اندازه ی عرض و ارتفاع تلویزیون بر حسب سانتی متر بر اساس اینچ تلویزیون

اندازه ی طول و عرض تلویزیون برحسب سانتی متر با دانستن اینچ تلویزیون

تلویزیون ها در اندازه های مختلفی تولید و وارد بازار می شوند که در بسیاری از موارد اندازه تلویزیون برای کاربران نامفهوم است. اندازه برای تلویزیون با روش های مختلفی بیان می شود که معمول ترین آن،اینچ است که در این نوشته به اندازه تلویزیون بر حسب واحد های مختلف اندازه گیری می پردازیم.

اندازه تلویزیون

ابعاد تلویزیون  شامل طول، عرض و ضخامت است که ضخامت کوچکترین اندازه است و بسته به هر تلویزیون متفاوت خواهد بود، ما در این نوشته کاری به ضخامت نداریم و طول و عرض را توصیف می کنیم. بعد جلویی تلویزیون همان صفحه نمایش است که تصویر بر روی آن نمایش داده می شود. اندازه صفحه نمایش به صورت عرف با اینچ بیان می شود اما اینچ چه مفهمومی دارد؟

وتر مستطیل بر حسب اینچ برای بیان اندازه صفحه نمایش

وتر از وصل کردن دو گوشه روبه رو ایجاد می شود یعنی فاصله دو گوشه از تلویزیون برحسب اینچ بیانگر اندازه صفحه نمایش است. از انجا که اندازه وتر با تغییر در اندازه طول و عرض تغییر می یابد، صفحه نمایش ها با طول و عرض مختلف اندازه (اینچ)  های مختلفی را خواهند داشت. تلویزیون های موجود در بازار از ۲۸ اینچ تا ۸۵ اینچ و حتی بیشتر هم در بازار وجود دارند. برای محاسبه طول و عرض تلویزیون بر حسب سانتی متر، چند پیش زمینه نیاز است: نسبت ابعاد تصویر و استفاده از آن در رابطه فیثاغورث (بحث شیرین ریاضیات).

نسبت ابعاد تصویر یا Aspect Ratio

Aspect Ratio یا نسبت تصویر گزینه بسیار مهمی محسوب می شود. محاسبه آن هم از تقسیم طول به عرض بدست می آید. در این زمینه مباحث زیادی را می توان عنوان نمود که خارج حیطه این نوشته است و به همین نکته بسنده می کنیم که با تقسیم تعداد پیکسلهای طول بر تعداد پیکسلهای عرض، نسبت ابعاد تصویر یا همان Aspect Ratio به دست می آید. برای مثال وقتی می گوییم رزولوشن یک تلویزیون ۳۸۴۰×۲۱۶۰ پیکسل یا کیفیت یک تلویزیون ۴K است، یعنی این تلویزیون دارای ۳۸۴۰ پیکسل در طول و ۲۱۶۰ پیکسل در عرض است و با این تفاسیر نسبت ابعاد تصویر آن برابر خواهد بود با تقسیم ۳۸۴۰ بر ۲۱۶۰ و اگر این تقسیم را ساده تر کنیم به تقسیم ۱۶ بر ۹ خواهیم رسید.

حال با توجه به اطلاعات بالا می خواهیم اندازه طول و عرض یک تلویزیون ۴۹ اینچ ۴K را محاسبه کنیم. نسبت طول به عرض در این نوع تلویزیونها (۴K) برابر ۱۶ به ۹ یعنی ۱٫۷۷۷۷۷۷۷۷ می باشد. بیایید روابط را به صورت ریاضی دنبال کنیم.

طول= D

عرض= W

سایز تلویزیون= وتر مثلث قائم الزاویه = R

در نتیجه خواهیم داشت: D/W=1.77777777 و می توان این رابطه را به صورت D=1.77777777*W نیز نوشت. از طرفی می دانیم که (طبق رابطه فیثاغورث) مجموع مربعات دو ضلع یک مثلث قائم الزاویه برابر است با مربع وتر. یعنی:

با جای گذاری مقادیر در این رابطه خواهیم داشت: 

با حل کردن معدله فوق مقدار W برحسب اینچ به دست خواهد آمد: اینچ W=23.97 که با جای گذاری در رابطه D=1.77777777*W مقدار D نیز بر حسب اینچ به دست خواهد آمد: اینچ D=42.6. با اطلاع از اینکه هر اینچ برابر ۲٫۵۴ سانتی متر است، می توان مقادیر فوق را به سانتی متر تبدیل کرد:

سانتی متر W=60.9

سانتی متر D=108.2

هرچند مطالب فوق مروری بر ریاضیات بود اما اندازه ی طول و عرض تلویزیون برحسب سانتی متر را با دانستن سایز یا اینچ تلویزیون برای افرادی که تلویزیون خود را در جاهای خاصی از خانه نصب می کنند و میخواهند اندازه ی طول و عرض تلویزیون را قبل از خرید بدانند به دست می دهد. در ذیل نیز جهت سهولت اندازه اکثر تلویزیونها برحسب سانتی متر آورده شده است.

طول و عرض تلویزیونهای مختلف بر حسب سانتی متر

۲۸ اینچ: عرض: ۳۴٫۹ | طول: ۶۲

۳۲ اینچ: عرض: ۳۹٫۸ | طول:۷۰
۴۰ اینچ: عرض: ۴۹٫۷ | طول: ۸۸٫۳
۴۲ اینچ: عرض: ۵۲٫۱ | طول: ۹۲٫۷
۴۳ اینچ: عرض: ۵۳٫۳ | طول:۹۵٫۱
۴۶ اینچ: عرض: ۵۷٫۱ | طول: ۱۰۱
۴۸ اینچ: عرض: ۵۹٫۶ | طول: ۱۰۵٫۹
۴۹ اینچ: عرض: ۶۰٫۹ | طول: ۱۰۸٫۲
۵۰ اینچ: عرض: ۶۲٫۲ | طول: ۱۱۰٫۴
۵۵ اینچ: عرض: ۶۸٫۳ | طول: ۱۲۱٫۴
۵۸ اینچ: عرض: ۷۲٫۱ | طول: ۱۲۸٫۲
۶۰ اینچ: عرض: ۷۴٫۴ | طول: ۱۳۲٫۵
۶۵ اینچ: عرض: ۸۰٫۷ | طول: ۱۴۳٫۵

۷۵ اینچ: عرض: ۹۳٫۵ | طول: ۱۶۶٫۱
۸۵ اینچ: عرض: ۱۰۵٫۶| طول: ۱۸۷٫۷

موارد استفاده تلویزیونها بر اساس سایز آنها

تلویزیونهای ۲۸ اینچ بیشتر برای مانیتورینگ کامپیوتر یا سیستم‌های مداربسته مورد استفاده قرار می‌گیرد. ابعاد تلویزیون ۲۸ اینچ به گونه‌ای طراحی شده که به آسانی در فضاهای کوچک مثل روی میز یا قفسه‌ها جای می‌گیرد. تلویزیون‌های ۳۲ اینچ یک تلویزیون مناسب برای یک اتاق نشیمن کوچک به حساب می‌آید؛ این در حالی است که بسیاری از مردم نمایشگرهای بزرگتر را ترجیح می‌دهند. تلویزیون ۳۲ اینچی به اندازه کافی بزرگ است که از فاصله چند فوت به تماشا آن بپردازید. تلویزیون ۴۳ اینچ برای متراژهای ۱۵ تا ۲۵ متری مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر در خانه‌های آپارتمانی، اتاق خواب‌های بزرگ، فروشگاه‌ها و گیم نت‌ها مورد استفاده واقع می‌شوند. تلویزیونهای ۴۹ اینچ برای فضاهای ۲۰ تا ۳۰ متری بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. تلویزیون‌های ۴۹ اینچ به دلیل قیمت پایین‌تر و ابعاد متناسب‌تری که با طراحی خانه‌های ایرانی دارند بیشتر توسط خریداران مورد توجه واقع می‌شود. تلویزیون ۵۰ اینچ برای متراژهای ۲۰ تا ۳۵ متری مورد استفاده قرار می‌گیرد و در پذیرایی‌ها، رستوران‌ها، سالن‌های انتظار مورد استفاده واقع می‌شوند. تلویزیون‌های ۵۵ اینچ جزو پرفروش‌ترین سایزهای تلویزیون در ایران به حساب می‌آید که بیشتر مدل‌های مختلف نیز در این اندازه وارد کشور می‌شوند. تلویزیونهای ۶۵ اینچ برای متراژهای ۵۰ تا ۶۵ متری مورد استفاده قرار می‌گیرد و اغلب در خانه‌های لوکس،مجتمع‌های تجاری، سالن و پذیرایی‌های رستوران مورد استفاده واقع می‌شود. تلویزیون ۷۵ اینچ به واسطه ابعاد بزرگتر می‌توانند کیفیت تصویر بهتری را با زاویه دید گسترده‌تر به نمایش بگذارند. البته شما برای استفاده از آن به محیط بزرگ‌تری هم نیاز دارید چون برای تجربه بهترین کیفیت باید حداقل فاصله ۳.۵ تا ۴.۵ متری را از آن رعایت کنید.

جمع بندی

اندازه تلویزیون یکی از گزینه هایی است که برای کاربران بسیار حائز اهمیت است. اندازه برحسب اینچ بیان می شود می توان با استفاده از فرمول های بالا طول و عرض صفحه نمایش را به دست آورد. محتوای تولید شده می توانند نسبت های مختلفی داشته باشند که در صورت عدم همخوانی با صفحه نمایش کیفیت تصویر به کلی کاهش می یابد اما با توجه به اینکه تلویزیون ها با اندازه نسبت ابعاد صفحه نمایش ۱۶:۹ وارد بازار می شوند جای هیچ نگرانی نیست چون محتوا هم با این نسبت تولید شده اند هر چند نسبت های دیگری چون نسبت سینمایی ۲۱:۹ در بازار وجود دارند که طول بیشتری از صفحه نمایش را لازم دارند اما انقدر زیاد نیستند. کاربران می توانند نسبت تصویر را در مشخصات کامل تلویزیون بیابند.

95 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. اعتمادی
  اعتمادی گفته:

  با سلام.تلویزیون ۴۳اینچ الجی ما بر اثر ضربه صفحه نمایشش از ی نقطه شکسته و کمی هم رنگش پخش شده ولی تصویرو مثل قبل نشون میده خاستم بپرسم تعمیر میشه؟اصلا میصرفه تعمیر کنیم؟صفحش پیدامیشه؟یا ی نوشو بخریم بهتره

  پاسخ
 2. محمد خزایی
  محمد خزایی گفته:

  سلام خسته نباشید
  برای حال۶۵متری مستطیل شکل چه نوع تلویزیون مناسبه قیمتش تا سقف۲۵میلیون

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام
   با این مبلغ ۵۵ اینچ از برند های سامسونگ و شیائومی میتونید تهیه کنید.

   پاسخ
 3. شادمهرکیا
  شادمهرکیا گفته:

  سلام‌هر‌اینچ‌معادل‌۲ونیم‌سانتی‌متر‌‌است‌پس‌چطور‌درمحاسبه‌مثلا‌برای‌۵۵‌اینچ‌نوشته‌۱۲۱‌سانتی‌متر‌درحالیکه‌باید‌‌حدوده‌۱۳۷‌سانتی‌متر‌باشد‌

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام
   ۱۲۱ طول تلویزیون هست. ۱۳۷ قطر تلویزیون هست. وقتی میگن ۵۵ اینچه منظور قطر تلویزیونه نه طول تلویزیون.

   پاسخ
 4. علی خیری
  علی خیری گفته:

  سلام
  از بین تلویزیون‌ها ال جی بهتره یا سامسونگ
  مدل نانو سل ۸۴ ال جی چطوره

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام
   از نظر کیفیت ساخت و طول عمر ال جی انتخاب بهتریه.
   مدل های کیولد سامسونگ هم ار نظر کیفیت تصویر بهتر هستن.
   مدلا نانو ۸۴ ال جی عالیه.

   پاسخ
 5. فائزه
  فائزه گفته:

  سلام و عرض ادب
  بزرگوار فاصله مبل از تلویزیون برای من چهار متر هست . تلویزیون چند اینچی و چه مارکی پیشنهاد میدهد سپاسگزارم .

  پاسخ
 6. محمدباقر
  محمدباقر گفته:

  سلام ببخشید پذیرایی مون ۶ در ۵ متر هست و عرض میز تلویزیون ۱۵۰ سانتی متر هست ایا تلویزیون ۵۰ اینچ مناسبه تشکر.

  پاسخ
 7. محمد
  محمد گفته:

  سلام یک سوال من تلویزیون ۲۸ اینچ می خواهم نظرتون رو میشه بگید چه مارکی خوبه

  پاسخ
 8. منصور
  منصور گفته:

  سلام برای فاصله ۴ متر تلوزیون ۴۳ اینچ مناسب هست یا کوچک است و مارک ایکس ویژن چطوره ؟

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام
   نهایت فاصله دو متر و نیم مناسبه برای ۴ متر کوچکه
   برند ایکس ویژن نداریم اطلاع نداریم

   پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *