اندازه ی عرض و ارتفاع تلویزیون بر حسب سانتی متر بر اساس اینچ تلویزیون

اندازه ی عرض و ارتفاع تلویزیون برحسب سانتی متر با دانستن اینچ تلویزیون

تلویزیون ها در اندازه های مختلفی تولید و وارد بازار می شوند که در بسیاری از موارد اندازه تلویزیون برای کاربران نامفهوم است . اندازه برای تلویزیون با روش های مختلفی بیان می شود که معمول ترین آن،اینچ است که در این نوشته به اندازه تلویزیون بر حسب واحد های مختلف اندازه گیری می پردازیم.

اندازه تلویزیون

ابعاد تلویزیون  شامل طول ، عرض و ضخامت است که ضخامت کوچکترین اندازه است و بسته به هر تلویزیون متفاوت خواهد بود، ما در این نوشته کاری به ضخامت نداریم و طول و عرض را توصیف می کنیم. بعد جلویی تلویزیون همان صفحه نمایش است که تصویر بر روی آن نمایش داده می شود. اندازه صفحه نمایش به صورت عرف با اینچ بیان می شود اما اینچ چه مفهمومی دارد؟

وتر مستطیل بر حسب اینچ برای بیان اندازه صفحه نمایش

وتر از وصل کردن دو گوشه روبه رو ایجاد می شود یعنی اگر فاصله دو گوشه از تلویزیون برحسب اینچ بیانگر اندازه صفحه نمایش است. از انجا که اندازه وتر با تغییر در اندازه طول و عرض تغییر می یابد، صفحه نمایش ها با طول و عرض مختلف اندازه (اینچ)  های مختلفی را خواهند داشت. تلویزیون های موجود در بازار از 28 اینچ تا 85 اینچ و حتی بیشتر هم در بازار وجود دارند.

نسبت طول به عرض:

Aspect Ratio یا نسبت تصویر گزینه بسیار مهمی محسوب می شود. محاسبه آن هم از تقسیم طول به عرض بدست می آید. حالا یعنی چی؟ به طور مثال فروشنده به شما می گوید این تلویزیون دارای نسبت تصویر 16:9 است. در واقع منظور فروشنده این است که این نمایشگر در اصل یک نمایشگر Full hd است. به عبارتی دیگر، با توجه رزولوشن Full HD که 1920 در 1080 پیکسل می باشد، نسبت طول به عرض برابر خواهد بود با 1920 تقسیم بر 1080 یا همان 16 به 9. که این تقسیم را به صورت 16:9 نوشته و بیان می کنند (16 به 9).

حال با توجه به اطلاعات بالا می خواهیم اندازه عرض و ارتفاع یک تلویزیون 49 اینچ Full HD را محاسبه کنیم. نسبت طول به عرض در این نوع تلویزیونها (Full HD) برابر 16 به 9 یعنی 1.77777777 می باشد. بیایید روابط را به صورت ریاضی دنبال کنیم.

طول= D

عرض= W

سایز تلویزیون= وتر مثلث قائم الزاویه = R

در نتیجه خواهیم داشت: D/W=1.77777777 و می توان این رابطه را به صورت D=1.77777777*W نیز نوشت.

از طرفی می دانیم که (طبق رابطه فیثاغورث) مجموع مربعات دو ضلع یک مثلث قائم الزاویه برابر است با مربع وتر. یعنی:

با جای گذاری مقادیر در این رابطه خواهیم داشت: 

با حل کردن معدله فوق مقدار W برحسب اینچ به دست خواهد آمد:اینچ W=23.97

که با جای گذاری در رابطه D=1.77777777*W مقدار D نیز بر حسب اینچ به دست خواهد آمد: اینچ D=42.6

با اطلاع از اینکه هر اینچ برابر 2.54 سانتی متر است، می توان مقادیر فوق را به سانتی متر تبدیل کرد:

سانتی متر W=60.9

سانتی متر D=108.2

هرچند مطالب فوق مروری بر ریاضیات بود اما اندازه ی عرض و ارتفاع تلویزیون برحسب سانتی متر را با دانستن سایز یا اینچ تلویزیون برای افرادی که تلویزیون خود را در جاهای خاصی از خانه نصب می کنند و میخواهند اندازه ی ارتفاع و عرض تلویزیون را قبل از خرید بدانند به دست می دهد. در ذیل نیز جهت سهولت اندازه اکثر تلویزیونها برحسب سانتی متر آورده شده است.

32 اینچ
ارتفاع: 39.8 | عرض:70
37 اینچ
ارتفاع: 45 | عرض: 81
40 اینچ
ارتفاع: 49.7 | عرض: 88.3
42 اینچ
ارتفاع: 52.1 | عرض: 92.7
43 اینچ
ارتفاع: 53.3 | عرض:95.1
46 اینچ
ارتفاع: 57.1 | عرض: 101
48 اینچ
ارتفاع: 59.6 | عرض: 105.9
49 اینچ
ارتفاع: 60.9 | عرض: 108.2
50 اینچ
ارتفاع: 62.2 | عرض: 110.4
55 اینچ
ارتفاع: 68.3 | عرض: 121.4
58 اینچ:
ارتفاع: 72.1 | عرض: 128.2
60 اینچ
ارتفاع: 74.4 | عرض: 132.5
65 اینچ
ارتفاع: 80.7 | عرض: 143.5

75 اینچ

ارتفاع: 93.5 | عرض: 166.1
79 اینچ
ارتفاع: 97.9 | عرض: 174.4
80 اینچ
ارتفاع: 99.3 | عرض: 176.7
85 اینچ
ارتفاع: 105.6| عرض: 187.7
95 اینچ
ارتفاع: 118.1 | عرض: 209.8

نسبت محتوای موجود برای نمایش در تلویزیون ها

جدا از تلویزیون باید ابعاد محتوای تولید شده را در نظر گرفت چرا که تاثیر زیادی در کیفیت تصویر دارد. محتوای در اندازه های مختلفی تولید می شوند و مهم ترین آنها ابعاد و یا نسبت های 4:3 قدیمی، 16:9 معمولی و یا 21:9 سینمایی است که در بالا در مورد این نسبت ها توضیح دادیم. اما محتوای مثلا 4:3 بر روی تلویزیون با نسبت صفحه نمایش 16:9 چگونه نمایش داده می شود؟ تصویر زیر را مشاهده فرمایید:

در تصویر بالا انواع مساحت محتوا و انواع نسبت صفحه نمایش نشان داده شده است . برای نمایش مثلا محتوای با نسبت 4:3 بر روی تلویزیون با صفحه نمایش 21:9 ، تصویر به صورت شکل پایینی سمت چپ در می آید و مشاهده می کنید که  درصد زیادی از صفحه نمایش بلا استفاده می ماند. به به همین ترتیب محتوای 4:3 بر روی تلویزیون با نسبت اندازه صفحه نمایش 16:9، قسمت زیادی از صفحه نمایش را بلا استفاده می کند ولی در تصویر پایینی سمت راست مشاهده می کنید که وقتی نسبت صفحه نمایش با محتوای تولید شده یکسان باشد تصویر کاملا بر صفحه نمایش منطبق می شود.

اگر تصویر با صفحه نمایش همخوانی اندازه نداشته باشد چکار باید کرد؟

برای این منظور دو راه وجود دارد که می توان بر روی محتوا انجام داد ولی اندازه صفحه نمایش را نمی توان تغییر داد. برای محتوا می توان از Stretching و یا Cropping استفاده کرد. در Stretching تصویر کشیده می شود تا صفحه نمایش را پوشش دهد ودر Cropping تصویر بریده می شود تا با صفحه نمایش منطبق شود. تصاویر زیر را مشاهده فرمایید:

تغییرات تصویر در صورت تفاوت در نسبت های بین محتوا و صفحه نمایش تلویزیون

حالا راهکار چیست چه اندازه ای از صفحه نمایش را خریداری کنیم؟

تلویزیون هایی که امروزه تولید می شوند نسبت تصویر 16:9 را دارند و محتوای تولید شده هم با این نسبت در اختیار کاربران تلویزیونی قرار می گیرند. تنظیمات منطبق شدن تصویر و زوم کردن تصویر در برند های مختلف متفاوت است شما می توانید تصویر زیر را مشاهده فرمایید:

نسبت و هماهنگی تصویر با صفحه نمایش

برند ها تنظیمات مختلفی دارند برای نمونه در تلویزیون ال جی برای منطبق کردن تصویر با فحه نمایش همان نسبت تصویر و صفحه نمایش یعنی 16:9 است وبرای زمانی که تصویر نسبت متفاوت با اندازه صفحه نمایش داشته باشد یعنی 16:9 نباشد تصویر در تمام جهت ها زوم می شود و قسمت های کناری تصویر حذف می شوند.

جمع بندی

اندازه تلویزیون یکی از گزینه هایی است که برای کاربران بسیار حائز اهمیت است. اندازه برحسب اینچ بیان می شود می توان با استفاده از فرمول های بالا طول و عرض صفحه نمایش را به دست آورد. محتوای تولید شده می توانند نسبت های مختلفی داشته باشند که در صورت عدم همخوانی با صفحه نمایش کیفیت تصویر به کلی کاهش می یابد اما با توجه به اینکه تلویزیون ها با اندازه نسبت ابعاد صفحه نمایش 16:9 وارد بازار می شوند جای هیچ نگرانی نیست چون محتوا هم با این نسبت تولید شده اند هر چند نسبت های دیگری چون نسبت سینمایی 21:9 در بازار وجود دارند که طول بیشتری از صفحه نمایش را لازم دارند اما انقدر زیاد نیستند. کاربران می توانند نسبت تصویر را در مشخصات کامل تلویزیون بیابند.

84 پاسخ
دیدگاه های جدیدتر »
 1. صدرا
  صدرا گفته:

  سلام از محل نصب تلوزیون تا مبل ۵.۵ متر هست تلوزیون چند اینچ مناسبه ؟ حال پذیرایی تقریبا ۵۰ متر هست و دیوار ۷متر . با تشکر

  پاسخ
 2. هاشم عطشانی
  هاشم عطشانی گفته:

  سلام وقت بخیر ما خونمون ۵۵ متر و دوست دارم ۶۵ اینچی بگیرم ولی بین ۵۵ و ۶۵ اینچی موندم کدومش بهتره برام؟؟؟
  متشکرم

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام
   اندازه مناسب تلویزیون بستگی به فاصله نشستن تا تلویزیون داره.
   اگه فاصله حداکثر سه متره 55 کافیه ولی اگر بیشتر میشه 65 بخرید.

   پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   ال ای دی های فیلیپس از نظر کیفیت و وضوح تصویر بسیار عالی هستند معایب این برند فقط در این است که قطعاتشون برای تعمیرات خیلی سخت تهیه و پیدا می شوند.

   پاسخ
 3. سامان
  سامان گفته:

  سلام
  خسته نباشید، واقعا مطلب خوبی بود و خیلی به کار من اومد و در مجموع هم سطح اطلاعاتم در مورد تی وی خیلی تغییر کرد، فرمول محاسبه ی ابعاد تی وی هم عالی بود.
  سپاس از اینهمه وقت و صبر که پای این مطلب و پاسخگویی به مراجع کننده های سایتتون دارید، موفق و موید باشید.

  پاسخ
 4. Nigga
  Nigga گفته:

  سلام وقت بخیر … من برای کارم ک بازار های مالی و سهام جهانی هست یه TV حدود 32 الی 37 اینچ میخوام ک باهاش بتونم نمودار و قیمت ها رو رصد کنم و جلو چشمم باشه..و TVای باشه که اسمارت باشه یعنی بشه لب تاب و گوشی موبایل رو وصل کرد به صفحهTV …خودمون 46 سامسونگ اسمارت داریم ک با برنامه screen miroring گوشی رو وصل میکنم به TV و میتونم باهاش برم توو گوگل و سایت موردنظرم … یچیزی میخوام این کارایی رو داشته باشه ولی سایز 32 الی 37 ..چیزی هست پیشنهاد کنید؟

  پاسخ
 5. آرین حسنی
  آرین حسنی گفته:

  سلام خسته نباشید برای دیواری ک 1 متر طول دارد باید چه اندازه تلویزیون باید باش ک روی دیوار 1 متزی نصب کنیم؟!

  پاسخ
 6. موسوی
  موسوی گفته:

  باعرض سلام فراوان وخسته نیاشید
  بنده قصد خرید تلویزیون هایسنس 55 را دارم ممکنه راهنماییم کنید در مورد این مارک ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  پاسخ
 7. سلطانی
  سلطانی گفته:

  سلام وقتتون بخیر برای فضای حدود ۱۸ متر میخوام ۳۲ اینچ سام خریداری کنم به نظرتون خوبه؟ هم از نظر اینچ هم برند سام؟
  و ابعاد ۳۲ اینچ چقدره

  پاسخ
  • Sasan.a
   Sasan.a گفته:

   با سلام و احترام – انتخاب سایز مناسب تلویزیون برای خرید بیشتر به میزان فاصله (مبلمان) از تلویزیون بستگی دارد.
   تمام تلویزیون‌ها از فاصله و زاویه‌ی توصیه ‌شده ای برخوردار هستند که باید هنگام نصب تلویزیون در خانه خود به آن توجه کنید.زمانیکه از تلویزیون بیشتر برای تماشای فیلم و سریال استفاده میکنید بهتر است که تلویزیون 40 درجه از دید را بگیرد این فاصله بینایی با دانستن اندازه تلویزیون شما قابل محاسبه است. برای به دست آوردن این فاصله مناسب، اندازه صفحه را در 1.2 ضرب کنید. بنابراین برای تلویزیون 75 اینچی، این یعنی نشستن 90 اینچ (75*1.2) یا 2.3 متر فاصله از تلویزیون. در غیر اینصورت باید رهنمودهای انجمن مهندسان تلویزیون را مد نظر داشته باشید که میگوید برای داشتن یک تجربه کلی خوب، در مسافتی که صفحه نمایش حدود 30 درجه از میدان دید شما را پر می کند، بنشینید که به نسبت زاویه 40 درجه، باید کمی دورتر از تلویزیون قرار بگیرید. ولی به طور کلی یک تلویزیون 65 اینچ برای فضای 40 متری گزینه مناسبی باشد. NANO79 الجی نیز گزینه بسیار مناسبیه برای خرید.

   پاسخ
   • صادق عابدی
    صادق عابدی گفته:

    سلام و وقت بخیر به مدیریت گرامی
    بنده میخوام تلویزیون ۶۵ اینچ بخرم یه بچه کوچیک دارم تلویزیون قبلی رو شکونده
    شما چه مارکی رو پیشنهاد میکنین که هم کیفیت خوبی داشته باشه و هم صفحش استحکام بالا تری داشته باشه یا ضد ضربه باشه اگه همیچین چیزی وجود داره

    پاسخ
  • Sasan.a
   Sasan.a گفته:

   با عرض سلام
   این محصولات مونتاژ ایران هستند و در فروشگاه عرضه نمی شود. اطلاعاتی از این برند ندارم ولی با توجه به اینکه شرکتهای بزرگ همچون الجی -سامسونگ و سونی بدلیل تحریم ها با ایران و شرکتهای ایرانی قطع رابطه کرده اند به احتمال زیاد محصولات به نام ایرانی از قطعات چینی مونتاژ شوند.

   پاسخ
 8. داود
  داود گفته:

  با درود فراوان
  بنده قصد خرید تلویزیون شیاومی mi 4s دارم،میشه از کم و کیفیت این تلویزیون برام بگید،واینکه گزینه بهتری تا رنج قیمت ۱۵ میلیون سراغ دارید؟

  پاسخ
  • Sasan.a
   Sasan.a گفته:

   با سلام و عرض ادب، تنها مدل از برند شیائومی که در بازار ایران موجود می باشد mi tv 4s می باشد – این تلویزیون همتراز تلویزیون های میان رده سامسونگ و الجی می باشد حتی بهتر
   شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر وارد لینک های زیر شوید.
   https://baneh90.com/compare-xiaomi-tvs-with-lg-and-samsung/

   https://tvkharid.org/advantages-and-disadvantages-of-xiaomi-tvs/

   پاسخ
 9. علی
  علی گفته:

  سلام ممنون بابت توضیحات کاملی که دادید
  میخواستم نظرتون رو راجب برند دوو بفرمایید آیا برند خوبی هست و در کل تلویزیون های خوبی هستند یا خیر ممنون

  پاسخ
  • Sasan.a
   Sasan.a گفته:

   با سلام و احترام، برند دوو یک مارک درجه 2و3 می باشد وبه کسانی پیشنهاد میشود که انتظار خاسی از تلویزیون نداشته باشند، مشخصات مدلهای بالارده بیشتر شبیه شیائومی مدل mi 4s است، هر چند شیائومی شناخته شده تر و کیفیت بهتری دارد.

   پاسخ
 10. محمدی
  محمدی گفته:

  سلام
  روز بخیر
  من میخوام یه تلوزیون ۳۲ اینچ بخرم
  ال ای دی و ال سی دی چه فرقی میکنه؟
  و اینکه چه مارکی بهتره جهت استفاده خانگی برای فیلم و سریال دیدن

  پاسخ
  • Sasan.a
   Sasan.a گفته:

   با سلام و احترام، تفاوتی بین led و lcd وجود ندارد در اصل هردو یکی هستند که منطور تلویزیون دارای فناوریlcd با نور پس زمینه led می باشد که با نام led نیز شناخته می شوند. باید گفت که تلویزیون 32 اینچ بسیار کم تولید می شود و شاید در اینده نزدیک به کل دیگر تولید نشود. از همین رو تعداد انگشت شماری در بازار موجود میباشند که بهترین مدلها به شرح زیر می باشند
   مدل T5300 سامسونگ ساخت 2020 با کیفیت تصویر فول اچ دی
   https://baneh90.com/product/32t5300-samsung/
   تلویزیون الجی مدل 32LM500 ساخت 2019
   https://baneh90.com/product/32lm500bpua-lg/
   تلویزیون شیائومی مدل L32M5-5ASP ساخت2019
   https://baneh90.com/product/l32m5-5asp-xiaomi/
   همه این مدلها در فروشگاه بانه 90 موجود می باشد و شما برای ارائه راهنمایی بیشتر با تلفن های فروشگاه تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
   • محمدی
    محمدی گفته:

    سلام مجدد
    ممنون از توضیحات کاملتون
    لطفا لیست قیمت ایت مدل ها رو هم بفرمایید و اینکه اگر از فروشگاه بانه قصد خرید داشته باشم چه شرایطی داره
    و اینکه امکان ارسال دارین یا خیر ؟

    پاسخ
    • Sasan.a
     Sasan.a گفته:

     با سلام و احترام، بله امکان ارسال تضمینی نیز وجود دارد و برای دریافت قیمت روز میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید
     ۰۸۷۳۴۲۴۳۸۱۳ – ۰۹۱۸۵۲۹۰۰۰۱ – ۰۹۱۸۵۲۱۳۹۰۸ – ۰۹۱۸۵۲۱۳۹۰۷

     پاسخ
     • داود
      داود گفته:

      با درود فراوان
      بنده قصد خرید تلویزیون شیاومی mi 4s دارم،میشه از کم و کیفیت این تلویزیون برام بگید،واینکه گزینه بهتری تا رنج قیمت ۱۵ میلیون سراغ دارید؟

  • Sasan.a
   Sasan.a گفته:

   همه تلویزیون ها کیفیت تصویر عالی دارند، که هر کدام هم برای یک کاربری بهترین می باشند.
   تلویزیون های سونی اصولا دارای دقت رنگ عالی می باشند برای همین بهترین گزینه برای تماشای فیلم و سریال می باشند.
   تلویزیونهای سامسونگ بدلیل استفاده از پنل va دارای کنتراست عالی می باشند و همچنین قابلیت گیمینگ خوبی دارند خصوصا سری کیولد این شرکت
   تلویزیونهای OLED الجی هم دارای بهترین کیفیت و زاویه دید ممکن از هر لحاظ میباشند. تلویزیونهای سری نانوسل این شرکت هم امکانات عالی در کنار سیستم عامل هوشمند، الجی این سری را بسیار هوشمند روانه بازار کرده است که بهترین گزینه برای تماشای مسابقات ورزشی (دارای صحنه های سریع و اکشن) و گیمینگ می باشند.
   اگر هم کاربری خاصی از تلویزیون مدنظر نمی باشد تلویزیونهای شیائومی با کیفیت 4K و امکانات مناسب همراه با قیمت های باورنکردنی میتوانند گزینه خوبی برای خرید باشند.
   هر تلویزیون برای یک سری از کارایی گزینه عالی می باشند و با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی و رقابت تنگاتنگ این کمپانی ها نمی توان به راحتی گفت که یک برند از بقیه بهتر می باشد.

   پاسخ
  • Sasan.a
   Sasan.a گفته:

   سلام، میتوان گفت که تلویزیون 75 اینچ بهتر میباشد، البته بستگی به بودجه ای که در نظر میگیرید بازه 65-75 گزینه خوبی است.

   پاسخ
 11. sara
  sara گفته:

  سلام خسته نباشید من میخوام بنر طراحی کنم برای تلویزیون 50 اینچ میشه بهم ابعاد تلویزیون رو بهم بگین؟ حتی اگه میتونین تعداد پیکسل ها رو

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام
   ابعاد 50 اینچ:
   ارتفاع: 62.2 | عرض: 110.4
   تعداد پیکسل ها بستگی به نوع کیفیت تصویر دارد.
   تعداد پیکسل ها در تلویزیون FHD:
   1920*1080
   تعداد پیکسل ها در تلویزیون 4K:
   3840*2160

   پاسخ
   • یزدانی
    یزدانی گفته:

    سلام علیکم
    ممنون بابت راهنمایی تون واقعاً مفید بود
    لطفاً بفرمایید چه مدل تلویزیون کیفیت تصویرش هم بهتره هم قیمت مناسب است؟

    پاسخ
    • Sasan.a
     Sasan.a گفته:

     قطعا هر اندازه تلویزیون بالارده تر باشد کیفیت تصویر بهتری دارد و به طبع گرانتر
     مثلا در تلویزیون های سامسونگ مدل های q70 – q80 , q90 تصویر عالی و مدل های میانرده ای همچون TU8000 کیفیت تصویر خیلی خوبی دارند.

     پاسخ
دیدگاه های جدیدتر »

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.