مقایسه WISA و DLNA در تلویزیون های 2020

در تلویزیون ها از ویژگی های زیادی برای انتقال داده استفاده شده است، ویژگی هایی چون Wi-Fi، WISA، DLNA و Bluetooth همه وظایفی چون انتقال داده را انجام می دهند که در بعضی از آنها داده های صوتی و در بعضی دیگر هم داده های صوتی و هم داده های تصویری انتقال می یابند. یکی ویژگی که در بین همه آنها مشترک است انتقال داده به صورت بیسیم است اما در ویژگی و کاربرد های دیگر از هم متمایز می شوند. قیمت تلویزیون LED و یا قیمت تلویزیون اولد OLED و یا کیولد QLED متناسب با ویژگی هایی است که در آنها قرار دارد. خریداری هنگام خرید تلویزیون باید با ویژگی های موجود در آن آشنایی داشته باشد وگرنه در آخر تلویزیون را خواهد داشت که با نبود یک ویژگی کارایی مورد نظر کاربر را نخواهد داشت.

DLNA

DLNA کوتاه شده عبارت  Digital  Living Network Alliance است  که کمک می کند داده های صوتی و تصویری به خوبی و با سرعت بالا در بین وسایل هوشمند و قابل انتقال یابد. شما قطعا دوست دارید صفحه نمایش گوشی همراه خود را بر روی تلویزیون تماشا کنید و برای اینکار باید داده ها با سرعت بالا انتقال یابند تا تصویر بدون تاخیر دریافت و نمایش داده شود. DLNA بسیار کارآمد تر از Bluetooth است. این ویژگی به Wi- Fi و اینترنت نیازندارد و به عبارتی می توان وسایل هوشمند منزل را با هم لینک کند و یک شبکه را ایجاد کند. DLNA را سونی اتخاذ کرد و این ویژگی را می توان در اکثر تلویزیون های سونی و یا تلویزیون اولد OLED ال جی و یا تلویزیون نانوسل NanoCell ال جی مشاهده کرد.

WISA

WISA کوتاه شده Wireless Speaker Audio است و انچه از تعریف آن بر می آید به معنی انتقال داده های صوتی بین اسپیکر ها به صورت بی سیم است این ویژگی به Wi-Fi نیاز ندارد و برای انتقال داده های صوتی از فرستنده Transmitter خود استفاده می کند. در این ویژگی تصویر انتقال نمی یابد و انتقال داده محدود به داده های صوتی است. در WISA داده های صوتی و با کیفیتی همچون کد های Dolby Atmos و Dolby Digital انتقال می یابند و اکثر می توان در صورت وجود سینما خانگی و یا اسپیکر های قابل حمل صدایی سه بعدی و 5.1 و یا 7.1 کاناله را دارا بود.

در کدام یک از تلویزیون ها این ویژگی ها وجود دارند؟

در تلویزیون های 2020 اکثر برند ها این ویژگی ها وجود دارند. تلویزیون های اولد ال جی و تلویزیون های نانوسل این شرکت همه از سال 2018 ویژگی و قابلیت DLNA را دارا بودند و در سال 2020 هر چند ویژگی WISA در آنها اتخاذ شده است اما همین قابلیت نیز در آنها دوباره حضور یافته است. سامسونگ بیشتر از Bluetooth استفاده می کند و سونی هم از هر دو مورد این ویژگی ها در تلویزیون های خود استفاده کرده است.

جمع بندی

در این نوشته دو قابلیت انتقال داده WISA و DLNA را بررسی و معرفی کردیم. هر کدام از این ویژگی ها قابلیت ها و کاربرد هایی خاص را دارند:

DLNA: انتقال داده های ذخیره شده که داده ها هم می توانند صوتی و هم می توانند تصویر باشند.سرعت انتقال داده در آن بیشتر از Bluetooth است.

WISA: انتقال فقط داده های صوتی را بین پخش کننده و اسپیکر ها انجام می دهد، سرعت انتقال داده در آن بسیار بیشتر از DLNA و Bluetooth است و برای این منظور از فرستنده Transmitter خود استفاده می کند و در تلویزیون هایی که این قابلیت وجود دارد به صورت سخت افزاری در آن ها قرار گرفته است.

هر چند کیفیت تصویر تلویزیون اولد ال جی و یا کیفیت تصویر تلویزیون کیولد سامسونگ در رده بالایی است و متناسب با آن قیمت تلویزیون اولد ال جی و یا قیمت تلویزیون کیولد سامسونگ بالا است اما به طور قطع قیمت تلویزیون متاثر از ویژگی هایی است که در این تلویزیون ها قرار دارد و هر ویژگی تاثیر خود در قیمت را دارد.


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
4 پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   سلام
   WISA برای اسپیکر و پخش صدا کاربرد دارد و DLNA برای انتقال داده خام به حافضه دستگاه با سرعت بیشتر از بلوتوث به کار می رود

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *