بهترین کولرگازی برای مناطق گرمسیری

هیچ چیز مانند قدم گذاشتن در یک فضای با تهویه مطبوع بعد از گذراندن یک روز گرم بیرون از خانه در هوای ۴۵درجه عالی نیست. کولرگازی همچنین رطوبت محیط را کاهش می دهد و با جذب آلرژن ها و آلاینده ها از طریق فیلتر هوا به ساختن محیطی مطبوع و فاقد ریزگرد کمک می کند. تهویه مطبوع وسایلی پویا با قطعات متحرک و پیچیده و مختلف هستند که گرما هوای داخل را به خارج محیط می فرستد.

بخشهای مختلف کولرگازی

اکثر کولرگازیها توانایی سرمایش و گرمایش را دارند. در بخش داخلی تهویه مطبوع، از یک کویل اواپراتور تشکیل شده است که معمولاً در داخل خانه نصب می شود. همچنین از یک ترموستات و یک فن استفاده می کند که گاز را روی کویل های سرد شده و به داخل اتاق (به عنوان هوای سرد) می دمد.

واحد بیرونی شامل کمپرسور، کندانسور، چندین قطعه الکتریکی و یک فن دیگر است. این فن دوم وظیفه دمیدن هوای گرم به بیرون از خانه و محیط کار را دارد. شیر انبساط که بین دو سیم پیچ قرار دارد، جریان مبرد را به داخل اواپراتور کنترل می کند.

**برای خرید و قیمت انواع لوازم خانگی اصل از وب سایت بانه۹۰ دیدن فرمایید.

گردش هوا در سیستم تهویه مطبوع

در ابتدایی ترین توصیف، فرآیند تهویه مطبوع شامل دو عمل است که به طور همزمان اتفاق می افتد، یکی در داخل خانه و دیگری در خارج از خانه.

در داخل خانه (گاهی اوقات به عنوان “سمت سرد” سیستم از آن یاد می شود)، هوای داخل خانه با عبور از سیم پیچ خنک کننده و سرد پر از مبرد خنک می شود. گرمای هوای داخل خانه با تبدیل مبرد از مایع به گاز به مبرد جذب می شود.

هوای خنک شده به خانه باز می گردد. در خارج از خانه (گاهی اوقات به عنوان “سمت داغ” سیستم شناخته می شود)، گاز مبرد قبل از ورود به یک سیم پیچ بزرگ در واحد بیرونی فشرده می شود.

گرما به بیرون آزاد می شود زیرا مبرد دوباره به مایع تبدیل می شود و یک فن بزرگ هوا را از طریق سیم پیچ بیرون می کشد و گرمای جذب شده از خانه را دفع می کند. نتیجه یک چرخه مداوم گرما و رطوبت است که از هوای داخل خانه حذف می شود، هوای خنک به خانه باز می گردد و گرما و رطوبت از خانه خارج می شود.

انواع کلاس آب و هوایی کولرگازی

کلاس آب و هوایی T1 یا معتدل کولر گازی

این نوع آب و هوا مربوط به مناطقی است که دمای آن ها از ۴۵ درجه سانتی گراد بیشتر نمی شود و دما همیشه متعادل است، اکثر کولر های گازی در این دسته از کلاس آب و هوایی قرار دارند، اگر در منطقه ای سردسیر زندگی می کنید می توانید با خیال راحت کولر گازی که در کلاس T1 است را خریداری نمایید، استان های معتدل مثل کاشان، تهران، اصفهان و… مناسب کلاس T1 می باشند.

کلاس آب و هوایی T2 یا سردسیر کولر گازی

کولر های گازی که برچسب کلاس آب وهوایی T2 را دارند تنها برای مناطق سردسیر مناسب می باشند، تعداد کمی از کولر های گازی در این دسته از مناطق آب و هوایی قرار می گیرند.

کولر های T2  اگر در مناطق گرم یا معتدل نصب و به کار گرفته شوند در طولانی مدت دچار فرسودگی خواهند شد و با نداشتن بازدهی مناسب و مخارج اضافه تر برای تعمیرات،  و … از بین خواهند رفت

چنانکه در شهر های شمالی ایران مثل همدان ، کردستان ، آذربایجان و دیگر شهرهای سردسیر زندگی می کنید، پیشنهاد می شود که برای خرید به سراغ کولر های گازی T2 بروید.

کلاس آب و هوایی T3  یا گرمسیر کولر گازی

همان طور که از نام این کلاس آب وهوایی مشخص است، کولر های گازی با برچسب کلاس آب و هوایی T3 مناسب مناطق گرمسیری می باشند، قبلا در مقاله کولر گازی مخصوص مناطق گرم و خشک به صورت مفصل در مورد این کلاس و آب و هوایی در کولر گازی صحبت کرده بودیم لذا اگر مناطق گرمسیر زندگی میکنید حتما این مقاله را مطالعه نمایید.

بسیاری از شهر های ایران در این دسته آب وهوایی قرار می گیرند، مناطق گرمسیری با داشتن هوایی گرم و آزار دهنده زندگی مردم را مختل می کنند، در این مناطق کولر هایی نیاز است که با داشتن ظرفیت بالا و کمپرسور قوی بتواند هوای بسیار گرم و طاقت فرسای محیط را به درجه ای خوب و مطبوع برساند.

ساکنان شهر هایی مثل یزد، قم، هرمزگان، بوشهر و دیگر شهر هایی که آب و هوایی  این‌ چنینی دارند، می توانند با استفاده از کولر های گازی T3  زندگی راحت تری را تجربه بنمایند.

انواع مختلف کمپرسور کولرگازی

کمپرسور قلب سیستم تهویه مطبوع شما است. گرما را از مبرد (مایع خنک کننده هوا) به کندانسور (مبدل حرارتی) منتقل می کند. متداولترین کمپرسورهایی که در کولرهای گازی مورد استفاده قرار میگیرند عبارت است از:

کمپرسور پیستونی (Reciprocating) – کمپرسور روتاری (Rotary) –  کمپرسور اسکرول (Scroll)

معرفی کولرگازی مناسب مناطق گرمسیری

گزینه مهمی که می تواند در هنگام خرید کولرگازی مخصوص مناطق گرمسیری مد نظر باشد نوع کمپرسور از نظر ساختاری است. همانطور که قبلا نیز گفتیم کمپرسور کولرهای گازی از لحاظ ساختمان به سه نوع پیستونی، اسکرول و روتاری تقسیم می شوند. تشریح نحوه کارکرد این کمپرسورها از حیطه این نوشته خارج بوده و فقط به محیط استفاده آنها بسنده می کنیم.

کمپرسورهای پیستونی به کمپرسور سنگین (موتور سنگین) معروف هستند و دلیل این نامگذاری هم وزن زیاد و قدرت بالای این کمپرسورها بوده و برای مناطق با آب و هوای بسیار گرم مناسب هستند. این کمپرسورها دارای موتور T3، قدرت زیاد، مصرف انرژی بالا و بازدهی خوبی هستند. قبلا گاز مورد استفاده در این نوع کمپرسورها R22 بود.

که این یکی از نقاط ضعف این نوع کمپرسور بود. زیرا گاز r22 طبق نظر بهداشت جهانی برای محیط و لایه اوزون مخرب بوده و تاثیری نامطلوبی بر گرمایش زمین خواهد گذاشت. بنابراین جدیدا با گاز r410a جایگزین شده که اثرات تخریب لایه اوزون را ندارد هم چنین راندمان گاز مذبور بالاتر از r22 می باشد.

موتور کمپرسورهای اسکرول در قالب T3 تولید و ساخته می شوند. همچنین مصرف انرژی این کمپرسورها کمتر بوده که این گزینه حق انتخاب بیشتری را نسبت به کمپرسورهای پیستونی در اختیار شما قرار می دهد.

کمپرسورهای روتاری نیز در دو نوع T1 و T3 مونتاژ می شوند و در هر نوع شرایط آب و هوایی مورد استفاده قرار می گیرند. گاز مورد استفاده در کمپرسورهای اسکرول و روتاری اکثرا r410a است که این گاز دارای سرمایش بیشتر و مناسب برای محیط زیست شناسایی شده است.

کمپرسورهای روتاری در حال حاضر بیشترین نوع کمپرسور موجود در بازار هستند و به نسبت انواع دیگر صدای کمتری کمتری تولید می کنند.

جمع بندی

اگر دنبال خرید کولرگازی هستید و منطقه جغرافیایی شما جزو مناطق گرم خشک می باشد، به علت گرمای سوزان و شدید در مناطق گرمسیری، کولرگازی خریداری شده باید ویژگیهای خاصی داشته باشد. چون مدلی که برای منطقه سردسیر ساخته شده است قطعا راندمان کمی در بخش گرمسیری دارد احتمال خرابی دستگاه هم بالا است.

بنابراین بهترین کولرگازی برای مناطق گرمسیری کولرگازی پیستونی (موتور سنگین) در مرتبه ۲ هم اسکرول تروپیکال (T3) می باشد. برای دریافت لیست قیمت کولرگازیهای موجود لطفا با واحد فروش تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *