طرز استفاده از مایکروویو

مایکروویو یکی از وسایل  خانگی  است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه به واسطه استفاده از مایکروویو مصرف انرژی و میزان زمان برای پخت و برشته کردن انواع غذا کاهش یافته است. به کمک این دستگاه می توان در سریعترین زمان ، غذاهایی ایده آل را بر سر سفره های هر خانواده ای گذاشت. اما کاربرد مایکروویو فقط در صرفه جویی از انرژی و زمان نیست و با این دستگاه غذا هایی سالم را می توان درست کرد.

نحوه استفاده از مایکروویو

هر وسیله خانگی نحوه استفاده مربوط به خود را دارد که در بعضی اوقات ناگاهی از نحوه استفاده محتمل خسارات زیادی برای کابران می شود. استفاده از مایکروویو دقت زیادی را می طلبد چرا عملکرد آن در دمای بالا صورت می گیرد. در زیر باید ها و نباید هایی در مورد استفاده از مایکروویو را مطرح می کنیم.

باید ها و نباید ها در هنگام استفاده از مایکروویو

1- به هیچ وجه  ظروف پلاستیکی را در مایکروویو قرار ندهید چرا که تغییر حالت داده و یا خیلی راحت مواد شیمیایی و باکتری ها را به غذا منتقل می کند. معمولا ظروفی در بازار تحت عنوان Microwave Safe وجود دارند  که بهتر است از آنها استفاده شود.

2- مایکروویو دارای فن و قسمت تهویه می باشد،  باید مواظب باشید که قسمت های تهویه و فن همیشه باز باشد و از روپوش برای مایکروویو استفاده نکیند.

3- ظروفی که برای نگه داری غذا در داخل یخچال به کاربرده می شوند به هیچ وجه نباید از آنها در داخل مایکروویو استفاده کرد.

4- بهتر است از ظروف شیشه ای، چینی و سرامیکی برای گرم کردن و یا پختن غذا در مایکروویو استفاده کنید.

5- بسیاری از مواد غذایی هستند که نباید در مایکروویو قرار گیرند برای مثال کشمش در داخل مایکروویو دودی می شود، انگور آتش می گیرد، ظروف پلاستیکی ذوب می شوند و مواد شیمیایی را پخش می کنند، تخم مرغ در داخل مایکروویو منفجر می شود.  شما می توانید  در این رابطه فیلم زیر را مشاهده کنید:

طرز استفاده از مایکروویر

دستگاه مایکریوو دارای پنلی دیجتال یا لمسی است که تنظیم برنامه ها با آن صورت می گیرد. بر روی پنل لمسی یا دیجیتالی دکمه گریلGrill ( به معنی بریان کردن)، دکمه Convection( پیش گرمایش) و … وجود دارد که هر کدام برای پخت و درست کردن یک نوع غذای خاص به کار گرفته می شوند.

برنامه Micro:

 در این برنامه از امواج مایکروویو برای پختن و داغ کردن کردن غذا استفاده می شود. کاربر ابتدا دکمه مایکرو Micro  را زده و این آپشن دارای 3 توان می باشد. که با هر باز زدن و یا لمس کردن دکمه توان مشخصی بر روی صفحه نمایش دستگاه ظاهر می شود و توان های آن معمولا از کمترین تا بیشترین است، برای مثال اگر توان متوسط انتخاب شود، دو بار پشت سر هم دکمه Micro زده می شود. بعد از انتخاب توان دکمه استارت Start را زده و دستگاه شروع به کار می کند. زمان هم توسط کاربر بعد از انتخاب توان Micro انتخاب شده و در پایان صدای بیپ از دستگاه شنیده می شود. که نشان دهنده پخت غذا است.

برنامه Grill:

این برنامه حالت های مختلفی دارد؛ در اکثر سولاردوم ها و مایکروویو ها از این برنامه و ویژگی استفاده شده است، از این برنامه  و ویژگی برای سرخ کردن، برشته کردن  و یا گریل سطحی غذا استفاده می شود. در این برنامه از هیتر استفاده می شود که در سولار دوم  هیتر در بالا و پایین وجود دارد و در مایکروویو هیتر در قسمت بالایی قرار گرفته است.  بعد از انتخاب برنامه Grill، زمان را انتخاب کرده و دکمه استارت Start را می زنید. در مایکروویو از توری های فلزی با پایه های بلند و کوتاه استفاده میشود که غذا روی آن قرار می گیرد که برای گریلGrill باید از توری فلزی پایه بلند استفاده کرد.

برنامه Convection :

این برنامه برای پیش گرمایش دستگاه و یا پخت کیک و شیرینی استفاده می شود.  در این برنامه دکمه Convection را زده و بعد از تنظیم دما در رنج مشخص، دکمه استارت را  می زنیم. دمای این برنامه بین 100 تا 250 درجه سانتیگراد است. در این برنامه دمای 40 درجه سانتیگراد نیز وجود دارد که برای حالت تخمیر(پخت پیراشکی و…) از آن استفاده می شود. در زمان استفاده از برنامه کانوکشن ممکن است، دستگاه دود کند و یا بو داشته باشد که امری طبیعی است چرا که با روشن شدن المنت، چربی و مواد غذایی که به دیواره ها و سقف پرت می شود می سوزد و تولید دود و بو می کند. اگر دمای کانوکشن را انتخاب کنیم ولی زمان ندهیم و بلافاصله دکمه استارت را بزنیم دستگاه گرم می شود و در هنگام رسیدن به دمای تعیین شده آژیر می زند  آنگاه کیک و یا شیرینی را در داخل آن قرار داده و بعد انتخاب زمان دکمه استارت Start را می زنیم. در برنامه کانوکشن از توری فلزی پایه کوتاه استفاده می شود

پخت ترکیبی Combination:

این برنامه ترکیبی از برنامه های گریل Grill، مایکروMiCro و کانوکشن Canvection است که در آن برنامه های همزمان استفاده می شود و آنها را در پایین توصیف می کنیم:

1- مایکرو + گریل1: از این ترکیب برای غذا های سرخ کردنی مانند سیب زمینی، ناگت مرغ استفاده می شود. گریل 1 برای برشته کردن روی غذا استفاده می شود.

2- مایکرو- گریل 2: این ترکیب نیز مانند ترکیب بالایی است فقط میزان قدرت و شدت حرارتی گریل آن پایین تر است یعنی گریل 2 قدرت و حرارت کمتری از گریل 1 دارد که کاربران متناسب با نوع غذا و با استفاده از دستورالعمل همراه دستگاه می توانند از ترکیب مناسب استفاده کنند.

3- مایکرو و گریل 3: این ترکیب نیز تقریبا مانند ترکیب بالایی بوده اما گریل 3 برای برشتگی از کف مورد استفاده قرار می گیرد.

4- مایکرو و کانوکشنConvection: برای پخت و درست کردن انواع پیراشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

برنامه یخ زدایی و Defrost:

این برنامه برای یخ زدایی مواد منجمد مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از تنظیم میزان حرارت و زمان، دکمه استارت زده می شود. در نصف زمان دستگاه الارم می دهد که باید درب را باز کرد و غذا یا ماده منجمد را برگرداند، تا دو طرف آن ذوب شود. یخ زدایی در داخل مایکروویو با امواج مایکروویو صورت می گیرد و می توان گوشت، مرغ و ماهی و… را با آن یخ زدایی کرد.

برنامه بخار پزSteam Chef:

این برنامه برای بخارپز کردن مواد غذایی استفاده می شود.  برای استفاده از این برنامه سه ظرف را لازم خواهید داشت. که شامل ظرف آب و ظرف غذا و درپوش ظرف است. ابتدا ظرف مخصوص را با 400 میلی لیتر آب پر کرده، سپس سینی را روی آن قرار داده و درپوش  روی سینی گذاشته می شود. امواج  مایکرو Micro آب را بخار کرده و بخار هم در غذا نفوذ کرده و آن را می پزد.

برنامه بوزدایی دستگاه EZ Cle:

برای انتخاب این برنامه دکمه انتخاب گر Function را چرخانده و پس از انتخاب برنامه، دکمه استارت را می زنید. در این برنامه بوی غذا از داخل مایکروویو خارج می شود. البته باید مواظب باشید در قسمت های فن و خروجی هوا، از روپوش استفاده نکرده باشید.

دکمه Start و Quick Start:

در این برنامه هر بار دکمه استارت Start زده می شود 30 ثانیه به فرایند گرم کردن دستگاه اضافه می شود و مدت زمان آن 30 ثانیه است.

جمع بندی

هر وسیله خانگی طرز استفاده خود را دارد، مایکروویو یک وسیله خانگی است که برای گرم کردن، پختن، برشته کردن و بخار پز کردن غذا مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه  درست کردن وعده های غذایی در سریع ترین زمان، ممکن می سازد. در این دستگاه منوی کاربری و کاربردی وجود دارد که طرز استفاده آن را در بالا توضیح دادیم. در مایکروویو از توری های فلزی پایه دار استفاده می شود که برای هر برنامه باید از توری فلزی مربوط به خود استفاده کرد. در داخل مایکروفر نباید از ظروف پلاستیکی و یا فلزی استفاده کرد برای این کار ظروفی microwave Safe هستند که بسیار کاربردی خواهند بود. بعضی از مواد غذایی هیچ وقت نباید در داخل مایکروویو قرار گیرند که آنها را در بالا ذکر کردیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *