بررسی تخصصی تلویزیون سونی X95L

تلویزیون X95L یکی از جدیدترین تلویزیونهای Mini LED سونی در سال ۲۰۲۳ است. این تلویزیون نسخه جایگزین X95K گذشته محسوب می‌شود که با سطح روشنایی بیشتر به نسبت گذشته ارتقاء پیدا کرده است. نسل جدید از تلویزیون‌های Bravia XR سونی دیرتر رونمایی شدند منتها سونی چند قابلیت نرم افزاری جدید را اضافه کرده است. X95L با طراحی مینیمالیستی و پایه‌هایی مدرن با قابلیت تنظیم در ۳ موقعیت مختلف توسعه یافته است.

این تلویزیون سونی از مدل‌های ۴K از تکنولوژی نور پس زمینه Mini LED با دستیابی به اوج روشنایی فوق العاده و رنگ مشکی عمیق استفاده می‌کند. مینی ال ای دی را می‌توان یک پیشرفت واقعاً جدی در تلویزیون‌های LED قلمداد کرد. تلویزیون سونی X95L از سوی دیگر با تکنولوژی منحصربه‌فرد XR Triluminos Pro می‌تواند به پالت رنگی گسترده دست پیدا کند بنابراین تصاویری واقع گرایانه را ایجاد می‌کند. پردازشگر Cognitive XR سونی در این تلویزیون در بهبود تمام عناصر تصویر موثر واقع می‌شود. بخشی از حرفه‌ای بودن این تلویزیون بخاطر مشخصات گیمینگ پیشرفته آن از جمله VRR است.

سیستم Acoustic Multi-Audio+ در این تلویزیون سونی صدای افزایش یافته را هماهنگ با وقایع داخل صفحه منتشر می‌کند. تلویزیون‌های اندرویدی سونی مانند نسل قبل با پلتفرم Google TV به مجموعه‌ای از سرویس‌های استریم محتوا و خدمات وابسته به گوگل دسترسی دارند. سونی همچنین داشبورد جدید اکو را جهت بهینه سازی مصرف انرژی به بهترین نحو اضافه کرده است.

تصاویری کامل با Mini LED

تلویزیون سونی از سری X95L مدل جدید Mini LED است که به عنوان جانشین تلویزیون X95K روانه بازار می‌شود. استفاده از فناوری تصویر Mini LED به این تلویزیون نسبت به مدل‌های دیگر سری براویا برتری بخشیده و همین موضوع باعث انتخاب آن به عنوان تلویزیون پرچم‌دار براویا ۲۰۲۳ سونی شده است.

این تلویزیون به جای استفاده از دیودهای LED معمولی از Mini LED استفاده کرده که به نسبت دیودهای معمولی اندازه کوچک‌تری داشته و همین موجب افزایش تراکم آن در نمایشگر می‌شود. استفاده از دیودهای نوردهی بیشتر مساوی است با میزان روشنایی دقیق‌تر و بهتر در تمامی نقاط نمایشگر.

در تلویزیون X95L از قابلیت XR Backlight Master Drive استفاده شده که قابلیت کنترل هزاران Mini LED فوق متراکم را با دقت بالا داشته و این کنترل نوردهی را به صورت مستقل از برای هر بخش از تصویر انجام می‌دهد. XR Backlight Master Drive با تنظیم نوردهی هوشمندانه در نمایشگر به نسبت اعمال اوج روشنایی مطلوب برای تصویر اقدام می‌کند تا کیفیت تصویری فراتر از انتظار را با میزان روشنایی خارق العاده در اختیار داشته باشید.

پردازنده XR؛ هر آنچه که برای بهترین کیفیت تصویر نیاز دارید

Cognitive Processor XR یا پردازنده هوش شناختی XR برترین ویژگی به کار رفته در تلویزیون سونی X95L است. این پردازنده هوشمند به نحوی خارق العاده بر کیفیت تصویر قابل نمایش در تلویزیون تأثیر گذاشته و وضوحی با جزئیات کامل را به شما نمایش می‌دهد. نکته جالب در مورد پردازنده XR تأثیر آن بر روی ویژگی‌های تصویر به کار رفته در تلویزیون سونی است. در واقع این پردازنده نحوه عملکرد کلیه ویژگی‌های بهبوددهنده وضوح تصویر را تحت تأثیر قرار داده تا بهترین کارکرد را در هر بخش ارائه دهد.

پردازنده تصویر XR در تلویزیون Mini LED سونی X95L به نحوی ایده‌آل محتواهای ۴K را نمایش داده و در کنار آن برای بهبود کیفیت تصویر محتواهایی با وضوح پایین‌تر از قابلیت XR 4K Upscaling بهره می‌گیرد. XR 4K Upscaling به یک پایگاه داده وسیع برای بازآفرینی هوشمندانه بافت و جزئیات از دست رفته دسترسی دارد.

مهم‌ نیست منبع ورودی تلویزیون ۴K باشد یا وضوح پایین‌تری داشته باشد، آنچه که شما مشاهده می‌کنید سطح بالایی از کیفیت تصویر است که تجربه‌ای تماشایی از نمایش هر صحنه‌ی تصویر را برایتان رقم می‌زند.

کنتراست واقعی با نمایش مشکی عمیق

نسبت کنتراست تلویزیون سونی X95L خارق العاده است؛ این تلویزیون از ویژگی‌های Dynamic Contrast Enhancer و XR Contrast Booster برای بهبود نسبت کنتراست استفاده می‌کند. این ویژگی‌های تقویت کننده کنتراست با متعادل کردن دقیق خروجی نور در سراسر صفحه، کم‌نور کردن برخی مناطق و تقویت نور در برخی نقاط نمایشگر را اعمال می‌کنند تا سطح بهتری از روشنایی را برای نمایش جزئیات بهتر ارائه دهند.

همچنین XR HDR Remaster با پردازش مبتنی بر شیء توسط XR می‌تواند تنظیماتی بهینه را در بخش روشنایی، کنتراست، اشباع و… اعمال سازد تا در نهایت تصاویری با نسبت کنتراست عالی در راستای نمایش عمق بیشتر رنگ‌ها و بافت‌های واقعی هر جزء تصویر را نمایش دهد.

در کنار نسبت کنتراست واقعی نمایشگر در تلویزیون سونی X95L میزان نمایش رنگ‌های مشکی و تیره در عمیق‌ترین حالت ممکن صورت می‌گیرد. این تلویزیون قادر است رنگ‌های مشکی را در واقعی‌ترین حالت به نمایش بگذارد و هایلایت‌های دراماتیک را مخصوصاً در صحنه‌های تاریک تصویر اعمال کنند.

نمایش واقعی رنگ مشکی به صورت ایده‌آل در تلویزیون‌های OLED وجود دارد و این تلویزیون Mini LED با نسبت کنتراست و روشنایی فوق العاده‌ای که دارد تا حدی می‌تواند یکنواختی مشکی را نزدیک به مدل‌های OLED ارائه دهد. لذت تماشای فیلم‌هایی که دوست دارید در محیط‌های تاریک با نسبت کنتراست و یکنواختی مشکی واقعی تلویزیون سونی X95L دوچندان می‌شود.

رنگ‌هایی سرزنده و پرجنب و جوش در X95L

تلویزیون‌های سونی جزو برترین مدل‌های موجود در بازار هستند که با وضوح رنگ فوق العاده عرضه می‌شوند. به طور کلی در تلویزیون‌های ۲۰۲۳ سونی شاهد به کارگیری پردازنده هوش شناختی XR برای تقویت تولید رنگ‌ها در حالتی واقعی‌تر هستیم که نهایتاً تصاویری که بر روی نمایشگر تلویزیون نمایش داده شده را در وضوحی نزدیک‌تر به دنیای واقعی به چشمان بیننده نشان دهد. XR Triluminos Pro برترین تکنولوژی به کار رفته در بخش تصویر تلویزیون سونی X95L است که حجم رنگ قابل تولید برای نمایشگر را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

توسط قابلیت XR Triluminos Pro در تلویزیون  سونی بیش از یک میلیارد رنگ با جزئیات و تفاوت‌هایی ظریف بازتولید شده که وسعت رنگ خارق العاده‌ای را برای نمایشگر مهیا می‌سازد. طیف رنگی گسترده‌ای که این ویژگی به کمک پردازنده هوشمند XR ارائه داده سایه‌هایی طبیعی در جزئیات تماشایی را برای تصاویر قابل اجرا در تلویزیون سونی ایجاد کرده که تمایز بین رنگ و سایه‌های تصویر را به خوبی نمایان می‌کند.

با وسعت رنگ بالای قابل نمایش در صفحه نمایش Mini LED تلویزیون X95L می‌توانید لذت بیشتری هنگام تماشای فیلم و محتواهایی که دوست دارید را تجربه کنید.

تضمین حرکت روان و بدون وقفه

سونی برای ارائه حرکتی روان و بدون نقص مخصوصاً در محتواهایی که سرعت فریم‌ها آن‌ها بالا بوده و در حالت معمول ممکن است تار نمایش داده شوند از بهترین امکانات استفاده کرده است. این تلویزیون به فناوری XR Clear Image مجهز شده که در ابتدا ناحیه‌های مختلف تصویر را تقسیم بندی کرده و در هر بخش سطح نویز را با تحلیل فریم‌ها به صورت پویا کاهش می‌دهد.

XR Motion Clarity از دیگر فناوری‌هایی است که در بخش تصویر تلویزیون سونی X95L به چشم می‌خورد. این ویژگی هر ‘blink’ که نشان دهنده تغییر روشنایی هر پیکسل بوده را به صورت جداگانه کنترل می‌کند تا تصاویری شفاف و صاف را به تصویر بکشد. XR Motion Clarity در صورت نیاز میزان روشنایی نمایشگر را نیز به صورت هوشمند تغییر می‌دهد تا جزئیات بهتری را به بیننده نمایش دهد.

در نهایت آنچه که با XR Smoothing در اختیار خواهید داشت محتواهایی سریع، بدون وقفه و با حرکت روان در نمایشگر هستند. این ویژگی با جلوگیری از “banding” (باندبندی) نسبت به بازتولید سایه‌ها و درجه‌بندی رنگ تصاویر پرداخته تا تصاویر در وضوحی طبیعی و ۴K نمایش داده شوند. حرکت روان تصویر با بالاترین سطح از حفظ کیفیت با استفاده از فناوری‌های ذکر شده در تلویزیون سونی X95L تضمین می‌شود.

زاویه دید گسترده با X-Wide Angle

به لطف فناوری X-Wide Angle زاویه دید تلویزیون سونی تا حد زیادی بهبود یافته است. X-Wide Angle یک لایه پیشرفته است که با قرارگیری بر روی پنل نمایشگر تلویزیون به بهبود زاویه دید آن کمک می‌کند.

این ویژگی به افزایش سطح حفظ روشنایی و وضوح تصویر کمک کرده تا در اوقاتی که از زاویه‌های اطراف به نمایشگر تلویزیون نگاه می‌کنید متوجه تغییرات چندانی در میزان روشنایی و وضوح رنگ تلویزیون نشوید. X-Wide Angle در تلویزیون سونی X95L به ایجاد زاویه دید گسترده‌ای انجامیده که کیفیتی عالی را از هر زاویه برای بیننده به ارمغان می‌آورد.

از دیگر ویژگی‌های منحصربفرد موجود در این تلویزیون Mini LED سونی X95L می‌توان به برخورداری از صفحه نمایش X-Anti Reflection اشاره کرد. این نمایشگر ضدانعکاس به افزایش توانایی تلویزیون در کنترل نورهایی که به نمایشگر می‌تابد کمک می‌کند. به طور کل X-Anti Reflection با انعکاس نور کمتری داشته و به طور منحصربفردی نورهای محیط همچون نور لامپ که به نمایشگر می‌تابد را کنترل کرده تا تابش شدید نور باعث کاهش دید بیننده از محتوای در حال پخش نشود.

نمایش محتوای کالیبره شده

تلویزیون سونی X95L توانایی کالیبره کردن برخی محتواهای در حال پخش را به صورت Calman Ready دارد. این ویژگی شما را از اعمال تنظیمات به صورت دستی بی‌نیاز ساخته و می‌تواند بهینه سازی کامل را به صورت خودکار برای برخی از محتواها انجام دهد. مجموعه‌ای بسیار کاربردی از حالت‌های کالیبره شده IMAX Enhanced و Dolby Vision در تلویزیون سونی گرد هم آمده‌اند تا سطح بالایی از وضوح قابل نمایش برای محتواهای ویدیویی را اعمال سازند.

سرویس Netflix به صورت کامل توسط عملکرد کالیبره خودکار پشتیبانی شده تا هنگام تماشای فیلم در این سرویس بتوانید ایده‌آل‌ترین حالت از نمایش محتوا را در اختیار داشته باشید.

حالت کالیبره تطبیقی Netflix با بهینه‌سازی نور محیط BRAVIA XR کار کرده و روشنایی تصویر در محتواهای Netflix را با شرایط نور اتاق تنظیم می‌کند. با حالت کالیبره BRAVIA CORE نیز تمامی سرویس‌های موجود در IMAX Enhanced به طور خودکار دستخوش بهینه سازی تنظیمات برای نمایشی سینمایی در منزل می‌شود.

دیزاین مینیمالیستی One Slate

زیبایی بی‌حد و حصر، جلوه شیک و دوام بالا مواردی هستند که در خرید تلویزیون برای هر شخصی جزو ملاک‌های اصلی بوده و سونی با نظر به این موضوع توانسته تلویزیون‌هایی را با رعایت این سه اصل به بازار معرفی کند. در تلویزیون سونی X95L از طراحی جذاب One Slate که ترکیب خلاقانه سونی در ضخامت کم بدنه و فریم‌های نمایشگر را به رخ می‌کشد استفاده شده است.

این تلویزیون با طراحی Seamless Edge کمترین میزان ضخامت را برای فریم‌های دور نمایشگر به کار برده تا در نهایت کمترین میزان حواس پرتی را هنگام تماشای فیلم‌هایی که دوست دارید برایتان به ارمغان آورد. ضخامت نمایشگر نیز در حد بسیار ناچیزی بوده و طراحی صاف و یکدست آن ظاهر متمایزی به آن هنگام اتصال بر روی دیوار می‌بخشد.

ظرافت واقعی طراحی را می‌توان در پایه‌های به کار رفته در ساختار تلویزیون سونی X95L دید. پایه‌های تخت با متریال آلومینومی و در ظاهری بی‌نهایت باریک و ظریف تولید شده‌اند که از نمای جلو بسیار کم ضخامت به نظر می‌رسند. این پایه‌های زیبا و بادوام دارای ۳ حالت قرارگیری مختلف هستند.

شما می‌توانید با در نظر گرفتن موقعیت تلویزیون و نیاز خود نوع قرارگیری متفاوتی را برای پایه‌ها اعمال کنید. حالت اول که موقعیت استاندارد است پایه‌ها در گوشه‌ترین نقاط نمایشگر قرار می‌گیرند و ارتفاع آن‌ها فوق العاده کم می‌باشد.

در حالت دوم موقعیت مکانی پایه‌ها تغییری نکرده و تنها ارتفاع آن‌ها افزایش می‌یابد. این افزایش ارتفاع موجب ایجاد فضای کافی برای قرارگیری انواع دستگاه خارجی در کنار تلویزیون می‌شود. حالت سوم که narrow setting نام دارد موقعیتی بسیار مناسب برای قرارگیری تلویزیون X95L روی میز تلویزیون‌ بوده که فاصله دو پایه از هم کاهش یافته است.

توانایی صوتی خارق العاده و واضح

تلویزیون Mini LED سونی X95L به میزان بلندی صدای بسیار عالی مجهز شده تا هماهنگی فوق العاده‌ای را در بخش صدا با تصویر اعمال سازد. جالب است بدانید این تلویزیون از پردازنده XR نیز در بخش صدا بهره گرفته که نتیجه‌ی آن ایجاد حالتی همگام میان صدا با تصویر در حالت پخش می‌باشد.

Acoustic Multi-Audio+ نوع بلندگوهایی است که در تلویزیون سونی از آن‌ها برای پخش صدا استفاده شده تا وضوح بسیار مناسب را برای ایجاد صدای فراگیر ارائه دهند. در سیستم صوتی این تلویزیون از توییترهایی برای القای حس لرزش نمایشگر استفاده شده و حالتی را ایجاد می‌کنند که انگار صدا دقیقاً از تصویر به بیرون درز پیدا می‌کند.

XR Surround قابلیت منحصربفردی است که در بخش صوتی به ایجاد حالت فراگیر بدون نیاز به بلندگوهای خارجی کمک می‌کند. این ویژگی با دالبی اتموس همراه شده تا سینمایی‌ترین حالت از پخش صداها را با اعمال حالت فراگیر و سه بعدی ارائه دهد.

شما می‌توانید صداهایی همه جانبه را با تلویزیون سونی X95L حس کنید. Voice Zoom 2 با تحلیل صدای مکالمات می‌تواند نسبت به ارتقاء وضوح صداها کمک کند. این ویژگی حتی دیالوگ‌های ضعیف را هم در کیفیتی بالاتر به گوش شنونده می‌رساند. سازگاری کامل با سیستم‌های صوتی خارجی سونی وجود داشته و در صورت اتصال دستگاه‌های صوتی سونی می‌توانید با Acoustic Center Sync آن را بلندگویی مرکزی تبدیل کنید.

با تلویزیون X95L همیشه برنده خواهید بود

بدون شک خرید تلویزیون سونی X95L بهترین انتخاب برای کسانی است که نیازمند تلویزیونی کاملاً حرفه‌ای برای بازی‌های ویدیویی هستند. این تلویزیون وضوح رنگ، روشنایی و کیفیت تصویر خارق العاده‌ای داشته که حتی بازی‌هایی با گرافیک بسیار بالا را نیز در بهترین کیفیت به تصویر می‌کشد. Auto HDR Tone Mapping تنظیمات مخصوص HDR را در صورت اتصال به کنسول بازی PS5 اعمال ساخته و با انتخاب ژانر تصویر به صورت خودکار می‌تواند بهترین حالت از نمایش بازی‌های سریع را به صورت روان برای راحتی هرچه بیشتر ارائه دهد.

هم اکنون منوی مخصوص بازی به تلویزیون‌های ۲۰۲۳ سونی اضافه شده و شما می‌توانید دسترسی راحتی به انواع تنظیمات موردنیاز در حین بازی داشته باشید. تلویزیون X95L دارای HDMI 2.1 با ویژگی‌های مختلفی همچون امکان انتقال محتوای بازی‌های ۴K در نرخ ۱۲۰ هرتز، VRR و کمترین میزان تأخیر در ورودی است تا بهترین تجربه از بازی با تلویزیونی بالارده را در اختیار داشته باشید.

تلویزیونی دوستدار طبیعت

به طور کل تلویزیون‌های بالارده مخصوصاً در اندازه‌های بزرگ مصرف انرژی بسیار بالایی دارند و به طور معمول در لیست مدل‌های پرمصرف قرار می‌گیرند. جالب است بدانید یکی از مهم‌ترین تغییراتی که سونی در تلویزیون‌های جدید خود از جمله X95L اعمال ساخته رعایت چندین اصل مهم در راستای کاهش مصرف انرژی و آسیب رساندن به محیط زیست است.

سنسورهای Ambient light در تلویزیون سونی با تشخیص نور محیط نسبت به تنظیم نور نمایشگر مطابق با نوردهی محیط اقدام می‌کنند و میزان مصرف انرژی را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. Auto Power Saving نیز در این بخش با تشخیص عدم حضور بیننده در جلوی تلویزیون می‌تواند با کم‌کردن نور نمایشگر نسبت به کاهش مصرف انرژی اقدام کند.

جالب است بدانید یک داشبورد مخصوص به نام Eco Dashboard در منوی تلویزیون سونی X95L تعبیه شده تا به صورت یکجا کلیه تنظیمات موردنیاز برای کاهش مصرف انرژی تلویزیون را در اختیار داشته باشید. در ساختار تلویزیون‌های جدید سونی از پلاستیک های بازیافتی SORPLAS توسعه یافته استفاده شده که علاوه بر دوام بالا نرخ بازیافت بهتری نیز دارند. بسته‌بندی‌های جدید تلویزیون تا حد زیادی کوچک‌تر و سبک‌تر شده‌اند و به طور کل در بسته‌بندی از ۴۸ درصد حجم پلاستیک کمتری استفاده می‌شود.

نسخه جدید Google TV با دنیایی از امکانات هوشمند

در تلویزیون سونی X95L نسخه جدید رابط کاربری Google TV بر پایه سیستم عامل اندروید اجرا می‌شود. این رابط کاربری منوی بسیار سریع‌تری را ارائه داده و دسترسی شما به بیش از ۷۰۰۰۰۰ فیلم و برنامه مهیج را به صورت یکجا در منوی اصلی مهیا می‌سازد. شما می‌توانید از فروشگاه گوگل پلی هر برنامه‌ای که نیاز دارید را پیدا کنید و از میزان حافظه داخلی گسترده برای نصب و اجرای این برنامه‌ها استفاده کنید.

  1. کنترل صوتی : تلویزیون سونی X95L دارای دستیار صوتی داخلی گوگل است. از طریق این دستیار امکان جستجو و کنترل صوتی بسیاری از اعمال مربوط به تلویزیون تنها با استفاده از صدای کاربر مهیا می‌شود.
  2. Kids Profile : پروفایل مخصوص کودکان که می‌توانید برنامه‌های آن را شخصی سازی کنید و زمان مشخصی را برای تماشای برنامه کودک تعیین کنید.
  3. Chromecast داخلی : برنامه مخصوصی که برای اتصال انواع گوشی، تبلت و لپتاپ به تلویزیون بدون نیاز به دستگاه خارجی به عنوان رابط کاربرد دارد. این برنامه برای به اشتراک گذاری فیلم و تصویر از گوشی به تلویزیون سونی بسیار کاربردی خواهد بود.
  4. Apple AirPlay و HomeKit : قابلیت Apple AirPlay کلیه دستگاه‌های اپل از جمله آیفون، iPad و Mac را به راحتی به تلویزیون X95L متصل کنید. از HomeKit نیز می‌توانید برای استفاده از دستیار صوتی مخصوص اپل (Siri) در تلویزیون بهره بگیرید.
  5. ریموت کنترل هوشمند : طراحی ریموت کنترل جدید سونی بسیار هوشمندانه است؛ استفاده از پوشش پلی اورتان و دکمه‌هایی با حداقل ارتفاع، تمیز کردن ریموت را بسیار راحت‌تر می‌کند. این ریموت هوشمند امکان کنترل کلیه دستگاه‌های متصل به تلویزیون سونی X95L را دارد.

سازگاری کامل با BRAVIA CAM

در تلویزیون Mini LED سونی مدل X95L به طور کامل سازگاری با دوربین مخصوص سونی BRAVIA CAM وجود دارد. این دوربین در صورت اتصال به تلویزیون خدمات بسیار مهیجی را در اختیارتان قرار می‌دهد. دوربین BRAVIA CAM به نحوی هوشمندانه بر روی نمایشگر نصب شده و دارای یک سوایپ مخصوص است که در صورت عدم استفاده از دوربین برای امنیت بیشتر می‌توانید روی دوربین را بپوشانید.

امکان کنترل عوض کردن کانال، تغییر صدا و … توسط حرکات دست شخصی سازی شده و دارای آلارم Proximity Alert است که برای حفظ فاصله موردنیاز برای کودکان می‌توانید آن را تنظیم کنید. پشتیبانی از BRAVIA CAM همچنین امکان تنظیم روشنایی را متناسب با نور محیط داشته و با استفاده از Voice Zoom قادر به تنظیم میزان وضوح صدا متناسب با فاصله شما از نمایشگر بوده تا از وضوح صدای ایده‌آل هنگام تماس با دوستان خود برخوردار شوید.

تلویزیون سونی X95L در سه سایز در بازار یافت می شود و برای خرید یا اطلاع از قیمت هر کدام از سایزهای این تلویزیون می توانید روی لینکهای مربوطه در زیر کلیک کنید. اگر به تلویزیونی با کیفیت تری برای تماشای فیلم و سریال و گیمینگ اما با  صفحه نمایش اولد احتیاج دارید، پیشنهاد ما تلویزیون سونی A80L است. اما اگر به تلویزیون ارزان قیمت تری برای استفاده حرفه ای مانند گیمینگ و تماشای فیلم و سریال احتیاج دارید، تلویزیون سونی X90L گزینه بسیار خوبی است.

تلویزیون ۶۵ اینچ سونی X95L

تلویزیون ۷۵ اینچ سونی X95L

تلویزیون ۸۵ اینچ سونی X95L

همچنین برای بازدید از سایر تلویزیونهای ما می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید

سایر تلویزیونهای ما

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *