کولرگازی سازگار با محیط زیست چیست؟

تهویه مطبوع سیستمی است که برای خنک کردن یک فضا با حذف گرما و انتقال آن به بیرون گفته می شود.

سپس هوای خنک را می توان از طریق تهویه در سرتاسر ساختمان جابجا کرد. دستگاه های تهویه مطبوع مشابه پمپ حرارتی عمل می کنند، اما در عوض یک چرخه خنک کننده را دنبال می کنند.

این چرخه خنک کننده را می توان در شکل مشاهده کرد. برای خنک کردن، ماده ای به نام مبرد در مراحل زیر پردازش می شود:

مبرد مایع سرد، گرما را از اتاق با دمای بالاتر در قسمت اواپراتور جذب می کند و اتاق را خنک می کند.
سپس مبرد به گاز تبدیل می شود و برای افزایش دمای آن از کمپرسور عبور می کند.
سپس مبرد از میان کویل های کندانسور عبور می کند و گرما را از مبرد به هوای بیرون منتقل می کند.
مبرد منبسط می شود تا فشار خود را کاهش دهد و دمای زیر دمای اتاق خنک شود تا دوباره چرخه تکرار شود.
کولرگازی  یکی از اجزای کلیدی سیستم تهویه مطبوع است که بر کنترل دمای خانه تمرکز دارد تا راحتی و قابلیت زندگی در یک فضا را به حداکثر برساند.

چرا کولرگازیهای قدیمی سازگار با محیط زیست نیستند؟

از آنجایی که میانگین دمای جهانی به طور پیوسته بالا می رود، انتظار می رود تقاضای جهانی برای تهویه مطبوع تا سال ۲۰۵۰ سه برابر شود. دستگاه های تهویه مطبوع قدیمی از برق زیادی برای تولید سرما استفاده می کنند.

برای تولید الکتریسیته بیشتر در نیروگاههای حرارتی، دی اکسید کربن بالاتری را در جو منتشر می شود. دی اکسید کربن یک نوع گاز گلخانه ای در نظر گرفته می شود و در سطوح بالا می تواند به گرمایش جهانی کمک کند.

علاوه بر این، کولرگازی های نسل قبل از مبرد های مانند R22 استفاده می کنند. مبرد ترکیبی است که گرما را از هوا در سیکلی که در بالا به آن اشاره شد حذف می کند. هرچند اگر به درستی استفاده شود، برای محیط زیست بی خطر است.

اما اگر از سیستم شروع به نشت کند، مانند گاز R22، مبرد جو را آلوده می کند و باعث گرم شدن زمین و تخریب لایه اوزون می شود. در ادامه چند راهکار ارائه کرده ایم تا با خرید کولرگازی که یکی یا همه ویژگی های گفته شده را دارا باشد بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

۱- استفاده از گاز R410a و R32

R-410A در اوایل دهه ۱۹۹۰ توسعه و ثبت شد و با نام های تجاری مانند Puron و Suva 410A شناخته می شود. محرک ایجاد آن، حکمی بود که در پروتکل مونترال (۱۹۸۷)، معاهده بین‌المللی با هدف رسیدگی به موادی که به تخریب لایه ازن زمین در مقیاس جهانی کمک می‌کنند، اشاره کرد.

از جمله موادی که توسط پروتکل مونترال به عنوان عامل مهم تخریب لایه ازن تعیین شده است، هیدروکلرو فلوئوروکربن ها (HCFCs) مانند مبرد کلرودی فلورومتان یا R-22 بودند.

R-22 یکی از پرمصرف‌ترین مبردهای تمام دوران چه در یخچال چه در کولرگازی بود، و توقف تولید و واردات آن به این معنی بود که مسابقه ی برای تولید جایگزین آن شروع شد.

طی چند سال گذشته، R-410A ثابت کرد که بهترین جایگزین برای سیستم‌های HVAC تجاری و مسکونی در سراسر جهان است. بنابراین برای جلوگیری از تخریب بیشتر لایه اوزون بهتر است خرید کولرگازی دارای گاز R410 مورد توجه قرار گیرد.

گاز R32 به عنوان جانشین جدیدتر و سازگارتر با محیط زیست R410A شناخته شده است ولی خب در صورت نشت احتمال آتش گرفتن آن بیشتر است.

کولرگازی اینورتر

تا الان حتما اسم کولرگازی اینورتور را شنیده اید. در واقع اولین کولرگازی اینورتر در سال ۱۹۸۰ توسط یک شرکت ژاپنی تولید شد. این نوع کولر به‌دلیل مصرف کم انرژی توسط سازندگان مختلف در سراسر جهان مورد توجه، تولید و به فروش رسید. امروزه افراد زیادی به کولر گازی اینورتر روی می‌آورند. افرادی که از کولر گازی اینورتر استفاده می‌کنند، اغلب از عملکرد آن نظرات مثبتی ارائه میدهند.

بنابراین با خرید کولرگازی اینورتور که مصرف برق کمتر، راندمان بالاتری از خود نشان می دهد میتوان به حفظ محیط زیست کمک شایانی کرد و در ضمن از هوای مطبوع نیز لذت برد.

توجه به برچسب انرژی

بازده انرژی یک تهویه مطبوع با استفاده از رتبه بندی بهره وری انرژی فصلی (SEER) اندازه گیری می شود. عدد بالاتر به معنای واحد کارآمدتر با مصرف پایین تر انرژی است. برچسب انرژی برچسبی است که روی کالاهای مورد استفاده نصب می‌شود و نشان‌ دهندهٔ کیفیت محصولات از نظر مصرف انرژی است. در این برچسب که برای وسیله‌های انرژی‌ بر به کار می‌رود، شاخص مصرف انرژی وسیله با استفاده از حروف لاتین A تا G مشخص می‌شوند که هر حرف دارای رنگی مخصوص به خود از سبز تا قرمز است.

با استفاده از این برچسب می‌توان بازدهی وسایل گوناگون را مقایسه کرد. هر اندازه مصرف به حروف پایینتر مانند  D نزدیکتر باشد، دستگاه دارای مصرف انرژی بالایی میباشد.

در چند سال اخیر اکثر کولرگازی های برند، دارای مصرف انرژی بسیار مناسبی بوده اند

آیا کولرگازی سبز وجود دارد؟

در حال حاضر، ۱۰۰٪ تهویه مطبوع سبز تولید نشده است. اما برخی از تولید کنندگان راه حل هایی ارائه می دهند که کولرگازی را دوستدار محیط زیست می کند.

انرژی های تجدیدپذیر مانند خورشیدی راه حلی را ارائه می دهد. امروزه برخی از گزینه های تهویه مطبوع خورشیدی در دسترس هستند. به عنوان مثال، لنوکس خط SunSource خود را ایجاد می کند تا به راحتی در خانه ای که از انرژی خورشیدی استفاده می کند، ادغام شود.

اکثر دستگاه های تهویه مطبوع ساخته شده در پنج سال گذشته از مبرد R-410A استفاده می کنند. این یک گزینه ارجح در مقایسه با R-22 (فریون) است که در گذشته مبرد انتخابی در این صنعت بود.

R-410A (که پورون نیز نامیده می شود) آسیب کمتری به محیط زیست و سلامت انسان وارد می کند همچنین به لایه اوزون نیز آسیبی نمی رساند. به زودی، ممکن است شاهد ورود دسته جدیدی از مبردها به نام A2L باشیم. آنها حتی از R-410A سازگارتر با محیط زیست هستند.

تکنولوژی پمپ حرارتی

مدلهایی هم در حال تولید می باشند که دارای پمپ حرارتی هوا به هوا هستند. یک پمپ حرارتی گرما را از هوای داخل خارج می کند و آن را از طریق مبرد به بیرون منتقل می کند. این پمپ حرارتی برگشت پذیر است، به این معنی که می تواند چرخه خود را معکوس کند. در زمستان دستگاه می تواند گرما را از هوای بیرون حتی در دمای کمتر از ۲۰ درجه سانتیگراد استخراج کرده و به داخل خانه منتقل کند.بنابراین برای گرمایش خانه در زمستان کمترین مصرف انرژی را داراست.

خنک کننده تبخیری

خنک کننده تبخیری در بعضی از مکانها میتواند هم ارز تهویه مطبوع سنتی است. در این روش از مبرد استفاده نمی شود و کمتر از نصف انرژی کولرگازی قدیمی مصرف می کند. این سیستم ها با کشیدن هوای بیرون به داخل، جایی که از روی پدهای اشباع شده از آب عبور می کند، کار می کنند.

آب به هوا تبخیر می شود که باعث خنک شدن آن می شود. سپس کولر هوای خنک را به داخل خانه شما هدایت می کند. هرچند این مدل خواهان زیادی ندارد ولی با توجه به اینکه ما در کشور تقریبا خشکی قرار داریم امکان مصرف زیاد آب برای خنک کنندگی، مناسب نیست.

اگر در منطقه ای سرد سیر زندگی میکنید که رطوبت کمی دارد، ممکن است یک کولر تبخیری برای شما مناسب باشد. از آنجایی که این سیستم‌ها تولید رطوبت میکند، برای آب و هوای شرجی مناسب نیستند.

افزایش بهره وری انرژی در کولرگازی

 طبق دستورالعمل Energy.gov، کولر خود را در تابستان روی ۷۸ ℉  (۲۵ درجه سلسیوس) تنظیم کنید.  از ترموستات خود برای تنظیم فن AC خود به جای «روشن» روی «auto» استفاده کنید.
فیلترهای هوای خانه خود را هفتگی تمیز یا تعویض کنید تا مطمئن شوید که سیستم HVAC شما می تواند به طور موثر هوا را به گردش درآورد.

برای اینکه کولر گازی خود در بهترین حالت کار کند، سرویس سالانه کولرگازی را انجام دهید. لوله و مجراهای کولر خود را از نظر نشتی و گرفتگی مرتب بررسی کنید.
اگر می‌خواهید یک اتاق خنک‌تر از اتاق‌های دیگر باشد، به جای خنک کردن کل خانه، یک مینی اسپلیت AC نصب کنید. درز و سوراخ پنجره ها را ببندید تا نور خورشید خانه شما را گرم نکند یا هوای خنک به بیرون نرود.
از استفاده از وسایل و وسایل الکترونیکی که گرما تولید می کنند، از جمله اجاق گاز، لامپ ها، و خشک کن لباس، زمانی که هوا گرم است خودداری کنید.

آینده تهویه مطبوع سبز

پیشرفت های صنعت و تغییرات مقررات نشان می دهد که آینده امیدوار کننده ای برای تهویه مطبوع سازگار با محیط زیست وجود دارد. بسیاری از برندهای معروف و محققان مستقل سرمایه گذاری زیادی برای کاهش اثرات زیست محیطی کولرگازی انجام داده اند.

برخی از آنها بر روی روش های جدید خنک کننده تبخیری متمرکز شده اند. برخی دیگر در حال ابداع ترکیبات مبرد برای محیط زیست سالمتر هستند. اگرچه تهویه مطبوع کاملاً سبز امروز وجود ندارد، آینده امیدوارکننده به نظر می رسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *