معرفی تلویزیون های XLED در سال 2020

تلویزیون هایی از برند های مختلف را تا به امروز شاهد بوده ایم. برند هایی چون ال جی، سامسونگ، سونی ، فیلیپس و …. تلویزیون هایی را راونه بازار کرده اند که هر کدام از این تلویزیون ها کارایی و کیفیت خاصی را ازخود نشان داده اند. این یک واقعیت است که بعضی از شرکت های تولید فعال تر بوده و توانسته تکنولوژی های بیشتری را ارائه دهد، برای مثال ال جی یکی از آن شرکت ها است که فناوری های زیای را در تلویزیون های خود روانه بازار کرده است و در حال حاضر تلویزیون های اولد OLED این شرکت بالا رده ترین کیفیت تصویر و حتی کیفیت و طراحی ساخت را دارد. اما ما در این نوشته  ابتدا خلاصه ای از تلویزیون های OLED، QLED و ULED را ارائه می دهیم ودر ادامه تلویزیون های Xled را بررسی کنیم که حرف هایی برای گفتن خواهند داشت.

پیشوند های همراه ال ای دی (LED….) چه مفهومی را می رسانند؟

تا به حال عبارت ها و یا نامگذاری هایی چون QLED و OLED،ULED را در بازار تلویزیون و نامگذاری های مدل های مختلف را دیده ایم، اما واقعا این عبارت ها چه مفهومی را می رسانند؟ در تلویزیون مهمترین قسمتی که زیاد ارتقا داده می شود و تاثیر بسزایی در کیفیت تصویر می گذارد نور پس زمینه یا LED است به همین دلیل هر تغییری در نور پردازی ایجاد شود تحت عنوان هایی مختلف همراه LED پیشوند هایی قرار داده می شود. 

QLED سامسونگ

سامسونگ در یکی دو سال اخیر فناوری کیولد را روانه بازار کرد و توانست با آن کیفیت نمایش رنگ ها را درتلویزیون های خود دگرگون کند. سامسونگ توانست با تغییر در نور پردازی به اهداف خود دست یابد . در واقع برای این منظور بین نور پس زمینه و صفحه نمایش از صفحه ای با ذرات نانو کریستال استفاده کرد و توانست نور پردازی را دقیقتر کند که کوانتوم دات Quantum DOT نام گرفت و برای این منظور برای اینکه مشخص شود که کدام یک از تلویزیون های خود این فناوری را دارند از QLED  برای نام گذاری آن ها استفاده کرد. کیفیت تصویر در تلویزیون های کوانتوم دات QLED سامسونگ به قدر نسبت به تلویزیون های LED این شرکت بیشتر است که در همان لحظه ورود این تلویزیون ها به بازار تفاوت ها و تمایز ها آشکار شده و مخاطبان زیادی را به خود جذب کردند. سامسونگ دو مدل فوق العاده Q60R و Q70R را وارد بازار کرد که در آن قیمت تلویزیون Q70R بیشتر و کیفیت بیشتر تصویر را داشت چرا که به فناوری Full Array Local Dimming مجهز شده بود.

OLED ال جی

اولد OLED نور پس زمینه را حذف کرد یعنی در اولد OLED از نور پس زمینه LED خبری نیست اما نور لازم برای پیکسل ها چگونه تامین می شود؟ در تلویزیون اولد از یک لایه آلی یا ارگانیکی Organic استفاده شده است که رنگ آبی را تولید می کند و حرف O در OLED به این لایه ارگانیکی مربوط می شود. در تلویزیون های اولد ضخامت بسیار کم است چرا که بخش اعظم از ضخامت تلویزیون به نور پس زمینه و برد LED مربوط می شود. در تلویزیون های اولد OLED چون هر پیکسل به صورت مستقل خاموش و رشن می شود میزان نمایش سیاه عمیق به صورت فوق العاده ای بالا می رود. تلویزیون های اولد کنتراست، نمایش رنگ سیاه عمیق، خاکستری یکنواخت و.. بهتری را ارئه می دهند و در حال حاضر در بالارده ترین سطح کیفی و حتی طراحی و ساخت قرار گرفته اند. قیمت تلویزیون اولد OLED ال جی معمولا بیشتر از دیگر تلویزیون های موجود در بازار است و آن هم به دلیل فناوری نوینی است که در این تلویزیون ها قرار گرفته است.

ULED هایسنس

یولد ULED یک فناوری یا روشی دیگر است که با تغییر در نور پردازی ویژگی های کیفی جدید را در تصویر ایجاد کرده است. در ULED از یک صفحه نمایش با رزولوشن Full HD  استفاده می شود که این صفحه بین صفحه نمایش اصلی و نور پس زمینه قرار می گیرد و اساس کار آن ایجاد منطقه های مستقل در صفحه نمایش است. در ULED میزان 4 میلیون منطقه و یا زون مجزا ایجاد می شود که نمایش جزئیات، تاریک عمیق و روشنایی صفحه نمایش به صورتی باورنکردنی افزایش می یابد .

تلویزیون های XLED

ایکسلد XLED یک روش دیگر برای تغییر در سیستم نور پردازی است که تاثیر فوق العاده در کیفیت تصویر ایجاد کرده است. می دانیم که LED همان نور پس زمینه تلویزیون است و حالا X به چه معنی است و معرف چه تغییرات و کاربردی است؟ در واقع  حرف X ویژگی Full Array Local Dimming را بیان می کند و در تلویزیون های برند Vizio از XLED برای نام گذاری تلویزیون هایی استفاده می شود که فناوری Full Array Local Dimming  را دارند. در فناوری FALD یا Full Array Local Dimming لامپ های LED در دسته هایی تقسیم بندی می شوند و به صورت مجزا خاموش و روشن می شوند که به این صورت میزان تاریکی منطقه ای افزایش می یابد و نمایش جزئیات و کنتراست در حد بسیار بالایی قرار می گیرد. 

جمع بندی

از پیشوند های مختلفی برای نام گذاری تلویزیون ها استفاده می شود که هر کدام کارایی و ویژگی خاصی را می رسانند برای نمونه OLED حرف O بهمعنی نور پردازی ارگانیکی Organic و QLED حرف Q به معنی نور پردازی کوانتوم دات Quantum Dot و ULED حرف U به معنی Dual Cell صفحه نمایش Full HD Grayscale است که زون های مستقل را افزایش می دهد. در تلویزیونهای XLED حرف X به معنی موجود بودن فناوری Full Array Local Dimming در تلویزیون های Vizio است که در آن تاریکی منطقی و نمایش رنگ سیاه عمیق و کنتراست متناسب با این فناوری افزایش می یابد. هر ویژگی تاثیر متفاوت در قیمت تلویزیون دارد بنابراین توصیه می شود که قبل از خرید تلویزیون ویژگی های آن برای کاربر و یا خریدار آشکار باشد.

 

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.