لباسشویی گیربکسی یا تسمه ای؟ کدام بهتر است؟

در هنگام خرید ماشین لباسشویی معمولاً اولین فکری که ذهنمان را به خودش مشغول می‌کند این است که: «آیا لرزش و سر و صدا ندارد؟» این دغدغه‌ی همیشگی خریداران باعث ظهور پدیده‌ای به نام ماشین لباسشویی بدون تسمه یا دایرکت درایو شده است. لباسشویی‌هایی که به‌دلیل بی‌سر و صدا بودن در هنگام کار بسیار طرفدار پیدا کرده‌اند. در کنار این‌ موضوع مصرف کمتر انرژی و عمر مفید طولانی از دیگر مزایای  این محصول است که توجه خریداران را به خودش جلب می‌کند.

صدای زیاد ماشین لباسشویی چه دلایلی دارد؟

ماشین لباسشویی‌ها به دلایل مختلفی ممکن است در هنگام کار سر و صدای زیادی ایجاد کنند. این مشکل آزاردهنده ممکن است به دلایل ساده و پیش پا افتاده‌ای مثل تراز نبودن پایه‌های تنظیم‌شونده، گرفتگی لوله‌ی تخلیه و یا راه پیدا کردن یک جسم خارجی به درون پمپ ماشین لباسشویی باشد؛ گاهی اوقات هم ممکن است به سبب مشکلات فنی مثل جدا شدن وزنه‌های بالانس، خراب شدن قطعات مخزن و یا خراب شدن تسمه صداهایی از لباسشویی‌تان بشنوید. معمولاً یکی از مشکلات اصلی کاربران ماشین لباسشویی تسمه‌ای ، سر و صدای زیاد ماشین در هنگام شستشو و همین‌طور خراب شدن زودهنگام تسمه است. دردسری که با تکنولوژی جدید موتورهای هوشمند BLDC دایرکت درایو (Smart BLDC Direct Drive Motor) از اساس رفع شده؛ موتورهایی که با حذف زغال و استفاده از نیروی جذب مگنت کاربران را برای همیشه از معضلاتی مثل سایش، اصطکاک و خرابی تسمه آسوده کرده است.

ماشین لباسشویی دایرکت درایو ( Direct Drive ) یا بدون تسمه همان‌طور که از نامش پیداست در اتصالاتش از هیچ زنجیر و تسمه‌ای استفاده نشده و موتور انتقال حرکت مستقیماً به دیگ شستشو متصل می‌شود. در واقع، موتور این لباسشویی که از نوع اینورتر است به همراه Flywheel و سیم‌پیچ بزرگ، به‌طور مستقیم ( Direct Drive )، نیرو را به شفت درام لباسشویی وارد می‌کند. تکنولوژی جدیدی که مشکل نیاز به تسمه و لرزش و سر و صدای لباسشویی در حین کار را برطرف کرده است.

ماشین لباسشویی دایرکت درایو، کم صداترین ماشین لباسشویی

لباسشویی بدون تسمه ( دایرکت درایو ) یا گیربکسی با تکنولوژی تازه‌ی موتورهای هوشمند BLDC و با حذف تسمه به یکی از کم‌صداترین و کم‌لرزش‌ترین ماشین لباسشویی‌های موجود در بازار تبدیل شده ‌است. البته ممکن است با شنیدن نام گیربکسی ، نگران روغن‌کاری چرخ‌دنده و مسائلی از این قبیل شوید اما باید بدانید که این عنوان به یک غلط مصطلح در بازار لباسشویی تبدیل شده است. چراکه ماشین لباسشویی بدون تسمه به‌هیچ وجه گیربکسی نیست و چرخ‌دنده‌ای در آن وجود ندارد.

مزایای ماشین لباسشویی بدون تسمه چیست؟

لباسشویی های بدون تسمه یا دایرکت درایو به دلیل ساختار ویژه موتورشان مزیت‌های بسیاری را برای کاربرانشان به ارمغان آورده‌اند، از جمله اینکه:

  1. از آنجا که موتورهای دایرکت درایو بدون نیاز به تسمه و به‌طور مستقیم دیگ شستشو را به چرخش درمی‌آورد، لرزش و صدای موتور به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.
  2. حذف تسمه راندمان و طول عمر موتور را افزایش می‌دهد.
  3. موتورهای اینورتر BLDC به دلیل قطر زیاد سیم‌پیچ و جریان مستقیم DC، نسبت به سایر موتورها کمتر به تعمیرات نیاز پیدا می‌کنند و دیرتر دچار استهلاک می‌شوند. ضمانت ۱۲۴ ماهه‌ی لباسشویی دایرکت درایو تضمینی بر این ادعاست.
  4. به سبب بالانس شدن وزن موتور روی شفت درام، لباسشویی بدون هیچ لرزش و صدایی کار می‌کند.
  5. در ماشین لباسشویی تسمه‌ای معمولاً مقداری از انرژی در اثر اصطکاک تسمه و موتور، به هدر می‌رود اما در لباسشویی بدون تسمه ، انرژی تولیدشده به‌طور مستقیم و بدون هیچ هدررفتی توسط اجزای مختلف دریافت می‌شود. به همین دلیل هم لباسشویی های دایرکت درایو در زمینه‌ی مصرف انرژی به‌عنوان محصولاتی کم‌مصرف شناخته می‌شوند.
  6. به حداقل رسیدن تجهیزات جانبی و اتصالات مختلف، باعث افزایش حجم دیگ شستشو شده است. بزرگ‌تر شدن حجم دیگ و افزایش ظرفیت لباسشویی به کاربر کمک می‌کند تا هر بار حجم بیشتری از لباس را درون لباسشویی جای دهد و یا به‌راحتی پتو، ملحفه و لباس‌های حجیم مثل پالتو، کاپشن و پلیور را شستشو دهد.
  7. امکان شستشوی حجم بیشتری از لباس‌ها در هر بار استفاده، با کاهش مصرف آب و انرژی به حفظ محیط‌زیست کمک می‌کند.
  8. کاربران با استفاده از ماشین لباسشویی بدون تسمه می‌توانند قدرت و سرعت را با هم داشته باشند. چراکه موتورهای پرقدرت این لباسشویی‌ها روی دورهای کم و زیاد قابل تنظیم است.
  9. ماشین لباسشویی دایرکت درایو با داشتن سنشورهای پیشرفته، برنامه‌های شستشو را با دقت بالاتری اجرا می‌کنند.

مطالب جذاب دیگر:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *