اجزاء مختلف کولر گازی و نحوه کارکرد آنها

هیچ چیز مانند قدم گذاشتن در یک فضای با تهویه مطبوع بعد از گذراندن یک روز گرم بیرون از خانه در هوای تقریباً ۴۰ درجه عالی نیست. کولرگازی همچنین رطوبت را کاهش می دهد و با جذب آلرژن ها و آلاینده ها از طریق فیلتر هوا به ساختن محیطی مطبوع و فاقد ریزگرد کمک می کند. تهویه مطبوع وسایلی پویا با قطعات متحرک و پیچیده و مختلف هستند که گرما هوای داخل را به خارج محیط می فرستد.

اکثر کولرگازیها توانایی سرمایش و گرمایش را دارند. در داخل، واحد تهویه مطبوع از یک کویل اواپراتور تشکیل شده است که معمولاً در داخل خانه نصب می شود. همچنین از یک ترموستات و یک فن استفاده می کند که گاز را روی کویل های سرد شده و به داخل اتاق (به عنوان هوای سرد) می دمد.

واحد بیرونی شامل کمپرسور، کندانسور، چندین قطعه الکتریکی و یک فن دیگر است. این فن دوم وظیفه دمیدن هوای گرم به بیرون از خانه و محیط کار را دارد. شیر انبساط که بین دو سیم پیچ قرار دارد، جریان مبرد را به داخل اواپراتور کنترل می کند. در این پست، اجزای مختلف یک کولر گازی را تجزیه و تحلیل می کنیم:

سیستم هوای مرکزی چیست؟

یک سیستم تهویه مطبوع معمولی که اغلب به عنوان “تهویه مطبوع مرکزی” یا “تهویه مطبوع اسپلیت” شناخته می شود، معمولاً شامل موارد زیر است:

ترموستاتی که عملکرد سیستم را کنترل می کند
یک واحد بیرونی که دارای فن، کویل کندانسور و کمپرسور است
یک واحد داخلی که کویل اواپراتور و فن را برای گردش هوای خنک قرار می دهد.
لوله مسی که اجازه می دهد مبرد بین واحدهای داخلی و خارجی جریان یابد
یک شیر انبساط مقدار مبرد وارد شده به کویل اواپراتور را تنظیم می کند
کانالی که اجازه می دهد هوا از یونیت داخلی به فضاهای مختلف داخلب و برگشت به یونیت داخلی گردش کند.

گردش هوا در سیستم تهویه مطبوع

در ابتدایی ترین توصیف، فرآیند تهویه مطبوع شامل دو عمل است که به طور همزمان اتفاق می افتد، یکی در داخل خانه و دیگری در خارج از خانه.

در داخل خانه (گاهی اوقات به عنوان “سمت سرد” سیستم از آن یاد می شود)، هوای داخل خانه با عبور از سیم پیچ خنک کننده و سرد پر از مبرد خنک می شود. گرمای هوای داخل خانه با تبدیل مبرد از مایع به گاز به مبرد جذب می شود.

هوای خنک شده به خانه باز می گردد. در خارج از خانه (گاهی اوقات به عنوان “سمت داغ” سیستم شناخته می شود)، گاز مبرد قبل از ورود به یک سیم پیچ بزرگ در واحد بیرونی فشرده می شود.

گرما به بیرون آزاد می شود زیرا مبرد دوباره به مایع تبدیل می شود و یک فن بزرگ هوا را از طریق سیم پیچ بیرون می کشد و گرمای جذب شده از خانه را دفع می کند. نتیجه یک چرخه مداوم گرما و رطوبت است که از هوای داخل خانه حذف می شود، هوای خنک به خانه باز می گردد و گرما و رطوبت از خانه خارج می شود.

برد اینورتر کولرگازی

اینورتر یک برد الکترونیکی است که به واسطه آن موتور کولر گازی با دور ثابت کار نمی کند و با تغییر فرکانس برق که در یونیت خارجی صورت می گیرد، سرعت کارکرد موتور کنترل می شود. در کولرهای گازی معمولی، دستگاه دو حالت بیشتر ندارد؛ یا کاملا خاموش است یا  با تمام توان کار می کند.

کولرگازی چگونه هوا را سرد می کند؟

اکنون که درک اولیه ای از نحوه عملکرد دستگاه های تهویه مطبوع دارید، بیایید کمی عمیق تر کاوش کنیم و کل فرآیند کار را شرح دهیم.

ترموستات که معمولاً بسته به نوع کولرگازی یک مکان مشخصی از خانه نصب یا داخل یونیت داخلی کولرگازی می باشد تا دمای هوای داخلی را کنترل می کند.

فرآیند خنک سازی زمانی شروع می شود که ترموستات احساس کند دمای هوا باید کاهش یابد و سیگنال هایی را به اجزای سیستم تهویه مطبوع در داخل و خارج از خانه ارسال می کند تا شروع به کار کنند.

فیلتر هوای کولرگازی

فن از یونیت داخلی هوای گرم را از داخل خانه از طریق کانال های هوای برگشتی جذب می کند. این هوا از فیلترهایی عبور می کند که در آن گرد و غبار، پرز و سایر ذرات معلق در هوا جمع می کند. سپس هوای گرم و فیلتر شده داخلی از روی کویل اواپراتور سرد عبور می کند.

همانطور که مبرد مایع داخل کویل اواپراتور به گاز تبدیل می شود، گرمای هوای داخل به داخل مبرد جذب می شود و در نتیجه هوا هنگام عبور از روی کویل خنک می شود. سپس فن دمنده یونیت داخلی، هوای سرد را از طریق مجرای مخصوص به مناطق مختلف نشیمن پمپ می کند.

گاز مبرد از طریق یک لوله مسی از خانه خارج می شود و به کمپرسور موجود در واحد تهویه مطبوع منتقل می شود. کمپرسور را به عنوان یک پمپ الکتریکی بزرگ در نظر بگیرید. کمپرسور گاز مبرد را تحت فشار قرار می دهد و مبرد را به کویل کندانسور واحد خارجی می فرستد.

یک فن بزرگ هوای بیرون را از طریق کویل کندانسور می‌کشد و به هوا اجازه می‌دهد انرژی گرمایشی مبرد را جذب کرده و آن را به هوای بیرون آزاد می کند. در طی این فرآیند،

مبرد دوباره به مایع تبدیل می شود. سپس از طریق یک لوله مسی دیگر به سمت واحد داخلی حرکت می کند، جایی که از یک دستگاه انبساط عبور می کند، که جریان مبرد را به کویل اواپراتور تنظیم می کند. مبرد سرد سپس گرمای بیشتری را از هوای داخل خانه جذب می کند و چرخه ادامه می یابد.

انواع کولر گازی

همانطور که می بینید، پرسیدن این سوال “کولرهای گازی چگونه کار می کنند” می تواند به توضیح بسیار ساده یا بسیار پیچیده منجر شود. در توصیف انواع تهویه مطبوع نیز همینطور است.

از آنجایی که فضاهای نشیمن داخلی در اشکال و اندازه‌های گوناگونی هستند، از خانه‌های کوچک جدید امروزی گرفته تا املاک ۳۰٫۰۰۰ فوت مربعی، سیستم‌های تهویه مطبوع مسکونی نیز در سبک‌ها و پیکربندی‌های مختلف برای مطابقت بیشتر در دسترس هستند.

چند نوع سیستم خنک کننده وجود دارد که هر کدام کاربردهای تخصصی خود را دارند، اما همه آنها اساساً یک کار را انجام می دهند – که آن خنک کردن داخل اتاق است. نوع سیستم خنک کننده ای که برای شما بهترین کارایی را دارد به موقعیت جغرافیایی، اندازه و محدودیت های فیزیکی خانه و نحوه استفاده از آن بستگی دارد.

کولرگازی اسپلیت

این سیستم ها هم شامل یونیت داخلی و هم واحد خارجی می شوند. واحد داخلی، معمولا یک فن کویل، شامل کویل اواپراتور و فن دمنده (هواگیر) است که هوا را در سراسر خانه به گردش در می آورد. یونیت خارجی شامل کمپرسور و سیم پیچ کندانسور می باشد.

سیستم های تهویه مطبوع اسپلیت گزینه های مختلفی از جمله سیستم های تک مرحله ای پایه، سیستم های دو مرحله ای و کارآمدتر و سیستم های چند مرحله ای کم صداترین و کم مصرف ترین را ارائه می دهند. سیستم کولرگازی اسپلیت کنترل دمای ثابت و قابل اعتمادی را برای کل خانه ارائه می دهد. و از آنجایی که سیستم از فیلترهایی در بخش داخلی استفاده می کند، می تواند هوای شما را در حالی که خنک می کند، تمیز  و پاکیزه کند.

کولرگازی داکت

به طور خلاصه داکت اسپلیت یکی از انواع کولرگازی می باشد که از طریق یک سری مجاری و کانالها به سایر اتاقهای منزل گسترده شده و در سراسر خانه یا اداره هوا را خنک می کند. داکت اسپلیت در فضای پشت بام و یا قسمتی از منزل که به مرکز نزدیکتر باشد، یک واحد مرکزی با یک سری مجاری دارد که هوای خنک شده را وارد اتاق های مختلف خانه می کند.

کولرگازی ایستاده

کولر گازی ایستاده یکی دیگر از انواع کولرهای گازی است که همانطور که از نامش پیداست پنل داخلی به صورت ایستاده می باشد. این نوع کولر گازی مانند کولر گازی دیواری هم از دو تکه تشکیل شده که پنل داخلی در داخل محیط مورد استفاده قرار گرفته و کندانسور یا موتور در بیرون از محیط نصب می گردد.

کندانسور به دلیل سر و صدا و مخصوصا گرمای زیادی که خارج میکند باید در بیرون از محیط داخلی باشد و مانند کولر های گازی دیواری از طریق لوله به هم وصل می شوند. برای درک نحوه عملکرد کولر گازی ایستاده، ابتدا باید اجزای اصلی آن را بشناسید.

کولرگازی پرتابل

تهویه مطبوع پرتابل یک واحد مستقل است که می توانید آن را در هر جایی از خانه خود قرار بدهید. برخلاف سایر کولرهای گازی، کلیه بخشهای کولرگازی قابل حمل به طور کامل در داخل خانه شما باقی می مانند. کولرگازی قابل حمل با یک شیلنگ و یک کیت پنجره ارائه می شود. این کیت بیشتر پنجره شما را می‌بندد در حالی که فضایی کوچکی برای وارد کردن شلنگ باقی می‌گذارد و اجازه می‌دهد گرما و رطوبت به بیرون تخلیه شود.

کولر گازی سقفی کاستی

کولر گازی اسپلیت کاستی یکی دیگر از انواع سیستمهای سرمایشی و تهویه مطبوع هوا است که کارایی منحصر به فرد خود را دارا می باشد. این دستگاه به گونه ای طراحی شده که بتوان از آن در سقف های کاذب استفاده نمود، به این شکل که کولرگازی دارای دوبخش می باشد، کندانسور خارجی همانند کولر گازی های اسپلیت دیواری در خارج از محیط قرار گرفته و پنل (evaporator) آن هم به وسیله لوله رابط مسی به دستگاه خارجی (condenser) وصل می شود.

بارزترین مزیت این نوع سیستم چرخش ۴ جهت باد در محیط است که باعث می شود دمایی یک دست در کل خانه یا اداره را به دست آید و از برخورد مستقیم هوای سرد به یک نقطه جلوگیری کند

کولرگازی پنجره ای

کولر‌های گازی پنجره‌ای از ابتدایی‌ترین نسل‌های کولر گازی است که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری هنوز هم از آن استفاده می‌کنند. نصب این کولر گازی به گونه‌ای است که نیمی از دستگاه باید در محیط داخلی و نیم دیگر آن در محیط خارجی قرار بگیرد.

قسمت خارجی آن باید در مجاورت هوای بیرون قرار بگیرد و معمولا کولر گازی را در محل پنجره نصب می‌کنند. این دستگاه یکپارچه بوده و تمام قطعات به کار گرفته شده این محصول در داخل این کولر گازی جا داده شده است. این دستگاه از مقاومت بالایی در برابر آسیب دیدگی مثل تابش مستقیم نور خورشید برخوردار است. کولر گازی پنجره‌ای در نوع خود یک وسیله سرمایشی قابل قبول بوده که با توجه به این که هنوز طرفداران زیادی دارد.

انتخاب کولرگازی مناسب

صرف نظر از اینکه چه نوع سیستمی برای خانه یا ملک شما  بهترین گزینه است، با دانستن پاسخ “کولرها چگونه کار می کنند؟” می تواند به شما کمک کند سیستمی را انتخاب کنید که خرید آن بیشترین منطق را داشته باشد. و به شما این امکان را می‌دهد که توضیح و انتخاب‌هایی را که نصاب کولرگازی ارائه می‌دهد، بهتر درک کنید.

برای خرید کولرگازی و یا دریافت بهترین قیمت کولرگازی و سایر لوازم خانگی، لطفا با بخش فروش فروشگاه بانه۹۰ تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *