تفاوت صفحه نمایش های RGB با WRGB در تلویزیون های ۲۰۱۹-۲۰۲۰

تلویزیون های موجود در بازار دارای ویژگی هایی در صفحه نمایش هستند که این ویژگی ها جهت ارتقا کیفیت وکارایی نمایش تصویر در صفحه نمایش توسط شرکت سازنده قرار می گیرند. جدیدا شرکت های تولید کننده تلویزیون از صفحه نمایش های WRGB استفاده می کنند که ما در این نوشته به ویژگی کارایی وکاربرد این نوع صفحه نمایش ها می پردازیم:

انواع صفحه نمایش بر اساس تعداد پیکسل یا ساب پیکسل

 در نوشته های قبلی، انواع صفحه نمایش را بر اساس نور پس زمینه بیان کردیم. صفحه نمایش ها دارای جزئیات بسیار ریزی هستند وبا ویژگی هایی بسیار کاربردی از هم متمایز می شوند. صفحه نمایش تلویزیون ها از المان های ریزی به نام پیکسل تشکیل شده اند و این واحد های ریز هم از سه قسمت تشکیل شده اند و اندازه آنها یک سوم اندازه پیکسل است. ازآنجا که هر پیکسل داده های مربوط به خود را ارائه می دهد، هر ساب پیکسل هم( یک سوم پیکسل) داده های مربوط به خود را ارائه می دهد.  بنابراین بر اساس تعداد پیکسل ها صفحه نمایش ها به انواع RGB و WRGB تقسیم می شوند . 

پیشنهاد ویژه :  روش دستیابی به منوی مخفی در تلویزیون های ال جی 2019- 2020

عبارت های RGB و WRGB چه مفهومی را می رسانند؟

 در یک صفحه نمایش هر پیکسل  سه رنگ را ارائه می دهد این رنگ ها رنگ های پایه هستند، سبز، قرمز، آبی  که از درصد و ترکیب این رنگ ها، رنگ های متنوعی ارائه می شود. رنگ قرمز RED، رنگ سبزGreen، رنگ آبی Blue رنگهایی هستند که از پیکسل ها ترکیب و تولید شده و رنگ های متنوع را ارائه می دهند، صفحه نمایش هایی که پیکسل های آن از این قاعده پیرو کنند  به آنها RGB می گویند. اما جدیدا شرکت ال جی بنا به اهداف و دلایلی، یک پیکسل اضافی  در صفحه نمایش های خود در نظر گرفته است و صفحه نمایش های با این ویژگی WRGB نام دارند.

کاربرد و کارایی WRGB در ارائه تصویر

حرف w در عبارت WRGB به معنای سفید White است. و این پیکسل در کیفیت رده بالا کاربرد بسیاری دارد اما برای کیفیت های Full HD می توان گفت بلا استفاده خواهد بود یعنی در کیفیت Full HD با این ویژگی WRGB می توان گفت در صفحه نمایش یک پیکسل بلا استفاده وجود دارد اما در کیفیت تصویر ۴K کارایی فوق العاده ای را نمایش می دهد. این پیکسل برای ارائه رنگ سفبد و یا روشنایی رنگ ها به کاربرده شده است شما وقتی به صفحه نمایش WRGB تماشا می کنید روشنایی بیشتری از صفحه نمایش را دریافت خواهید کرد.

پیشنهاد ویژه :  انرژی مصرفی در تلویزیون های LED و OLED

کاربرد و کارایی WRGB در طول عمر صفحه نمایش

بسیاری از کارشناسان بر این باور هستندکه پنل های WRGB هزینه تمام شده کمتری دارند و با این دلیل است که  تولید کنندگان از این نوع صفحه نمایش ها استفاده می کنند اما بسیار دیگر  با توجه به تست ها و آزمایش های انجام شده بر روی تلویزیون ها و صفحهنمایش آنها بر این باور اند که صفحه نمایش های WRGB طول عمر بیشتری دارند، اما چگونه WRGB موجب طول عمر بیشتر صفحه نمایش ها شده است؟  پیکسل اضافیW یا White در واقع به عنوان یک اوربیتال اضافی  و کمکی است برای واحد RGB، زمانی که در صفحه نمایش از این پیکسل استفاده نشود  رنگ های قرمز و سبز و یا ابی در حداکثر ظرفیت ارائه می شوند و همیشه با حداکثر ظرفیت تصویر را ارائه می دهند اما حضور پیکسل اضافی کمک می کند تا میزان بار روی پیکسل های اصلی کاهش یابد و همین امر موجب افزایش طول عمر پنل و روشنایی بیشتر صفحه نمایش مخصوصا در تلویزیون های اولد می شود. نکته دیگر این برای رزولوشن  ۴K و ۴K به بالا توانایی صفحه نمایش را در سطح فوق العاده ای افزایش می دهد.

پیشنهاد ویژه :  کارخانه تولید نمایشگر ال جی در گوانگژو برای سونی پنل اولد تولید می‌کند

دیگران خوانده اند:

برتری تلویزیون های اولد در چیست؟

بررسی تلویزیون های اولد C8 و C7

جمع بندی

صفحه نمایش ها بر اساس میزان تقسیم بندی پیکسل و ارائه رنگ های پایه به دو دسته RGB و WRGB تقسیم می شوند. در صفحه نمایش WRGB میزان نمایش روشنایی و ارائه رزولوشن های بالا مخصوصا در تلویزیون های اولد  نسبت به صفحه نمایش های RGB بالاتر است.  صفحه نمایش های WRGB  طول عمر بیشتری دارند چراکه پیکسل ها در حداکثر ظرفیت خود برای ارائه رنگ ها فعال نیستند، یک دیدگاه هم وجود دارد که هزینه تمام شده صفحه نمایش های WRGB پایین تر است بنابراین می توان گفت که WRGB بر RGB برتری دارد. ویژگی های صفحه نمایش در قسمت جزئیات مربوط به تلویزیون وجود دارد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *