تلویزیون نانوسل NanoCell بهتر است یا تلویزیون اولدOLED

با پیشرفت تکنولوژی در صنعت تلویزیون، صفحه نمایش ها مختلفی به بازار فروش عرضه شدند. بدون شک بیشترین ارتقا و نوآوری را از طرف شرکت ال جی داشته اند و این شرکت کره ای در این زمینه فوق العاده عمل کرده است.  شرکت ال جی از بهترین صفحه نمایش ها در تلویزیون های خود استفاده کرد و بعد از مدت ها، صفحه نمایش را ارتقا داده و آن را با عنوان نانوسل nanoCell به بازار فروش عرضه کرد. امروزه تلویزیون های با صفحه نمایش نانوسل در بازار فروش یکه تازی می کنند هر چند شرکت ال جی به آنها بسنده نکرده و از تحقیق و تلاش خود در جهت ارتقای کیفیت تصویر تلویزوین دست برنداشت و تلویزیون اولد OLED را روانه بازار کرد که امروزه مدل هایی از آنها را در بازار کشور مشاهده می کنیم.

پیشرفت تکنولوژی در تلویزیون های ال جی به چه صورت بوده است؟

 تلویزیون ها  دارای صفحه نمایش های کریستال مایع هستند که به آنها Liquid Crystal Display یا به طور مخفف LCD گفته می گویند. بعد از پیشرفت در زمینه نور پردازی به پیکسل ها لامپ های LED  بر روی بردی در پشت صفحه نمایش قرار گرفتند و به همین واسطه مقداری زیادی از ضخامت تلویزیون ها کاسته شد. تمام تلویزیون هایی که امروزه در بازار وجود دارد به استثنای تلویزیون های OLED به آنها LED گفته می شود و این به دلیل خصوصیت نور پردازی یا نور پس زمینه آنها است، حالا اگر به صورت علمی تر آنها را نام گذاری کنیم باید به آنها LED/LCD بگوییم. در این تلویزیون ها که پایه نور پردازی یا نور پس زمینه آنها لامپ ها LED بوده بر اساس محل قرار گیری لامپ های LED، به انواع مختلفی مانند تلویزیون با نور پس زمینه Edge و یا Direct تقسیم بندی می شوند. اگر لامپ های LED در کناره های تلویزیون قرار گیرند به آن ها تلویزیون های با نور پس زمینه Edge و اگر لامپ های LED در سرتاسر صفحه نمایش پراکنده باشند به آن ها تلویزیون های با نور پس زمینه Direct می گویند. بعد از تکنولوژی بردهای LED، ویژگی های سخت افزاری دیگری به نام IPS در تلویزیون های ال جی قرار گرفت. اما تکنولوژی IPS چیست؟

صفحه نمایش IPS

صفحه نمایش های تا الان ۳ سیکل پیشرفت و ارتقای کارایی را طی کرده اند. صفحه نمایش های Twisted Namatic، صفحه نمایش های Vertical Alignment و صفحه نمایش I-Plane Switching  در بازار وجود دارند. صفحه نمایش های Twisted Nematic قدیمی تر از صفحه نمایش های IPS و VA هستند.  صفحه نمایش های IPS نسبت به صفحه نمایش های Twisted Nematic رنگ های بیشتر را نمایش می دهند و زمان پاسخگویی پایینتری دارند و از همه مهم تر با فشار واکنش نشان نمی دهند در حالی که اگر صفحه نمایش TN را یه مقداری با نوک انگشت فشار دهید، قسمت تحت فشار سفید شده و کارایی نمایش رنگ یا تصویر آن در دراز مدت کاهش می یابد. شرکت ال جی در سال ۲۰۰۷ از این فناوری IPS در تلویزیون های خود استفاده کرد و شرکت اپل نیز در سال ۲۰۱۰ آن را در گوشی های آیفون خود به کار برد.  بعد از فناوری IPS، فناوری NanoCell وارد بازار و صنعت های وابسته به صفحه نمایش شد.

صفحه نمایش با تکنولوژی Nano Cell

بعد از یک سری تلویزیون که با صفحه نمایش IPS وارد بازار شدند تکنولوژی Nanocell نیز وارد بازار شد. این فناوری در واقع ارتقا یافته تکنولوژی IPS است و کارایی فوق العاده ای را به تلویزیون ها بخشیده است. در این فناوری( Nanocell) از نانو ذراتی برای تصفیه به اشباع رساندن رنگ ها استفاده شده است  به گونه ای که در صفحه نمایش های نانوسل NanoCell رنگ های بیشتری نمایش داده می شوند. شرکت ال جی به این فناوری بسنده نکرده و یک فناوری کاملا جدا به نام OLED را روانه بازار و تلویزیون های خود کرد.

صفحه نمایشOLED

شرکت ال جی  با فناوری خود ساخته OLED، برد لامپ های LED را از پشت صفحه نمایش حذف کرد و به همین واسطه تغییرات زیادی را در نمایش تصویر و طراحی تلویزیون های خود به وجود آورد. با حذف برد لامپ های LED ضخامت تلویزیون تا حد بسیار زیادی نسبت به قبل کاهش پیدا کرد و نمایش  تصاویر فوق العاده دقیق و طبیعی را موجب شد. در این صفحه نمایش پیکسل ها به خودی خود و به صورت کاملا مستقل روشن و خاموش می شوند بنابراین کنتراست بالایی را ایجاد می کنند. ویژگی هایی مانند تاریکی منطقه ای ویا خاکستری یکنواخت که برای نمایش تصاویر در یک فضای تاریک بسیار اهمیت دارد در تلویزیون های اولد غوغا می کند. صفحه نمایش اولد OLED به دلیل حذف برد لامپهای LED دیگر مشکل سوختن برد را ندارد و از طرفی مصرف انرژی در آنها کاهش یافته است.

نوشته های مرتبط:

تفاوت سری های تلویزیون ال جی

مقایسه تلویزیون سونی X9000F و X9500G

جمع بندی

فناوری OLED و NanoCell اخیرا توسط شرکت ال جی در تلویزیون ها استفاده می شوند. این فناوری ها ویژگی های متمایز و متفاوتی دارند. فناوری Nano Cell به تلویزیون های LED اضافه شده و نور و کنتراست و رنگ های متنوعی را قابل نمایش می سازد از طرفی دیگر زاویه دید بالایی را برای نمایش تصاویر ایجاد می کند به گونه ای که اگر از کناره ها به آنها تماشا کنید کیفیت تصویر و میزان انتشار رنگ ها ثابت می ماند. فناوری OLED صفحه نمایش ها را دگرگون کرد و بسیاری از ویژگی ها و خصوصیات صفحه نمایش ها به واسطه این تکنولوژی  تغییر یافت. برد لامپ های LED در تلویزیون حذف شده که متناسب با آن انرژی مصرفی کاهش و چون برد ها بیشتر می سوختند و بایستی تعویض می شدند فناوری OLED این مشکل را نیز بر طرف کرد. ضخامت تلویزیون ها به واسطه تکنولوژی اولد کاهش پیدا کرد و زیبایی خاصی در ظاهر تلویزیون ها ایجاد شد. تاریکی منطقه ای، خاکستری یکنواخت  و ظرافت تلویزیون های با صفحه نمایش اولد OLED بیشتر است، اما قیمت آن ها بیشتر از تلویزیون های LED است.

6 پاسخ
 1. نیلوفر
  نیلوفر گفته:

  اولد که حرف نداره. اما اگه نمی خواین زیاد روی تلویزیون هزینه کنید همون نانوسل خیلی عالیه

  پاسخ
 2. فریدون
  فریدون گفته:

  تلویزیون نانوسل تنها تفاوتی که با اولد داره به نظرم از لحاظ طراحیه. وگرنه کیفیتش خیلی عالیه

  پاسخ
 3. سعید
  سعید گفته:

  تلویزیون های نانوسل برای نمایش رنگ بهتر عمل می کنند یا تلویزیون های اولد؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *