ظرفیت یا BTU در کولرگازی چیست؟

با شروع بررسی خرید کولرگازی جدید، به احتمال زیاد با مخفف BTU روبرو خواهید شد. و این دقیقاً به چه معناست؟

BTU مخفف British Thermal Unit است، یک واحد اندازه گیری که نشان می دهد تهویه مطبوع شما چقدر انرژی برای حذف گرما از خانه شما در عرض یک ساعت مصرف می کند. ممکن است بیش از حد فنی به نظر برسد، اما BTU معیار مهمی است که می تواند به شما کمک کند نوع کولرگازی مورد نیاز برای خانه شما را تعیین کنید.

اگر سیستم شما انرژی کافی برای خنک کردن خانه شما را نداشته باشد، خرید کولر گازی بدون توجه به رتبه BTU آن می تواند به طور جدی میزان خنکی محیط شما را کاهش دهد. برای تجزیه و تحلیل BTU همراه باشید، بنابراین می‌دانید هنگام تحقیق برای لیست قیمت کولرگازی به دنبال چه چیزی باشید.

طرز کار کولرگازی چطور است؟

در حال حاضر، فقط بدانید که تهویه مطبوع گرما را از هوای داخل خانه شما حذف می کند و آن را به بیرون منتقل می کند. آنها با استفاده از یک سیستم پیچیده از کویل ها و فن ها، هوای گرم و مرطوب را با هوای خنک تری جایگزین می کنند که از طریق کانال کشی در سراسر خانه شما حرکت می کند.

آن را مانند لوله هایی در یک سرسره آبی در نظر بگیرید. وارد می‌شوید، لوله را به پایین می‌لغزید و داخل یک استخر واقعا بزرگ می‌رسید. هوای شما به همین صورت عمل می کند. هوا وارد لوله می شود، از طریق آن می لغزد و سپس راه خود را در سراسر خانه ادامه می دهد.

برای خنک کردن، ماده ای به نام مبرد در مراحل زیر پردازش می شود:

مبرد مایع سرد، گرما را از اتاق با دمای بالاتر در قسمت اواپراتور کولرگازی جذب می کند و اتاق را خنک می کند.
سپس مبرد به گاز تبدیل می شود و برای افزایش دمای آن از کمپرسور عبور می کند.
سپس مبرد از میان کویل های کندانسور عبور می کند و گرما را از مبرد به هوای بیرون منتقل می کند.
مبرد منبسط می شود تا فشار خود را کاهش دهد و دمای زیر دمای اتاق خنک شود تا دوباره چرخه تکرار شود.

ظرفیت کولرگازی

وقتی در مورد کولرهای گازی صحبت می کنیم که گرما را از خانه شما حذف می کنند، مانند این است که بگوییم آنها انرژی را منتقل می کنند. BTU به شما می گوید که تهویه مطبوع شما چقدر انرژی برای انجام همه این کارها مصرف می کند.

بنابراین، اگر می بینید که تهویه مطبوع شما ۱۲۰۰۰ BTU دارد، به این معنی است که هر ساعت ۱۲۰۰۰ واحد حرارتی بریتانیا گرما را جذب می کند و آن را به بیرون منتقل می کند تا محیط شما در داخل احساس بهتری داشته باشد.

اما چرا با BTU اندازه گیری می شود؟

BTU فقط حول دستگاه تهویه مطبوع شما نمی چرخد. در سرتاسر جهان برای اندازه‌گیری میزان گرمای مورد نیاز برای افزایش یا کاهش یک پوند آب به اندازه یک درجه فارنهایت استفاده می‌شود. این بدان معناست که می توان از آن برای رتبه بندی انتقال انرژی برای کوره ها، پمپ های حرارتی، دستگاه های پخت و پز و سایر وسایل گرمایشی و سرمایشی استفاده کرد.

اما نیازی نیست که یک سازنده یا تکنسین کولرگازی باشید تا از BTU برای فضای خود استفاده کنید. در اینجا منظور ما این است:

تهیه یک دستگاه تهویه مطبوع با BTU بسیار زیاد برای خانه ای شما می تواند هزینه مصرف انرژی شما را افزایش دهد. این به این دلیل است که کولر گازی شما برای مدت زمان کوتاه تری کار می کند و انرژی بیشتری را برای انجام کاری که برای آن ساخته شده است هدر می دهد.

دستگاه تهویه مطبوع با BTU که بیش از متراژ مربع توصیه شده در خانه شما است، ممکن است به مرور زمان فرسوده شود زیرا چرخه روشن/خاموش خود را بیشتر انجام می دهد.

همچنین می تواند  حتی محیط را کمتر از حد معمول خنک کند زیرا ممکن است کمپرسور کولرگازی شما خیلی زودتر از آنچه باید روشن باشد خاموش شود. بنابراین، به جای اینکه کولرگازی شما مقدار کافی گرما را از خانه شما حذف کند، مقداری گرما را تولید و محیطی گرم، چسبناک و مرطوب ایجاد می کند که احتمالاً از آن لذت نخواهید برد.

خرید کولرگازی بزرگ یا کوچکتر از فضای مورد نظر

تهیه یک تهویه مطبوع با BTU بسیار کم برای خانه ای بزرگ خیلی جالب نیست و همچنین می تواند منجر به خرابی سیستم شما نیز شود. تهویه مطبوع شما ممکن است هرگز نشود زیرا در تلاش است برای فضای بزرگی که قرار گرفته است به دمایی مطلوب خریدار برساند که ظرفیت خنک کردن آن را ندارد.

قطعا هرگز تمام خانه شما را به اندازه کافی خنک نمی کند و دمای نامناسبی را در سراسر خانه شما ایجاد می کند و حتما برای شما هزینه بیشتری در قبض برق دارد زیرا AC شما انرژی اضافی را صرف انجام خنک کردن فضایی بزرگتر از ظرفیتی می کند که برایش تعریف شده است..

اگر می‌خواهید از این مشکلات جلوگیری کنید، دانستن BTU‌ های مناسب برای یک خانه یا اداره با اندازه معین ضروری است، بعلاوه به شما کمک می‌کند تا نوع کولرگازی را تعیین کنید که آیا به یک مدل مرکزی یا مدل بدون کانال نیاز دارید یا خیر.

برای یافتن متراژ مربع اتاق خود کافی است طول و عرض اتاق را اندازه بگیرید و دو عدد را ضرب کنید. هنگامی که می دانید فضای شما چقدر بزرگ است، نمودار زیر را بررسی کنید تا ببینید کدام ظرفیت کولرگازی برایتان مناسب است.

کولرگازی چند هزار بخرم؟

هرچه محیط بزرگتر و تعداد افرادی که در خانه زندگی می کنند بیشتر باشد نیاز به خرید کولر گازی با ظرفیت بزرگتری خواهید داشت. همچنین هر چه منزل کوچک تر و تعداد افراد منزل کمتر باشند باید ظرفیت کمتری برای آن در نظر بگیرید زیرا ممکن است به قدری سرما ایجاد کند که باعث آزار ساکنین شود و افزایش چشمگیر مصرف برق شود.

اندازه کولرگازی (تن) ظرفیت کولرگازی (BTUs) اندازه خانه (متر مربع)
۱ ۱۲۰۰۰ تا ۳۰ متر
۱٫۵ ۱۸۰۰۰ تا ۵۰ متر
۱٫۷۵ ۲۱۰۰۰ تا ۶۰ متر
۱٫۹۲ ۲۳۰۰۰ تا ۸۰ متر
۲ ۲۴۰۰۰ تا ۹۰ متر
۲٫۲۵ ۲۷۰۰۰ تا ۱۱۰ متر
۲٫۵ ۳۰۰۰۰ تا ۱۲۰ متر
۲٫۷۵ ۳۴۰۰۰ تا ۱۴۰ متر

در کل برای انتخاب ظرفیت کولر گازی علاوه بر سایز باید به آب و هوای منطقه، موقعیت شمالی یا جنوبی بودن ساختمان، تعداد پنجره ها و میزان گردش هوا، موقعیت طبقه و… اشاره نمود.

عوامل زیر نیز در تعیین میزان ظرفیت کولر گازی می توان موثر دانست:
  • تعداد پنجره های موجود در فضای مورد نظر و نوع پنجره ها
  • منافذ موجود در فضای محل مورد نظر که موجب خروج هوا می شوند.
  • نوع دیوار های ساختمان و میزان انتقال گرما یا سرما از آنها
  • نوع سیستم روشنایی و تعداد آنها با توجه به ابعاد فضای مورد نظر
  • ارتفاع سقف فضای مورد نظر از موارد مهم به شمار می رود.
  • تعداد دفعات خروج و ورود افراد
  • قیمت کولرگازی
  • تعداد افراد در محیط

محاسبه BTU و تناژ در کولرگازی

تناژ اندازه گیری وزن کولر گازی شما نیست. از نظر تهویه مطبوع، این روش دیگری برای توصیف ظرفیت خنک‌کننده دستگاه یا میزان گرمایی است که AC شما قادر به جذب آن برای کاهش دمای اتاق است. به گفته FurnaceCompare.com، یک تن خنک کننده (همچنین به نام تبرید) به مقدار حرارت مورد نیاز برای ذوب یک پوند یخ در طول ۲۴ ساعت اشاره دارد. تقریباً برابر با ۱۲۰۰۰ BTU در ساعت است. این بدان معناست که یک واحد AC 2 تنی دارای ظرفیت خنک کننده ۲۴۰۰۰ BTU/hr است زیرا ۱۲۰۰۰ x 2 = 24000 است. یک واحد ۲٫۵ تنی دارای ۳۰۰۰۰ BTU، یک واحد ۳ تنی دارای ۳۶۰۰۰ BTU و غیره است.

محاسبه مصرف برق به کیلووات با استفاده از BTU

اول، یک توضیح سریع: یک کیلووات ۱۰۰۰ وات است که اندازه گیری قدرت است. یک کیلووات ساعت میزان انرژی مورد نیاز برای کارکردن یک دستگاه، ابزار یا ماشین را به مدت یک ساعت اندازه گیری می کند.

وقتی نوبت به تهویه مطبوع شما می رسد، یک کیلووات ساعت به شما می گوید که AC شما چقدر انرژی مصرف می کند، که می تواند در تصمیم گیری برای خرید نوع واحد کمک کننده باشد.

برای تبدیل BTU به کیلووات، BTU خود را بگیرید و آنها را در ۰٫۰۰۰۲۹۳ ضرب کنید – مقدار کیلووات ساعت در یک BTU. به عنوان مثال، اگر به دنبال یک کولر گازی با ۱۸۰۰۰ BTU هستید، ۵٫۲۷ کیلووات یا ۵۲۷۰ وات دریافت خواهید کرد. فرض کنید AC شما چهار ساعت در روز کار می کند. در این مدت، کولر گازی شما ۲۱٫۰۸ کیلووات ساعت (۵٫۲۷ کیلووات در ۴ ساعت) استفاده می کند.

۱۸۰۰۰ BTU x 0.000293 = 5.27 کیلووات

۵٫۲۷ کیلووات در ۴ ساعت در روز = ۲۱٫۰۸ کیلووات ساعت برای کولر گازی شما، بنابراین با دانستن این میتوانید میزان مصرف برق یک ماهه خود را توسط کولرگازی به ریال نیز محاسبه کنید. بنابراین قبل از خرید کولرگازی به نکات بالا دقت فرمایید.

شما میتوانید برای دریافت بهترین قیمت لوازم خانگی موجود در بازار با کارشناسان فروشگاه بانه ۹۰ تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *