مشکلات رایج در کولرگازی و ترفند رفع آن

اگر مدت زیادی است که از کولر گازی خود استفاده نکرده اید. و یا می خواهید پس از استفاده در تابستان آن را برای زمستان آماده کنید. پیشنهاد می شود کولر را سرویس کنید.

تمیز کردن سیستم تهویه مطبوع زیاد کار سخت و تخصصی نیست و می‌تواند در درازمدت کولر شما با بهترین راندکان کار کند. یک فیلتر کولرگازی کثیف می تواند با گرد و غبار مسدود شود و حتی ممکن است در طول زمان به محل مناسبی برای رشد کپک و قارچ ها تبدیل شود و بر کیفیت هوایی که منتقل میکند تأثیر منفی بگذارد.

گرفتگی فیلترها همچنین به این معنی است که کولر گازی شما باید برای تولید و انتقال، باد خنک و یا حتی گرم کردن هوا بیشتر کار کند که این امر هزینه حاملهای انرژی و احتمال خرابی دستگاه را بسیار افزایش می‌دهد. بنابراین تمیز کردن دوره ای مرتب می تواند در هزینه شما نیز صرفه جویی کند.

۱٫ نشت آب کولرگازی

 

اگر مشاهده کردید که آب از پنل داخلی کولرگازی  شما نشت می کند، به معنای آن است که مدت زمان تعمیر و نگهداری کولرگازی  شما به تاخیر افتاده است. نشت آب از تهویه مطبوع ممکن است به دلیل گرفتگی و تخلیه میعانات در سیستم باشد.

اغلب جلبک، قارچ‌ها یا حتی رسوب تولید می‌شود که باعث می‌شود آب در لوله‌ها و داخل خانه شما جمع شود. دلیل احتمالی دیگر برای این مشکل کولرگازی می تواند این باشد که پمپ میعانات گازی شما ممکن است به طور کامل خراب شده و نیاز به تعویض داشته باشد.

حل نشت آب در داخل خانه:

نشت آب یکی از مشکلات رایج کولر گازی است و می توان آن را با کمک تکنسین یا حتی صاحب خانه  رفع کرد. گرفتگی لوله میعانات گازی را می توان با استفاده از جاروبرقی مرطوب یا خشک باز کرد. همچنین می توانید ۱۷۰ گرم سرکه را بریزید تا قارچ ها یا جلبک ها را از بین ببرد. محل دقیق لوله تخلیه در واحد شما ممکن است متفاوت باشد، بنابراین قبل از آن با دفترچه راهنمای کاربر را با دقت بخوانید.

۲٫ نشت آب در فضای باز

در روزهای گرم تابستان، ممکن است شاهد یک گودال آب در بیرون از خانه در زیر کمپرسور کولر گازی خود باشید. این می تواند به دلایل مختلفی باشد: فیلتر هوای خشک، تشت های کندانس شکسته، آب بندی بد AC، نصب نامناسب و غیره.

راه حل برای نشت آب در فضای باز:

پس از تشخیص این مشکل کولر، باید AC خود را خاموش کرده و منبع تغذیه را قطع کنید. اگر به موقع به این مشکل رسیدگی نشود،  می تواند مشکل ساز شود. شاید لازم باشد برای چنین مشکلی در کولر گازی با یک متخصص تماس بگیرید.

۳٫ نشت مبرد از کولرگازی

مبرد کولرگازی، که مسئول خنک کردن هوای داخل سیستم تهویه مطبوع شما است. همانطور که از نام آن پیداست، این ماده ای است که از طریق آن یک کولرگازی خانه شما را خنک می کند. نشت مبرد یکی از دلایل رایج کار نکردن کولرگازی شما است.

همچنین می تواند کارایی کولر گازی را خراب کند. علاوه بر این، نشت می تواند برای سلامتی و محیط زیست شما مضر باشد. خروج مبرد ممکن است به دلیل خراب شدن اتصالات در دراز مدت، آسیب فیزیکی به دستگاه شما، بزند.

راه حل برای نشت مبرد کولرگازی:

در صورت نشتی جزئی، باید مبرد را پر کنید و یک تعمیر جزئی اعمال کنید. در صورت بروز خطای بزرگتر در لوله ها، ممکن است نیاز به تغییر کل شبکه باشد. در حین شارژ مبرد، مراقب باشید که مبرد را بیش از حد شارژ نکنید یا آن را کم نکنید. در صورتی که شارژ مبرد با مشخصات سازنده مطابقت داشته باشد، عملکرد کولرگازی شما در سطح بالایی باقی می ماند.

شما می توانید نشت را در خانه با استفاده از چندین راه تشخیص دهید. پس از شناسایی، سعی نکنید این مشکل کولر گازی را به تنهایی برطرف کنید زیرا ممکن است خطرناک باشد. برای جلوگیری از مشکلات بیشتر AC، فوراً با یک متخصص تماس بگیرید و نشت را برطرف کنید.

۴٫ فیلتر کثیف کولرگازی

 

فیلترهای کولر گازی نقش مهمی در تمیز نگه داشتن جریان هوا و عاری از گرد و غبار و آلاینده ها دارند. با این حال، گرفتگی فیلترهای هوا جریان هوا را محدود می کند و کارایی سیستم تهویه مطبوع شما را کاهش می دهد. فیلترهای کولرگازی ممکن است مسدود شوند زیرا ذرات آلودگی در فیلتر به دام افتاده و برای مدت طولانی تمیز نمی شوند.

فیلترهای کثیف کولرگازی:

اکثر سیستم های تهویه مطبوع دارای فیلترهای قابل تعویض هستند که به راحتی قابل جداسازی و تعویض هستند. علاوه بر این، اگر فیلتر قابل استفاده مجدد باشد، می توان آن را با شستن آن با آب تمیز کرد و قبل از نصب مجدد اجازه داد تا کاملاً خشک شود.

صاحبان حیوانات خانگی باید مراقب فیلترهای هوا باشند زیرا مو و کرک حیوانات خانگی می تواند مشکل را تشدید کند. با این حال، فیلترهای هوای باکیفیت می توانند به جلوگیری از گرفتگی و بهبود کیفیت هوای داخل خانه کمک کنند. اگر گرفتگی فیلترها مشکلی تکرار شونده است، توصیه می شود با یک متخصص تماس بگیرید.

۵٫ کمپرسور آسیب دیده

یکی از اجزای اصلی کولرگازی، کمپرسور است که به مبردها در انجام تبادل حرارتی و تنظیم فشار کولر کمک می کند. کویل های کثیف، تغییر در سطح مبرد و عدم روانکاری می تواند منجر به خرابی کمپرسور AC شود.

اگر مبرد کافی وجود نداشته باشد، کمپرسور داغ شده و از کار می افتد. اگر بیش از حد نیاز باشد، مبرد اضافی باعث افزایش فشار در دستگاه می شود که می تواند باعث از کار افتادن آن شود.

راه حل برای کمپرسور آسیب دیده:

اگر تهویه مطبوع شما به درستی خنک نمی شود یا جریان هوای ضعیف را تشخیص می دهد، احتمالاً مشکل از کمپرسور است. برای حل این مشکل رایج AC با خدمات تهویه مطبوع محلی خود تماس بگیرید. در صورت آسیب شدید، تعویض کمپرسور بهتر از تعمیر آن است.

۶٫ کویل اواپراتور یخ زده

 

 

اگر کولر گازی شما به درستی خنک نمی شود، ممکن است به دلیل یخ زدگی کویل اواپراتور باشد. این یک مشکل رایج در سیستم های تهویه مطبوع خانگی است و زمانی رخ می دهد که واحد شما به دلیل تجمع زباله، هوای کافی برای عملکرد عادی دریافت نمی کند.

کثیفی انباشته شده روی کویل ها جریان هوا را محدود می کند و هوای گرم به مبرد نمی رسد. در این حالت مبرد خیلی سرد می شود و رطوبت روی کویل ها یخ می زند. با گذشت زمان، سیم پیچ با یخ پوشانده می شود و از جذب گرمای نهان مبرد در سیم پیچ جلوگیری می کند. این مشکل کولرگازی باعث اختلال در کار تهویه مطبوع در خانه شما می شود.

راه حل برای کویل منجمد:

برای تشخیص این مشکل ابتدا آسیب را بررسی کنید. سپس، اجازه دهید آب کویل اواپراتور ذوب شود (یخ زدایی). استفاده از دستگاه را متوقف کنید . ابتدا برق را قطع کنید و کویل اواپراتور معمولاً ۲۴ ساعت طول می کشد تا کاملاً ذوب شود.

با استفاده از سشوار می توانید این روند را تسریع کنید. اما مراقب باشید که کویل بیش از حد گرم نشود. در صورت یخ زدگی متوسط، سیستم خود را در حالت فن کار کنید زیرا فن دمنده بدون خاموش کردن دستگاه، یخ زدگی را ذوب می کند.

۷٫ خرابی خازن کولرگازی

گاهی اوقات، هنگامی که کولرگازی شما به طور ناگهانی روشن و خاموش می شود، همراه با صدای کلیک، مشکل خازن را نشان می دهد. خازن بخش مهمی از واحد تهویه مطبوع شما است که به موتور فشار اولیه را برای شروع کار می دهد.

خازن ممکن است بیش از حد گرم شود زمانی که AC شما مجبور است در گرمای شدید تابستان به سختی کار کند. همچنین، نوسانات برق و تغییرات مکرر در تنظیمات ترموستات می تواند به خازن شما آسیب برساند.

راه حل خرابی خازن:

برای بررسی خازن خود با یک متخصص تماس بگیرید. متأسفانه نمی توانید آن را به تنهایی تعمیر یا تعویض کنید زیرا خطر برق گرفتگی وجود دارد.

۸٫ خرابی ترموستات کولر

یکی از رایج ترین مشکلات کولر گازی خانگی، خرابی ترموستات است. به عنوان مثال، اگر تهویه مطبوع شما در سیکلهای کوتاهی که دارد و فضای شما گرمتر از حد معمول است، ترموستات معیوب مقصر اصلی است. ممکن است یک مشکل جدی به دلیل تجمع گرد و غبار و خوردگی یا یک مورد ساده باتری های فرسوده وجود داشته باشد.

شل شدن پیچ ها یا سیم های داخل ترموستات نیز می تواند بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. اگر ترموستات خود را در جایی قرار داده اید که نور مستقیم خورشید را دریافت می کند، می تواند دلیل دیگری برای تأثیرگذاری بر میزان کارکرد آن باشد. علاوه بر این، ممکن است ترموستات شما به دلیل کالیبراسیون نادرست به درستی کار نکند.

راه حل برای ترموستات معیوب:

اگر ترموستات با باتری دارید، بررسی کنید که آیا باتری ها خوب کار می کنند. سپس، پوشش را بردارید و با یک برس نرم هرگونه آلودگی را تمیز کنید. اگر متوجه ایجاد خوردگی شدید، با یک متخصص تماس بگیرید، زیرا تمیز کردن آن به تنهایی می تواند منجر به آسیب بیشتر شود.

علاوه بر این، محل قرارگیری ترموستات خود را بررسی کنید. توصیه می شود آن را در اتاقی که اغلب استفاده می کنید قرار دهید و آن را به یک منطقه سایه دار منتقل کنید. برای بررسی کالیبراسیون ترموستات، یک دماسنج شیشه ای در کنار ترموستات خود قرار دهید. بعد از ۱۵ دقیقه، قرائت هر دو دستگاه را بررسی کنید. اگر بیش از یک درجه اختلاف وجود دارد، زمان آن رسیده است که ترموستات خود را مجدداً تنظیم کنید.

می توانید با تغییر به ترموستات هوشمند، مشکلات ترموستات قدیمی خود را برطرف کنید. شما می توانید آن را با توجه به اولویت خود تنظیم کنید و با استفاده از تلفن خود آن را کنترل کنید. ترموستات هوشمند همچنین به صرفه جویی در مصرف برق نیز کمک می کند.

۹٫ صدای کولرگازی

اگر متوجه صداهای عجیب و غریب و بلند از دستگاه خود شدید، این سیگنال یک مشکل اساسی کولر گازی را نشان می دهد. اغلب، مردم مرتکب اشتباه می شوند که آنها را نادیده می گیرند، که به یک مسئله بزرگتر تبدیل می شود. بنابراین بهتر است هر چه زودتر به اصل مشکل برسیم.

شما می توانید انواع مختلفی از صداها را تجربه کنید که هر کدام داستان متفاوتی برای گفتن دارند. به عنوان مثال، صدای سنگ زنی به سمت خرابی کمپرسور یا موتور است. اگر انسدادی در فن AC یا مشکل خازن وجود داشته باشد، صدای کلیک ایجاد می کند. صدای حباب به دلیل نشت مبرد یا رطوبت بیش از حد در دستگاه شما ایجاد می شود.

رفع صدای نامتعارف کولرگازی:

هرگز نباید صداهای نامتعارف کولرگازی را نادیده بگیرید و بلافاصله با یک متخصص HVAC تماس بگیرید. یک تکنسین به شما کمک می کند تا معنای صدا را تعیین کنید و مشکل اساسی را برطرف کنید.

۱۰٫ عدم عملکرد صحیح مدار شکن

مدارشکن نوعی کلید خودکار است که برای محافظت از یک مدار الکتریکی در مقابل خطرات ناشی از اضافه بار یا اتصال کوتاه طراحی شده‌ است. اگر مدارشکن کولرگازی شما به طور مکرر خاموش می شود، می تواند به دلیل مشکلات مختلفی از جمله افزایش ولتاژ برق، خرابی خازن، فیلترها یا سیم پیچ های کثیف، سطح پایین مبرد، خرابی کمپرسور و مشکلات خود کلید مدار باشد. هنگامی که متوجه این مشکل شدید، کولر خود را خاموش کنید و سعی نکنید بریکر را تنظیم مجدد کنید، زیرا ممکن است باعث آتش سوزی شود.

راه حل قطع کردن مدار شکن:

متأسفانه هیچ راه حل برای این مشکل وجود ندارد. شما باید با یک متخصص تماس بگیرید زیرا یک مدار شکن شامل قطعات الکتریکی پیچیده ای است و ممکن است. انجام به موقع این کار به بهبود میانگین عمر AC شما کمک می کند.

۱۱٫ کولرگازی بوی بد می دهد

مشابه صداها، این مشکل نیز مهم است که ببینید AC شما چه نوع بویی تولید می کند تا مشکل اساسی را به وضوح نشان دهد. به عنوان مثال، بوی تند کولر گازی شما به دلیل رشد کپک است. بوی آتش نشان می دهد که برخی از قطعات الکتریکی در داخل سیستم می سوزند. بوی گاز نشان دهنده نشت متیل مرکاپتان است که می تواند خطرناک باشد.

اگر پس از مدتی AC را روشن کنید، ممکن است متوجه بوی تخم مرغ فاسد شوید. این به این دلیل است که پرندگان و حشرات می توانند وارد سیستم شما شده و بمیرند و این بوی نامطبوع را ایجاد کنند.

راه حل برای بوی نامطبوع کولرگازی:

اگر به تازگی کولر خود را بعد از زمستان دوباره راه اندازی کرده اید، بوی نامتعارف جای نگرانی ندارد. باید زود از بین برود با این حال، اگر طولانی شود، شما یک مشکل اساسی دارید. به یاد داشته باشید که هنگام شروع بکار کولر گازی پس از یک دوره خواب، آن را کاملا تمیز کنید. برای مسائل مربوط به اتصال برق و نشتی گاز، همیشه با یک متخصص برای تعمیر تماس بگیرید.

۱۲٫  نشتی در داکت

در مورد کولرهای گازی کانالی، کانال کشی هوای سرد را به کل خانه شما می برد. با این حال، اگر نشتی یا سوراخ وجود داشته باشد، می تواند بر عملکرد AC شما تأثیر بگذارد. حتی اگر کولر گازی شما برای مدتی کار کند، احساس می کنید که روشن نیست.

نشتی کانال ها می تواند کیفیت هوا را تحت تأثیر قرار دهد زیرا سوراخ های کانال می تواند خاک و سایر آلاینده ها را بمکد. این زباله های اضافی همچنین می توانند فیلترهای هوا را مسدود کرده و منجر به سرمایش و گرمایش نامناسب در خانه شما شوند.

راه حل برای نشتی مجاری:

برای تعیین این مشکل رایج کولر گازی، ابتدا به دنبال سوراخ و پارگی در کانال کانال باشید. اگر نمی توانید سوراخ ها را پیدا کنید، می توانید واحد تهویه مطبوع خود را با سرعت کامل روشن کنید تا جریان هوا را از طریق سوراخ ها را بررسی کنید.

با این حال، این تنها در صورتی کار می کند که واحد شما هوا را دمد. بیشتر نشتی ها در جایی اتفاق می افتد که دو مجرا به هم متصل هستند، بنابراین دست خود را نزدیک این مفاصل قرار دهید تا هوا را احساس کنید که خارج می شود.

پس از یافتن نشتی ها، از نوار چسب فویلی برای مهر و موم کردن آنها استفاده کنید. اما نوار فویلی یک راه حل طولانی مدت نیست، بنابراین استفاده از درزگیر مجرای هوای ماستیک بهتر است. این ماده چسبناکی است که به سوراخ ها و شکاف ها می زنید و بعد از خشک شدن سفت می شود. اگر مطمئن نیستید که این کار را درست انجام می دهید، با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

۱۳٫ خرابی کنترل الکتریکی

اگر خانه شما هوای سرد و گرم را تجربه می کند یا متوجه عدم تعادل فشار می شوید، این یک مشکل جریان هوای کولر است. در این سناریو، فن به دلایل مختلف، مانند فیلتر هوا کثیف یا موتور دمنده معیوب، نمی تواند هوای کافی را پمپ کند.

نشتی مجاری، انسداد دریچه ها و سطح پایین مبرد نیز می تواند باعث این مشکل شود. این یک مشکل آزار دهنده است، به خصوص در ماه های گرم تابستان.

راه حل برای جریان ضعیف هوا:

برای ترموستات معیوب، آن را دوباره کالیبره کنید و ببینید کار می کند یا خیر. برای انسداد هوا، بررسی کنید که آیا یک تکه از مبلمان یا یک وسیله تزئین شده جریان هوا را مسدود کرده است.

سپس، به سادگی آن را کنار بگذارید تا مشکل برطرف شود. تمیز کردن فیلترها نیز به بهبود جریان هوا کمک می کند. اگر نمی توانید رفع مشکل را پیدا کنید، با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

جلوگیری از بروز مشکلات کولر گازی

سیستم های تهویه مطبوع ماشین های پیچیده ای هستند که برای عملکرد صحیح نیاز به مراقبت و نگهداری منظم دارند. بی توجهی به تعمیر و نگهداری منظم می تواند منجر به چندین مشکل در کولرگازی از جمله کاهش راندمان خنک کننده، افزایش مصرف انرژی و حتی خرابی سیستم شود.

تعمیر و نگهداری منظم واحد کولرگازی می تواند به کارآمد نگه داشتن آن و جلوگیری از مشکلات احتمالی کمک کند. با راهنمای بالا، شما به اندازه کافی مجهز خواهید بود تا سریعاً رایج ترین مشکلات AC را برطرف کنید. توصیه می شود حداقل سالی یک بار سیستم AC خود را به صورت حرفه ای شارژ کنید تا از بروز این موارد جلوگیری کنید.

برای دریافت مشاوره، لیست قیمت کولرگازی های موجود و یا خرید کولرگازی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.
اگر دنبال خرید کولرگازی اصلی و با کیفیت میباشد که دارای امکانات روز باشد مجموعه مدلهایی که در بالا نام برده شد با توجه به ظرفیت میتوانند در لیست خرید شما باشد و با خرید هر کدام قفعا از انتخاب خود پشیمان نخواهید شد. برای مشاوره بیشتر و اطلاع از قیمت دقیق میتوانید در واتس اپ یا از طریق تماس از راهنمایی همکاران ما بهره مند شوید.
شماره تماس:
۰۸۷۳۴۲۴۳۸۱۳ – ۰۹۱۸۵۲۱۳۹۰۷ – ۰۹۱۸۵۲۱۳۹۰۸
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *