HDMI 2.1 چیست – آشنایی با تمام قابلیت های HDMI 2.1

بدون شک HDMI 2.1 یکی از مهمترین موارد بروز شده در استاندارد HDMI است. در نوامبر 2017 اعلام شده بود ، HDMI 2.1 به طور قابل توجهی حداکثر پهنای باند آن افزایش خواهد یافت و به 48 گیگابایت بر ثانیه (گیگابیت بر ثانیه) و حتی بیشتر (هنگام استفاده از فشرده سازی) افزایش می یابد. اگرچه داده های HDMI 2.1 به تازگی در دسترس قرار گرفته اند، برخی تلویزیون ها از سال 2019 از آن پشتیبانی می کنند (از جمله تلویزیون مدل های 2019 LG مانند LG B9 OLED). این قالب جدید به منابع HDMI اجازه می دهد تا از لحاظ نظری داده ها را با رزولوشن 10k @ 120Hz همراه با فشرده سازی انتقال دهند. این نسخه همچنین بسیاری از ویژگی های جدید، از جمله Dynamic HDR ، HDMI Forum VRR ، Quick Media Switching  Auto Low Latency Mode و eARC را دارا می باشد که نسخه های پیشین فاقد این ویژگیها می باشند، Xbox Series X و PS5 هر کدام دارای پشتیبانی از HDMI 2.1 هستند که به آنها امکان انتقال محتوای 4k تا 120 فریم در ثانیه را می دهد، در حالی که PS4 و Xbox One X حداکثر نرخ فریم 60fps با کیفیت 4k را پشتیبانی می کنند، رفرش ریت بالا این اجازه را می دهد تا گیم پلی نرم و بسیار روان انجام بگیرد. در حال حاضر به علت جدید بودن این فناوری فقط چند منبع HDMI 2.1 در دسترس است ، از جمله Xbox Series X ، PS5 و برخی کارت های گرافیک مانند NVIDIA RTX 3080. برای استفاده کامل از قابلیت های این دستگاه  ها، شما همچنین به یک تلویزیون که از  HDMI 2.1 پشتیبانی کند نیاز دارید. در سال 2020 بسیاری از برندها نیز این نسخه را در تلویزیون های خود گنجاندند. پهنای باند بالاتر همراه با قابلیت های جدید مخصوصاً هنگام بازی میتواند تجربه بینظیری برای کاربر فراهم کند.

ویژگی های اصلی HDMI 2.1

HDMI 2.1 یک ارتقا قابل توجه نسبت به HDMI 2.0 قدیمی است. بسیاری از ویژگی های جدیدی در نسخه 2.1 وجود دارد و حداکثر پهنای باند را که کابل HDMI می تواند پشتیبانی کند ، از 18 گیگابیت بر ثانیه به 48 گیگابیت بر ثانیه افزایش داده است. در زیر لیستی از ویژگی های اصلی و مشتری مدار HDMI 2.1 آورده شده است.

HDMI 2.1 حداکثر پهنای باند فشرده نشده را که یک کابل HDMI می تواند تا 48 گیگابیت بر ثانیه تحمل کند و حداکثر پهنای باند فشرده را به حداکثر 128 گیگابیت بر ثانیه افزایش می دهد. گرچه این میزان پهنای باند ممکن است تا محتوای

ان فراهم شود. ولی باتوجه به سرعت پیشرفت علم و فناوری می توان انتظار داشت که در یکی – دو سال آینده منابع کافی و متنوعی برای hdmi2.1 در دسترس قرار گیرد. افزایش پهنای باند پشتیبانی شده توسط HDMI 2.1 به تولیدکنندگان تلویزیون این امکان را می دهد تا دستگاه های جدید با وضوح 10k (10420×4320) را نیز تولید کنند. با این حال ، مزیت اصلی داشتن پشتیبانی از HDMI 2.1 در تلویزیون 4k این است که می تواند از محتوای 4k @ 120Hz پشتیبانی کند ، یعنی همان چیزی که کنسول های جدید بازی لازم دارند.

DYNAMIC HDR در HDMI 2.1

مشابه سایر فناوری های پویای HDR، مانند Dolby Vision و HDR 10+ ، HDMI Dynamic HDR به محتوا اجازه می دهد دامنه پویا را بر اساس هر صحنه یا حتی فریم به فریم تنظیم کند. این اجازه می دهد تا تلویزیون هر صحنه را بخواند و عمق ، جزئیات ، کنتراست و روشنایی بیشتری برای هر فریم در فیلم را فراهم کند. ما هنوز نمی دانیم که این فناوری چقدر خوب عمل می کند، یا چقدر شبیه سایر فرمت های HDR پویا است. مانند هر قالب جدید ، تا زمانی که محتوایی برای آن طراحی نشده باشد، به طور قطع نمی توان نظر داد.

نرخ تازه سازی متغیر HDMI FORUM (VRR)

مانند FreeSync AMD یا G-SYNC NVIDIA ، گروه HDMI نسخه خود را از پروتکل VESA Adaptive Sync ایجاد کرده اند که HDMI Forum VRR نامیده می شود. این یک فرمت VRR است که به نظر می رسد فقط با محتوای HDMI 2.1 کار می کند و Xbox Series X در حال حاضر از آن در کنار FreeSync VRR پشتیبانی می کند. PS5 همچنین باید در به روزرسانی سیستم عامل در آینده از پشتیبانی HDMI Forum VRR برخوردار شود. توجه داشته باشید که همه تلویزیون های HDMI 2.1 همانند LG UN8500 از HDMI Forum VRR پشتیبانی نمی کنند.

حالت تاخیر کم خودکار (ALLM)

یکی دیگر از ویژگی های عالی ایجاد شده در نسخه جدید، حالت کم تأخیر خودکار (ALLM) است که به تلویزیون های پشتیبانی شده این امکان را می دهد که هنگام تشخیص اتصال کنسول بازی به تلویزیون ، حالت تأخیر کم تلویزیون را به طور خودکار فعال کنند. این باعث می شود که مجبور نشوید حالت “بازی” را به صورت دستی فعال کنید یا حالت تصویر را به “بازی” تغییر دهید، بدون هیچ مشکلی. حتی تفاوت بین انجام یک بازی، تماشای بازی در YouTube یا تماشای فیلم را می داند و در صورت لزوم به طور خودکار تلویزیون mod را تغییر می دهد تا مجبور نشوید وارد منو شوید و دقایقی را برای تنظیمات خاصی تلف کنید. در آخر ، این ویژگی را می توان در تلویزیون های HDMI 2.0 مانند تلویزیون سامسونگ TU8000 نیز یافت.

تغییر سریع رسانه (QMS)

QUICK MEDIA SWITCHING در گذشته، هر زمان که دستگاه شما پارامترهای سیگنال ارسالی یا حالت های عکس خود را تغییر می داد، در حالی که تلویزیون با سیگنال جدید تنظیم می شد، صفحه برای کسری از ثانیه سیاه می شد. این امر به ویژه در کنسول های بازی که در آن نرخ تازه سازی خروجی و حتی وضوح تصویر نیز گاهی اوقات بسته به محتوا تغییر می کند، قابل توجه خواهد بود. Quick Media Switching (QSM) این مشکل را برطرف می کند. هنگامی که یک منبع مناسب به یک نمایشگر سازگار متصل می شود، تلویزیون هنگام تغییر فرمت ها دیگر یک صفحه سیاه را نشان نمی دهد، در عوض فوراً بین حالت های بدون نمایش صفحه سیاه ه تغییر می کند.

انتقال سریع فریم ها (QFT)

Quick Frame Transport نحوه انتقال تصاویر از دستگاه منبع به نمایشگر را تغییر می دهد. برای کاهش تأخیر، فریم ها با سرعت بسیار بالاتری منتقل می شوند. تأخیر ورودی کل(به میلی ثانیه)، معیار بسیاری از فاکتورهاست  از جمله زمانی که برای پردازش تصویر و نمایش آن روی صفحه نیاز دارد. QFT تأخیر ورودی را از بین نمی برد، اما تاخیر ناشی از زمان انتقال بین منبع و صفحه نمایش را کاهش دهد.

کانال بازگشت صوتی پیشرفته (EARC)

Audio Return Channel یا ARC از نسخه 1.4 بخشی از استاندارد HDMI بوده است. eARC یکی از ویژگی های تولید شده در ورژن HDMI 2.1 است ، بزرگترین مزیت آن نسبت ARC این است که با سرعت و پهنای باند را به طرز چشمگیری بهبود می بخشد. با این کار می توانید از تلویزیون به گیرنده Soundbar یا AV صدا را با کیفیت بسیار بالا منتقل کنید و با فرمت های Dolby Atmos و DTS نیز سازگار است. اجرای فعلی ARC دارای محدودیت هایی است. پهنای باند کم (Mb 1 مگابیت در ثانیه) کیفیت صدای قابل ارسال از طریق کانال بازگشت را محدود می کند و ارسال صوتی بدون فشرده سازی با کیفیت بالا به گیرنده را غیر ممکن می کند. eARC این مشکلات را حل می کند ، به شرطی که یک گیرنده سازگار نیز داشته باشید. eARC، به میزان قابل توجهی این پهنای باند را افزایش می دهد(تا 37 مگابیت در ثانیه). eARC میتواند صدای باکیفیت تری را منتقل کرد.

چگونه بدانم تلویزیونم از HDMI 2.1 پشتیبانی می کند؟

پاسخ: یافتن مدل تلویزیون دارای ورودی های HDMI 2.1 آسان است. میتوانید با مشاهده سایت سازنده و دیدن قسمت مشخصات محصول، یا می توانید پشت تلویزیون را بررسی کنید تا ببینید چه چیزی بالای ورودی های HDMI نوشته شده است، ممکن است حداکثر سرعت تازه سازی 4k را نشان دهد که 4k @ 60Hz” نشان دهنده  ورودی HDMI نسخه 2.0  میباشد در حالی که ورودی HDMI 2.1  “4k @ 120Hz” را نشان می دهد و همچنین ممکن است دارای برچسب eARC باشد.

سوال : دستگاه من از ویژگی های HDMI 2.1 پشتیبانی می کند ، آیا این به معنای پشتیبانی کامل از HDMI 2.1 است؟

پاسخ: لزوماً نه. یکی از تغییرات جالب این است که برای اولین بار، تولیدکنندگان می توانند برخی از ویژگی های HDMI 2.1 را در HDMI 2.0 (از جمله VRR و ALLM) پیاده سازی کنند، زیرا این ویژگی ها به پهنای باند اضافی بسیار کمی نیاز دارند. دستگاه هایی که از این ویژگی ها پشتیبانی می کنند ، از جمله Samsung Q60 / Q60T QLED ، TCL 6 Series / S635 2020 QLED و Xbox One S / X ، دستگاه های دارای HDMI 2.1 نیستند، اما فقط برخی از ویژگی ها را از 2.1 پیاده سازی می کنند. مثال دیگر eARC است که می تواند تقریباً به هر دستگاه HDMI 2.0 یا با به روزرسانی سیستم عامل اضافه شود. برخی از تلویزیون های HDMI 2.0 دارای قابلیت eARC نیز هستند.

سوال: آیا کابل های قدیمی HDMI میتواند در نسخه HDMI2.1 نیز کار کند؟

پاسخ: این به کاری که می خواهید انجام دهید بستگی دارد. کابل جدید Ultra High Speed (برای نسخه 2.1) نام دارد ​​از همان طرح فیزیکی و همان اتصال کابل های High Speed ​​Premium در نسخه قدیمیتر (2.0) موجود استفاده می کند. به جز eARC که به یک کابل Premium High Speed ​​+ Ethernet نیاز دارد ، بسیاری از ویژگی های جدید را می توان با کابل های عادی در دستگاه های موجود پیاده سازی کرد. اگر می خواهید از هر یک از رزولوشن های بهتر یا نرخ تازه سازی بالاتر بهره ببرید، در نهایت باید کابل های خود را ارتقا دهید واز Ultra High Speed استفاده کنید. توجه به این نکته مهم است که کابل ها به نسخه خاصی مربوط نیستند، چیزی به نام کابل HDMI 2.0 یا کابل HDMI 2.1 وجود ندارد. در عوض، کابل ها از طریق یک فرآیند صدور گواهینامه مورد ارزیابی قرار می گیرند که آنها را برای حداکثر پهنای باند مشخصی تأیید می کند. HDMI 2.0 معمولاً به حداکثر پهنای باند 18Gbps نیاز دارد و کابل هایی که برای آن گواهی شده اند با عنوان “Premium” شناخته می شوند. کابل های جدیدی که برای حداکثر پهنای باند 48Gbps HDMI 2.1 تأیید شده اند ، با عنوان “Ultra High Speed” شناخته می شوند. این بدان معنا نیست که کابل ‘Premium’ را نمی توان در دستگاه HDMI 2.1 استفاده کرد. شما به راحتی می توانید از کابل Ultra High Speed ​​در هر نسخه قدیمی HDMI نیز استفاده کنید.

تلـــــویـــزیـــون های دارای HDMI 2.1

HDMI 2.1 یک ارتقا قابل توجه نسبت به HDMI 2.0 است. برای استفاده کامل از ویژگی های آن ، به دستگاه ها و نمایشگری احتیاج دارید که گیرنده و فرستنده هر دو از آن پشتیبانی کنند. در غیر این صورت ، ممکن است برخی از ویژگی های این نسخه را از دست بدهید. در حال حاضر چند تلویزیون با پشتیبانی از HDMI 2.1 وجود دارد و کنسول های جدید بازی نیز از آن پشتیبانی می کنند. این نسخه جدید HDMI امکان رزولوشن و نرخ فریم بالاتر را فراهم می کند که به شما کمک می کند تا یک بازی روان و غوطه وری بهتری داشته باشید. با این حال، اگر گیمر نیستید، به زودی به یک تلویزیون دارای HDMI 2.1 احتیاج نخواهید داشت.

مقایسه تلویزیون ال جی NANO75 با تلویزیون سونی X75K

/
تلویزیون LG NANO75 یک تلویزیون خوب است. این تلویزیون برای تماشا…

مقایسه تلویزیون ال جی NANO90 با تلویزیون سونی X95K

/
تلویزیون LG NANO90 برای اکثر مصارف خوب است. بهترین عملکرد را ب…

مقایسه تلویزیون سونی X85K با تلویزیون سامسونگ AU8000

/
تلویزیون سونی X85K در کل خوب است. برای تماشای فیلم‌های SDR یا HDR

مقایسه تلویزیون ال جی UP8000 با تلویزیون سامسونگ AU8000

/
تلویزیون Samsung AU8000 و تلویزیون LG UP8000 هر دو تلویزیون ه…

مقایسه تلویزیون سونی X85K با تلویزیون سونی X80K

/
تلویزیون سونی X85K در کل خوب است. برای تماشای فیلم‌های SDR یا HDR

مقایسه تلویزیون سامسونگ QN85B با تلویزیون سونی X90K

/
تلویزیون سامسونگ QN85B یک تلویزیون عالی برای اکثر مصارف است. به لطف …

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q80B با تلویزیون سونی X90K

/
تلویزیون Sony X90K برای اکثر مصارف عالی است. برای تماشای فیلم‌های…

مقایسه تلویزیون سونی X85K با تلویزیون ال جی UQ9000

/
تلویزیون LG UQ9000 به طور کلی یک تلویزیون متوسط است. برای تماشای نما…

مقایسه تلویزیون سامسونگ QN90B با تلویزیون ال جی QNED80

/
تلویزیون LG QNED80 برای اکثر مصارف مناسب است. برای تماشای نمایش‌ها…
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.