معرفی کمپرسور تروپیکال / انواع کمپرسور کولرگازی

اگر از دستگاه تهویه مطبوع خانگی استفاده می کنید، احتمالاً کمپرسور آن را دیده اید. این جعبه فلزی است که شامل موتور و سایر قطعات مکانیکی کولرگازی است. اگر می خواهید در مورد کارهایی که کمپرسور تهویه مطبوع انجام می دهد بیشتر بدانید، این مطلب را حتما تا آخر دنبال کنید!

توضیح می‌دهیم که یک کولرگازی چگونه کار می‌کند و چرا برای خنک‌سازی و راندمان بالا و عملکرد یکنواخت دستگاه شما این بخش از کولرگازی مهم است. فروشگاه بانه۹۰ با تجربه بیش ۱۲ سال در زمینه فروش لوازم خانگی اصلی در خدمت شما سروران گرامی می باشد.

کمپرسور کولرگازی چیست و چگونه کار می کند؟

کمپرسور تهویه مطبوع دستگاهی است که مبرد را از طریق لوله سیستم تهویه مطبوع پمپ می کند. این یک بخش مهم از یک سیستم تهویه مطبوع است زیرا دستگاهی است که به پمپ حرارتی اجازه کار می دهد. کمپرسور در قسمت داخلی واحد کندانسور قرار دارد و وظیفه فشرده سازی گاز مبرد را بر عهده دارد.

کمپرسور قلب سیستم تهویه مطبوع شما است. گرما را از مبرد (مایع خنک کننده هوا) به کندانسور (مبدل حرارتی) منتقل می کند.
کمپرسور مبرد را به حجم کمتری تبدیل می کند (فشرده می کند) که باعث افزایش فشار و دمای می شود و متعاقباً کارایی انرژی آن را بالا می برد. این فرآیند زمانی که بعد از سرد شدن دوباره دما را پایین می آورد، به صورت معکوس نیز اتفاق می افتد.
علاوه بر انتقال گرما در اطراف، کمپرسورها. در واقع، کمپرسور، گاز کولر را از اواپراتور (یا تبخیر کننده) مکش و با متراکم کردن گاز، آنرا به سمت کندانسور (مبدل حرارتی) ارسال می‌کند.

انواع کمپرسور کولرگازی

کمپرسور های کولر گازی از لحاظ نحوه کارکرد در سه نوع مختلف تولید می شوند :

روتاری ، اسکرول ، پیستونی

۱- روتاری (Rotary)

در این نوع کمپرسور ها با گردش ۳۶۰ درجه ای تیغه ها عمل مکش و کمپرس ماده مبرد انجام می گیرد، بدین ترتیب که وقتی گاز از دریچه ورودی وارد کمپرسور می شود ، در اثر چرخش تیغه ها و برخورد پره ها با گاز آن را با فشار به سوی لوله های خروجی هدایت می کند.
موارد مصرف فلات غربی، شمال غربی و شمال ایران

کمپرسورهای روتاری نسبت به کمپرسورهای پیستونی مصرف برق کمتری داشته و صدای حاصل از کارکرد آنها نیز کمتر است و در مجموع راندمان بالاتری نسبت به کمپرسورهای پیستونی دارند ولی کمپرسورهای پیستونی قدرت سرمایش بهتری دارند.

تیفه های کمپرسور روتاریدیاگرام کمپرسور روتاری کولر گازی

۲- پیستونی (Reciprocating)

عملکردی مشابه سیلندر و پیستون خودرو داشته که با هر بار رفت و برگشت پیستون مقداری از گاز مبرد موجود در محفظه کمپرسور به داخل سیلندر مکیده شده و تحت تراکم قرار گرفته و با فشار به داخل سیستم هدایت می شود.
موارد مصرف در جاهای گرم مثل مناطق مرکزی و جنوبی ایران

نحوه کار کمپرسور پیستونی کولر گازی

۳- کمپرسور های اسکرول (Scroll)

نوع دیگری از کمپرسورهای مورد مصرف در کولر های گازی می باشند که معمولاً در ظرفیت های بالا مورد استفاده قرار می گیرند مکانیزم داخلی این کمپرسور ها از دو قطعه حلزونی شکل تشکیل شده که یکی ثابت و دیگری متحرک می باشد که حرکت حلزون متحرک باعث فشرده شدن گاز بین این دو شده و فشار لازم را در خروجی ایجاد می نماید.
از مهمترین مزایای این کمپرسور ها راندمان بالا صدای کم و طول عمر زیاد آن می باشد ولیکن قیمت بسیار بالاتری نسبت به سایر کمپرسورها دارند.
موارد مصرف مناطق حاره ای جنوب و فلات مرکزی ایران
نحوه کار کمپرسور اسکرول

کمپرسور تروپیکال چیست؟

تروپیکال از نظر دیکشنری، معنای “گرمسیری” است و کمپرسورهای تروپیکال، کمپرسورهایی هستند که مقاومت بالایی در مقابل گرما دارند و بنابراین می توانند در همه شرایط آب و هوایی عملکرد مناسبی از خود داشته باشند. مناطق گرمسیری سخت ترین شرایط آب و هوایی را برای یک کولرگازی است، بنابراین کولرگازی که مختص این مناطق باشد، فعالیت در آب و هوای سردسیر یا معتدل کار راحتی می باشد.

کولرهای گازی دارای سه کلاس آب و هوایی (T1) مناطق معتدل و مرطوب، سردسیری (T2) و گرمسیری (T3) هستند. هرکدام از آن ها برای نصب شدن در یک منطقه مناسب هستند. شاخص T میزان تحمل دمایی کمپرسور را مشخص می کند.

در مناطق بسیار گرم از کولر گازی با کمپرسور T3 استفاده و مناطق معتدل هم میتوان از T1 استفاده شود هم T3 (بهرحال T3 مناسب همه شرایط و آب و هوایی است). پس کولر T1 نمیتواند راندمان مناسبی در آب و هوای گرم و خشک داشته باشد و احتمال خرابی آن بسیار بالا است.

انواع کمپرسور تروپیکال

کمپرسورهای تروپیکال بر اساس ویژگی و قابلیت به دو دسته تقسیم می شوند:

کمپرسور اسکرول تروپیکال

یکی دیگر از انواع کمپرسورهای تروپیکال، کمپرسور اسکرول است که از دو صفحه مارپیچی تشکیل شده است به گونه‌ای که یکی از این صفحه‌ها ثابت و دیگری متحرک خواهد بود و نحوه عملکرد آن نیز شباهت بالایی به کمپرسورهای روتاری دارد.

زمانی که گاز مصرفی وارد کمپرسور گردد صفحه مارپیچی متحرک شروع به چرخش ۳۶۰ درجه‌ای کرده و گاز میان دو صفحه گیر می‌کند و در نتیجه با ادامه حرکت دورانی متراکم خواهد شد.

سپس به سمت دریچه خروجی هدایت می‌شود. این کمپرسور نیز می‌تواند برای مناطق گرمسیری و شرجی کارایی و راندمان بسیار خوبی داشته باشد. چرا که از مزیت‌هایی همچون ساختار ساده و قطعات کم، راندمان و بازدهی بالا، مصرف انرژی پایین، سروصدای کم و … برخوردار است.

کمپرسور روتاری تروپیکال

کمپرسور روتاری نوعی کمپرسور جابه جایی مثبت است که با نام های دیگری مانند کمپرسور تیغه ای و چرخشی شناخته می شود. عملکرد این کمپرسور به این صورت است که گاز را به داخل محفظه مکش کرده و آن را با استفاده  از چرخش ۳۶۰ درجه تیغه ها متراکم می کند؛ سپس گازها را به سمت دریچه خروجی هدایت می کند.

این کمپرسور در مناطق گرم و حاره ای بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد؛ زیرا از نظر مصرف انرژی، طول عمر، راندمان و بازدهی و… از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

تفاوت کمپرسور تروپیکال روتاری و اسکرول

ازآنجایی که کمپرسورها عموماً تأثیر زیادی بر ظرفیت، صدا و لرزش کولر گازی دارند، کمپرسور باید با توجه به عملکرد آن در این سه زمینه انتخاب شود.

همانطور که در بالا توضیح دادیم، یک کمپرسور چرخشی و یک کمپرسور اسکرول مکانیسم های فشرده سازی متفاوتی دارند. از آنجایی که اسکرول ها معمولاً ۵۰٪ بار کمتری نسبت به کمپرسورهای روتاری دارند، مشکلات نویز و ارتعاش کاهش می یابد. لرزش کمتر به این معنی است که می توان آن را در کمپرسور با ظرفیت بالاتر طراحی کرد.

از نظر هزینه، کمپرسورهای روتاری تعداد قطعات کمتر و مکانیسم کار در مقایسه با کمپرسورهای اسکرول ساده تر است. به همین دلیل، کمپرسورهای روتاری در مقایسه با کمپرسورهای اسکرول قیمت رقابتی تری دارند.

قیمت کمپرسور تروپیکال

کمپرسورهای تروپیکال توسط برندها و تولیدکننده های مختلف ساخته شده و روانه بازار می شوند. شرکت ها بر اساس عوامل و فاکتورهای مختلفی این تجهیزات را قیمت گذاری می کنند که عبارت هستند از:

 • نوع کمپرسور
 • نوه عملکرد
 • محل استفاده
 • کیفیت ساخت
 • میزان تحمل شرایط سخت جوی
 • قدرت دستگاه
 • سایز و اندازه تجهیزات
 • میزان مصرف انرژی
 • نوسانات ارزی
 • استانداردهایی که در تولید رعایت شده اند
 • نوع و مدت گارانتی

اگر دنبال خرید کولرگازی اصلی و با کیفیت میباشد که دارای امکانات روز باشد مجموعه مدلهایی فروشگاه بانه۹۰ را با توجه به ظرفیت میتوانند در لیست خرید شما باشد و با خرید هر کدام قطعا از انتخاب خود پشیمان نخواهید شد. برای مشاوره بیشتر و اطلاع از قیمت دقیق میتوانید در واتس اپ یا از طریق تماس از راهنمایی همکاران ما بهره مند شوید. در ضمن برای دیدن قیمت یخچال، قیمت لباسشویی، قیمت مایکروویو، قیمت ظرفشویی و سایر لوازم خانگی اصلی از برندهای معتبر خارجی از وب سایت ما دیدن فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *