چطوری مواد غذایی رو تو یخچال بچینیم که بیشتر عمر کنه؟!

چطوری مواد غذایی رو تو یخچال بچینیم که بیشتر عمر کنه؟!

مواد غذایی اهمیت بسیار زیادی در سلامت و زندگی بشر دارند. بدون شک این اهمیت باعث می شه که در انتخاب و نگه داری از این مواد دقت و وسواس زیادی در نظر گرفته بشه. این وسواس و توجه به غذاهای تازه و تازه نگه داشتن غذاها باعث اهمیتیخچال ها شده. جدای این مسئله که انتخاب و خرید یخچال فاکتورها و معیارهای زیادی داره، چینش مواد غذایی در یخچال هم بسیار پر اهمیته.
چینش نامناسب مواد غذایی در یک یخچال علاوه بر آسیب رسوندن به یخچالتون، باعث می شه مواد غذایی به اندازه ای که شما دوست دارید تازه نمونند. سبزیجات پوسیده، میوه های خراب، پنیر کپک زده و شیر ترش شده نشون دهنده هدر رفتن مواد غذایی شماست که یکی از عواملش می تونه چینش بد باشه.
اصولا باید توجه کنید که یخچال شما تا چه مدت زمان می تونه وسایل رو تازه نگه داره. اگه همون مدت زمانی باشه که شما انتظار دارید، پس هیچ مشکلی برای یخچالتون پیش نیومده. نظارت بر یخچال می تونه باعث مصرف مواد غذایی سالم تر و خوش طعم تر به علاوه بر صرفه جویی در هزینه بشه.

دمای یخچال در حالت ایده آل بین ۳۷ تا ۴۰ درجه فارنهایت (۲٫۸ تا ۴٫۴ درجه سلسیوس) باید باشه. البته طبیعیه بعضی از مناطق کمی سردتر باشند.
نکات زیر رو همیشه درباره طرز چینش مواد غذایی در یخچالتون به یاد داشته باشید
• در یخچال گرم ترین قسمت هر یخچاله
• طبقه کف سردترین قسمت یخچاله
• فضای بین مواد غذایی کم باشه تا کل یخچال و مواد در دمای پایین تر باشند
• تنظیمات رطوبت طبقه پایین با توجه به موادی که ذخیره می کنید باشه
با اطلاعاتی که درباره یخچالتون به دست میارید، شیوه چیدن خودتون رو درست انتخاب کنید. برای مثال، گذاشتن شیر در قسمت در یخچال کار اشتباهیه. چون این قسمت گرم ترین نقطه یخچاله. در راهنمایی های زیر می تونید با نکات بیشتری آشنا بشید و در چینش مواد غذایی بهشون دقت کنید.

تنظیم دما

هر کسی می دونه که یخچال باید غذاها رو در دمای پایین نگه داره. اما سوال اینجاست: چقد پایین؟ اگه می خواهید یخچال شما در دمای ایده آل و مناسبی کار کنه، ۴۰ درجه فارنهایت (۴٫۴۴ درجه سانتی گراد) و دماهای پایین تر از اون دمای مناسبی محسوب میشن. برای فریزر هم دمای صفر درجه فارنهایت یا ۱۷- درجه سانتی گراد. اما دما در هر یخچالی نوسان می کنه، پس بهتره در تنظیمات دما رو کمی کمتر از حالت ایده آل در نظر بگیریم. اگه دوست دارید دقت زیادی برای این موضوع به خرج بدید می تونید یک یا دو دماسنج رو داخل یخچال قرار بدید.

چطوری مواد غذایی رو تو یخچال بچینیم که بیشتر عمر کنه؟!

توزیع دما در یخچال

این موضوع بسیار مهمیه که بدونید که دمای یخچال شما در قسمت های مختلف بسیار نزدیک به دمای متوسطی هست که شما تعیین کردید. اما این اصلا به این معنی نیست که اگه شما یخچال رو در دمای ۳۷ درجه فارنهایت تنظیم کنید، تمام قسمت های یخچال به طور یکپارچه به اندازه همین دمای تعیین شده سرد باشند. دونستن قسمت های مختلف با دماهای مختلف یه موضوع پرکاربرد در چینش مواد غذایی به حساب میاد. برای مثال قسمت راست یخچال کمی گرم تر از قسمت چپ یخچاله.
پایین ترین دما در یخچال قسمت کف یخچاله که اصولا کشویی برای گذاشتن موادی داره که نیاز به حفاظت بیشتر دارند. موادی مثل میوه، سبزیجات، گوشت، پنیر و مواد غذایی مهم دیگه. در یخچال هم اغلب کمی گرم تر از یخچاله. در تصویر بالا، برای نمونه توزیع دما در بدنه یک یخچال رو می بینید.

چطوری مواد غذایی رو تو یخچال بچینیم که بیشتر عمر کنه؟!

در یخچال

از اون جایی که در یخچال گرم ترین منطقه است، مواد غذایی مثل شیر و تخم مرغ رو در این منطقه قرار ندید. سعی کنید در قفسه های در مواد غذایی فاسد نشدنی مثل نوشابه، سودا و … یا مواد غذایی با نگهدارنده و یا نمک زیاد رو قرار بدید. مثل سس ها و چاشنی ها.

چطوری مواد غذایی رو تو یخچال بچینیم که بیشتر عمر کنه؟!

آب میوه رو کجا بذاریم؟

آب میوه ها مثل آب پرتقال رو می شه درون قسمت های در یخچال قرار داد. البته اگه بسته بندی و پاستوریزه باشند. آب میوه های غیر پاستوریزه و طبیعی رو بهتره مثل شیر در قسمت های سردتر قرار بدید.

چطوری مواد غذایی رو تو یخچال بچینیم که بیشتر عمر کنه؟!

پنیر رو کجا بذاریم؟

پنیر رو خیلی از مردم در پلاستیک های تنگ می پیچند و در یخچال می ذارند که می تونه باعث سرعت بخشیدن به رشد باکتری بشه. اما راه های بهتری برای گذاشتن پنیر در یخچال وجود داره. می تونید پنیر رو در کاغذ مومی بپیچید و داخل یخچال بذارید. اگه نگران خشک شدنش باشید می تونید اون کاغذ رو درون یه پلاستیک بذارید.

چطوری مواد غذایی رو تو یخچال بچینیم که بیشتر عمر کنه؟!

استفاده صحیح از کشوها

کشوهای توی یخچال بسیار مفیدند، به شرطی که درست ازشون استفاده بشه. میوه هایی مثل سیب و طالبی که گاز اتیلن بی بو تولید می کنند بهتره در این کشوها باشند تا از سبزیجات و میوه های دیگه جدا بمونند. تولید گاز اتیلن توسط این میوه ها، باعث می شه بقیه محصولات زودتر فاسد بشند.
اگه این کشوها تنظیم مقدار رطوبت هم داشته باشند، عالیه. می تونید مقدار رطوبت رو برای موادی که زود خراب میشن پایین بیارید و اجازه بدید گازهای تولیدی ازشون خارج بشند.
برای بعضی میوه ها و سبزیجات هم که به مقدار رطوبت حساسند و نیاز به رطوبت بالا دارند تا سالم بمونند، می تونید از تنظیمات رطوبت بالا استفاده کنید و نذارید گازهای تولیدیشون خارج بشند.

چطوری مواد غذایی رو تو یخچال بچینیم که بیشتر عمر کنه؟!

هر چیزی جاش تو یخچال نیست

نیازی نیست همه مواد غذایی درون یخچال نگه داری بشند. خیلی از مواد رو می شه در محیط آزاد نگه داری کرد و خیلی از مواد هم نباید در یخچال گذاشته بشند. سیب زمینی یکی از همین مواده. قرار گرفتن سیب زمینی در یخچال باعث تبدیل نشاسته به قند می شه که طعم بسیار نامناسبی به سیب زمینی میده.

چطوری مواد غذایی رو تو یخچال بچینیم که بیشتر عمر کنه؟!

متراکم نچینید

تراکم بالای وسایل علاوه بر فشار آوردن به یخچال باعث می شه هوا در یخچال به خوبی نچرخه و در نتیجه یخچال رو خنک نکنه. گذاشتن وسایل زیاد در یخچال باعث کم شدن عمر دستگاه هم می شه.

چطوری مواد غذایی رو تو یخچال بچینیم که بیشتر عمر کنه؟!

فقط موقع استفاده شست و شو کنید

فقط اگه قصد دارید مواد غذایی رو مصرف کنید بشوریدشون. گذاشتن مواد غذایی در یخچال در حالی که شست و شو شدند اشتباهه. رطوبت اضافی که در اثر شست و شو در مواد می مونه باعث می شه سرعت پوسیدگی زیاد شه.

چطوری مواد غذایی رو تو یخچال بچینیم که بیشتر عمر کنه؟!

مشاهده بهترین و جدیدترین یخچال های درب فرانسوی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.