تمیز کردن کولر گازی کریر / عیب یابی کولرگازی

امروزه یکی از دستگاههایی که نیاز به آن بیش از پیش بیشتر شده است، کولر گازی کریر است. نحوه تمیز کردن کولرگازی کریر را توضیح دهیم. ابتدا در باره برند کریر چند مطلب عرض کنیم.

کولر گازی کریر که به تازگی وارد بازار ایران شده است با توجه به امکانات روز ساخته شده که در کنار آن از قیمت منصفانه و مناسبی هم برخوردار است.

  1. شرکت کریر به عنوان یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان تاسیسات تهویه مطبوع و سرمایشی و گرمایشی در جهان به شمار می آید.
  2. ارزش برند کریر در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۲٫۵ میلیار دلار برآورد شده است.
  3. کارخانه های کریر در آمریکا و در شهر های ایندیاناپولیس، تنسی، تگزاس، مکزیک و شارلوت می باشد.
  4. کارخانه کریر فرانسه در شهر لیون و کارخانه کریر چین در شهر شانگهای قرار دارند.
  5. ویلیس هاویلند کریر، مخترع تهیه مطبوع و بنیان گذار شرکت کریر می باشد.

کولر گازی کریر در کشور های مختلفی در جهان دارای نمایندگی تولید محصول می باشد. اما وقتی که در مورد اصالت این محصول پرسشی به میان بیاید باید بگوییم که این محصول ساخت کشور آمریکاست اما در کشور چین مونتاژ می شود.

تمیز کردن کولرگازی کریر

تمیز کردن بعضی از قسمتهای کولرگازی زیاد کار سخت و تخصصی نیست و باعث می شود در درازمدت کولر شما با بهترین راندکان کار کند. یک فیلتر کولرگازی کثیف می تواند با گرد و غبار مسدود شود و حتی ممکن است در طول زمان به محل مناسبی برای رشد کپک و قارچ ها تبدیل شود و بر کیفیت هوایی که منتقل میکند تأثیر منفی بگذارد.

تمیز کردن آنقدر که به نظر می رسد ترسناک نیست. با راهنمای سریع و آسان ما برای تمیز کردن کولر گازی، در کمترین زمان و ایمن ترین روش، آنرا انجام دهید.

شما میتوانید بخشهایی از کولر گازی خود را به صورت مرتب تمییز کنید و بخش تخصصی آنرا تکنسین مجرب باید انجام دهد. دوره زمانی تمیز کردن ممکن است بسته به استفاده و شرایط محیطی متفاوت باشد.

لطفاً برای نشان دادن تعداد دفعات تمیز کردن قطعات کولرگازی در شرایط عادی به جدول زیر مراجعه کنید. اگر هم محیط قرارگیری دستگاه دارای آلاینده و آلودگی زیاد می باشد میتوانید دوره های بیشتری برای تمیز کردن آن بگذارید.

توسط چه کسی

چند وقت وظیفه
مالک بسته به نیاز

عملکرد تمیز کردن خودکار را اجرا کنید

مالک

دو هفته یکبار فیلتر را تمیز کنید

مالک

بسته به نیاز نمای بیرونی یونیت داخلی را تمیز کنید
مالک یکبار در سال

نمای بیرونی یونیت خارجی را تمیز کنید

تکنسین مجرب یکبار در سال

ضد خوردگی را روی بخش خارجی اعمال کنید. (فقط در صورت نصب در نزدیکی آب شور مانند دریا)

تکنسین مجرب

یکبار در سال داخل واحد داخلی یا خارجی را تمیز کنید.
تکنسین مجرب یکبار در سال واحدها، اتصالات الکتریکی، لوله های مبرد و محافظ ها را بررسی کنید.
 قبل از هر عملی مطمئن شوید که کولر گازی خاموش و برق آن قطع شده است.

تشخیص و رفع مشکلات رایج در کولر گازی کریر

عدم سرمایش کافی کولر گازی کریر:

اگر کولر گازی کریر شما به طور کامل محیط را سرد نمی کند، ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. ابتدا مطمئن شوید که تنظیمات دستگاه به درستی انجام شده است. سپس فیلتر هوا را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تمیز کنید یا تعویض کنید. همچنین، مبدل حرارتی داخلی را بررسی کنید و از وجود هرگونه خرابی یا پوسیدگی در آن اطمینان حاصل کنید.

نشتی ماده خنک کننده در کولرگازی کریر

اگر کولر گازی شما ماده خنک کننده را به طور مداوم از دست می‌دهد، ممکن است نشتی در سیستم وجود داشته باشد. در این صورت، بهتر است تنها با یک تکنسین مجرب را برای بررسی و رفع نشتی فراخوانی کنید.

صداهای غیرعادی در کولرگازی کریر

صدای تکان خوردن بیشتر اوقات از قسمت های شل شده کولرگازی شنیده می شود. قسمت هایی از سیستم که متحمل حرکت زیادی می شوند مانند پایه کمپرسور امکان دارد به مرور زمان شل شوند. البته در داکت اسپلیت ها نیز امکان دارد شل شوند.

اگر یکی از پیچ های نصب باز شده باشد، احتمالاً یونیت خارجی کولرگازی شما به درستی و محکم در پایه دیواری خود قرار نمی گیرد و دچار لرزش، تکان خوردن و ایجاد سروصدا می شود.

صدای کوبیدن در کولرگازی علامتی است که مشخص می کند در داخل کمپرسور کولرگازی قطعه شل شده و یا شکسته وجود دارد. یک میله اتصال، پین پیستون یا میل لنگ (درون کمپرسور) و یا نامتعادل بودن بلوور داخلی می تواند دلیل صدای کمپرسور کولرگازی باشد. همچنین امکان دارد دلیل صدای کمپرسور کولرگازی نشانگر از نیاز به تعویض موتور کولرگازی شما داشته باشد.

نشت آب از اسپلیت بیرونی کولرگازی کریر؟

در روزهای گرم و یا مرطوب امکان دارد گودال آبی زیر کندانسور کولر خود مشاهده کنید، که البته در صورتی که کولرگازی به درستی کار می کند عادی است! در آب و هوای خنک، یک اسپلیت مکان دارد یخ بزند و با ذوب شدن یخ آن آب جمع شود.

این مورد هم عادی است ولی اگر کولر به دلیل دیگری نشتی آب دارد، سعی کنید فیلتر اسپلیت را تمیز و یا تعویض کنید. اگر اشکال همچنان حل نشد، جهت بررسی و برطرف کردن اشکال با متخصص ماهر تماس بگیرید. امکان دارد کولرگازی به گاز بیشتری نیاز داشته باشد و یا لوله تخلیه مسدود شده باشد.

دلیل نشت آب از داخل پنل داخلی کولرگازی چیست؟

برای پیشگیری از آسیب ناشی از نشتی آب اسپلیت کریر، ابتدا کولر را خاموش کنید. مسیر تخلیه آب (میعانات) امکان دارد گرفته شده باشد. ابتدا سعی کنید گرفتگی مسیر تخلیه آب را باز کنید، اگر اشکال حل نشد، تشت تخلیه اسپلیت شما امکان دارد زنگ زده باشد و یا پمپ  اسپلیت  معیوب شده باشد. دلایل دیگر و نحوه برطرف کردن اشکال را میتوانید در مطالب دلیل تخلیه نشدن آب اسپلیت  کولرگازی  و دلیل آب دادن اسپلیت  کولرگازی  مطالعه فرمایید.

چرا وقتی کولرگازی کریر خاموش است نشتی آب دارد؟

اگر گاز اسپلیت شما کم باشد و یا فیلتر آن کثیف شده باشد، اسپلیت  هنگام کار کردن امکان دارد یخ بزند. بعد از اینکه دستگاه را خاموش کنید یخ ها آب شده و امکان دارد باعث خیس شدن کف یا سقف منزل شما شود. اگر تمیز کردن فیلتر کولر باعث برطرف شدن اشکال نشد، می توانید جهت بررسی و برطرف کردن اشکال خود با تعمیرکار مجرب بگیرید.

 

یخ زدن  کولرگازی کریر؟

نبود جریان هوا در کویل اواپراتور کولرگازی می تواند باعث یخ زدگی کولرگازی شود. در اسپلیت ها، کولرگازی به گونه ای طراحی شده %A