شاخص EER به چه معنا می باشد / اهمیت برچسب انرژی

تابستان، در بسیاری از مناطق کشورمان برای در امان نگه داشتن خود از گزند گرمای طاقت فرسا نیاز به خرید تهویه مطبوع مناسب داریم و احتمالاً از خود می‌پرسیم که کولر گازی شما چقدر برق مصرف می‌کند. همچنین ممکن است بخواهید بدانید که آیا روشن یا خاموش کردن دستگاه زمانی که کسی در خانه نیست به صرفه تر است یا خیر. در این نوشته مطالب مفیدی وجود دارد که می تواند جواب سوال اکثر شما باشد تا مطمئن شوید که  کولرگازی شما در مصرف انرژی صرفه جویی می کند یا نه علاوه براین بهای برق مصرفی در ۶ ماهه اول با ۶ ماهه دوم سال متفاوت می باشد.

چه عواملی بر مصرف برق کولرگازی تاثیر می گذارد؟

عوامل متعددی بر مصرف برق AC تأثیر می‌گذارند که چند مورد از آنها در زیر نوشته شده است:

تعداد افراد در یک اتاق:

تعداد افراد در یک اتاق بر مصرف برق کولرگازی تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، یک اتاق ۲۰-۲۵ نفره به چندین کولرگازی نیاز دارد (یا یک مدل با ظرفیت بالا)، در حالی که یک اتاق با ۳-۵ نفر به یک کولرگازی کوچک برای خنک کردن اتاق نیاز دارد.

اندازه اتاق:

وقتی صحبت از مصرف برق کولرگازی می شود، اندازه اتاق بسیار مهم است. هر چه اتاق بزرگتر باشد، مصرف برق کولرگازی (AC) بیشتر است. به طور مشابه، اتاق های کوچکتر، کولرگازی برق بیشتری مصرف نمی کنند.

دما:

دمای بیرون و داخل اتاق بر میزان برق مصرفی کولر تاثیر دارد. وقتی دمای بیرون از ۳۵ درجه بیشتر شود، کولر گازی برق بیشتری برای خنک کردن اتاق مصرف می کند.
وسایل برقی: تعداد کل وسایل برقی موجود در اتاق گرمای بیشتری تولید می کند و مصرف برق کولرگازی را برای خنک کردن اتاق افزایش می دهد.

رتبه بندی ستاره:

کولر گازی ۵ ستاره باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود، در حالی که کولر گازی با ۱ یا ۲ ستاره انرژی بیشتری مصرف می کند.

نوع کولرگازی:

نوع کولر، مانند کولرگازی پنجره ای، اینورتردار یا بدون اینورتر، محل قرار گیری کولرگازی و یا حتی سرویس ماهانه و سالانه کولرگازی

به گفته شرکت توزیع برق تعرفه میانباری از ساعت ۷ صبح تا ۱۹ شب، تعرفه اوج بار از ساعت  ۱۲ تا ۱۶ و ۱۹ تا ۲۳ (با توجه  به نوع مشترک ) و تعرفه کم باری از ۲۳ شب تا ۷ صبح محاسبه و لحاظ می شود. به همین دلیل در زمان خرید بهترین مارک کولر گازی، به این مورد نیز توجه کرده و مدل‌های مختلفی را بررسی کنید.

بهره وری انرژی تهویه مطبوع

سوال: از آنجایی که سیستم های تهویه مطبوع همگی از انرژی الکتریکی برای انتقال گرما از منطقه ای به منطقه دیگر استفاده می کنند، آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چقدر انرژی الکتریکی لازم است تا کولر گازی شما بتواند مقدار خاصی از گرما را به بیرون منتقل کند در حالی که دمای هوا مثلاً ۳۵ درجه سانتیگراد در خارج و ۲۷درجه در داخل خانه شما؟

نسبت بهره وری انرژی (EER) یک رتبه بندی بازدهی است که برای بیان میزان ظرفیت خنک کننده یک تهویه مطبوع با توجه به مقدار مشخصی از انرژی الکتریکی ورودی استفاده می شود، یا برعکس – این یک رتبه بندی ساده ورودی انرژی در مقابل بازده انرژی است که می تواند برای کمک به ما در پاسخ به سوال بالا استفاده شد.

راندمان تهویه مطبوع اتاق با نسبت بهره وری انرژی (EER) اندازه گیری می شود. EER نسبت ظرفیت خنک کننده (در واحدهای حرارتی بریتانیا (Btu) در ساعت) به توان ورودی (بر حسب وات) است. هرچه رتبه EER بالاتر باشد، تهویه مطبوع کارآمدتر است. هنگام خرید کولر گازی اتاق جدید، به دنبال برچسب ENERGY STAR باشید.

به طور مشابه، رتبه‌بندی نسبت بهره‌وری انرژی فصلی (SEER) یک واحد به یک دستگاه تهویه مطبوع کمی دقیق‌تر نگاه می‌کند – ظرفیت خنک‌کننده را در طول یک فصل خنک‌کننده (به جای زمان) تقسیم بر کل ورودی الکتریکی در همان فصل محاسبه می‌کند.

چگونه آزمایش EER انجام می شود (به طور خلاصه)

تست EER قبل از زمان انجام تست SEER انجام می شود و دلیل آن این است که برای محاسبه SEER باید چندین تست EER را انجام دهید. این بدان معناست که تست EER بسیار ساده‌تر است و از آنجایی که فقط عملکرد سیستم را در یک مجموعه از شرایط داخلی و خارجی ارزیابی می‌کند، برای تعیین EER فقط یک تست لازم است.

سیستم کولرگازی که قرار است رتبه بندی EER برای آن تعیین شود، در داخل یک محیط آزمایشگاهی متشکل از ۲ اتاق که در مجاورت یکدیگر قرار دارند، راه اندازی می شود. یک اتاق برای شبیه سازی محیط داخلی یک خانه راه اندازی شده است، و این جایی است که پنل داخلی سیستم کولرگازی نصب می شود. اتاق دیگر برای شبیه سازی یک محیط بیرونی تنظیم شده است که شامل نصب کنداسور در فضای باز است. محیط تست داخلی و خارجی به شرح زیر است:

سپس این تجهیزات در شرایط داخلی و خارجی شبیه‌سازی‌شده، همانطور که در بالا توضیح داده شد، با ظرفیت کامل آن کار می‌کنند. در طول ۱ ساعت، مصرف انرژی و ظرفیت خنک‌کننده تجهیزات از ابزارهای آزمایشی مختلف در آزمایشگاه جمع‌آوری و ثبت می‌شود. هنگامی که خروجی BTU تجهیزات تهویه مطبوع تأیید شد، همراه با انرژی مصرف شده برای ارائه این خروجی BTU، داده های ثبت شده به فرمول EER بالا منتقل می شوند و EER تعیین می شود.

محاسبه مبلغ قبض برق از طریق ERR

بنابراین اکنون که با EER و عوامل مرتبط با آن آشنا شدیم، بیایید جلو برویم و هزینه های انرژی را بر اساس آن محاسبه کنیم. به یاد داشته باشید، EER مستلزم آن است که تجهیزات در یک مجموعه واحد از شرایط داخلی و خارجی به صورت ساعتی آزمایش شوند، و از آنجایی که شرایط داخلی و خارجی روزانه متفاوت است (دما، رطوبت و نور خورشید)، ما فقط از EER برای محاسبه هزینه یک مجموعه خاص از شرایط در ساعت استفاده می‌کنیم که این منعکس کننده هزینه در روز، هفته، ماه یا سال نیست.

بنابراین، بیایید یک سناریو تنظیم کنیم و بفهمیم که اگر شرایط در فضای باز ۹۵ درجه فارنهایت و در داخل خانه ۸۰ درجه فارنهایت باشد، کار کردن یک دستگاه تهویه مطبوع ۵ تنی ۱۵ EER به مدت ۱ ساعت برای ما چقدر هزینه دارد به فرض قیمت هر کیلووات ساعت۱۹۴٫۳تومان می باشد:

*بنابراین، یک کولر گازی ۵ تنی چند BTU خروجی خنک کننده ارائه می دهد؟ خوب، اگر ۱ تن تهویه مطبوع برابر با ۱۲٫۰۰۰ BTU خروجی خنک کننده باشد، کولر گازی ۵ تنی ما برابر با ۶۰۰۰۰ BTU است،

سوال

اگر یک کولر گازی ۵ تنی دارای EER 15 باشد، در هر ساعت چقدر انرژی مصرف می کند و هزینه آن چقدر است؟

اکنون می دانیم که تهویه مطبوع ما ۴۰۰۰ وات ساعت انرژی مصرف می کند تا ۶۰۰۰۰ BTU خنک کننده در ساعت ارائه دهد، اما هزینه ریالی آن چقدر است؟؟ از آنجایی که یک کیلووات ساعت از ۱۰۰۰ وات ساعت تشکیل شده است، برای فهمیدن این موضوع تنها کاری که باید انجام دهیم این است که ۴۰۰۰ وات ساعت مصرف انرژی خود را بر ۱۰۰۰ تقسیم کنیم تا کیلو وات ساعت آن معلوم شود. که می شود ۴ کیلووات ساعت

اکنون که می دانیم در سناریوی خود در هر ساعت ۴ کیلووات ساعت انرژی مصرف می کنیم، زمان آن رسیده است که بفهمیم اگر برای هر کیلووات ساعتی که استفاده می کنیم ۱۹۴٫۳ تومان بپردازیم، چقدر برای استفاده از ۴ کیلووات ساعت انرژی هزینه می کنیم. برای فهمیدن، ما به سادگی ۴ کیلووات ساعت خود را در تعرفه برق ۱۹۴٫۳ تومان (قیمت برای مشترک کم مصرف) ضرب می کنیم:

که می شود ۷۷۷٫۲ تومان برای یک ساعت. برای یک روز که ۵ ساعت روشن باشد حدودا ۳٫۹۰۰ تومان و برای ۳۱ روز ۱۲۰٫۰۰۰ تومان می شود. هزینه کیلووات برق بسته به میزان مصرف هر انشعاب حساب  می شود اگر مشترک کم مصرف باشید با قیمت پایین و اگر هم پر مصرف باشید به صورت تصاعدی مبلغ بالا خواهد رفت(طبق تصویر پایین).

این یک نمونه تعرفه برق مصوب سال ۱۴۰۲ مخصوص استان کردستان (مناطق سردسیر) که قطعا این مبالغ برای استانهای مانند خوزستان متفاوت است.

اگر مفروضات مسئله همان باشد ولی شما جزو مشترک پر مصرف باشید، اینبار قیمت پایه کیلووات مصرف ۲٫۷۳۶ ت است که قبض برق شما حدودا ۱٫۶۹۶٫۳۲۰ تومان می شود که اختلاف زیادی با ۱۲۰ هزارتومان قبلی (مشترک کم مصرف) دارد.

EER2 چیست؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، EER2 بهره وری انرژی تهویه مطبوع یا سایر سیستم های خنک کننده شما است. درجه بندی EER2 همیشه با واحد کار در دمای بیرونی ۹۵ درجه فارنهایت، دمای داخلی ۸۰ درجه فارنهایت و در رطوبت ۵۰ درصد محاسبه می شود. درواقع EER2 نسخه به روز شده EER است که همه سیستم های خنک کننده باید از اول ژانویه ۲۰۲۳ از آن پیروی کنند.

ده ها عامل میتوان نام برد که بر راندمان و مصرف کولر گازی شما تاثیر می گذارند ولی بهرحال خرید کولرگازی اینورتردار با برچسب انرژی خوب میتواند مصرف برق شما را به میزان قابل توجه هی کاهش دهد.  اگر دنبال خرید کولرگازی اصلی و با کیفیت میباشد که دارای امکانات روز باشد مجموعه مدل هایی موجود در فروشگاه بانه۹۰ با توجه به ظرفیت میتوانند در لیست خرید کولرگازی شما باشد و با خرید هر کدام قطعا از انتخاب خود پشیمان نخواهید شد. برای مشاوره بیشتر و اطلاع از قیمت دقیق میتوانید در واتس اپ یا از طریق تماس از راهنمایی همکاران ما بهره مند شوید

قیمت و خرید کولر گازی گری

خرید و قیمت کولر گازی جنرال

قیمت و خرید کولر گازی اجنرال

خرید و قیمت کولر گازی سامسونگ

قیمت و خرید کولر گازی کریر

خرید و قیمت کولر گازی یونیوا

قیمت و خرید کولر گازی هایسنس

خرید و قیمت کولر گازی اسکرول

مشاهده لیست قیمت کولر گازی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *