نحوه محاسبه مصرف انرژی کولرگازی

در تابستان، بسیاری از مناطق برای در امان نگه داشتن افراد از گرمای شدید نیاز به خرید تهویه مطبوع مناسب دارند و احتمالاً از خود می‌پرسید که کولر گازی شما چقدر برق مصرف می‌کند. همچنین ممکن است بخواهید بدانید که آیا روشن یا خاموش کردن دستگاه زمانی که کسی در خانه نیست به صرفه تر است یا خیر. در این نوشته مطالب مفیدی وجود دارد که می تواند جواب سوال اکثر شما باشد تا مطمئن شوید که  کولرگازی شما در مصرف انرژی صرفه جویی می کند یا نه علاوه براین بهای برق مصرفی در ۶ ماهه اول با ۶ ماهه دوم سال متفاوت می باشد.

چه عواملی بر مصرف برق کولرگازی تاثیر می گذارد؟

عوامل متعددی بر مصرف برق AC تأثیر می‌گذارند که چند مورد از آنها در زیر نوشته شده است:

تعداد افراد در یک اتاق:

تعداد افراد در یک اتاق بر مصرف برق کولرگازی تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، یک اتاق ۲۰-۲۵ نفره به چندین کولرگازی نیاز دارد (یا یک مدل با ظرفیت بالا)، در حالی که یک اتاق با ۳-۵ نفر به یک کولرگازی برای خنک کردن اتاق نیاز دارد.

اندازه اتاق:

وقتی صحبت از مصرف برق کولرگازی می شود، اندازه اتاق بسیار مهم است. هر چه اتاق بزرگتر باشد، مصرف برق کولرگازی (AC) بیشتر است. به طور مشابه، اتاق های کوچکتر کولرگازی برق بیشتری مصرف نمی کنند.

دما:

دمای بیرون و داخل اتاق بر میزان برق مصرفی کولر تاثیر دارد. وقتی دمای بیرون از ۳۵ درجه بیشتر شود، کولر گازی برق بیشتری برای خنک کردن اتاق مصرف می کند.
وسایل برقی: تعداد کل وسایل برقی موجود در اتاق گرمای بیشتری تولید می کند و مصرف برق کولرگازی را برای خنک کردن اتاق افزایش می دهد.

رتبه بندی ستاره:

کولر گازی ۵ ستاره باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود، در حالی که کولر گازی با ۱ یا ۲ ستاره انرژی بیشتری مصرف می کند.

نوع کولرگازی:

نوع کولر، مانند کولرگازی پنجره ای، اینورتردار یا بدون اینورتر، محل قرار گیری کولرگازی و یا حتی سرویس ماهانه و سالانه کولرگازی

به گفته شرکت توزیع برق تعرفه میانباری از ساعت ۷ صبح تا ۱۹ شب، تعرفه اوج بار از ساعت  ۱۲ تا ۱۶ و ۱۹ تا ۲۳ (با توجه  به نوع مشترک ) و تعرفه کم باری از ۲۳ شب تا ۷ صبح محاسبه و لحاظ می شود. به همین دلیل در زمان خرید بهترین مارک کولر گازی، به این مورد نیز توجه کرده و مدل‌های مختلفی را بررسی کنید.

کولر گازی چقدر برق مصرف می کند؟

به طور کلی، مصرف برق کولر گازی، در حدود ۴ تا ۵ برابر کولرهای آبی است؛ اما برای آنکه بگوییم کولر گازی چقدر برق مصرف می‌کند، باید عوامل مختلفی را مورد بررسی قرار دهیم؛ در حالت کلی، یک کولر گازی به طور میانگین، در هر ساعت، ۳ هزار وات انرژی مصرف می‌کند؛ البته باید توجه داشت که این میزان مصرف، در انواع مدل‌های کولر گازی، متفاوت خواهد بود.

درصورتی که کولرهای گازی دیواری، تنها روی حالت فن باشند، میزان انرژی مصرفی آن‌ها تا ۷۵۰ وات در ساعت کاهش می‌یابد؛ همچنین به ازای هر یک درجه افزایش دما در روز، بین چند ده وات کمتر، مصرف برق در این نوع کولرهای گازی، کاهش پیدا می‌کند. در رابطه با کولرهای گازی پنجره‌ای در سایز بزرگ، در حدود ۱۴۴۰ وات، در سایز متوسط حدود ۹۰۰ وات و در سایز کوچک حدود ۵۰۰ وات برق در ساعت مصرف می‌کنند؛ البته باید توجه داشته باشید که تمامی ارقام گفته شده، در هر موقعیت جغرافیایی و در شرایط مختلف، می‌تواند تغییر کند.

با پیشرفت علم و فناوری در دنیای امروز، انواع کولرگازی اینورتردار طراحی شده‌ و در بازار موجود هستند که به نسبت سایر کولر گازی‌های معمولی، مصرف برق بسیار کمتری دارند؛ تا حدی که گاهاً مصرف برق آن‌ها نزدیک به کولرهای آبی است. علاوه براین اگر دارای کنتور برق سه زمانه هم میزان بهای برق متفاوت است : در حال حاضر نرخ تعرفه های برق در ساعات مختلف از شبانه روز به سه قسمت تقسیم شده و دارای نرخ های متفاوت می باشند و حتی مناطق گرمسیری کشور به ۴ بخش تقسیم شده است که هر کدام قیمت کیلووات آن باهم متفاوت است.

مصرف کولرگازی بر حسب آمپر

جریان مصرفی یک کولر آبی ۳۵۰۰ روی دور تند حدودا ۱.۶ آمپر را نشان می باشد. این کولر گازی که الان دارم جریان مصرفی آن را اندازه گیری می کنیم یک کولر گازی ۱۲٫۰۰۰ ال جی اینورتر دار است، حدود ۵٫۸ آمپر جریان مصرفی آن است.

خب دوستان الان با یک حساب سرانگشتی دستتان می آید که مصرف برق یک کولر گازی چند برابر مصرف برق یک کولر آبی است؛ اگر با دور کند کولر آبی مقایسه کنیم یک کولر گازی حدودا ۶ برابر یک کولر آبی برق مصرف می‌کند. ولی اگر با دور تند کولر آبی مقایسه کنیم حدودا ۳٫۵ برابر یک کولر آبی برق مصرف می کند. اگر کولرگازی اینورتر‌دار نباشد هزینه برق مصرفی بیشتر از این خواهد بود.

محاسبه میزان برق مصرفی کولر گازی

این یک نمونه تعرفه برق خانگی مصوب آبان ۱۴۰۲ می باشد برای استان کردستان (مناطق سردسیر)، که قطعا این مبالغ برای استان هایی مانند خوزستان متفاوت است.

با متغیرهایی که در بالا به آن اشاره کرد محاسبه دقیق مصرف (به ریال) یک وسیله برقی مثل کولرگازی دشوار می باشد ولی بهر حال تقریبی میتوان مبلغی به دست آورد که تا حدودی درست باشد.

  • باید BTU را که بدست آوردید به ۱۲۰۰۰ تقسیم کنید به TON تبدیل شود؛ به این علت که هر یک TON برابر با ۱۲۰۰ وات انرژی برق مصرفی خواهد بود.
  • عدد TON بدست آمده را در ۱۲۰۰ ضرب کنید تا میزان برق مصرفی کولر گازی را بر اساس وات بدست آورید.
  • حال باید میزان برق مصرفی (میزان TON) را در تعداد ساعات استفاده از کولر گازی در طول یک روز، ضرب کنید؛ در این حالت، میزان وات مقدار مصرفی بدست می‌آید.
  • در نهایت با تقسیم عدد نهایی بر ۱۰۰۰، میزان برق مصرفی به کیلووات ساعت مشخص خواهد شد.
  • شما می‌توانید این عدد را در میزان برق مصرفی خود به ازای هر کیلووات ساعت که روی قبض برق منزل شما مشخص شده است، ضرب کنید تا بفهمید، کولر گازی چقدر برق مصرف می‌کند؛ در واقع این عدد، میزان مصرف انرژی کولر گازی به ازای تعداد ساعت مصرفی را نشان می‌دهد.

تعرفه برق منطقه شما * ساعت استفاده در روز * ۳۰ (۳۱) روز * توان مصرفی کولر گازی = هزینه برق مصرفی کولر گازی در یک ماه

در نهایت، بهای برق دوره با رابطه زیر محاسبه می‌شود:

(آبونمان) + (تخفیف مصرف کم‌باری) – (جریمه مصرف اوج بار) + (مبلغ مصرف) = بهای برق دوره

چگونه مصرف برق AC را کاهش دهیم؟

اگر نگران مبلغ قبض ماهانه کولرگازی هستید، نکات یا ترفندهای زیر را برای کاهش مصرف برق کولرگازی در نظر بگیرید:

در صورت عدم استفاده، کولرگازی را خاموش کنید
دمای ایده آل کولر گازی را حفظ کنید
اطمینان حاصل کنید که مرتب آنرا سرویس کنید
به محض اینکه متوجه شدید که انرژی بیشتر از حد معمول مصرف می کند، کولر گازی خود را تعویض کنید
اگر کولر گازی شما قدیمی است می توانید آن را بفروشید، یا خرید کولرگازی جدید را مد نظر داشته باشید.
در و پنجره ها را ببندید تا اتاق به سرعت خنک شود و از اتلاف انرژی جلوگیری شود.
فیلترهای کولرگازی را به طور منظم تمیز کنید
اطمینان حاصل کنید که کولر گازی شما نور مستقیم خورشید را دریافت نمی کند. کمپرسور کولر گازی را در سایه نگه دارید

قبل از خرید کولرگازی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

کاربران باید قبل از خرید AC چند نکته را در نظر بگیرند.

رتبه بندی  انرژی کولرگازی
نوع کولرگازی
هزینه تعمیر و نگهداری
کولرگازی با وزن آنها
ظرفیت خنک کننده کولرگازی
مصرف برق AC
*قبل از خرید AC حتماً تعداد برندها، تکنولوژی که ارائه می دهند و غیره را با هم مقایسه کنید

نتیجه گیری

توصیه می شود که تعدادی از برندهای AC را قبل از نهایی کردن یک مورد مقایسه کنید. مقایسه باید بر اساس هزینه نگهداری کولرگازی، خدمات ارائه شده توسط برند، قیمت، رتبه بندی AC، ظرفیت خنک کننده AC و موارد دیگر باشد. جدای از آن، تحلیل هزینه ای که کاربر برای استفاده از کولرگازی باید متحمل شود، خوب است.

اگر دنبال خرید کولرگازی اصلی و با کیفیت میباشد که دارای امکانات روز باشد مجموعه مدل هایی موجود در فروشگاه بانه۹۰ با توجه به ظرفیت میتوانند در لیست خرید کولرگازی شما باشد و با خرید هر کدام قطعا از انتخاب خود پشیمان نخواهید شد. برای مشاوره بیشتر و اطلاع از قیمت دقیق میتوانید در واتس اپ یا از طریق تماس از راهنمایی همکاران ما بهره مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *