راهنمای استفاده از دکمه های ظرفشویی ال جی ۵۱۲

امروزه ماشینهای ظرفشویی به صورت هوشمند طراحی شده و استفاده از آنها تا حدودی مشکل شده است. مقصود از عبارت “مشکل” این است که به دلیل امکانات زیادی که در آنها کار گذاشته شده است، استفاده از هر کدام از این امکانات نیازمند آگاهی و اطلاعات خاصی می باشد. به همین منظور ما در این نوشته قصد داریم که نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی ال جی ۵۱۲ که رایج ترین نوع ماشین ظرفشویی و نیز دارای منویی تقریبا مشترک با سایر ظرفشویی های ال جی است را نشان دهیم.

چرا باید در ماشین ظرفشویی نمک بریزیم؟

یکی از اولین کارهایی که باید پس از خرید ظرفشویی انجام دهید این است که مخزن نمک آن را تا جایی که امکان دارد نمک بریزید. استفاده از نمک در ماشین ظرفشویی به این دلیل است که از سختی آب کاسته شود، زیرا این آب به فشار زیاد برای ده ها دقیقه به ظروف پاشیده می شود و برای اینکه به ظروف آسیبی وارد نشود و خراش خورده و کدر نشوند لازم است که درجه سختی آب پایین آید.

در ماشین ظرفشویی این کار به وسیله نمک انجام می گیرد و به وسیله همین نمک نیز مسیر تخلیه رسوب زدایی می شود تا این مسیر دچار گرفتگی نشود. این نمک فقط یک بار در محفظه مخصوص خود ریخته می شود. دومین کاری که باید انجام دهید این است که مخزن مایع جلا دهنده را پر نمایید. استفاده نکردن از این مایع موجب می شود که ظروف شما پس از مدتی کدر شده و صیقل خود را ازدست دهند. پس از انجام این دو کار، شوینده را در محل خود قرار دهید. رایج ترین شویند برای ماشین ظرفشویی، شوینده های ژله ای هستند.

چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی ال جی یکی از بهترین و پرفروش ترین محصولا ال جی بوده و دلیل آن نیز در مرحله اول کیفیت محصول و در مرحله دوم کاربردهای فراوان آن بوده است. ظرفیت این ماشین ۱۴ نفر و دارای ۹ برنامه متفاوت جهت شستن ظروف است. برای شروع کار، ابتدا ظروف خود را در ماشین ظرفشویی ال جی بچینید. دقت کنید که نحوه چیدن ظروف در ماشین می تواند در کیفیت شستشو بسیار تاثیر داشته باشد، برای مثال لیوانها و کاسه ها را در سبد بالا و رو به پایین قرار دهید و نیز هیگاه دو ظرف مشابه را روی یکدیگر قرار ندهید( مثلا دو کاسه و یا هر چیز مشابه) زیرا در این صورت در حین شستشو آب و مواد شویند به یکی از این دو نخواهد رسید و شسته نخواهد شد.

ظروف بزرگتر را در سبد پایینی و رو به پایین قرار دهید تا هیچ آب و مواد شوینده ای درون آنها باقی نماند. اصول کلی چیدمان ظروف درون ماشین ظرفشویی این است که کلا باید رو به پایین قرار داده شوند. در این ماشین به دلیل وجود دو پروانه جهت آبرسانی به ظروف، لازم است پس از قرار دادن ظروف در سبد پایین، پروانه آبی که به سبد بالایی وصل است را با دست بچرخانید تا مطمئن شوید با ظروف برخورد نمی کند. پس از انجام این مراحل می توان درب ماشین ظرفشویی را ببندید.

برنامه های ماشین ظرفشویی ال جی ۵۱۲

همانطور که در بالا اشاره شد این ماشین دارای ۹ برنامه شستشو می باشد که برنامه های پرکاربردی نیز هستند و با توجه به اطلاعات موجود در دفترچه و یا با کمک تکنسین مجرب می توان از همه آنها استفاده کنید. برای شروع شستشو ابتدا با استفاده از دکمه سمت چپ ماشین را روشن نمایید. پس از آن باید برنامه خود را انتخاب کنید. همانطور که در تصویر زیر می بینید برنامه های اصلی ماشین ظرفشویی ال جی ۵۱۲ در سمت چپ نمایشگر و برنامه های کمکی در سمت راست نمایشگر قرار دارند.

روی اولین دکمه کلمه Auto (اتوماتیک) نوشته که به صورت اتوماتیک ظرفها را شستشو می دهد. این برنامه از سنسور تشخیص کثیفی ظروف برای انتخاب نوع برنامه استفاده می کند و برای ظروف وعده های شام و یا ناهار مناسب می باشد. روی دومین دکمه کلمه Intensive (بسیار کثیف) نوشته که برای شستن ظروف بسیار کثیف از قبیل قابلمه و ظروف دیگر استفاده می شود. دکمه بعدی Delicate (حساس و ظریف) می باشد که برای ظروف چینی دور طلایی و کریستالی و در کل ظروف حساس مورد استفاده قرار می گیرد. برنامه بعدی Eco می باشد که همانگونه از معنای آن بر می آید برای زمانی است که بخواهیم در مصرف انرژی (آب و برق) صرفه جویی کنیم.

دکمه بعدی برنامه Turbo است که مخصوص ظروف نه چندان کثیف از قبیل ظروف شام و ناهاری که زیاد کثیف نشده باشند و یا ظروف پیش دستی و یا صبحانه می باشد. اگر همین دکمه را به مدت سه ثانیه نگه داریم حالت Express فعال شده و می تواند تا بیست دقیقه دیگر از مدت زمان برنامه بکاهد. گزینه بعدی Download Cycle می باشد که زمانی که شما بخواهید برنامه ای به ماشین ظرفشویی خود اضافه کنید، ابتدا آن را دانلود کنید سپس آن را بر روی ماشین ظرفشویی خود نصب نمایید.

برنامه های کمکی ماشین ظرفشویی ال جی ۵۱۲

همانگونه از نام این سری برنامه برمی آید، به برنامه های اصلی اضافه شده و کارایی خاصی به برنامه های اصلی می دهند. اولین دکمه از سمت چپ (Dual Zone) مربوط به زمانی است که ظروف طبقه پایین کثیف تر از ظروف طبقه بالا هستند. با روشن کردن این گزینه شستشو در طبقه پایین ظرفشویی قوی تر صورت می گیرد تا ظروف کثیف تمیز شوند. دکمه بعدی عبارت Half Load نوشته که برای زمانی است که شما فقط در یکی از طبقات ماشین ظرف چیده باشید و با انتخاب این گزینه، شستن در هر کدام از طبقات انتخاب می شود.

اگر چراغ این دکمه خاموش باشد، شستشو در هر دو طبقه انجام خواهد شد. دکمه بعدی مربوط به (Energy Saver) است که با افزایش زمان شستشو، در مصرف انرژی صرفه جویی می کند. برنامه بعدی High Temp به معنای افزایش دما است. این برنامه برای زمانی است که ظروف بسیار چرب و کثیف در ظرفشویی قرار داده اید. البته این برنامه برای ظروف شیشه و کریستال ضرر دارد و نباید برای شستن این ظروف از این برنامه استفاده کنید.

برنامه بعدی مربوط به Extra Dry است که شما به وسیله این برنامه می توانید انتخاب نمایید که ظروف پس از شستن خشک شوند یا خیر. آخرین دکمه نیز مربوط به Delay Start می باشد و برای زمانی است که شما ظروف را در ظرفشویی قرار دهید ولی شستشو چند ساعت بعد (تا ۱۹ ساعت) شروع شود. به عبارتی دیگر شستن ظروف پس از مدتی که شما تعیین می کنید، آغاز می شود.

ظرفشویی ال جی 512

ویدیوی راهنمای استفاده از دکمه های ظرفشویی ال جی

نکاتی پیرامون ماشین ظرفشویی ال جی ۵۱۲

اگر دکمه Intensive را مدت سه ثانیه نگه دارید حالت Machine Clean فعال می شود و دستگاه شروع به شستن و جرمگیری خود می کند. همچنین اگر دکمه Eco را به مدت ۳ ثانیه نگه دارید، در این صورت ظروف شما در مدت ۱۸ دقیقه فقط آبکشی می شوند. دقت کنید که این حالت فقط آبکشی می کند. اگر دکمه های Half Load و Energy Saver را به مدت ۳ ثانیه نگه دارید، قفل ماشین فعال می شود و هیچ کدام از دکمه های ماشین کار نخواهند کرد. همچنین اگر دکمه START را (در وسط شستشو) به مدت ۳ ثانیه نگه دارید، تخلیه اضطراری انجام خواهد شد. یعنی دستگاه متوقف شده و آب درون ماشین تخلیه می شود.

اگر با دقت به تصویر بالا نگاه کنید در دو طرف نمایشگر ماشین، دو چراغ با علامت مخصوص دیده می شود. چراغ سمت راست مربوط به نمک ماشین ظرفشویی است (و با حرف S مشخص شده است) و چراغ سمت چپ مربوط به مایع جلادهنده است ( که با علامی مانند خورشید مشخص شده است). این دو چراغ باید خاموش باشند و اگر روشن شوند نشان دهنده نبود نمک و یا جلادهنده است. نکته دیگری که حائز اهمیت است این است که زمانی که نمک درون ماشین ظرفشویی ریختید، آن را با یک قاشق غیر فلزی هم بزنید تا تمام سطوح مخزن پوشیده از نمک شود. بعضا مشاهده شده که با وجود نمک درون ظرفشویی، چراغ نمک هنوز روشن است.

مطالب مرتبط:

لیست ماشینهای ظرفشویی ال جی به همراه قیمت

قصد خرید تلویزیون دارید؟

از تلویزیونهای ما دیدن کنید

45 پاسخ
 1. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام
  من تازه خریدم ماشین ظرفشویی الان از قرص استفاده میکنم و چراغ نمک و جلادهنده روشنه، آیا لازمه نمک و جلادهنده بریزم؟

  پاسخ
 2. بهار
  بهار گفته:

  سلام ممنون بابت توضیحات مفیدتون یه سوال مدت زمان از ۱:۲۰ دقیقه پایین تر نمیشه

  پاسخ
  • رضوان
   رضوان گفته:

   چرا عزیزم میشه شستشوی روزانه ۵۹ دقیقه عالیه وقتی turbo رو میزنی گزینه Extra dry که خشک کن اضافه هستش و غیر فعال کن تایم شستشو کم میشه پنجاه و نه دقیقه میشه

   پاسخ
 3. مصطفی
  مصطفی گفته:

  با سلام ماشین ظرفشویی ال جی ۵۱۲ داریم با صفحه تمام لمسی اگر یادمون بره صفحه رو قفل کنیم و سهوا به کلید پاور فشار بیاد و خاموش بشه راه حل چیه که مجبور نشیم همه برنامه‌های شستشو رو از اول شروع کنیم؟ ؟؟ ممنون و متشکرم

  پاسخ
 4. زینب
  زینب گفته:

  باسلام برای من کوییک نداره کدومو بزنم هم شستشو شه هم تو زمان کم بشوره

  پاسخ
 5. حديث
  حديث گفته:

  سلام خسته نباشيد من همين مدل ظرفشويي و دارم مشكلم اينه ه بعد از شستشو ظرفا خشك ميشه ولي خود ماشين خيس مي مونه مشكلي هست يا مدلش همينطوره؟

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام
   این مدل اصلی و بسیار با کیفیت و داخل ظرف شویی بعد اتمام کار خیس باقی میماند.

   پاسخ
 6. Neda
  Neda گفته:

  با سلام و تشکر بابت مطالب مفیدتون.
  آیا با این مدل ماشین ظرفشویی میشه میوه و سبزیجات هم شست؟ با کدوم برنامه؟

  پاسخ
  • رضوان
   رضوان گفته:

   بله روی گزینه Eco که میری انگشتتون و چند ثانیه نگه دارید تایمر روی rinse با تایم هیجده دقیقه فعال میشه برای میوه و سبزیجات و کاهو عالیه من دو بار پست سر هم میزنم

   پاسخ
 7. سارا
  سارا گفته:

  سلام، سپاس بابت توضیحات خوبتون
  ماشین من باوجود اینکه نمک به اندازه کافی ریخته ام از زمانی که خریده ام تا کنون هشدار نمک همچنان روشن است و خاموش نمیشه علت آن چی میتونه باشه؟
  و همچنین بعد از اینکه نمک می ریزم تا دوبار شستشو بعد از آن ظرفها لکه دارند و کدر هستند آیا نمک باعث همچنین وضعیتی میشود؟
  ممنون میشم پاسخ دهید

  پاسخ
  • دریا
   دریا گفته:

   سلام سارا خانم ماشین ظرفشویی منم به این صورت بود فکر میکردم ایراد ااز دستگاهه ولی متوجه شدم نمک ظرفشویی نا مرغوبه و نمک رو تخلیه کردیم ونمک ظرفشویی اصل فینیش تهیه کردم چراغش خاموش شد ظرفها خیلی تمیز شسته میشن ظرفشویی هم دیگه آسیبی نمیبینه،حتما نمکتون تقلبی و فیک بوده ویا ایرانی نمک رو به کمک قاشق یا آب تخلیه کنین نمک اصل استفاده کنید ما با ظرف دلستر آب رو با فشار وارد مخزن کردیم نمک ها که خارج شدن چندبار تخلیه آب زدیم ودر آخر روی برنامه آتو گذاشتم خاالی سه ساعت بشوره با در نمک باز تا ذرات نمک شسته بشن چون اگه بمونن برای ظرفشویی ظرر دارن و بعد ها طرفهاتون لک میشه اگه بازم نمک هست چند بار روی نیم ساعت بزارین ودرپوس مخزنو‌بردارین تا شسته بشه کامل

   پاسخ
  • کبیر
   کبیر گفته:

   یک لیتر آب داخل مخزن نمک بریز و بزار نمکش پر باشه درش محکم ببند و ظرفاتو با خیال راحت بشور قطعا چراغش خاموش میشه.. البته تو ظرفشویی ال جی تا سه بار اول چراغ نمک روشن میمونه.. مشکلی نداره

   پاسخ
 8. سارا
  سارا گفته:

  سلام من این ظرفشویی رو دارم ولی بعد هر بار شستشو ظرفارو خشک نمکنه extra dry هم فعاله علتش از چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام این مدل خشک کن نداره باید بعد اتمام کار ظرف شویی درب آن را باز کنید تا بخار آب از آن خارج شود.

   پاسخ
 9. نسیم
  نسیم گفته:

  زمان ۳۰ دقیقه ایی برای شستشو داره؟؟ آخه زمانهای شستشوش خیلی طولانی هست

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام
   برنامه Turbo است که مخصوص ظروف نه چندان کثیف از قبیل ظروف شام و ناهاری که زیاد کثیف نشده باشند و یا ظروف پیش دستی و یا صبحانه می باشد. اگر همین دکمه را به مدت سه ثانیه نگه داریم حالت Express فعال شده و می تواند تا بیست دقیقه دیگر از مدت زمان برنامه بکاهد.

   پاسخ
  • سما
   سما گفته:

   سلام،
   من هم سوال در مورد کاهش زمان شستشو داشتم که شمادر پاسخ گفتید از گزینه ی کوییک استفاده بشه، میشه لطفا بفرمایید کجاست و چجور فعال میشه؟ چون زمان ها خیلی طولانی هست.

   پاسخ
   • admin
    admin گفته:

    برنامه Turbo است که مخصوص ظروف نه چندان کثیف از قبیل ظروف شام و ناهاری که زیاد کثیف نشده باشند و یا ظروف پیش دستی و یا صبحانه می باشد. اگر همین دکمه را به مدت سه ثانیه نگه داریم حالت Express فعال شده و می تواند تا بیست دقیقه دیگر از مدت زمان برنامه بکاهد.

    پاسخ
 10. رویا
  رویا گفته:

  سلام من امروز خریدم هنوز نصب نکردم نوشته های روی دکمه ها واسه من انگلیسی نیستن چرا انگاری لاتینه این یعنی چی؟

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام
   این مدل قبلا مونتاژ کره به سفارش روسیه داشت.
   اگر منوی شما به زبان روسیه است پس همین مدل می باشد.

   پاسخ
 11. bahare
  bahare گفته:

  سلام ممنون از توضیحاتتون
  من به تازگی این مدل دستگاه را تهیه کردم
  اما الان متوجه شدم کمترین زمان شستشو برای کریستال هست به مدت ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه
  در برنامه ها روشی هست برای کمتر کردن زمان؟؟
  البته آبکشی تنها زمانش کمه اما خب شوینده استفاده نمیشه و ضد عفونی هم نمیشه

  پاسخ
 12. الهام
  الهام گفته:

  عالی بود مطالب کامل و واضح و مختصر…من تا الان روی حالت ضعیف می گذاشتم و ظرفها اصلا تمیزنمیشد حالا ایراد کار رو فهمیدم..ممنونم

  پاسخ
 13. santanarahmani
  santanarahmani گفته:

  سلام
  من یکساله که دارم از این ماشین استفاده میکنم و فقط دکمه اتوماتیک رو میزدم، الان با کلی برنامه آشنا شدم، عالی بود ممنون

  پاسخ
 14. ارش
  ارش گفته:

  سلام برای من که امروز این دستگاه رسیده دستم عالی هست.ولی چند سوال:.مثلا برنامه اضافی از کجا دانلود بشه و چجوری روی ماشین آپلود بشه.چجوری به نرم افزار ماشین متصل بشیم.وای فای داره یا بلوتوث یا پورت اتصال.شنیدم با گوشی هم میشه پیام داد آیا درسته.

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام
   ظرف شویی های ال جی عالی هستند.
   برای اتصال گوشی به محصولات خانگی ال جی باید نرم افزار LG ThinQ را روی گوشی تلفن خود نصب داشته باشید.

   پاسخ
 15. سیما
  سیما گفته:

  سلام
  ممنونم خیلی عالی بود و من تازه با یک سری از کارایی های ظرفشویی آشنا شدم خیلی خوشحالم 🙏👏💜💛

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *