چه قطعه ای در لپ تاپ استوک قابل تعویض و ارتقاء می باشند

ارتقا لپ تاپ انتخاب بسیاری خوبی برای افرادی است که تمایل به تعویض لپ تاپ خود ندارند و در عین حال نیاز به سیستم قوی تری برای انجام امور شخصی و کارهای خود دارند. اگر قبلا با یک کامپیوتر کار کرده باشید، می دانید بیشتر قطعات آن به آسانی قابل تعویض و ارتقا است، البته به شرطی که مادربرد شما تا حد قابل قبولی از قطعات قوی تر پشتیبانی کند. اما ممکن است فضای کوچک و بسته لپ تاپ، این ذهنیت را برای شما به وجود بیاورد که این دستگاه ها قابل تغییر نیستند، اما به هیچ وجه این طور نیست.

کاملا صحیح است که تعویض قطعات و ارتقا لپ تاپ مانند کامیپوتر رومیزی (PC) نیست و شامل همه چیز نمی‌شود، اما فقط با تعویض یک یا دو قطعه اساسی، می توانید سرعت و قدرت لپ تاپ خود را متحول کنید.

شاید باور خیلی ها بر این باشد که لپ تاپ قابل ارتقا نبوده و برای ارتقا آن باید مدلی بالاتر و قوی تر را جایگزین نمود و این کار هزینه های زیادی را به همراه خواهد داشت. پس اولین نکته در ارتقا این است که بدانیم از لپ تاپ خود چه می خواهیم و تعویض کدام یک از قطعات می تواند کارایی آن را برای ما رضایت بخش نماید. هدف اصلی ارتقا یک سیستم کامپیوتری دست یابی به سرعت های بالاتر می باشد و اگر این کار اصولی انجام نشود هزینه ای بیهوده بر جیب شما تحمیل می شود. پس بهتر است ابتدا بدانیم چه قطعاتی در کامپیوتر تاثیر مستقیم بر روی سرعت آن دارند و با تعویض آن تغییری محسوس در سرعت آن خواهیم داشت.

قطعات درگیر و تاثیر گزار بر روی سرعت پردازش کامپیوتر CPU,RAM,Hard Disk، مادربرد و در کارهای گرافیکی کارت گرافیک می باشد. یعنی باید برای افزایش سرعت لپ تاپ خود یکی یا چند تا و یا همه این قطعات را ارتقا دهیم اما در لپ تاپ ها محدودیتی وجود دارد و آن هم عدم امکان تعویض برخی از قطعات می باشد و در قطعات فوق امکان تعویض مادربرد به هیچ عنوان وجود نداشته و تعویض گرافیک در بعضی موارد  ممکن بوده لذا گزینه های پیش رو RAM، هارد دیسک و CPU می باشند. نکته اساسی در این مورد این است که تعویض CPU کاری تخصصی بوده و به راحتی قابل تهیه نمی باشد اما به لحاظ عملیاتی بودن، ممکن است. پس ساده ترین گزینه و راحت ترین آن RAM و هارد می باشد.

 کندی سرعت، هنگ کردن و یا عدم نصب و یا کرش شدن برنامه ها در هنگام کار، از مهم ترین دلیل برای ارتقا یک لپ تاپ قدیمی است. تنها با صرف هزینه ای معقول و تعویض هوشمند برخی قطعات مهم، دیگر نیازی به خرید لپ تاپ استوک قوی تر نخواهید داشت.

کاملا صحیح است که تعویض قطعات و ارتقا لپ تاپ مانند PC نیست و شامل همه چیز نمی‌شود، اما فقط با تعویض یک یا دو قطعه کاربردی، می توانید سرعت و قدرت آن را متحول کنید.

ارتقاء و بروز رسانی لپ تاپ ها در موارد بی شماری منطقی و قابل اجرا می باشد و به عنوان یک راهکار از نظر هزینه نسبت به خرید لپ تاپ جدید، مقرون به صرفه تر می باشد. در اکثر مواقع علت اصلی کندی سرعت، هنگ کردن و یا نصب نشدن نرم افزارها، بروز نبودن لپ تاپ از نظر سخت افزاری می باشد. شما با هزینه اندکی می توانید لپ تاپ خود را ارتقاء داده و از سرعت و عملکرد بالاتر آن بهره ببرید.

ارتقاء برخی از قطعات در لپ تاپ ها معمول هستند که از آن جمله می توان به افزایش رم اشاره کرد. در اکثر لپ تاپ ها، رم بر روی اسلات های تعبیه شده بر روی مادربرد لپ تاپ قرار می گیرد. برای افزایش رم لپ تاپ در مرحله نخست باید مشخصات لپ تاپ خود را از سایت سازنده لپ تاپ چک کرده و میزان پشتیبانی شده از رم را در مدل لپ تاپ خود بررسی کنید. زیرا در برخی موارد لپ تاپی که قصد ارتقاء رم آن را دارید تا ظرفیت مشخصی از رم پشتیبانی می کند و عملا با افزایش رم تنها هزینه خود را دور ریخته اید.

برای ارتقاء رم لپ تاپ می توان از دو روش عمل کرد.

روش اول ارتقاء رم لپ تاپ با افزایش رم می باشد، که این روش نیاز به اسلات رم اضافه بر روی مادربرد لپ تاپ دارد. برای افزایش رم لپ تاپ ابتدا مشخصات رم فعلی لپ تاپ خود را چک کرده و سپس به دنبال رم لپ تاپ از همان برند و با همان مشخصات باید بگردید. در هنگام خرید رم لپ تاپ تنها مشخصات رم لپ تاپ مهم می باشد و ظرفیت آن به لپ تاپ شما بستگی دارد. برای مثال شما می توانید از یک رم ۴ گیگابایتی در کنار یک رم ۲ گیگابایتی استفاده نمایید بدون آن که مشکلی برای لپ تاپ پیش بیاید.

در روش دوم ارتقاء رم لپ تاپ با تعویض رم قدیمی به جای رم جدید می باشد. در برخی موارد اسلات های موجود بر روی مادربرد لپ تاپ فضای خالی ندارند و مجبور به تعویض رم لپ تاپ دارید. با توجه به مشخصات لپ تاپ خود و مشخصات رم های پشتیبانی شده، می توان اقدام به خرید رم جدید برای لپ تاپ کرده و آن را تعویض نماید.

در بسیاری از مواقع کاربران از حافظه کم لپ تاپ خود ناراضی هستند و بدنبال ارتقاء حافظه دستگاه خود می باشند. ارتقاء حافظه لپ تاپ ممکن است بدلیل کمبود حافظه و یا کاهش سرعت لپ تاپ باشد. برای ارتقاء حافظه ذخیره سازی لپ تاپ ابتدا باید مشخص کنید که می خواهید سرعت لپ تاپ خود را افزایش دهید و یا اینکه قصد دارید حجم ذخیره سازی اطلاعات را بیشتر کنید.

اگر مشکل لپ تاپ کمبود حافظه ذخیره سازی می باشد. شما ناچار به استفاده از هارد دیسک لپ تاپ با ظرفیت بالاتر برای دستگاه خود می باشید. همچنین می توانید از یک هارد اکسترنال در کنار حافظه اصلی دستگاه استفاده کنید.

اما در صورتی که سرعت لپ تاپ شما کم شده باشد و شما اطلاعات خود را بر روی حافظه ذخیره سازی دیگری همچون هارد اکسترنال و یا دستگاه دیگری ذخیره می کنید، پیشنهاد می شود حتما از هارد SSD بر روی لپ تاپ خود استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *