کدام کولرگازی برای خانه مناسب است

هنگامی‌که در روزهای گرم تابستان از دست گرمای زیاد به منزل پناه می‌بریم، هیچ‌چیز بیشتر از یک کولر گازی و هوای خنک نمی‌تواند خستگی را از تن درآورد. انتخاب کولر گازی با توجه به برندهای مختلف این وسیله و ظرفیت های متنوع آن در بازار هرگز کار آسانی به نظر نمی رسد. اگر قصد خرید کولرگازی دارید و اطلاعی از اینه کدام مدل برایتان مناسب است، پس لطفا تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

راهنمای خرید کولر گازی مناسب خانه

۱٫ انواع کولر گازی

اسپیلت: پرفروشترین مدل که برای مصارف خانگی استفاده میشود اسپیلت است. اسپیلت دارای دو بخش است یکی بخشی است که در فضای درونی اتاق یا سالنی که در آن اسپیلت گذاشته می شود، نصب می شود. این قسمت سرما و یا گرما را به درون محیط مورد نظر انتقال می دهد. بخش دیگر شامل کمپرسور و موتور اصلی آن است در فضای بیرونی نصب می شود.

کولرهای گازی ایستاده: در دو نوع پرتابل (قابل حمل) و ثابت وجود دارند. نوع ثابت آن بیشتر برای سالن های بزرگ و شلوغ ادارات مناسب است. اما نوع پرتابل آن مناسب منازلی است که امکان قرار دادن کندانسور بزرگ کولرهای گازی را در خارج از خانه و تاسیسات مربوط به نصب اسپیلت را در داخل منزل ندارند.

کولر گازی پنجره ای: این نوع کولرگازی قبلا زیاد مورد استفاده قرار می گرفت ولی با ورود اسپیلت به بازارها، کم کم از محبوبیت آنها کاسته شد. این نوع کولرهای گازی دارای یک بخش هستند که در داخل محیط مورد نظر نصب می شدند. برای مصرف برق هم فقط براحتی با استفاده از اتصال به برق شهری، این دستگاه ها کار می کردند.

البته با وجود مزایایی مانند قیمت پایین و عدم نیاز به سوراخ کردن دیوارها و کشیدن لوله های اتصال (مانند اسپیلت) این نوع دستگاه های خنک کننده به دلیل مصرف زیاد انرژی برق، ایجاد سر و صدا، طراحی ظاهری نه چندان زیبا، نداشتن امکانات متنوع و عدم کارکرد گرمایشی در فصل زمستان، به مرور زمان اسپیلیت جایگزین آن شد.

۲٫اسپلیت اینورتر یا معمولی

تفاوت اصلی اسپلیت اینورتر و کولر معمولی، میزان سرعت کمپرسور آن است. اسپلیت‌های اینورتر مجهز به کمپرسور با سرعت متغیر است در حالیکه کمپرسور کولر معمولی سرعت ثابت (روشن یا خاموش) دارد. کمپرسورهای سرعت متغیر(اینورتر)، انرژی بسیار کمتری را نسبت انواع سرعت ثابت مصرف می‌کنند و باعث صرفه جویی در مصرف برق می شوند.

۳٫ قدرت خنک کنندگی چه‌قدر باشد؟ کولر گازی چند هزار بخریم؟

اگر ظرفیت کولر گازی برحسب متراژ (BTU) متناسب با مساحت فضای موردنظرتان نباشد، کولر عملکرد خوبی نخواهد داشت. به همین خاطر باید اندازه BTU را در انتخاب کولر گازی بر حسب متراژ حساب کنید.

۴٫انواع کمپرسور کولر گازی

کمپرسور یا موتور کولر گازی یکی از اصلی‌ترین اجزاء کولر گازی است که وظیفه گردش گاز را در مدار (سیکل) کولر گازی دارد. کمپرسورهای کولر گازی بر اساس نوع عملکرد و نوع گاز انواع متفاوتی دارند و هر کدام معایب و مزایای خاص خود را دارد.

 • کمپرسور پیستونی: کاربرد گسترده – تنوع در ظرفیت – قدرت بالا.  معایب: راندمان انرژی پایین – صدای زیاد – نگه داری دشوار – ابعاد بزرگ
 • کمپرسور روتاری: صدای و مصرف انرژی کمتر نسبت به کمپرسور پیستونی – راندمان بالاتر.  معایب: ظرفیت خنک کنندگی پایین تر – هزینه نگه داری زیاد
 • کمپرسور مارپیچی (اسکرال): عمر بالاتر – مصرف انرژی بهینه – ابعاد کوچک – صدای کمتر. معایب: قیمت بالا
۵٫ کدام منطقه آب و هوا زندگی می کنید
 • کمپرسور کولر گازی T1 : از این نوع موتور کولر برای مناطق معتدل و نیمه معتدل، مثل شمال کشور استفاده می کنند و دارای قدرت خنک کنندگی کمتری است. این نوع کمپرسور در بازار به موتور سبک نیز معروف است.
 • کمپرسور کولر گازی T2 : از موتور T2 برای مناطق آب و هوایی خنک و سردسیر استفاده می‌شود، که در این مناطق بیشتر از حالت گرمایشی کولر گازی استفاده می‌شود.
 • کمپرسور کولر گازی T3 : از این نوع موتور، که قدرت خنک کنندگی بسیار زیادی دارد، برای مناطق گرمسیری مثل جنوب کشور استفاده می‌شود و به موتور سنگین نیز معروف هستند.
۶٫ گاز مبرد مورد استفاده در کمپرسور کولر
گاز مبرد کولر گازی از مهم ترین عوامل کارکرد کولر محسوب می‌شود و اهمیت بسیار زیادی در قدرت سرمایش و گرمایش سیستم دارد. بنابراین پیشنهاد می شود محصولی که از گاز R410a استفاده کند خریداری شود چون ماندگاری بالای سرمای هوا در محیط در گاز R410a و کم خطر بودن این گاز به نسبت r22 برای محیط زیست و لایه اوزون میزان استفاده آن را در کولر‌های گازی افزایش داده است. از این رو می‌توان آن را بهترین گاز برای کولر نامید.
۷٫ میزان پرتاب باد کولر گازی

پرتاب باد یعنی یک کولر تا چه فاصله‌ای می‌تواند باد خنک را انتقال دهد. مثلا گفته می‌شود پرتاب باد این کولر ۱۰ متر است و آن یکی تا ۲۰ متر پرتاب باد دارد. مسلم است که پرتاب باد بیشتر به معنی بهتر بودن کولر است. سعی کنید کولرگازی با حداقل پرتاب باد ۱۰ متر تهیه کنید.

۸٫ دقت به ظرفیت به EER

این فاکتور به معنای میزان بهره‌وری انرژی الکتریکی (Energy Efficiency Ratio) است. از این معیار می‌توان فهمید کولر مورد نظر، چه مقدار از انرژی الکتریکی را به سرما تبدیل می‌کند. به هر میزان که EER بیشتر باشد، دستگاه خنک کننده‌ی بهتری خواهیم داشت. ترکیب EER بالاتر و اینورتر خوب‌تر در یک کولر، می‌تواند یک دستگاه الکتریکی با بازده‌ بالا بسازد.

۹٫ ویژگی اضافی را مد نظر داشته باشید

در زمان خرید انواع مدل‌های کولر گازی می‌توانید به دنبال ویژگی‌های اضافی هم‌چون کنترل از راه دور، فیلتر ضدپشه و فیلتر گرد و غبار باشید، البته اگر از بابت اعمال هزینه‌ی بیشتر مشکلی ندارید!

در کنار ویژگی‌های مطرح شده، باید به قابلیت‌های دیگری هم توجه داشت همچون اینکه کولر گازی مورد نظر، بادگردان چندجهته دارد. برخی از کولرها تنها می‌توانند باد را به بالا و پایین هدایت کنند و برخی دیگر، چپ و راست را هم پوشش می‌دهند. تایمرهای خاموش و روشن شدن در زمان دلخواه بسیار کاربردی هستند.

پرفروش ترین و بهترین برند کولر گازی در بازار ۱۴۰۳ ایران

تعدادی از برندهای کولر گازی هستند که در تجربه چندین ساله ما ثابت شده است بین مردم طرفدار بیشتری دارند و بیشترین خرید کولر گازی در بازار ایران را به خود اختصاص داده‌اند که شامل موارد زیر هستند:

 1. کولر گازی ال جی LG
 2. کولر گازی اوجنرال Ogeneral
 3. کولر گازی جنرال General
 4. کولر گازی گری Gree
 5. کولر گازی سامسونگ Samsung
 6. کولر گازی کریر Carrier
 7. کولر گازی زانتی Zaneti
 8. کولر گازی یونیوا Uneva
 9. کولر گازی هایسنس Hisense
 10. کولر گازی ایوولی Evvoli

قیمت و خرید کولر گازی الجی:

بدون شک شما تا کنون با محصولات ال جی سر و کار داشته اید و یا حداقل از شهرت و آوازه این محصولات شنیده اید. محصولات ال جی از جمله بهترین محصولات و لوازم خانگی نه تنها در ایران، بلکه در جهان به شمار می آیند و این ادعا را مخاطبان بی شمار محصولات ال جی می توانند ثابت کنند.

البته ناگفته پیداست که هیچ کاربر و مخاطبی به خودی خود به سمت یک برند جذب نمی شود مگر با وجود کیفیت خارق العاده آن برند. این قاعده برای کولرهای گازی ال جی هم برقرار است؛ یعنی کولرگازی ال جی جزو بهترین کولرهای گازی موجود در بازار می باشد. بخاطر این کیفیت بالا معمولا محصولات قیمت کولر گازی های الجی کمی بالاتر از سایر برندها می باشد.

قیمت و خرید کولر گازی اوجنرال

خرید کولر گازی های اوجنرال به خاطر کیفیت فوق العاده ای که دارند همواره انتخاب اول یا دوم همه افراد  می باشد گرچه قیمت بالای آن ها در بیشتر مواقع عاملی بازدارنده در خرید و انتخاب آن توسط مشتری می باشد. این کولر گازی که دارای قطعات ژاپن و مونتاژ تایلند می باشند دارای کیفیت سرمایش بی نظیری هستند .

قیمت و خرید کولر گازی گری

 کولرگازی گری از با کیفیت ترین تولیدات کشور چین و به عنوان رقیبی سرسخت با برند های معتبر دیگر شناخته می شود و حجم تولید و فروش بالای آن در بازارهای جهانی تائید کننده این امر است. کولر گازی گری در پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی مورد تست قرار گرفته است تا در سخت ترین شرایط آب و هوایی بهترین عملکرد و راندمان را در اختیار مشتریان خود قرار دهد. بنابراین خرید کولر گازی گری هم میتواند در اولویت های بعدی باشد.

قیمت و خرید کولر گازی سامسونگ

سامسونگ در چهل و شش سال فعالیت، خود را به یک رهبر جهانی در سیستم های تهویه مطبوع تبدیل کرده است. تهویه مطبوع آنها کیفیت هوای بسیار خوبی دارد و برای هر خانه ای مناسب است، به همین دلیل است که مردم کولرگازی سامسونگ را در بین بهترین AC در جهان قرار می دهند. تهویه مطبوع سامسونگ در طیف گسترده ای از اسپلیت عرضه می شود و میتواند به تنهایی میتواند جزو اولین گزینه برای خرید کولرگازی سامسونگ، باشد.

لطفا از سایر محصولات فروشگاه دیدن فرمایید و برای مشاوره و راهنمایی خرید و دریافت قیمت دقیق محصولات نیز میتوانید با شماره تلفن های زیر در تماس باشید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *