بهترین گاز برای کولرگازی کدام است؟

تمام سیستم های تهویه مطبوع از مبردهای مختلفی برای حذف گرما از هوا و خنک کردن فضای شما استفاده می کنند. اما بسیاری از ما نمی‌دانیم که این چگونه کار می‌کند یا حتی اسم و ویژگیهای انواع مبرد را نمی‌دانیم. دو دسته اصلی از مبردها وجود دارد که سیستم های کولرگازی از آنها استفاده می کنند. R-22 (Freon) و R-410A (Puron) هستند. مبردهای دیگری نیز وجود دارند که در صنعت تهویه مطبوع تجاری مورد استفاده قرار می گیرند، اما امروز ما بر روی انواع مورد استفاده در تهویه مطبوع مسکونی تمرکز می کنیم.

نحوه عملکرد مبرد اسپلیت و انواع آن

مبرد کولرگازی نقش خنک‌کننده را ایفا می‌کند مانند همان گازی که در یخچال وجود دارد. مبرد در سیم‌های مسی گردش می‌کند و  آن از یک گاز کم‌فشار به پرفشار تبدیل می‌شود و این تغییر در یک سیستم بسته رخ می‌دهد. این گاز مایع، زمانی که از فضای بسته در حال عبور است در واقع گرمای اطراف را جذب کرده و باعث خنک شدن محیط درون منزل شما می‌شود سپس، گرما را هنگام حرکت به واحد بیرونی آزاد می کند. این فرایند هیچ آسیبی را متوجه شما نمی کند. شما هرگز مجبور نخواهید بود. برای تعویض آن با یک شرکت تماس بگیرید مگر اینکه مبرد شما نشت کند.

انواع مبرد برای کولرگازی

هر بخش از دستگاه کولرگازی شما برای خنک کردن خانه مهم است. مبردها هم در کنار سایر اجزا برای تحقق آن کار می کنند!

همانطور که قبلاً گفتیم، دو نوع مبرد اصلی وجود دارد که می توانید در AC های موجود پیدا کنید: فریون و پورون.

فریون (R-22)

R-22 یک “مایع برودتی غیر قابل اشتعال” است که در سال ۱۹۲۸ توسط توماس میدگلی، آلبرت هنه و رابرت مک‌ناری تولید شد. این یک استاندارد برای سیستم های AC مسکونی برای دهه ها بود.

R22، همچنین با نام فریون شناخته می شود، در نهایت کشف شد که به لایه اوزون آسیب می رساند و پتانسیل گرمایش جهانی (GWP) بالایی دارد. بخاطر همین اکنون با مبردهای جدید جایگزین شده است. این نوع مبرد را می توان به راحتی با ظرف سبز رنگ آن تشخیص داد. R-22 دیگر مثل سابق تولید نمی شود.

پورون (R-410A)

پورون یک مبرد HFC ترکیبی است که فاقد کلر است. در سال ۱۹۹۱ توسط Allied Signal ساخته شد. این گاز علاوه بر پتانسیل کمتر گرمایش جهانی، در کولرهای جدید بازده انرژی بهتری دارند، قابل اعتمادتر هستند و کیفیت هوای بهتری ارائه می دهند نیز بنابراین استفاده از این گاز پرطرفدار شده است.

برای مدت طولانی، R-22 رایج ترین مبرد بود و در هر سیستم مسکونی استفاده می شد. با این حال، پس از اینکه انسان متوجه شد R-22 دارای GWP و پتانسیل تخریب لایه ازن بالایی است، تولیدکنندگان تولید آن را به نفع مبردهای سازگارتر با محیط زیست متوقف کردند.

R401A با R-22 قابل تعویض نیست – شما باید تنها یکی را انتخاب کنید و تجهیزات تهویه مطبوع شما برای کار با آن مدل گاز طراحی شده است.

  • واکنش کمتر با محیط زیست
  • از سال ۲۰۲۰ جایگزین R-22 شده است
  • گاز R410 را نمی توان با سیستم های R-22 استفاده کرد
  • بی صدا و قابل اعتماد

سایر مبردها

گاز R290 و R32

R290 و R32 هر دو گازهای مورد استفاده در واحدهای تهویه مطبوع هستند. آنها همچنین به عنوان مبرد شناخته می شوند، به این معنی که با تبدیل شدن به مایعات هنگام پمپاژ از طریق سیستم، به خنک شدن اتاق شما کمک می کنند. در مقایسه با گازهای دیگر مانند R12 و R22، استفاده از آنها ایمن تر و سازگار با محیط زیست است.

اگرچه بسیار قابل اشتعال هستند، اما R290 (پروپان) یک هیدروکربن و یک مبرد موثر با پتانسیل گرمایش جهانی پایین (GWP) است. با طبقه بندی ایمنی A3 غیر سمی است.

R32 یک مبرد HFC است که به عنوان جایگزینی برای R410A در کاربردهای تبرید و تهویه مطبوع در دمای پایین استفاده می شود. نسبتاً قابل اشتعال و غیر سمی با طبقه بندی ایمنی A2L است. عملکرد آن نسبت به گاز R410 بسیار مطلوب تر است و می‌تواند بسیار سریع تر گرمای محیط اطراف را بگیرد و به سرما تبدیل کند

گاز R32 چه تفاوتی با گازهای R22 و R410A دارد؟

مهم‌ترین تفاوت این گاز با گازهای دیگر اسپلیت این است که به دلیل پایین بودن پتانسیل گرمایشی برای محیط زیست هیچ‌گونه ضرری ندارد. البته موارد دیگری وجود دارد که باعث وجه تمایز این گاز با گازهای دیگر شده که به شرح زیر است:

  • صرفه جویی در انرژی: گاز R32 نسبت به دوگاز دیگر که به آن‌ها اشاره شده است دارای بازده بیش‌تری انرژی است؛ به این صورت که کولرهای گازی به انرژی کم‌تری جهت تهویه فضا نیاز دارند و به همین دلیل با استفاده از این گاز برای سیستم‌های تهویه می‌توانید در مصرف گاز و برق صرفه‌جویی کنید.
  • سازگاری گاز با کولرهای گازی: گاز R32 نسبت به دو گاز دیگر با سیستم‌های تهویه مطبوع سازگاری بالاتری دارد. به همین دلیل جایگزین بسیار مناسبی برای مقاوم‌سازی سیستم‌های موجود محسوب می‌شود.
  • فشار به کولرهای گازی: گاز R32 نسبت به گازهای دیگر احتیاج به فشار کم‌تری دارد به همین دلیل هم برای سیستم‌های تهویه‌ای که با این گاز کار می‌کنند، برای خنک کرن محیط قطعات کوچک‌تری نیاز است.
  • صرفه‌جویی در هزینه: به طور کلی اگر بخواهید مقایسه کنید این گاز نسبت به دو گاز دیگر از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.
  • قابلیت اشتعال: گاز R32 اشتعال‌پذیری بسیار کمی دارد. پس این نکته را در نظر بگیرید که این گاز برای سیستم تهویه گزینه امن‌تری است.

 مبرد R32 برتری های نسبت به R410 دارد، و به دلیل اینکه گاز تک جزئی می باشد بازیافت آن آسانتر صورت می پذیرد. تنها نگرانی کارشناسان خاصیت اشتعال پذیری این مبرد می باشد. باید گفت در حال حاضر گاز R410a بهترین گزینه برای کولرگازی می باشد.

اگر دنبال قیمت و خرید کولرگازی اصلی و معتبر هستید پیشنهاد میشود از کولرگازی های فروشگاه بانه ۹۰ دیدن فرمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *