برترین فناوری در تلویزیون ۲۰۲۴ سونی، تلویزیون Mini-LED سونی

سونی مجموعه تلویزیون ۲۰۲۴ سونی را معرفی کرد و اعلامیه ها شامل چهار مدل جدید بود. سونی براویا ۹ تلویزیون پرچم‌دار سال ۲۰۲۴ است، اما در مدل‌های پرچم‌دار این شرکت، از فناوری mini-LED استفاده می‌کند، نه OLED.

تلویزیون OLED میان رده سونی، سونی A80L، یکی از بهترین تلویزیون های عرضه شده در سال گذشته بود. پرچمدار QD-OLED آن، سونی A95L نیز بسیار محبوب بود و وقتی آن را دیدیم، مات و مبهوت شدیم. بهترین تلویزیون‌های OLED سطح مشکی و کنتراست تقریباً کاملی را ارائه می‌کنند و سونی از همان روزهای ابتدایی خود کاربر ثابت فناوری نمایشگر بوده است.

بنابراین، چرا سونی برای مدل پرچمدار ۲۰۲۴ خود، mini-LED را انتخاب کرده است؟ این به هیچ وجه اولین باری نیست که این شرکت تلویزیون های mini-LED را به فروش می رساند اما این فناوری قبلاً هرگز برای تلویزیون پرچمدار سونی استفاده نشده بود.

شایان ذکر است که Sony A95L سال گذشته خارج از پنجره معمول تابستانی سونی عرضه شد و سرانجام در ماه های اکتبر و سپتامبر در ایالات متحده و بریتانیا ارسال شد. به این ترتیب، این مدل به عنوان برترین مدل OLED سونی برای سال ۲۰۲۴ باقی خواهد ماند. اما با مدل براویا ۹ مینی ال ای دی، و معرفی همزمان براویا ۷، یکی دیگر از مینی ال ای دی های سطح پایه تر، سونی به نظر می رسد در حال دو برابر شدن است.

تلویزیون ۲۰۲۴ سونی روشن تر خواهد بود

با توجه به اینکه فیلم‌ها اکنون به سطح روشنایی بالاتری تسلط دارند، سونی معتقد است برای مدیریت آن به صفحه نمایش روشن‌تری در خانه نیاز دارید. تلویزیون‌های OLED جدید روشن‌تر از همیشه هستند، با مدل‌هایی مانند LG G3 با حداکثر روشنایی نزدیک به ۱۵۰۰ نیت، و اگرچه ما انتظار داریم که مدل‌های OLED جدید حتی روشن‌تر شوند، اما کاملاً به سطح مینی LED نمی‌رسند.

اکنون در تلویزیون‌های مینی ال‌ای‌دی مانند سامسونگ QN90D، حداکثر میزان روشنایی بیش از ۲۰۰۰ نیت را می‌بینیم. همچنین، TCL تلویزیون هایی با روشنایی بیش از ۵۰۰۰ نیت را معرفی کرد و ادعا می شود تلویزیون ۱۱۰ اینچی آینده Hisense به بیش از ۱۰۰۰۰ نیت خواهد رسید.

تلویزیون 2024 سونی

تلویزیون ۲۰۲۴ سونی، براویا ۹

تلویزیون پرچمدار سونی برای سال ۲۰۲۴، براویا ۹، دارای نوع جدیدی از طراحی نور پس زمینه mini-LED با درایورهای LED بسیار کوچکتر از قبل است. به گفته سونی، این درایورهای ۲۲ بیتی جدید، روشنایی بالاتر، رنگ‌های پررنگ‌تر و رنگ‌های مشکی در سطح OLED را فعال می‌کنند. از آنجایی که هر درایور کوچکتر از یک دانه برنج است، می توان تعداد بیشتری را در نور پس زمینه قرار داد که امکان ایجاد مناطق کم نور بیشتر و کنترل نور بیشتر را فراهم می کند.

گفته می‌شود که براویا ۹، ۵۰ درصد روشن‌تر است و دارای مناطق کم نور سه برابر سونی X95L، تلویزیون پرچم‌دار مینی ال‌ای‌دی آن در سال ۲۰۲۳ است، در حالی که ۲۰ درصد انرژی کمتری مصرف می‌کند.

سونی فقط درایورهای LED جدیدی را در نور پس‌زمینه تلویزیون مینی ال‌ای‌دی خود پیاده‌سازی نمی‌کند، بلکه پردازنده XR خود را نیز به کار می‌برد. سونی این ویژگی را XR Backlight Master Drive نامیده است و پردازنده XR کاهش نور پس زمینه را متفاوت مدیریت می کند.

هنگامی که تلویزیون سیگنال ورودی را دریافت کرد، پردازنده XR کار خود را با جداسازی پنل LCD تلویزیون و داده های نور پس زمینه آغاز می کند. پس از این، درایورهای LED به مینی ال ای دی ها می گویند که چه کاری انجام دهند. در اینجا کنترل بیشتری روی روشنایی نسبت به نور پس‌زمینه LED استاندارد (و حتی با فناوری مینی ال‌ای‌دی فعلی) وجود دارد و منجر به تصویری با کنتراست بیشتر و روشنایی قوی‌تر با نور پس‌زمینه کمتر می‌شود.

سخن پایانی
ما قبلاً آخرین فناوری مینی ال ای دی سونی را در براویا ۹ در حال اجرا دیده ایم و فکر می کنیم تلویزیون های OLED باید نگران باشند. به لطف ترکیب پردازنده XR و درایورهای LED جدید، Bravia 9 می‌تواند یک برنده واقعی باشد و همانطور که سونی می‌گوید، برای نمایش فیلم‌هایی که به روشنایی بسیار زیادی نیاز دارند ایده‌آل است.

سونی با انتقال سونی A95L از سال گذشته، روشن کرده است که OLED را کنار نمی‌گذارد، اگرچه فناوری mini-LED مطمئناً اولویت این شرکت برای آینده است. اینکه آیا فناوری جدید آن OLED و QD-OLED را شکست خواهد داد یا نه، باید دید، اما سال ۲۰۲۴ سال جالبی برای تلویزیون ها خواهد بود.

منبع: techradar

سایر تلویزیونهای سونی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *