نحوه استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی

کار ماشین ظرفشویی تنها شستن ظرف ها نیست، هر وسیله دارای طراحی خاص می باشد و اصول استفاده ای به دنبال خود دارد. با دانستن این باید ها و نباید ها می توان به بهترین نحو از دستگاه استفاده کرد. به تازگی ماشین ظرفشویی عضوی مهم از لوازم خانگی به حساب می آید و نظر خیلی از خانواده ها را به خود جلب کرده است. اما کمتر کسی از نحوه شستشوی ماشین خود رضایت کامل دارد و این به علت عدم آگاهی از نحوه استفاده و نگهداری آن می باشد. کار با ماشین ظرفشویی و بهره بردن از بهترین کارکرد آن مستلزم رعایت چند نکته مهم و البته ساده ای می باشد که برایتان توضیح می دهیم تا با اطمینان کامل از ماشین خود استفاده کنید.

بهترین استراتژی چیدمان را پیدا کنید!
قبل از چیدن ظرف ها در ماشین ظرفشویی، نحوه چیدن را در ذهن خود تصور کنید. برای مثال از ظروف بزرگتر شروع کنید و سپس به سراغ ظروف کوچکتر بروید تا بتوانید از فضا به بهترین نحو استفاده کنید.
چیدمان بشقاب ها در جهت مخالف آبپاش نباشد
سعی کنید در چیدن بشقاب ها، روی همه ی آنها به سمت آب پاش باشد تا با چیدن بشقاب های بزرگ پشت بشقاب های کوچکتر آب به خوبی به همه ظرف ها برسد.
ظرف ها را دسته بندی کنید!
برای صرفه جویی در زمان جمع کردن وسایل، آنها را به صورت دسته بندی شده بچینید. مثلا برای چیدن قاشق و چنگال ها یک سمت را به چنگال و سمت دیگر را به قاشق ها اختصاص دهید. حتما در نظر بگیرید برای چیدن وسایلی مانند چنگال یا چاقو جهت قراردادنشان به گونه ای باشد که همه به صورت سر پایین بگذارید تا به هنگام خارج کردنشان از ماشین در دستتان فرو نرود.
بشقاب ها را قبل از گذاشتن در ماشین آب کشی نکنید
در نگاه اول احمقانه به نظر می رسد قبل از شستن ظروف توسط ماشین خودمان نیز آن ها را بشوییم. بنابراین برای اینکه ذرات غذا در فرایند شست و شو مشکل ایجاد نکند، بهتر است با یک دستمال کاغذی ظروف را از ذرات برنج و استخوان ماهی و سبزی و سبزیجات سالاد تمیز کنید و سپس داخل سبد ماشین ظرفشویی قرار دهید.
ماشین های ظرفشویی امروزی این قابلیت را دارند که از پس پسماندهای غذا بر بیایند. تنها مورد استثنا برنج است که بهتر است تا آخرین دانه اش را با یک دستمال کاغذی پاک کنید تا راه صافی درون ماشین را نبندد.
ماشین ظرفشویی را در ساعات غیر اوج مصرف روشن کنید
آخر شب ها یا صبح زود که ساعات اوج مصرف نیستند بهترین زمان برای روشن کردن ماشین ظرف شویی است تا به این ترتیب در مصرف برق و هزینه های آن صرفه جویی کنید.
ظرف ها را از بالا به پایین از داخل ظرفشویی خالی نکنید
ممکن است در ظرف هایی که در طبقه بالای ماشین هستند آب جمع شده باشد. اگر از طبقه بالا شروع به خالی کردن کنید، ممکن است آب را روی ظرف های خشک شده طبقه پایین بریزید.
آب گرم را باز کنید
داخل سینک ظرف شویی، آب گرم را باز کنید تا هر چه سریعتر آب گرم به داخل ماشین ظرف شویی برسد. زیرا فشار آب داخل ماشین خیلی کم بوده و زمان گرم شدن آب به طول می انجامد. این کار در فصل سرما برای ظروف چرب توصیه می شود. از سالم بودن آب گرم کن مطمئن شوید، زیرا آب گرم در شست و شوی بهتر ظروف نقش مهمی دارد.
ماشین ظرفشویی را بیش از حد پر نکنید
شستن تعداد کمی ظرف باقی مانده با دست خیلی بهتر از این است که پس از شست و شوی ماشین ظرف شویی با کلی ظرف کثیف روبرو شوید! پس ظروف را با فاصله تعریف شده و منظم داخل ماشین قرار دهید طوری که به همه آنها آب برسد.

مطالب جذاب دیگر:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *