فناوری MicroLED در تلویزیون های OLED و QLED در سال 2020

تلویزیون ها از ابتدای تولید و تا الان سیر صعودی پیشرفت و فناوری را داشته اند. پیشرفت در تلویزیون ها همه جنبه های استفاده از تلویزیون را شامل می شود. در تلویزیون های LED پیشرفت ها و عملکرد هایی توسط شرکت های سازنده قرار گرفت که به  دنبال آن تلویزیون های OLED   ال جی و QLED سامسونگ وارد بازار شدند. این تلویزیون ها کیفیت عالی و سرعت پردازش فوق العاده ای دارند و می توان گفت که درتمام زمینه های استفاده از تلویزیون بهترین کارایی را از خود نشان داده اند. در  سال 2019 -2020 تحقیقاتی صورت گرفته که احتمال می رود فناوری Micro LED که یک فناوری جدید و نسبتا گران است در تلویزیون های اولد  و کیولد  قرار گیرد و کیفیت و کارایی تلویزیون های اولد و کیولد را از آنچه هست بیشتر کند.

کیفیت و کارایی تلویزیون های OLED و QLED

تلویزیون های OLED و QLED مربروط به دو شرکت متفاوت هستند و کارایی و عملکرد متفاوتی را دارند. شرکت سامسونگ در تلویزیون QLED صفحه نمایش LED مربروط به تلویزیون های LED و یا معمولی را ارتقا داده است و شرکت ال جی تلویزیون OLED را بسیار متفاوت از تلویزیون های LED وارد بازار کرده است. در تلویزیون های QLED یک صفحه نازک که دارای ذرات ریز کریستالی غیر هم اندازه است در بین صفحه نمایش و نور پس زمینه قرار گرفته و رنگ ها را تصفیه کرده و به درجه اشباع بالایی می رساند. در تلویزیون OLED نور پس زمینه حذف شده و پیکسل ها نور خود را ازخود تامین کرده و به صورتی مستقل عمل می کنند که تاریکی و خاکستری یکنواخت و روشنایی بیشتری را نسبت به تلویزیون های LED دارند.

فناوری MicroLED در تلویزیون های OLED و QLed

این درست است که تلویزیون های OLEDوQLED امروزه در رده بالایی قرار دارند و بالاترین کیفیت تصویر را و بالاترین رده کارایی را دارند اما بشر به آن اکتفا نکرده و انتظاراتی فراتر از آن دارد. شرکت های سازنده تلویزیون در صدد آن هستند که فناوری جدیدی به نام MicroLED را در تلویزیون های خود قرار دهند. در این فرایند و فناوری کیفیت تصویر و زمان پاسخگویی و فرکانس تصویر در رده بسیار بالایی قرار می گیرد. در نتیجه آن کیفیت تصویر حتی بالاتر از OLED و QLED خواهد بود و جالب آنکه تلویزوین های با اندازه های بزرگ امکان تولید خواهند داشت و از لحاظ اقتصادی به صرفه خواهد بود.

ویژگی هایی که در راستای فناوری MIcroLED به تلویزیون های OLED و QLED اضافه می شود.

تلویزیون های اولد هرکدام ویژگی هایی بارز و مفید دارند اما در برخی از ویژگی ها کم کاست هایی مشاهده می شود  که البته این کم و کاستی برای استفاده های جزئی و پیشرفته است. در تلویزوین های QLED چون از همان بستر LED استفاده می شود و از طرفی نوع پنل و آرایش پیکسل ها عمودی است زاویه دید کم است  برای مثال اگر زاویه دید کامل 178 درجه باشد در تلویزیون های QLED زاویه دید 160 درجه و یا حتی کمتر  از آن است. در تلویزیون های اولد نیز میزان نمایش رنگ ها و روشنایی صفحه نمایش با اختلاف خیلی کم پایینتر از تلویزیون های QLED است. شرکت های سازنده تلویزیون انتظار دارند که با وارد کردن فناوری MicroLEd به تلویزیون های QLED وOLED زاویه دید را در تلویزیون های QLED و روشنای و نمایش رنگ را در تلویزیون های OLED افزایش دهند.

دیگران خوانده اند:

برتری تلویزیون های کیولد QLED سامسونگ در چیست؟

تلویزیون مناسب برای خرید در سال 2020 دارای چه ویژگی هایی است؟

چه امکاناتی در تلویزیون های 2020 برای کاربران حائز اهمیت است؟

جمع بندی

ویژگی ها و امانات موجود در تلویزیون های OLED و QLED در رده بالایی قرار دارند اما انتظارات کاربران ایجاب می کند تا شرکت های سازنده روز به روز ویژگی و فناوری های جدید را وارد تلویزیون های خود کنند. با قرار گرفتن فناوری MICROLED  در تلویزوین های OLED و QLED زاویه دید در تلویزوین های کیولد و روشنایی و نمایش رنگ در تلویزوین های اولد افزایش می یابد.

 

 

 

9 پاسخ
 1. رها
  رها گفته:

  پنل میکرو ال ای دی در یه تلویزیون 4K چطوری باعث افزایش کیفیت تصویر می شه؟ آخه 4K خودش پرکیفیته و چش انسان فک نمی کنم بیشتر از این کیفیت رو بتونه تفکیک کنه

  پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   نورپردازی مهمترین تاثیر را در ارائه تصویر با کیفیت و روشنایی بالا دارد. میکرو ال ای دی اندازه کوچکتری نسبت به LED دارد و موجب فوکوس بیشتر و دقت بیشتر نور پدازی می شود

   پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   منظور اینه که اگر از این زاویه به تلویزیون نگاه کنید کیفیت تصویر همانند حالتی است که از روبه رو نگاه می کنید و تصویر تیره و تار نمی شود

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *