اشتباهات رایج در شستشوی لباس در ماشین لباسشویی

اشتباهي که نمي گذارد لباس هايتان بدرخشد

همين ابتداي مطلب از شما مي خواهم به اين سوال پاسخ دهيد که آيا از ميزان تميزي لباس هايتان بعد از شسته شدن آن‌ها در لباس‌شويي راضي هستيد يا نه؟ اگر پاسخ تان منفي است يا به دنبال اين هستيد که لباس هايتان بيشتر از قبل بعد از شست و شو در لباسشويي تميز شوند، بايد به چند سوال پاسخ دهيد: «لکه هاي لباس ها را چه طور برطرف مي کنيد؟ معمولا چه قدر شوينده در ماشين لباسشويي مي ريزيد؟ ماشين لباسشويي را چه قدر از لباس پر مي کنيد؟ فيلتر آن را هر چند وقت يک بار عوض مي کنيد؟ کدام لباس‌ها را با هم مي‌شوييد؟»

اگر لباس ها کدر مي شوند يا لکه‌هاي‌شان برطرف نمي شود به احتمال زياد شما در روش شست و شو مشکل داريد. اين مطلب شما را با اشتباهاتي آشنا مي کند که اگر مرتکب نشويد بايد به خودتان تبريک بگوييد چراکه شما حرفه اي و هوشمند لباس‌هاي‌تان را در ماشين لباسشويي مي اندازيد و لباس هاي تميزتري مي پوشيد.

لکه ها را قبل از انداختن در ماشين لباسشويي به سختي مي ساييد

ساييدن سخت لکه ها بر خلاف چيزي که فکر مي کنيد، باعث برطرف شدن آن ها نمي شود بلکه باعث مي شود لکه به خورد پارچه برود و در تار و پود آن نفوذ کند. شما بايد با آرامش و هوشمندي لکه ها را برطرف کنيد. مهم ترين کار اين است که لکه را در سريع ترين زمان بعد از ايجاد بشوييد چراکه لکه هاي قديمي خيلي سخت برطرف مي شوند. براي پاک کردن لکه ها، از يک پارچه سفيد استفاده کنيد تا مطمئن باشيد رنگ نمي دهد. ماده شوينده مخصوص براي پاک کردن هر لکه با توجه به نوع لکه را به پارچه بماليد و به آرامي روي لکه بکشيد.

بيش از حد از شوينده استفاده مي کنيد

کف شوينده ها مي تواند به قسمت هايي از لباس مانند يقه پيراهن ها که با شست وشوي معمولي تميز نمي‌شود، نفوذ کند. وقتي شوينده را زياد در ماشين لباسشويي مي ريزيد به آن فرصت کف کردن نمي دهيد و اين مناطق معمولا کثيف مي ماند. راه حل اين است که مقدار شوينده مصرفي خود را به نصف برسانيد. اگر ديديد لباس ها کثيف از ماشين بيرون آمدند، مقدار را کمي زياد کنيد تا مقدار کافي دست تان بيايد. البته امروزه بيشتر ماشين لباسشويي ها در اين باره دستورالعمل مشخصي دارند، ولي باز هم دانستن اين نکته ممکن است به شما کمک کند.

بدون توجه به برچسب لباس آن را در ماشين مي‌اندازيد

به طور مثال برچسبي روي بعضي لباس ها وجود دارد که روي آن نوشته شده«Dry-Clean» . اين لباس ها معمولا شامل الياف طبيعي مثل کتان و ابريشم هستند و بايد با دست شسته شوند و بدون اتو و در هواي آزاد خشک شوند. بنابراين به برچسب لباس ها هم دقت کنيد.

زيپ لباس ها را نمي بنديد

دندانه هاي فلزي هم مي توانند لباس هاي لطيف را نخ کش کنند و هم در صورت زنگ زدن روي آن ها لکه غير قابل پاک شدن بيندازند؛ بنابراين بهتر است زيپ ها را ببنديد و بعد لباس ها را در ماشين بيندازيد.

دکمه هاي لباس را قبل از انداختن در ماشين مي بنديد

بر خلاف چيزي که به نظر مي رسد، بهتر است دکمه هاي پيراهن ها را قبل از انداختن در ماشين لباسشويي باز کنيد، اما دليلش ناتواني ماشين لباسشويي، در رساندن شوينده به لباس هايي که دکمه شان بسته است نيست، بلکه شست وشو در ماشين به دکمه هاي لباس فشار وارد مي کند و ممکن است آن ها را لق کند. علاوه بر اين وقتي دکمه ها باز است لايه دروني لباس ها بهتر شسته مي شود.

بيش از حد از سفيدکننده ها استفاده مي کنيد

سفيدکننده ها مي توانند لباس هاي رنگي را از درخشندگي بيندازند و کدر کنند. خيلي وقت ها لازم نيست از اين مواد استفاده کنيد؛ براي مثال لکه هايي مثل خون يا عرق به هيچ وجه با سفيدکننده ها از بين نمي رود. بهتر است براي از بين بردن لکه ها از لکه برهاي مخصوص خودشان و بهتر از همه لکه برهاي طبيعي استفاده کنيد.

ماشين لباسشويي خود را تراز نکرده‌ايد

اگر ماشين لباسشويي شما صاف روي زمين قرار نگرفته باشد، ممکن است آسيب هاي بسيار جدي به آن وارد شود و قطعات پيش از موعد معمول، فرسوده شوند. علاوه بر اين، اين کار باعث مي شود ماشين لباسشويي صداي بسيار زيادي هم توليد کند و راندمان اش در شست و شو کاهش يابد.

قبل از خشک کردن به ماشين استراحت مي‌دهيد

خيلي ها فکر مي کنند اگر بعد از شستن لباس ها و قرار دادن آن ها در خشک کن، يک ساعت فاصله بيندازند ماشين لباسشويي خنک مي شود و احتمال کمتري دارد که خراب شود. در حالي که ماشين هاي لباسشويي براي استفاده خشک کن بعد از بخش شست و شو طراحي شده‌اند و از گرماي توليد شده در بخش شست و شو براي خشک کردن لباس ها استفاده مي کنند.

قانون ويژه شستن جوراب ها را نمي دانيد

خيلي وقت ها جوراب ها در ماشين لباسشويي لاي لباس‌هاي ديگر مي ماند و خوب تميز نمي شود. پيشنهاد ويژه ما اين است که جوراب ها را اول از همه در مخزن ماشين لباسشويي بيندازيد و بعد لباس هاي ديگر را اضافه کنيد. با اين کار کمترين احتمال وجود دارد که جوراب ها خود را به لباس هاي ديگر بچسبانند. البته هنگام شستن لباس مراقب جوراب هايي که رنگ تند دارند باشيد. خيلي وقت ها اين جوراب هاي کوچک مسئول رنگي شدن لباس هاي سفيدتان هستند!

ماشين لباسشويي خود را نمي شوييد؟

اين واضح است که بايد فيلتر ماشين لباسشويي خود را بعد از هر بار استفاده تميز کنيد. پرزهاي لباس ها در فيلتر گير مي کنند و ممکن است آن را مسدود کنند. هرچند خيلي ها در اين باره هم تنبلي مي کنند و فيلتر ماشين لباسشويي خود را خيلي دير تميز مي کنند، اما حتي اگر مرتب اين کار را انجام دهيد، باز هم ممکن است ماشين لباسشويي شما در اثر پرز يا آلودگي لباس ها دچار مشکل شود. براي خلاص شدن از اين مشکل بهتر است مخزن ماشين را هم هر چند ماه يک بار تميز کنيد. از يک مسواک استفاده کنيد و تمام سوراخ هاي مخزن را به دقت تميز کنيد. مي توانيد از يک شوينده ملايم مثل صابون مايع هم استفاده کنيد. بعد از اين کار در ماشين لباسشويي را نبنديد و بگذاريد مخزن در هواي آزاد کاملا خشک شود.

ماشين لباس شويي را بعد از شست و شو کنترل نمي کنيد

بعد از بيرون آوردن لباس ها از ماشين لباسشويي بايد آن را کاملا بررسي کنيد تا لباسي در آن باقي نمانده باشد. يک دستمال کوچک يا يک لنگه جوراب مي تواند در ماشين باقي بماند و بعد از چند روز ماندن در رطوبت باعث ايجاد کپک و رشد قارچ در مخزن ماشين شود. در اين صورت تمام لباس هاي شما در دفعات بعد ممکن است به قارچ آلوده شوند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *