . در نهایت هم یه بار با فشار بخار یه پارچه رو اتو کنید تا رسوبی داخل اتونماند.

در هر دو نوع اتو نامبرده شده اتوکشی ، چرخش 360 درجه سیم اتو بسیار کمک کننده است. این امر باعث می شود تا سیم دچار تاب­خوردگی نشده و گره نخورد. پیچیده شدن و چرخش سیم ، غالبا در محل اتصال سیم به بدنه ی اتو مشاهده می شود

در استفاده از اتو بخار و اتو مخزن دار ، نکات ایمنی مربوط به آن باید بطور کامل رعایت شود. سیستم قطع کننده اتوماتیک در هردو اتو لحاظ شده است.در صورتی که اتو به مدت طولانی بر روی لباس باقی بماند ، بصورت خودکار خاموش خواهد شد. همچنین در صورت عدم استفاده بیش از زمان از قبل تعیین شده ، بصورت خودکار خاموش می شود. برخی از اتوهای بخار معمولی و مخزن دار دارای این مکانیزم هوشمند هستند.

مشاهده اتو بخارهای معمولی و اتوهای مخزن دار موجود در سایت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *